Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ahmet Kozanlı
7 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 23:12
Tarık Akan:"Darbeler önümüzü açtı"

Ulusalcı görüşleri ile tanınan sinema sanatçısı Tarık Akan, 27 Mayıs ve 28 Şubat askeri darbelerini övdü. İşçi Partisi yanlısı Aydınlık gazetesine konuşan Akan, "27 Mayıs ve 28 Şubat'ın önümüzü açtı." dedi.

Akan, geçtiğimiz ay Silivri'ye Ergenekon davası sanıkları Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ı ziyaret etmek için gittiğini de açıkladı. Sosyalist düşüncede bir insan olduğunu anlatan Akan,Cumhuriyet, Aydınlık ve Sözcü gazetelerinin aynı kulvarda buluşmasından mutluluk duyduğunu ifade etti.

Akan, darbe ve devrim kavramları ile ilgili birsoruya şu cevabı verdi:

"Solcu arkadaşlar bana kızacak ama, 27 Mayıs da 28 Şubat da darbe değildir. Birincisi önümüzü açtı, yeni düşüncelerle tanışmamızı sağladı. 28 Şubat da bir darbe değildir. Çünkü laik Cumhuriyet'ten uzaklaşmamızın önünü kapattı. 1971 ve 1980, faşist darbelerdir. Türkiye'yi bugün noktaya taşıyan hareketler. 1980 son vuruştur emperyalizm için. Şunu söylemek zorundayım; bu olumsuz gidişi dışarıdan bir güç tasarladı ve kurguladı. TSK bu ülkenin her şeye rağmen en önemli kurumu.

Akan, 12 Mart muhtırası ve 12 Eylül darbesini de anlayışla karşıladığını şöyle anlattı:

"12 Mart ve 12 Eylül'de yanlış yaptı ama giderilmeyecek yanlışlar değil. Bizim gibi insanlar bunu bile anlayışla karşılayabildiler. Çünkü TSK bizim gözbebeğimiz. Temel amacı laik düzenin inançla korunmasıdır çünkü. Ancak bugün bu kurumun da etkisizleştirilmesi sağlandı bugün. Çünkü tek engel TSK'dır önlerinde. Burada bir sitemimi de belirtmek isterim. Bu ülkenin bir Milli İstihbarat Teşkilatı var. Herşeyden haberdar bir kurum. Senin bana geldiğini bile bilebilirler inanıyorum buna. Kaldı ki laik düzeni Cumhuriyeti korumakla görevlidir. Asıl işi budur yani. Ama ne yazık ki 8 yıldır olup bitene ses çıkaramıyorlar. Üzüntüm bu. Çünkü durum vahim."

http://www.haberpan.com/haber/tarik-akan-darbeler ...umuzu-acti

Alıntı:
YAZIYORUM;Özellikle son dönemde Tarık Akan Müjdat Gezen Zeki Alasya Metin Akpınar gibi isimlerin ideolojik duruşları iyice deşifre oldu.Bu isimlerin bir kısmı Mason bir kısmı ulusalı bir kısmı sosyalistmiş.Ortak özellikleri islam veya muhafazakarlık veya demokratlıkla uzaktan yakından ilişkileri olmayışı.Tarık Akan’ın bu çıkışı ise herzaman ki gibi yine bilindik sol ayakları.Laiklikten başka diyebilecekleri hibirşey yoktur bunların.1980 TSK darbesini lanetlerler ama Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Adnan MENDERES’in ve arkadaşlarının katledildiği ulusal ihaneti darbe olarak görmezler.Çünkü zihniyetleri bozuk bunların.Müslümanlar anadolunun mazlum halkı ve islam nekadar yara alırsa alsın yeter ki kendileri yara almasın.Düşünceleri budur.İşte yıllarda bu milletin sırtından geçinen sözde sanatçılar.Birsi MASON olduğunu gizleme gereği dahi duymadan NAMAZ ile olan düşömanlığını açık ediyor bir diğeri anadolu halkının boğazının sıkıldığı kalkışmaları alkışlıyor.Sevsinler sizin sosyalistliğinizi.Apocu Perinçek ve AYDINLIK sana çok yakıştı AKAN.

http://karsidevrim.reklam_link.com/2011/04/17/tarik ...muzu-acti/

Kendi halkından , onun inancından korkan, halkın vergisi ile alınan silahları yine halkına karşı kullanılmasını alkışlayan, halkın düşünce özgürlüğünü tehdit eden, demokrasiye sekte vuran, her türlü hareketi savunan birinin "SANATÇI" vasfı taşıdığını düşünmüyorum.

anıl gumusel
7 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 23:15

İkinci Müjdat Gezen vakası.Toplumun göz bebeği olan bu sanatçılar nasıl böyle açıklamalar yapıyorlar.

Diclekentli
7 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 23:16

Bu adam militarist ve faşist nasıl oluyorda başkalarına faşist diyor

ahmetsever
7 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 23:17

Darbeleri alkışlayanlar, övenler hiçbir zaman aydın olamaz.

ahmet28
7 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 23:25

Bu saatten sonra Türkiye'de bir darbe olsun (ister 1970 tipi, ister 28 şubat tipi), tek kelimeyle lanet olsun diyorum.

Ya, 20 sene öncesine kadar 6 ay'da bir darbe olan Afrikanın banana Cumhuriyetlerinde bile artık askerlerin etkisi kalmıyor yavaş yavaş, bunlar hâlâ darbe bekliyor.

ismail cemre
7 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 23:32

sağ kesime karşı yapılanlar iyi darbe sola karşı yapılanlar kötü darbe.adamdaki mantığa bak birde sanatçıyım diye ortalıkta geziniyor.darbenin iyisi olmaz .iktidara birilerini ben getirdiysem onu indirmekte benim yapacağım bir iş .bunuda sandıkta yaparım.kullanacağım malzeme tank tüfek değil oy sandığı ile oy pusulası ve birde mühür.

Ahmet Kozanlı
7 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 23:42

Yobaz bu ya başka bir şey değil, Ulusalcı, Solcu yobazda böyle oluyor. Demokrasiye bir gram saygısı olmayan , darbe beklentisi içindeler hala. İşleri güçleri halkın üzerinde egemenlik beklentisi, halkın egemenliğini hazmetmek bu kadar zor mu?

Yarın sabah bu haberi Hürriyet yada Milliyet gazetesinde ön sıralarda bir haber olarak görebilecek miyiz acaba?

En son Ahmet Kozanlı tarafından Pzr 17 Nis 2011, 23:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

görkem 07
7 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 00:12

Alıntı:
Kendi halkından , onun inancından korkan, halkın vergisi ile alınan silahları yine halkına karşı kullanılmasını alkışlayan, halkın düşünce özgürlüğünü tehdit eden, demokrasiye sekte vuran, her türlü hareketi savunan birinin "SANATÇI" vasfı taşıdığını düşünmüyorum.

Bu klişede son zamanda çok kullanılagelir oldu,neye göre sanatçı vasfı taşımıyor tarık akan,profesyonel bir oyuncudur siyasi fikirler uyuşmamış olabilir ahmet çakarın programlarda kullandığı bir klişe vardır "x futbolcu değil,y teknik direktör değil" itiraz ettiğim nokta bu lafların çok kolay kullanılıyor olmasına.
Ne biliyim bu şeye benziyor bir sinema devi olan marlon brando oscarı kızılderili katliamını dikkat çekmek için protesto niyetine almadı,ki adamın yaptığı amerikan egemenlerine verilebilecek en büyük ayardır.Bu marlon brandodan ne kaybettirir.Baba filmini izlerken don vito carleoneyi görünce bu adam sanatçı filan değil çünkü fikirleri benimkilerle taban tabana ters diyen varmıdır,kuşkuluyum
Ne biliyim bruce willis zamanında savaşacak bahane arayan birçok günaha ortak olan bush yönetimine medya önünde alenen destek veren bir hollywood yıldızıydı ne yani şimdi adamın sanatı mı tartışılıyor?Sin city,çakal,zor ölüm vs gibi birçok başyapıtda adamın oyunculuğuna şapka çıkarmış tüm dünya.
Bir sanatçının yetersizliğini,kendi alanında ortaya koyduğu yapıtlar belirler,siyasi görüşüne en fazla katılmazsınız,saçma sapan bulursunuz.Onun zırvaladığını düşünürsünüz..o kadar. O zaman Türkiyede hatırı sayılır bir kesim için ahmet kayada sanatçı değil,Zülfü livanelide değil,Sezen aksuda değil...bu insanların tamamı politik anlamda görüşlerini "açık etmekten" endişe duymayan insanlar.

En son görkem 07 tarafından Pts 18 Nis 2011, 00:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ahmet Kozanlı
7 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 00:16

Alıntı:
Bir sanatçının yetersizliğini,kendi alanında ortaya koyduğu yapıtlar belirler,siyasi görüşüne en fazla katılmazsınız,saçma sapan bulursunuz.Onun zırvaladığını düşünürsünüz..o kadar. O zaman Türkiyede hatırı sayılır bir kesim için ahmet kayada sanatçı değil,Zülfü livanelide değil,Sezen aksuda değil...bu insanların tamamı politik anlamda görüşlerini "açık etmekten" endişe duymayan insanlar.

Politik görüşünü ortaya koymasına kimsenin bir şey dediği yok, istedikleri politik görüşü açık etsinler , sonuna kadar desteklerim, ancak darbe çığırtkanlığı yapması ayrı bir konu, halkın teveccühünü kazanarak sanatçı olunur. Halkın demokrasisine egemenliğine düşman birinin artık halk namına yaptığı şeyin bir anlamı bana göre yoktur.

Yukarıda saydığınız sanatçılardan herhangi birisi Hitleri övse, o kişinin sanatçı kimliği kalır mı batı da?

Cemoli D18
7 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 00:29

saygı duyulan sanatçıların böyle beyan vermeleri gerçekten kötü bir şey.. darbecileri aydın olarak niteleyenleri gerçekten anlamıyorum bu resmen gericiliktir

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET