Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
bilge

15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 06:10
Ruslar üzgün: "Elveda Türkiye"

Rusya’da yayınlanan Novyia İzvestia gazetesi, birinci sayfadan ‘Elveda Türkiye’ başlığını atarken, şöyle dedi: ‘En yakın, en anlaşılabilir, en ulaşılabilir komşumuzu kaybetme riskimiz var. Eğer Türkiye, AB’ye girerse, Türk işadamları artık Rusya’dan hammade, yarı işlenmiş ürün almayacak. En çok petrol ihracatımız zarar görecek. Rus tankerlerinin Türk boğazlarından geçişi daha da sorunlu hale gelecek. Çünkü boğazlar AB karasuları olacak.’

TÜRKİYE’NİN HAYALETİ

Çek Cumhuriyeti gazetesi Hospodarske Noviny, Brüksel zirvesiyle ilgili haberinde Karl Marx’ın ünlü sözlerine atıf yaparak, ‘Avrupa üzerinde bir hayalet dolaşıyor. Türkiye hayaleti’ diye yazdı.

DOLAŞIM HAKKI YOK

Fransa ve Avusturya, müzakerelere başlamanın üyeliği garantileme anlamına gelmediğinde ısrar ediyor. AB, Türkiye vatandaşlarına dolaşım hakkı verilmemesi konusunda hemen hemen anlaştı.

Zirvede liderlerin akşam yemeğinde çözüme kavuşturmaları gereken hassas konular var. Son taslakta Türkiye’ye daha önce hiçbir aday için söz konusu olmayan koşullar getiriliyor. Üye ülkelere Türk işçilere serbest dolaşımı sınırlama hakkı getirilebilir.

İSTEMEDEN EVET

Almanya’da yayımlanan Sueddeutsche Zeitung, Avrupalı liderlerin Türkiye’ye çok da istekli olmadan ‘Evet’ diyeceklerini belirtiyor ve ekliyor:

‘Çünkü elleri çok zayıf ve önerebilecekleri başka bir alternatif yok. Bu aşamadan sonra Türklerin reddedilmesi tahmin edilemeyecek sonuçlar doğurur. AB, baştan kendini bu durumuna düşürmeyecekti. Bu aşamadan sonra AB’nin yapabileceği tek şey, yeni yapının ayakta kalmasını ummak olacaktır. Müzakerelerin sonunda Türkiye’nin ve Birliğin ne durumda olacağını kimse tahmin edemez.’

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~1@n ...350,00.asp

Ati
15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 08:16
AB´ye sartil evet?..

Halkin ve hukumetlerin buyuk cogunlugunun
bizi istememesine ragmen, su AB´ye girmekte
niye bu kadar israrli ve de istekliyiz anlayamiyorum.

Bugun kabul edildigimizi okudum ama tabii ki sartli evet ve
muzakereler ekim 2005´te basladigi gibi en az da 10 yil surecekmis.
Eee AB´ye girmemizin kesin olmamasi da cabasi.

Simdi buna en guzel tepki, sizin bizi istemediginiz apacik ortada,
Turkiye olarak girmekten vazgectik desek kimin pacasi tutusacak?

Orhan
15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 13:13

Alıntı:
En çok petrol ihracatımız zarar görecek. Rus tankerlerinin Türk boğazlarından geçişi daha da sorunlu hale gelecek. Çünkü boğazlar AB karasuları olacak.’

Rusya hakikaten bayagi uzulmus.

Bu cumle ne demek? Ben seni yanlizken parmagimda oynatiyordum. AB'ye girince ben ayvayi yedim demek

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET