Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
TRT İngilizce Haber Kanalı: TRT WORLD
123 ... 161718   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
levend46
7 yıl önce - Pts 25 Nis 2011, 23:20
TRT İngilizce Haber Kanalı: TRT WORLD


TRT İngilizce Haber Kanalı Kuruyor
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT'nin İngilizce haber kanalının yıl sonuna kadar yayına gireceğini söyledi. Arınç, İngilizce kanalının ardından yeni kanal açmayacaklarını bildirdi.Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nde basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenleyen Arınç, kendisine bağlı kurumların çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Önümüzdeki hafta Balkan ülkelerinin medya temsilcilerinin Bursa'daki forumda bir araya geleceğini belirten Arınç, seçimlerden sonra Arap medya forumunu düzenlemeyi amaçladıklarını kaydetti.
TRT'de atılım gerçekleştirdiklerini anlatan Arınç, kendisine verilen kamu yayıncılığı görevini TRT'nin başarılı yapması gerektiğini dile getirdi. AK Parti hükümeti öncesinde TRT'nin 4 kanallı olduğunu hatırlatan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, "En son açtığımız TRT okul projesi ile Anadolu Üniversitesi ile işbirliği yapıyoruz. Yayının yarısını kaplıyor. Diğer yarısında da 7'den 77'ye pratik hayatın örneklerini veriyoruz. TRT'yi 15 kanala yükseldik. TRT son kanalının son hazırlıklarını yapıyor. TRT İngilizce haber kanalı olacak. Çok prestijli önem verdiğimiz kanal. İran dahil çevremizdeki tüm ülkelerde haber kanalı var. BBC ayarında belki başka önemli gördüğünüz televizyon kanalları ayarındaki TRT İngilizce haber kanalını yılsonuna doğru açabileceğiz." dedi.
Artık TRT'nin Arapça, Kürtçe, Avaz, spor, okul, haber, turizm ve belgesel kanalı olduğunu anlatan Bülent Arınç, Euronevse'de de TRT yayını yapıldığını kaydetti.


http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1125976& ...i-kuruyorb

BBC World
CNN International
Euronews
Aljazeera ayarında tanınan kaliteli İngilizce yayın yapan bir kanal ortaya çıkarsa hiç te fena olmaz.Hayırlı uğurlu olsun vatana millete.


Ertan Akyüz
7 yıl önce - Pts 25 Nis 2011, 23:21

Kesin TRT int in Yeni Formatı dır ! Tekrar açılmak üzere yapılandırma sürecine girip kapanmıştı hatırlatırım !

Uğur!
7 yıl önce - Sal 26 Nis 2011, 00:57

Hayır TRT int ile alakası olmayan bir kanal olacak.
TRT' nin amacı BBC World, CNN International, Euronews kanalları gibi bir kanal ortaya çıkarmak.Berk
7 yıl önce - Sal 26 Nis 2011, 01:02

Muthis..
Super bir haber bu..ozellikle yurt disinda yasayan turkler icin..
niye diyeceksiniz, eve gelen misafirlere boylece bu kanali acip ulkemizde olan olaylari daha iyi anlatabilirim..


Ayhan İmamoğlu

7 yıl önce - Sal 26 Nis 2011, 01:24

inşallah düzgün birşey olur en azından bir trt türk kadar olmalı

Oktay+

7 yıl önce - Sal 26 Nis 2011, 01:47

Hugh Jackman siteye üye olmuş sanırım..!

TRT İngilizce işine yarar artık... Tabi geç kalınmış bir kanal. Arapça ve Kürtçe hatta TRT GAP kurulurken bunun olması gerekirdi.

Geçte olsa, tarafsız ve kaliteli yayıncılık ve farklı olmanın getirdiği avantajlar olacaktır. Türkiye'nin ve bu coğrafyanın düşüncesini merak edenler için, birinci elden bulunmaz bir fırsat olur. TRT iyi kullanmalı bu şansını.cihan1
7 yıl önce - Sal 26 Nis 2011, 02:20

BBC World,CNN International,Euronews gibi dünyadan haberler verecek olan bir kanal mı olacak yoksa Türkiye'de neler olup bittiğini anlatan bir kanal mı olacak yoksa Türkiye ağırlıklı içerikli bir kaç dünya haberini sunacak olan normal ana haber bülteni formatında mı olcağını merak ediyorum ama TRT son yıllardaki yaptığı en iyi adım olacağını düşünüyorum zira TRT CNNden sonra dünya çapında yayın yapan 2.kanal ünvanını bulunduruyordu bu kanal geçte olsa bu ünvayana yakışır bir kanal olucaktır. Birde Merkezi neresi olucak TRT Ankara Or-An daki üssünde ki yoğunluğu azaltmak için açtığı kanalların bir kaçını İzmir ve İstanbul'a yönlendirmişti yeni kanal TRT Haberin yayın yaptığı İstanbul'dan mı olucak yoksa Ankara'dan mı yayın yapacak bir bilgisi olan var mı?

MehmetTekin
7 yıl önce - Sal 26 Nis 2011, 02:29

TRT'nin 15 kanalı varmış. Bu kadar olduğunu bilmiyordum. Reklamını iyi yapamıyorlar gibi. Bu ara TRT-Haber kanalı çok düzgün ve kaliteli yayın yapıyor, teknoloji çok güzel kullanılıyor. Örneğin hava durumunda kullanılan dokunmatik ekranlı televizyon ve kullanılan program, ayrıca arka planın siyah olması gibi detaylar çok başarılı. Diğer programları da öyle.

Fakat, BBC ayarı denince iş değişiyor. Çünkü BBC sadece yayın yapan bir kuruluş değil, yayınlanacak programları da kendisi yapan bir kuruluş. Örneğin BBC'nin belgeselleri, mükemmeller, araştırmanızı öneririm. Peki sadece bu kadar mı? Tabi ki de değil, BBC misyonu olan bir kuruluş. TRT'nin açtığı TRT-Kürtçe, TRT-Avaz, TRT-Arapça da TRT'nin böyle bir misyon yüklenmek istediğini gösteriyor. TRT'yi BBC ayarına getirmek çok güzel bir fikir, fakat yapabilmek çok daha önemli.
Bu sebepten ötürü başka kanal açılmaması fikiri güzel, çünkü parayı ve gücü diğer 15 kanalın BBC seviyesine yükseltmek için kullanmakta fayda var.

Peki bu seviye ve standartlar nelerdir?
Bir kaç örnek vermek gerekir ise,
http://www.bbc.co.uk/turkce/
Türkçe'si var ise siz düşünün daha kaç dilde yayınlanıyor haberler. Sadece bu kadar mı hayır, İngilizce de öğretiyorlar yayınladıkları haberler üzerinden, buyurun inceleyin,
http://www.bbc.co.uk/turkce/ingilizce_dersleri/20 ...jack.shtml

BBC'nin hangi dillerde haber yayınladığını görmek için de burayı inceleyebilirsiniz,
http://www.bbc.co.uk/worldservice/languages/index.shtml

Umarım TRT'nin yurt dışı temsilciliklerinin sayıları arttırılır. O bölgelere özel haberler yapabilecek konuma gelebiliriz, gerçi TRT-Türkçe bunu yapabiliyor o yüzden seviniyorum ama daha da fazla alana yayılmalıyız.

Belgesellerden de bahsetmiştim. Her şey hakkında belgesel yapıyorlar ve bunda da çok başarılılar. TRT'nin bu konuda da çok çalışması lazım. Çünkü NTV gibi diğer Türkiye kanallarını geçtim, TRT'nin kendisi bile BBC'nin belgesellerini yayınlıyor. Umarım gün gelir BBC'de de TRT'nin belgeselleri yayınlanır. Bu belgesellere bir kaç örnek vermek gerekir ise,
Planet Earth, gidin DVD'sini alın yüksek çözünürlükte izleyin, gerçekten çok başarılı, sadece ilk bir dakikasını bile izleseniz harcanan emeği, kullanılan teknolojiyi, çekim yapılan kameraları, görüntü yönetmenlerinin başarısını görebilirsiniz.
http://video.google.com/videoplay?docid=-45469510 ...424006556#
Ganj Nehri - Mesela bu belgesel de TRT'de yayınlanmış. TRT'de yayınlanan onlarca BBC belgeseli var.
http://video.google.com/videoplay?docid=570553378 ...742693855#
Bilim ve İslam BBC - Biz yapamamışız, adamlar yapmış işte,
http://video.mynet.com/trk_yem/Bilim-ve-Islam-BBC ...-HD/529244

Kısacası dediğim gibi darısı TRT'nin başına, ama bunun olabilmesi için önemli bir adım atılması lazım o da TRT'nin hükumetlerin güdümünden çıkartılıp tamamen özerk bağımsız bir yapıya kavuşturulmasıdır. Ancak o zaman devletimizin yurt dışı politikalarını misyon olarak yüklenip iş yapabilirler. Yoksa bir hükumet gelir biri gider yapılan onca iş yarıda kalır.


benersoy
7 yıl önce - Sal 26 Nis 2011, 02:32

müthis bir haber
son dönemlerde sürekli yükselen grafigine yenilerini
eklemesi cok onur verici,
hayirli olsun,
dilerim al jazira ayarinda birsey olur.


Nihat ÇELİK
7 yıl önce - Sal 26 Nis 2011, 06:42

trt son yıllarda yayın kalitesiyle çıtasını bayağı yükseltti. özelikle trt türk ve trt haber, bilindik birçok haber kanalından daha kaliteli ve akıcı yayın yapıyor. trt ingilizce'nin de bu yörüngede bir kanal olmasını temenni ediyorum. ülkemize hayırlı olsun, saygılarımla.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET