Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Taha
15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 09:43
AB, Hırvatistan'a "hemen müzakere" dedi

Türkiye'ye ayak direten AB, Hırvatistan'a "hemen müzakere" dedi

Alıntı:
Avrupa Birliği'nin Savunma Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Hırvatistan'ın üyelik görüşmelerinin hemen başlayabileceğini söyledi.
Avrupa Birliği'nin Savunma Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Hırvatistan'ın üyelik görüşmelerinin hemen başlayabileceğini belirterek, Zagreb'in eski Yugoslavya için Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) karşısındaki yükümlülüklerini hatırlattı.

Nisan ayında müzakere, 2007'de üyelik
Solana, Brüksel'de Hırvatistan'ın 2007'de üye olması için nisan ayında üyelik müzakerelerine başlama sinyali vermesi beklenen AB zirvesinden önce yaptığı açıklamada, "Hırvatistan'ın hemen müzakere tarihi alacağını sanıyorum, ancak Zagreb unutmaması gereken yükümlülükleri bulunduğunu bilmelidir" dedi.
''Hırvatistan, Lahey'deki uluslararası mahkemeyle işbirliği yapmalı'' diyen Javier Solana, bu durumun sadece Hırvatistan'ı değil, uluslararası mahkemeye karşı yükümlülüklerini yerine getirmeleri gereken tüm ülkeleri ilgilendirdiğini söyledi. Javier Solana, bu işbirliğinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, samimi, sağlam ve açık bir işbirliği yapılmasını istedi.

Milliyet

Burç

15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 10:13

Hırvatistan'ın üyelik için başvuru tarihini de ben koyayım : 2003.
(Türkiye, 45 yıl önce başvurduğunda Hırvatistan diye bir ülke yoktu)

Taha
14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 01:00

Avrupa'daki su hizi goruyormusunuz, bize en az 10 yil muzakere, ama hirvatistana 2 yil muzakere ve 2007'de uyelik. Neyse artik gelecege fazla kafa yormak istemiyorum. Sonuc'da hersey olacagina varicak.

Oguzhan
14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 06:40

Bu konuyu bence konu yapmamaliyiz...

Hirvatistanin AB uyeligi Turkiye uyeligi ile ayni degilki. Turkiye AB'ye girdiginde hemen "cekilin bakalim onumuzden zimbirtilar" diyebilecek ve "almanya nasilsin ortak" diyebilecek halde olacak, ama hirvatistan? Bizim uye oldugumuzda suan veto hakki olan ulkelerin sayisi 6ya cikacak (yoksa suanki veto ulkelerinden birisi dusup onun yerini Turkiyemi alacak?). Hem bu uzun muzakere suresi bence daha hayirli olacak, cunki halen Turkiyemizin elinde sonunda akillanip AB'ye jest'ini cekecegine inaniyorum (hayal ediyorum).

Farkina vardikki bizim ekonomiye birde AB denilen kelime lagzimmis. Turkiyenin suanki ekonomik guzel durumu AB'ye bagli. Borsa 17 aralikta 1,5 milyar ciro yapmis, borsa TSI 15:00 de -1,5% deydi ama borsa kapanisinda (TSI 16:30) +1,8% oldu, 1,5 milyar cironun 1 milyari bu son 1,5 saatde yapildi. Galiba buda suan Turk ekonomisinin AB'ye nekadar bagli oldugunu soyluyor. Onun icin uzun muzakere cok iyi, ekonomi dis faktorlerini uzerinden atsin, atmasi icin zamana ihtiyaci olacak, attikdan sonra kendisini gelistirsin, bunlar AB hikayesi var oldukdan sonra kolay varilabilecek noktalar. Ondan sonrada rahatlikla AB'ye hayir diyebiliriz.

Farz edinki bu muzakere suresi hirvatistan gibi 2 sene olsaydi ne olacakti? Bir veto ulkesi olan Turkiye daha dogru durust AB'yi ve yonetim kurallarini bilmeden ben geldim diyecekti, oda bize yakismaz, herzaman odevini yapacaksinki dersde takilmadan konusup anlatip takdirini alacaksin. Bu kotu birsey degil. Hem ekonomimizede iyi olmazdi bu 2 sene surec. Cunki Turkiyenin AB uye olmama orani bence halen animsayacak kadar var ortada. Aradan iki sene gecmis olacak, tabiiki ekonomi ilerlemis olacak ama AB bagimliligindan iki sene icinde kurtulabilecegini sanmiyorum, yani kriz yasanicak, en azindan belirli bir sure ekonominin geri gidisi yasanacak.

Ama tabiiki bunlar bize baska muamelle gosterilmesini demek degildir! Herzaman gururlu ve basimiz dik tutabilecek halde olmaliyiz. Bundan taviz vermek yok.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET