Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Esra
15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 14:59
Leyla Zana'ya madalya !

Fransa desteklesin

Paris Belediyesi’nin madalya verdiği Leyla Zana, Fransa’dan Türkiye’nin üyeliğini ‘şart öne sürmeden’ desteklemesini istedi. Zana, ‘Avrupa ırk ve dinle sınırlı olmamalıdır. Bizim burada olmamız dinin ve ırkın sınır tanımadığının bir kanıtıdır’ dedi.

FRANSA’nın başkenti Paris’in sosyalist Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, kapatılan DEP milletvekillerinden Leyla Zana’yı, ‘Türk-Kürt kardeşliği için sabırlı, azimli mücadelesinden dolayı’ Vermeil Madalyası ile ödüllendirdi. Belediye Sarayı’nda düzenlenen bir törende konuşan Delanoe, ‘Türkiye Avrupa ülkesidir. Tarihi incelesinler, geçmiş medeniyetlere baksınlar, AB’yi oluşturan ülkelerin ayrı dinde olması bu gerçeği değiştiremez. Kimsenin dini ileri sürülerek Türkiye Avrupalı değildir demeye hakkı yoktur’ dedi.

‘SOYKIRIM’ ÇALIŞMASI

Bertrand Delanoe, Türkiye’nin AB’ye girmesini istediğini, ancak bu süreçte de yapması gerekenleri yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Delanoe, ‘Türkler ve Kürtler kardeştir. Kürtlerin hakları, insan hakları ve demokrasi konusunda atılması gereken adımlar vardır. Ermeni soykırımı konusunda da bir çalışma yapması gerektiğine inanıyorum. Zira bu da Avrupalılık değerleri arasındadır’ diye konuştu.

HEDEF TAM ÜYELİK

Leyla Zana da Kürtçe olarak yaptığı konuşmasında, Fransa’ya çağrıda bulunarak ‘17 Aralık’ta Fransa’nın hiçbir şart ileri sürmeden tam üyelikle sonuçlanacak bir hedefle Türkiye ile müzakerelerin başlatılması için aktif destek vermesini istiyoruz’ dedi. Paris’teki temasları sırasında Orhan Doğan’la birlikte bazı diplomat, siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile görüştüklerini anımsatan Zana, şunları söyledi:

AB, HALKLARIN TOPRAĞI

‘Hepsine Türkiye’de barış, kardeşlik, sosyal dayanışma ve demokrasi konusundaki gelişmeleri anlatırken, Türk ve Kürt halklarının geleceği için AB sürecinde Türkiye’ye destek verilmesi gerektiğini söyledik. Avrupa ırk ve dinle sınırlı olmamalıdır. Bizim burada olmamız dinin ve ırkın sınır tanımadığının bir kanıtıdır. Bu nedenle Avrupa’yı halkların toprağı olarak görüyoruz.’

Leyla Zana, Kürt sorununun demokratik çözümü konusunda Fransa’nın desteğinin devam etmesini arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Birlikte fotoğraf korkusu

PARİS Belediye Sarayı’ndaki ödül töreninde Başkan Bertrand Delanoe, Leyla Zana ve Orhan Doğan’la birlikte gazetecilere poz verdi. Zana’nın, konuşmasında ‘Sadece Kürt halkı için değil, tüm baskıya uğramış halklar için yaptığı mücadeleden dolayı’ teşekkür ettiği Danielle Mitterand da ödül verilirken sahneye çıktı. Ödül töreni ve ardından verilen resepsiyonda hem Leyla Zana ve Orhan Doğan’ın, hem de Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan’ın aynı fotoğraf karesine girmemeye özen gösterdikleri gözlendi.

Kürt ilanı aynen FAZ’da

ARALARINDA kapatılan DEP’in milletvekilleri Leyla Zana ve Hatip Dicle’nin de bulunduğu 200’ü aşkın kişinin imzasının yer aldığı ‘Türkiye’deki Kürtler Ne İstiyor?’ başlıklı yarım sayfalık ilan International Herald Tribune ve Le Monde gazetelerinden sonra dün de Frankfurter Allgemeine Zeitung’da (FAZ) Almanca olarak yayınlandı. Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan’ın organize ettiği ilan son halini görmediğini iddia eden bazı Kürtlerin tepkisine yol açmıştı. 17 Aralık Zirvesi’ne kısa bir süre kala derin tartışmalar yaratan ilan, Kıbrıs Türkleri gibi Türkiye’deki Kürtlerin haklarının tanınması çağrısında bulunmuş ve gereğinin yapılması için maddeler sıralamıştı.

Hurriyet

Esra
15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 15:00

Alıntı:
Paris Belediyesi’nin madalya verdiği Leyla Zana, Fransa’dan Türkiye’nin üyeliğini ‘şart öne sürmeden’ desteklemesini istedi. Zana, ‘Avrupa ırk ve dinle sınırlı olmamalıdır. Bizim burada olmamız dinin ve ırkın sınır tanımadığının bir kanıtıdır’ d

Cevir kazi yanmasin Zana !

Esra
15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 15:02

Danielle Mitterand, Zana'nin kizkardesi bildiginiz gibi. Fransa'da olan herseyin altindanda bu hatun cikiyor. Madem bu kadar seviyorlar birbirlerini,Zana ve beraberindekiler iltica etsin Fransa'ya. Bizde rahatlayalim,onlarda !

SALTUK

15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 15:26

Alıntı:
Türk-Kürt kardeşliği için sabırlı, azimli mücadelesinden dolayı’ Vermeil Madalyası ile ödüllendirdi.

Neden turklerin hicbiri zananin bu mucadelesine saygi duymuyor acaba? birde utanmadan kardeslikten bahsediyorlar. boyle sacmaliklara turk halkindan da bahsedilmesine cok ama cok kiziyorum. kendiniz caliyorsunuz, kendiniz oynuyorsunuz iste daha niye turk halkindan bahsediyorsunuz?

bu madam mitterand hakkinda cok ama cok sey soylemek isterim ama sitemizin gayet hosuma giden seviyesini dusurmek istemem. Seviyemi dusurmeden de bu kadin hakkinda soyleyecek hicbir sozum yok

Oguzhan
15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 18:09

Su Leyla Zana suan politik bir caba icindemi? Galiba gayet kontrol altinda tutuluyor suan, en azindan bir faaliyet gosterecek kadar. Ozaman neden bu kadin suan bukadar populer? Bence ikidebi yaptigi en basit seyler ile medyaya cikmasi, birakalim su kadini, ne hali varsa gorsun. Eminim bu kadin hakkinda bir sene boyunca birsey duymassak ya kendisini yenilmis verecek yada yasa disi bir hareket ile yeniden medyaya girecek. Ikiside bizim alehimize bence...

hasansemre

15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 18:46

Bu ne zananın ne bizim suçumuz bu yönetimin ve basının suçu.
Öyle mükemmel bir iktidara sahibiz ki bu zana ve saz ekibinin önce hapisten çıkmasına göz yumdular daha sonra her gün basında görünüp kardeşlik mesajları vermelerine izin verdiler.
Peki bu zana ve ekibi bu vatana zarardan başka birşey vermemişken biz neden bu kadar çok ayrıcalık tanıyoruz bu kalleş vatan hainlerine ???
Basın buna gözyumuyor , yönetim buna göz yumuyor hatta her ikiside arka çıkıyor.
Peki bu vatana bu toprağa evlatlarını verenleri düşünen var mı?
Şehitlik gibi en gurur verici ve yüksek mertebeye erişmiş vatan evlatlarının aileleri şimdi evlatlarının bir hiç uğruna toprak olduğunu düşünmeyecek mi?
Halk buna daha ne kadar gözyumacak???
Daha yazılacak o kadar çok şey var ki kendimi zor tutuyorum...

ebruturhan

15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 18:55

İşte insanların bazı konularda madalya almaları bu kadar kolay yada alınan madalyaların değeri ortada. Kimileri bilimsel, sanatsal yönde başarılarından dolayı alırken kimileride böyle sahtecilikten alıyor bu madalya denen sembolü.
"Anıta layık olanların ona ihtiyaçları yoktur." demişler.
Demek Leyla Zana'nın buna ihtiyacı varmış. Tüm Avrupa ülkeleri madalya verse değeri ne olur. Sadece süs olarak bir kenarda saklanır o kadar.

SALTUK

15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 18:58

bu leyla zana o kadar cahil bir insanki(bunu kendisini sevmedigimden degil gercekten oyle oldugunu dusunuyorum) ama malesef avrupa onu secti sevinelim mi uzulelim mi bilmiyorum?(ya birde formasyonu guclu zeki birini secselerdi) bu kadin ancak basin toplantilarinda yada iste torenlerde kendi onune konan metni okur onu bir tartismada goremezsiniz goruruseniz zaten cahilliginide gorursunuz.

Emre_Uzan
15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 19:26

Arkadaşlar bu cahil ve bıyıklı kadının ismini mümkünse artık bu sitede zikredilmesin. Klavyelerimize yazık.

hasansemre

15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 19:30

Alıntı:
bu leyla zana o kadar cahil bir insanki(bunu kendisini sevmedigimden degil gercekten oyle oldugunu dusunuyorum) ama malesef avrupa onu secti sevinelim mi uzulelim mi bilmiyorum?(ya birde formasyonu guclu zeki birini secselerdi) bu kadin ancak basin toplantilarinda yada iste torenlerde kendi onune konan metni okur onu bir tartismada goremezsiniz goruruseniz zaten cahilliginide gorursunuz.

Bu bizim zararımıza bir durum deyim yerindeyse gerçek bir aptala atla şu köprüden dersen ne yapar tabi ki atlar.
Peki Zeki birine dersen ne der bunun benim canıma kastı var ben bundan kurtulmalıyım.

Yani bu konuda aptal birini seçmeleri bizim için kötü çünkü metinleri hazırlayanllar profesyonel kişiler.

Ancak ben Zana'nın aptal olduğunu düşünmüyorum.Bu durumda bizim için iyi olması lazım fakat ben Zana denen kişinin gerçek bir Türkiye düşmanı tam bir vatan haini olduğunu düşünüyorum bu yüzden zararımıza olan herşeye kayıtsız şartsız yerine getirecektir.
Bir insanın gözü kördür çünkü aptaldır birde insanın içindeki kin gözünü kör eder.
Zana denen yaratık içindeki kinden dolayı böyledir.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET