Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sizce Gaziantep Türkiye'nin 5. Büyük Şehri Olabilir mi?
« önceki   1234 ... 119120121   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3

Sizce Gaziantep Türkiye'nin 5. Büyük Şehri Olabilir mi?
geçer 32.8%  32.8%  [232]
geçemez 67.2%  67.2%  [476]
Toplam Oy : 708

serkan çınar
7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 12:46

Alıntı:
Gebze yapısal olarak İstanbul'a bağlıdır.İzmit merkez nüfusu bir büyük şehir için oldukça azdır.
İzmit İstanbul olmasaydı tek kelimeyle sıradan bir ildi,belki de hiçti.İzmitlilerin bu devasa uluslararası yatırımları çekmek neler yaptıydı?
Neyse ki yüzölçümü az o yüzden bir İSTİSNA olarak şehre 40 km. uzaktaki yerleri bile büyükşehire bağladılar.İzmit bu ülkenin en istisna şehri.

Bunların açıklamaları yüzlerce kez yapıldı o yüzden cevap vermeye gerek bile duymuyorum.
Yukarıda hangi büyükşehir nüfusu ne kadar gayet açık İzmit ile Gaziantep arasında bayağı fark var.Ekonomi ve ticaret desen İzmit Gaziantep'ten fazlasıyla önde.Gelişmişlik seviyeleri desen İzmit 4.gelişmiş il (devlet verileri)
İzmit yerinde saymayacağına göre Gaziantep'in bu farkları kapatması mümkün değil.
Aslında bu 5. büyükşehir olurmu?Başlığını açması gereken il İzmit ilidir bütün kriterler önümüzdeki yıllarda olacağını gösteriyor.Ama şova gerek yok zaten bunu zaman içinde hep beraber göreceğiz.

ads 1940
7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 12:50

Adana 20 yıldır son derece başarısız bi bld başkanıyla yönetildi buna karşın Celal Doğan ve Asım Güzelbey gibi başarılı Belediye başkanları tarafından yönetilen G. Antep eline geçirdiği fırsatları çok iyi değerlendirdi ve sanayisini geliştirdi bu nedenle Güneydoğudan Adana'ya olan göç G.Antep'e kaydı bu sayede G.Antep'in merkez nüfusu 1.3 milyonu aştı Adana ise tarihinin en zor dönemlerini yaşamasına rağmen %26.5'le Türkiye işsizlik şampiyonu olmasına rağmen hala göç almakta hala nüfus olarak G.Antep'in önünde yeralmaktadır Adanayı iyi günlerinde geçemeyen G.Antep'in BTC projesi tamamlanmasınından sonra Adanayı geçmesi zor görünüyor ki BTC projesi dünya çapında bi projedir yapılacak Petrol Rafinerileri'ni, Petrokimya tesislerini, Gemi Tersanalerini kurulacak petrol borsasını bide Ceyhan-Yumurtalık bölgesine yapılacak Dünyanın en büyük 2. limanını işin içine katarsak Gaziantep'in Adanayı geçmesini bırakın Gap projesi kapsamında eğer gerekli yatırımlar yapılırsa kendilerinin komşuları Ş.Urfaya geçilme ihtimali bile var.

Mahmut Göksu
7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 12:54

Değerlendirme yaparken biraz gerçeklere dayanmak lazım.

sonuçta Kocaeli sanayisi tabi ki Türkiye'de en üstün bunu kimse eleştiremez, ama Kocaeli'de bilmelidir ki bu işte İstanbul'un çok büyük katkısı var. Komşusu olmak zor denilmiş ama asıl kolay o ucuz iş gücü düşük arsa maliyetleri Kocaeli'nin önünü çok açtı.

Arazi çok olması avantaj olarak bahsedilmiş ama tarım katma değeri ile teknoloji katma değeri arasında çok büyük fark var. Arazi büyük olsun tamam ama doğu anadolu o zaman niye böyle.

Verimli kaliteli kullanılabilen bir alan ciddi anlamda işe yarar.

Gaziantep Adana'ya geçebilir mi sorusunda gelecek olursak.
Hatta bu sorunun neden sorulduğuna gelecek olursa şöyle açıklayayım. Gaziantep 10 sene öncesine kadar Adana'dan hatta sosyal ve ekonomik açıdan geri hatta bazı konular da çok geri bir şehirdi.

Şu an aralarında sosyal ve ekonomik durumda bir fark kalmadı bu gelişme sağlandığı için şu an bu soru çok rahatlıkla sorulabiliyor.

Eğer bu gelişim ivmesi gösterilmeseydi. Bu soruya yorum bile yapılmazdı. Türkiye'de herkes Gaziantep adını her geçen gün daha fazla duymayı başladı. Bunun sebebi üretim ve marka ürünleri üretimi prensibi benimsenmesi olduğu.

Gaziantep gelişim olarak bugüne gelmek için temelde çok çalıştı markalaşmanın verimini şimdi alıyor. Patent başarıları arttırılan Turizm gelirleri son yıllar içerisinde açılan ulusal ve uluslar arası otelleri. fuarcılık konusunda ki adımları.

Hepsi bir araya geliyor ve bölge de öncülüğünü artırarak katlıyarak devam ediyor.

Benim tahminimce Gaziantep'in Adanayı geçmesi önümüzde ki 5 sene içinde değilde 5 sene sonra gerçekleşmeye başlayabilir.

serkan çınar
7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 12:57

Alıntı:
Dışarıdan en az yardım gören il ile en çok yardım gören il çatışma içinde...

Bunada bir cevap vermek lazım İzmit için dışarıdan en çok yardım gören il demişsin ne yardımı bu ?
Asıl tam tersi İzmit tek başına 73 ilin verdiği vergiyi veriyor.(bunlar resmi rakamlar isteyen herkes açıp bakar hangi il ne kadar vergi vermiş)İzmit üretiyor diğer iller bizim ürettiğimizi yiyor oh ne ala.İzmit develet yatırımlarında en az yatırım alan büyükşehirlerdendir.Burada bir hak arayışı olacaksa onuda İzmit'liler aramalıdır.Üreten pisliğini çeken İzmit'liler onların ürettiğinden pay alan diğer iller sonrada buda yetmiyor gibi sürekli aşağılanan yine İzmit'liler.
Şimdi soruyorum Gaziantep ne üretmiş karşılığında devletten ne almış ,İzmit ne üretmiş ne almış madur olan İzmit'tir.

tamer13
7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 12:57

Adana'ya bu kadar büyük yatırımlar yapılırken çok çok zor. Adana Bölgenin İstanbul'u. Gaziantep onun güdümnde kalmaya mahkum. Nüfus olarak geçer belki ama gelişmişlik olarak İMKANSIZ

Ayhan
7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 12:58

Alıntı:
Adanayı iyi günlerinde geçemeyen G.Antep'in

Fark büyükse hangi şehir geçebilir ki? Zamanla aradaki fark kapanıyor işte...

Gaziantep'in 20 yıl öncesi ile günümüz arasında dağlar kadar fark var, şimdiki yönetim ile bir önceki yönetim gerçekten iyi çalışıp şehri söz sahibi haline getirdiler hakkını vermek lazım.

Şanlıurfa ve İzmit örneklerini doğru bulmuyorum. İzmit sanayi haricinde Gaziantep ile boy ölçüşemez, kaldı ki Gaziantep'in sanayisi de oldukça gelişmiş. Şanlıurfa'nın da Gaziantep'i yakalaması imkansız... 2 vakıf üniversitesinin açılması, Antepia projesi, Halep hızlı tren projesi, mozaik müzesi, yeni stadyum projesi, yapılmaya başlanan kentsel dönüşüm, yeni açılacak oteller (Hilton), 5. OSB projesi gibi projeler Gaziantep'i daha da ileriye götürecektir. Adana ve Kocaeli gelişirken Gaziantep tabii ki boş durmayacaktır. Ben şahsen önümüzdeki yıllarda Gaziantep ile Bursa'nın boy ölçüşeceğini düşünüyorum... Nüfus ve gelişmişlikte ilk 3 zaten belli...

Mahmut Göksu
7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 13:03

Bahsedilen Btc projesi ve durumu? Bu durum Adana'ya kardan çok zarar getirmesin.

http://finans.samanyoluhaber.com/h_538726_btcde-z ...sacak.html

serkan çınar
7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 13:05

Alıntı:
Komşusu olmak zor denilmiş ama asıl kolay o ucuz iş gücü düşük arsa maliyetleri Kocaeli'nin önünü çok açtı.

Hangi ucuz arsa İzmit ili arsa maliyetlerinde en pahalı illerden.Gaziantep ve İzmit arsa maliyetlerine bir açıp bakın Gaziantep İzmit'ten çok çok ucuz bir şehir.Şuan gebze organize bölgesinde 1 metrekare arazi fiyatı 500 dolar hangi ucuzluktan bahsediyorsun.İzmit'i adamlar lojistik üstünlüğü nedeniyle mecburen seçiyorlar böylece arsada ödediği fazla parayı Lojistikten sağlıyor.

Alıntı:
İzmit sanayi haricinde Gaziantep ile boy ölçüşemez,

Tam tersini ben yukarıda veriler vererek söyledim.Senikisi sadece duygusal sözler.
Ekonomi,Ticaret,nufus,gelişmişlik seviyesi kriterler bunlardır ve resmi verilerde hepsinde İzmit ,Gaziantep'in çok önündedir.

atakanus
7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 13:06

antep'in bence yeri kotu. ucra bir koseye sikismis gibi. ayrica nufusun gelismesi bence cok onemli degil. ama sehir planlamasi olarak ilerlerse; duzenli bir sehir olursa o zaman bir adanali olarak antep'e imrenirim. dogudan goc alip nufusunu arttirmasi bence ovunulecek bir durum degil. tam tersi gecekondulasmayi, issizligi ve egitimsizligi arttirir. adana yillarca cekti mersin de cekmeye basladi.

Yusuf Esengül

7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 13:07

BURSA KAPASİTESİNİ DOLDURUYOR

Otomotivde ülkemizin en önemli kentinin Bursa olduğunu biliyoruz. İstanbul2a ve limana ykınlığı Bursa'ya bir avantaj sağlıyor.

Ancak coğrafik olarak incelediğimizde Bursa'nın hem nüfusu hem de sanayi tesislerini hazmetme kapasitesi gittikçe düşüyor. artık yollar arabaları almıyor. Verimli tarım arazileri ile sanayi tesisi arasında tercih yapma durumuna geldi Bursa. Sadece İnegöl ve çevresi biraz daha sanayi yatırımı alabilir.

Ancak Gaziantep, henüz ivmesini kaybetmedi. Artık bölgesellikten ulusallığa geçme sürecini yaşıyor. İlk 500 de yer alan Gaziantep firmaları sürekli artıyor. Sanko, Nakıboğlu gibi pek çok firma ülke çapında biliniyor artık..

Bir de tüm Güneydoğu illeri ve Suriye ile birlikte hinterlandı Bursa'ya göre oldukça geniş bir il konumunda.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 119120121   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET