Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sizce Gaziantep Türkiye'nin 5. Büyük Şehri Olabilir mi?
123 ... 119120121   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

geçer 32.6%  32.6%  [229]
geçemez 67.4%  67.4%  [474]
Toplam Oy : 703

Ahmet Özbuluk

7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 22:48

İSTANBUL 13.120.597
ANKARA 4.431.719
İZMİR 3.354.936
BURSA 1.806.670
ADANA 1.592.518
KOCAELİ 1.459.772
GAZİANTEP 1.341.054

Sizce Gaziantep bu 10 yıl içinde Adana ilimizi geçme şansı var mı ? Kocaeliyi istisna olarak sayarsak istisna saymamıza bile gerek yok her yıl merkez nüfusuna 70-80 bin ilave eden Gaziantep'in zaten 2-3 yıl geçeceği aşikar olmakla birlikte Doğudan gelen aşırı göç ve İstanbul'dan sonra son 20 yılda Türkiye'nin en çok 2. Dünyanın en çok nüfusu artan 9. şehri olan Gaziantep'in Adana'nın merkez nüfus hızının az artmasını da göze alarak yakalama şansı var mıdır?

not: benzeri başlıklar mevcuttur. kilit gibi şikeler olmasın

onur ymc
7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 22:51

belki gaziantepinde önünde Rafineriler, yen limanlar, serbest bölgeler ve enerji borsası olma gibi resmi büyük hedefler olsaydı, evet geçebilir derdim, ama makarna ve poşet üreterek geçmesi biraz zor

Mahmut Göksu
7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 22:54

Poşet dediğiniz plastik sektöründe Adana firması olan Pilsa'yı Gaziantep'li Naksan Grubu satın aldı.
Makarna sektöründe dalga geçilmeyecek öneme sahip
Balat Çiltuğ ve Konukoğlu firmaları Türkiye'nin dört bir yanında enerji üretimine sahip.
Limanı cografi olarak yok ama Zirve üniversitesi Kaptan ve Gemi mühendisi yetiştiriyor..
Sadece dediğiniz başlıklara örnek.

can8989
7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 22:57

Kocaeliyi geçsinde Adanayı sonra düşünürüz Bu arada Adana su an en zor günlerini yaşıyor elbet altın caglarına döncektir o zaman Adana Kaybettigi 4 lügü geri alıcaktır.Adana nın bu potansiyeli dogal olarak mevcut.Tam kullanılamıyor o ayrı bir mesele.

onur ymc
7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 22:58

örnek tabi, hatta gaziantebi takdir ediyoruz, kısa süre içinde 650 civarı tesisi olan OSB yarattıkları için, ama rafineri, enerji hatları, petrol ve kimya tesisleri devasa tesisler ve yapıldıkları takdirde, o şehire müthiş ivme kazandıracak projeler, gaziantep şu an ki durumda 15 yıl sonra Adanayı yakalayabilir fakat o 15 yıl içinde Adanadaki projeler hayata geçirilmiş olursa, Adana İzmirle bile yarışır hale gelir

mertoviçizmir

7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 23:00

%90 gececektir diye düsünüyorum hem merkez hem de il bazında gececegini düsünüyorum ayrıca , adana ilini sadece gaziantep değil antalyanın da gecebilecegini düsünüyorum

Mahmut Göksu
7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 23:04

Alıntı:
örnek tabi, hatta gaziantebi takdir ediyoruz, kısa süre içinde 650 civarı tesisi olan OSB yarattıkları için, ama rafineri, enerji hatları, petrol ve kimya tesisleri devasa tesisler ve yapıldıkları takdirde, o şehire müthiş ivme kazandıracak projeler, gaziantep şu an ki durumda 15 yıl sonra Adanayı yakalayabilir fakat o 15 yıl içinde Adanadaki projeler hayata geçirilmiş olursa, Adana İzmirle bile yarışır hale gelir

Şimdi burada karşılaştırılan durum Adana'nın son 10 senelik ivmesi ile Gaziantep'in son 10 senelik ivmesi Adana'da da projeler var ama Gaziantep'de boş durmuyor. Halep ile yapılması planlanan hızlı tren projesi bile çok büyük bir olay.

onur ymc
7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 23:09

15 sene sonra sorularımız cevap bulacak İnşallah ama benim kanaatimce bu durum makismum 5 sene böyle sürecek, Adana atılımlara kent merkezi bazında 2008 yılında başladı, projeler 2011de bitmeye başladı, şu yıl itibariyle ilk meyvelerini almaya başladı Adana, ama daha büyük projeler yakında geliyor, mesela Gaziantepli SANKO firması, yumurtalıktaki rafineri inşaatına bir terslik olmazsa 2011 yılı içinde başlıyor, OSBye yaklaşık 80 fabrikalık yeni parsel ve yaklaşık 400 fabrikalık 2.OSB taze kan olarak geliyor, 2 Devlet Üniversitesine sahip ender şehirlerden biri olma ünvanını bu yıl içinde resmi olarak haketti, yakında fiili olarakta bu ünvanını kullanacak.temennimiz Türkiyedeki bütün şehirlerin kalkınarak, ülkemizin artık tipik ortadoğu ülkesi görünümünden kurtularak çağdaşlaşması.

Sezgin Cengiz

7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 23:10

Nüfus hızının artması bir marifetmiş gibi lanse edilmesin sakın.Her ne kadar ülkemizde zor olsa da kendi öz nüfusu ile artarak dengeli bir büyüme ve gelişmeyi desteklerim daima.Gaziantep gelişirken tabiki önündeki şehirler de yerinde saymıyor.Özellikle İstanbul'un nimetlerinden yararlanan bir Kocaeli ili var hızla gelişiyor.Gaziantep gelişsin kendi bölgesinde hinterland yaratsın fakat Antalya da az çok bu siteden gözüme çarptığı kadarıyla hızla gelişiyor.Günümüzde turizm bir şehrin gelişmesinde en önemli faktördür.Eğer turistik bir şehir değilseniz gelişmeniz neredeyse imkansız.Eskiden sanayi ile kalkınılırdı şimdi ise sanayileri şehir merkezlerinden uzaklaştırma politikaları izleniyor.Yani Antalya önümüzdeki senelerde basamak atlayacak diye düşünüyorum.Gaziantep hakkında birşey bilmiyorum ve bilmeden konuşmak gibi olmasın ama Antalya ile ilgilenmediğim halde nasıl turizm alanında beynimde iz etmişse Gaziantep'in de basamak atlayabilmesi için belirli bir özelliği ile kafamda iz etmesi lazım.ilk üç büyüklerin sıraları değişmese de sonraki gelen Bursa'nın da artık gelişimde şu saatten sonra geri adım atmayacağını ve 4.lüğü kaptırmayacağını düşünürsek evet Gaziantep en fazla 5. büyük şehir olabilir.Şehrin elit tabakasıyla yatırılan yatırımlar kendi çapında doyuma ulaştığı zaman aslında gelecek 10-20 yılın hesabını kendi kriterlerimize göre yaparken bizi daima yanıltır.Neyse herşey gönlünüzce olsun...

En son Sezgin Cengiz tarafından Prş 21 Nis 2011, 23:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

35 gökhann
7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 23:10

Alıntı:
%90 gececektir diye düsünüyorum hem merkez hem de il bazında gececegini düsünüyorum ayrıca , adana ilini sadece gaziantep değil antalyanın da gecebilecegini düsünüyorum
antalya coğrafi olarak zor geçer adanayı,

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 119120121   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET