Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
KAZIM HASIRCI

6 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 01:04
Kutsal Yerler (Mekke - Medine Hicaz Bölgesi)


Hicaz Arap yarımadasının kuzeybatı bölümünü ve Kızıldeniz kıyılarını kaplayan Suudi Arabistan krallığının bir bölümüdür. Yüzölçümü 400.000 kilometrekare, nüfusu 2 milyondur. Merkezi 200.000 nüfuslu Mekke şehridir. Öbür önemli şehirleri arasında Cidde, Medine bulunmaktadır. Büyük bir bölümü taşlık ve kuraklıktır. Ekime elverişli bölümleri hemen hemen yoktur. Halkın önemli bir kısmı, hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Hicaz'ın en önemli kaynağı, Müslümanlarca kutsal şehirler olarak bilinen Mekke ve Medine'ye gelen ziyaretçilerdir.Hicaz, Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Osmanlı sınırlarına katılmış, üç sancaktan ibaret bir vilâyetle yönetilmiştir. 1916 yılında son Mekke emîri Şerif Hüseyin'in İngilizler tarafını tutması üzerine Osmanlı İmparatorluğundan ayrılmıştır.
Kaynak:http://www.turkcebilgi.com/hicaz/ansiklopedi#ansiklopedi

Medine Mescid-i Nebevi

(+)
(+)


Mekke Harem-i Şerif

(+)
(+)
KAZIM HASIRCI

6 yıl önce - Pzr 24 Nis 2011, 00:48Arafat


Arafat Mekkeden 25 km uzaklıkta olan bir coğrafi bölgedir. Mekkenin güney doğusuna düşer. Bölge icerisinde olan ünlü Arafat dağı (Rahmet Dağı olarak bilinir) 454 metre yüksekliğindedir. Hz. Muhammed ölümünden (Miladi 632) önce ünlü veda hutbesi konuşmasını onbinlerce kişiye bu dağda yapmıştır.
Doğu, kuzey ve güneyi dağlarla çevrilidir. Adem ile Havva’nın cennetten indirildikten sonra buluştukları yere “Arafat”, buluştukları güne “arefe” denilmiştir.
Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Arafat,_Mekke
Hacerül Esved


Kâbe-i muazzamanın doğu köşesinde bir buçuk metre kadar yükseklikte bulunan ve Cennet yâkutlarından olan parlak, siyah taş.
İbrâhim aleyhisselâm ile oğlu İsmâil aleyhisselâmın birlikte Kâbe'yi inşâ ettikleri sırada, melekler taş getirerek İsmâil aleyhisselâma yardım ettiler. Sıra Hacer-ül-esvede gelince, İbrâhim aleyhisselâm; 'Ey İsmâil! İyi bir taş getir ki, hacılara işâret olsun buyurdu. İsmâil aleyhisselâm bir taş getirdi. İbrâhim aleyhisselâm; 'Bundan daha iyi bir taş getir' buyurunca; Ebû Kubeys dağından; 'Cebrâil aleyhisselâm, tûfanda bana bir taş emânet etti. Gel onu al! diye bir ses işitti. Bunun üzerine Hacer-ül-esved taşı Ebû Kubeys dağından alınıp, Kâbe'deki yerine yerleştirildi. (Azrakî)
Kaynak:http://www.karsid.org.tr/node/1234


KAZIM HASIRCI

6 yıl önce - Prş 28 Nis 2011, 00:11(+)
KAZIM HASIRCI

6 yıl önce - Cum 29 Nis 2011, 15:38Kabe İç Mekan


KAZIM HASIRCI

6 yıl önce - Cmt 28 May 2011, 14:52

MedineMescid-i Nebevi Avlusu
Mescid-i Nebevi Minaresi
sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler