Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
SALTUK

15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 15:16
Türk Tarımı ve AB


Madem AB ile tarimimizi muzakere edecegiz, once biz kendi aramizda bir tartisalim degil mi?

iste ilk haber benden

Alıntı:
Tarım piyasaya terk ediliyor
AB ile müzakerelerin en zorlu bölümünü oluşturacak tarım sektörü için çiftçiyi zorlayacak ve üretim şekillerini değiştirecek yeni ilkeler getirildi.
Belgede, AB Ortak Tarım ve Balıkçılık Politikaları'na uyum ile Dünya Ticaret Örgütü Tarım Anlaşması'nın esas alınacağı vurgulandı.


EBRU TOKTAR

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, AB ile müzakerelerin en zorlu başlığını oluşturan tarım sektörünün uyumuna yönelik 2006-2010 Strateji Belgesi'ni hazırladı. 17 Aralık Brüksel Doruğu öncesinde Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından jet hızıyla onaylanan strateji belgesinde, tarımın piyasalara bırakılması, korumacı yaklaşımdan vazgeçilerek destekleme oranlarının azaltılması öngörüldü.

DPT'nin önceki gün onay verdiği belge, AB ile müzakerelerin en zorlu bölümünü oluşturacak tarım sektörü için çiftçiyi zorlayacak ve üretim şekillerini değiştirecek yeni ilkeler getirdi. AB'ye uyumu gözeterek hazırlanan belgede, tarım yerine kırsal kalkınma projelerine öncelik verildi.

Belgede, AB Ortak Tarım ve Balıkçılık Politikaları'na uyum ile Dünya Ticaret Örgütü Tarım Anlaşması'nın esas alınacağı vurgulanarak ''Piyasa koşullarında tarımsal üretime yönelik olarak piyasa mekanizmalarını bozmayacak destekleme araçları uygulanacaktır. Tarım ve kırsal kalkınmada bütüncül yaklaşım ve katılımcılık benimsenecektir'' denildi.

Belgeye göre, 2006-2010 yılından itibaren yeni sistem ve ilkeler şöyle işleyecek:

* Doğrudan Gelir Desteği (DGD) : Ödemeler, tarımsal üretim amacıyla işlenen araziler kapsamında her yıl tespit edilen prim ödeme miktarı üzerinden yapılacak. Ödeme miktarı, farklı düzeylerde belirlenebilecek. Ödemeler belli ürünleri yetiştiren üreticilere yapılacak. Sera üreticileri, meyve ve sebze yetiştiricileri DGD dışında tutulacak. DGD için ayrılan yüzde 78'lik bütçe payı, aşamalı olarak yüzde 45'e indirilecek.

* Fark Ödemeleri Uygulamaları : Mevcut durumda arz açığı olan pamuk, ayçiçeği, soyafasulyesi ve diğer yağlı bitkileri kapsayan uygulama, mısır ve bazı yemeklik baklagilleri kapsayacak şekilde genişletilecek. Hedef fiyat ve pazar fiyatı arasındaki fark, üreticilere prim olarak ödenecek.

* Hayvancılık Destekleri : Mevcut sisteme ek olarak et primleri, pazarlama destekleri ve hayvancılık işletmelerinin modernizasyonuna ilişkin destekler de getirilecek.

* Kırsal Kalkınma Destekleri : Tarım dışı sektörlerde istihdamın geliştirilmesi, üretici gelirlerinin arttırılması, kadın ve genç nüfusun eğitilerek girişimcilik düzeyinin yükseltilmesini amaçlayan bu destek projesi, yeni stratejinin belkemiğini oluşturuyor.

* Alternatif Ürün Programı : Mevcut sistemde fındık ve tütün üretiminden vazgeçenlere yapılan telafi edici ödemeler, arz fazlası olan diğer ürünlere de uygulanacak.

* Ürün Sigortası Ödemeleri : Devlet tarafından karşılanacak prim destek oranı azami yüzde 50 ile sınırlanacak.

* Çevre Amaçlı Tarımsal Alanların Korunması (ÇATAK) : Organik tarım, ağaçlandırma ve doğal bitki örtülerini teşvik etmek üzere, tarım üreticileriyle devlet arasında en az 5 yıllık sözleşme yapılacak. Bu sözleşme, birim başına belirlenen yıllık ödemeleri esas alacak.

kaynak: Hakimiyet-i Milliye Gazetesi


Alıntı:
tarımın piyasalara bırakılması, korumacı yaklaşımdan vazgeçilerek destekleme oranlarının azaltılması öngörüldü.

turkiye birdenbire tariminda korumaciliktan vazgecerse bu turk tarimina agir bir darbe olur cunku, turkiyenin tarimina fransa kadar subvansiyon vermesi imkansiz. ekonomimizi avrupayla esitlemeden tarimimizin uzerindeki korumaciligi kaldirirmak bence cok yanlis olur.

ayrica ciftciye verilecek dogrudan para destegi de cok yanlis bir uygulama. bu ciftciyi uretimden tamamen uzaklastirip devletten gelecek nakit yardimla gecinmeye itecektir ki bu uygulama tarima desdek degil kostektir.


ErayPasa

15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 15:27

Zamaninda Danimarka ile Turkiyenin tarim politikalari ve ekonomileri arasinda bir karsilastirma arastirmasi yapiyordum.Karsima bu iki link cikmisti.Iceriklerini eklemedim.Ama isteyen bir göz atabilir.

Ilgilenenlere:

Burda tarimdaki verimliligimizle ilgili verilerle birlikte yorum bulunuyor:

http://www.treasury.gov.tr/tarim_web.pdf


Türkiyedeki tarim ekonomisini anlamak icin guzel bir yazi avrupa nerde biz nerdeyiz??(Not 10 yil evvelinin bir röportaji(Ege universitesinden bir prof. ile yapilis) sanirim hic birsey degismemis?)

http://www.ziraatci.com/sanaloturum/gorus.asp?konuid=12


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET