Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul'a iki yeni şehir daha kurulacakmış..
« önceki   123 ... 789 ... 181920   sonraki »
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Engin

3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 00:03

ben bu projeyi destekliyorum.

istanbul'da kent merkezinde kira ve ev fiyatları her geçen gün yükseliyor. zaten Beyoğlu-Şişli'de artık tüm kiralık evler, hükümet sağolsun, yabancılara....

insanların alternatif konutlara ihtiyaçları var. depreme dayanıklı, düzgün çevre planlamasına sahip yerlere. Kurtköy-Pendik Anadolu'da, Beylikdüzü, Halkalı, Bahçeşehir, Ispartakule; Avrupa'da zaten ayrı birer şehir gibiler. Neredeyse tamamı depreme dayanıklı, geniş geniş caddeleri, otoparkları, büyük alışveriş merkezleri olan yaşam alanları yapılıyor.

Sorun şu:
Beylikdüzü'nde senelerdir +3 Milyon insan yaşıyor ancak şehir ile tek bağlantıları 3 şeritli bir yol! Metrobüs denilen ilkel taşıma yöntemi dahi, daha yeni, bir zahmet getiriliyor. Burada tartışılan Avrupa örneklerine gelelim. Böyle büyük ölçekli banliyöler şehre bir kaç metro hattı hatta ekspres hızlı trenler ile bağlıdırlar. Halkalı Marmaray bitince şehre bağlanmış olur büyük ölçüde. Peki Halkalı içinden geçen tramvay hattımız hazır mı? TEM Kuzey'i yerleşimleri, Kayabaşı'nı; nasıl Taksim'e Beşiktaş'a Üsküdar'a Kadıköy'e bağlayacağız?

Alın size yeni şehir:

Hiç bir bağlantısı yok merkezi yerlere. Araban yoksa evde oturacaksın.
Bu iki şehir birbirine çok iyi bağlanmalı. Beraberinde büyük limanlar yapılmalı. İnsanlar park için Gülhane'ye, Tren için Sirkeci yahut Haydarpaşa'ya, Balık için Galata'ya, eğlenmek için Maçka'ya Taksim'e gitmek zorunda olmamalı. İş Sanat, CRR, Lütfi Kırdar'ın daha iyisi bu şehirlere inşa edilmeli.

Beylikdüzü bugün Arabistan'dan bir şehir gibi Yol boyunca sıralanmış dev mall'lar, yanlarında derme çatma inşa edili sıvasız binalar içinde hizmet veren hırdavatçı, hebapçı, halıcı kilimci, oto tamirhaneleri, sonra da uçsuz bucaksız arazide yer yokmuşçasına yükselen çok katlı evler.

Taksim'e alternatif bir yeri var mı?

Londra'nın da kent merkezinde kiralar astronomiktir. Çok zenginler oturur. Cafe ve lokantalar daha çok turistlere bırakılmıştır. Ama şehrin dışında sıradan bir öğretmenin dahi müstakil evinde yaşayabileceği, insan için herşeyin düşünülmüş olduğu bir hayat vardır. Parkları, kent merkezine kolay ulaşımı vardır bu yerlerin. "Taşra"'da kaldığınız için kötü sağlık ve eğitim hizmeti almazsınız. Bilakis daha iyisini alırsınız.

Böylesi olacaksa ne ala. Yoksa Beylikdüzü gibi, Kurtköy gibi, Merter'e zamanında yapılmış sosyal konutlar, İETT Sitesi vb. gibi kaderine terkedilmek üzere ev değil "kutu" yapacaklarsa, lütfen insanları oyalamasınlar.

Cem D18

3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 00:32

zaten istanbulun batısına esenyurt, beylikdüzü, başakşehir gibi yerler yeni şehirler olarak nitelendirilebilir. buralar çorak yerlerdi ağaçlık olmayan bölgeler..
istimlak ile bunu yapsalar çok daha iyi olur aksi takdirde istanbul tamamen betonarme olur..

osmancık
3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 08:52

Bu konuda iki ayri gazetede iki haber var, ikisi de farkli.

Zaman diyor ki (ben de oyle demistim)

Alıntı:
İnşa edilecek 2 yeni şehrin şifreleri İstanbul'un anayasası sayılan 'Çevre Düzeni Planı'nda gizli. Plana göre Avrupa yakasında Silivri, Anadolu yakasında Kartal merkezli şehirler kurulacak.

http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1122816& ...e-planinda

Radikal diyor ki:

Alıntı:
Erdoğan, detayları vermedi. Ancak şehir plancılarının ortak kanaati, yeni şehirlerin 3. köprü aksında, kuzeye kurulacağı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=Radi ...egoryID=77

Bence Radikal yanlis, Zaman dogru yazdi. Cunku Istanbul Cevre Duzeni Plani'na gore, sehrin kuzeye dogru gelismesinin engellenmesi lazim diye acikca belirtiliyor.
Bunu belediye hazirladigina gore, kendileri ile celiseceklerini sanmiyorum.
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Documents/ISTANBUL_CD ..._BILGI.pdf

Kartal ve Silivri'nin iki sehir merkezi haline getirilecegi yazilmis o raporda. Cok uzun degil, okuyun

Vatan gazetesi de Zaman ile hemfikir.
http://haber.gazetevatan.com/avrupada-silivri-asy ...5/1/Gundem

nesli34
3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 10:44

uzun yıllardır ıstanbulda olmadıgımdan son durumu bılmıyorum ama..20 sene evvel görmustum bogazın karadeniz girişini yol yoktu sadece ormandı...ve tuhafıma gitmişti koskaca istanbulun karadeniz girişinin öyle orman olması hatta bogaz girişine koskaca bir fatih sultan mehmet heykeli yapılsa ne harıka olur dıye düşünmüstüm devasa bir bir heykel neyse konuyu dagıtmayayım.bence o tarfta planlı yeşil planlı yüksek binaları olmayan rastgele dogulu ve karadenizli mutahıtlerden den uzak, bir şehir kurulmasına gerçekten sevinirim yeşili korumak suretıyle keserek yok ederek degıl...bence iyi fikir..ben çunku 20 sene evvel boyle hayal kurmustum..

ahmetsever
3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 10:47

Bu konuda bir haberde Haberturk gazetesi yapmış, Haberturk gazetesindeki haber ve linki aşağıdadır.

Alıntı:
"İki şehir" bu planda gizli!
İşte şehir planına göre iki şehrin şifreleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün partisinin seçim beyannamesini tanıttığı toplantıda, İstanbul için açıkladığı "İki şehir" projesiyle birlikte tüm gözler bu şehirlerin nereye kurulacağına çevrildi. Erdoğan, bunun ayrıntılarını vermemiş olsa da tahminler brbiri ardına geliyor.

AVRUPA'DA SİLİVRİ...
Erdoğan, Avrupa ve Anadolu yakasında iki yeni şehir kurulacağını, ayrıntıların önümüzdeki günlerde duyurulacağını söylemişti. Edinilen bilgilere göre kurulacak şehirlerin şifreleri İstanbul'un anayasası sayılan 'Çevre Düzeni Planı'nda gizli. Plana göre Avrupa yakasında Silivri, Anadolu yakasında Kartal merkezli şehirler oluşturulacak.

Büyükçekmece Gölü'nden Tekirdağ sınırına kadar olan bölge kontrollü olarak genişleyecek. Silivri merkezli yeni şehir, üniversite, teknoloji geliştirme bölgesi, fuar, kültür ve kongre merkezlerinin yanı sıra turizm alanlarıyla desteklenecek. Ayrıca bölgedeki günübirlik deniz ulaşımı sistemi geliştirilerek metro, metrobüs ve diğer ulaşım akslarıyla entegrasyonu sağlanacak. Anadolu yakasında ise Maltepe, Kartal, Tuzla, Orhanlı, Şile ve Ağva gelişme alanı olarak öneriliyor.

Zaman'ın haberine göre, Silivri-Büyükçekmece aksında D-100 ve TEM otoyolları arasında kalan bölge, Silivri'nin batısında Değirmenköy ve Çanta, Hadımköy ve Küçükçekmece Gölü'nün kuzeyindeki Kayabaşı ve Ispartakule, kentin yeni gelişme alanı olacak. Kartal merkezli şehirde Sabiha Gökçen Havalimanı, Pendik Yenişehir ve Kurtköy'de önerilen teknoloji geliştirme bölgeleri dikkat çekiyor. Pendik limanı, Orhanlı lojistik merkezi ile etrafında gelişecek konut ve yeni ticaret alanları da belirlendi. 1/100 bin ölçekli planda yer alan Silivri'de üçüncü havaalanı projesi de bölgeye olan talebi artırmada etkili olacak. Planda İstanbul'un nüfusu 8 milyonu merkezde ve 8 milyonu kenar bölgelerde olmak üzere 16 milyon olarak hedefleniyor.

İstanbul Çevre Düzeni Planı, 2005 yılında BİMTAŞ bünyesinde kurulan İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi (İMP) bünyesinde istihdam edilen çok sayıda şehir plancısının katılımı ve sivil toplum örgütlerinin önerileri doğrultusunda şekillendirildi. Plan, 13 Şubat 2009'da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oyçokluğu ile kabul edildi.

AK Parti'nin seçim beyannamesinin açıklandığı toplantıda İstanbul'un nüfusunun 15 milyon civarında olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Nüfusun 17 milyonu aşması bekleniyor. İstanbul'da iki yeni şehir kuracağız. Biri Avrupa yakasında, birisi Anadolu yakasında. Ey muhalefet, sakın siz de projelerinizi açıklarken bunu kapmaya kalkmayın. Patenti bize ait." diye konuşmuştu.

ASKERÎ KIŞLALAR TOKİ'YE DEVREDİLDİ
Kurulacak 2 yeni şehirle İstanbul'un kuzeyinde cazibe merkezi oluşturulacak. İstanbul Boğazı'nın kuzeyinde inşa edileceği açıklanan 3. Boğaz Köprüsü güzergâhındaki birçok askeri kışla TOKİ'ye devredildi. Hadımköy'den kuzeye çıkıldığında Sancaktepe ve Akpınar kışlaları boşaltıldı. Güzergâh üzerindeki Odayeri, Riva ve Kılıçlı'daki askerî tesisler de TOKİ'ye geçen araziler arasında. Çevre düzeni planında Çatalca ve Riva bölgesinde turizm, iş merkezleri, konut, lojistik ve sanayi alanlarına yönelik yoğun bir çalışma yapılıyor.

http://ekonomi.haberturk.com/emlak-mortgage/haber ...anda-gizli

demir12
3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 12:55

Alıntı:
büyük konuşmayayım ama istanbulda yaşamadığıma şükrediyorum.

bencede buna her zaman şükretmelisin hacım...en iyisini yapıyosun..istanbulda ne maddiyat kalıyor ne maneviyat..

hamdi levent
3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 13:02

muhteşem bir proje istanbul karadeniz'e kavuşuyor karadeniz kıyıları şenleniyor kurulacak tesislerle bence antalya'yı aratmayacaktır hem yeşil hem deniz muhteşem

demir12
3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 13:02

başbakan kendi projesini acıkladı bende acıklıyorum..arkadaşlar isteyen kendi projesinide yazabilir hatta böyle bir başlık mı acsaydık.

istanbuldaki tüm üniversiteleri anadoluya cek..bir kere şu istanbulda yaşayan 1 milyondan fazla ögrenci anadoluya cekilsin..sonra sana duada ederler sayın başbakanım artı anadolu illeri o zaman gelişir..buna baglı olarak şehirlere canlılık gelir..esnafların yüzü güler göc azalır.. artı sen onu bırak bu ögrenci arkadaşların cogu istanbula alışınca istanbulda yaşamaya başlıyo...sonra sadce yurtici degil dünyanın her yerinden türkiyey okumaya gelne yurtdışında kac bin ögrenci vardır istanbulda arkadaş tek yurt ici göc degil ki;her sabah okula gitmeye çalışan milyonlarca ögrenci trafigi baya rahatladır...

fabrikalarıda anadoluya kaydır..fabrikalarda çalışan ordan ekmek yiyen işcilerde mecburen fabrikayla gider...

şimdi her işciye gidecegi şehirde ev diyen arkadaşlar istanbula yapılacak şehir parasını altyapı parasını oraya harcarsın degişen birşey olmaz...zaten istanbulda artık evler eskidi 50 senelik evler zor ayakta duruyor aynı zamanda artık onların yıkılması gerekli hazır onlarıda boşaltırsan yıklır...

istanbul finans turizm kültür merkezi olarak yine kalsın vakıfbank taşınsın..ama benim dedigim bunlar yapılsın..

al sana cözüm nasıl cözülürmüş diyen arkadaşlara...

Süha
3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 14:16

"İKİ ŞEHİR DEMEK İKİ İSTANBUL DEMEK DEĞİL"
Alıntı:

Başkan Kadir Topbaş'tan 'iki yeni şehir' açıklaması. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avrupa ve Anadolu yakasına kurulacak şehirlerin iki ayrı İstanbul anlamına gelmediğini söyledi. Topbaş, "Şu anda nasıl Ataşehir ortaya çıkıyor, nasıl ki Beylikdüzü ortaya çıktı... Özellikle bunlara baktığınız zaman kentin büyümesi anlamında ama kendi gereksinimlerini dikkate alarak büyümesini söylemek istiyorum." dedi.

Kadir Topbaş, mevcut ilişkileri geliştirme ve karşılıklı iş birliği imkanları oluşturmak üzere Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye hareketi öncesi gazetecilerin 'yağışlar' ve "İstanbul'da kurulacak iki şehirle' ilgili soruları cevapladı.

"YAĞIŞLARI GÖRÜNCE MUTLU OLUYORUM"

Yağışlarla ilgili göreve ilk geldiklerinde İstanbul'da en az 6 bin civarında su basma ihbarı aldıklarına işaret eden Topbaş, "Artık çok cüzi seviyelere kadar indi. Bir çözüm getirdiğimize inanıyorum. Tabii İstanbul'un Nisan, Mayıs yağmurları meşhurdur. Bu yağışları görünce de 'İstanbul'unu ilkimi tekrar geri dönüyor' diye de mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Yani artık mevsimler kendini tam olarak hissettirir ise İstanbul'un kliması, florası çok daha fark kendini gösterir." izahını yaptı.

"İKİ ŞEHİR, PROJELİ MASTER PLANLA UYUMLU"

Topbaş, İstanbul'un iki ayrı bölgede kentleşmesinin 2006 yılında hazırlanan Master Plan ile uyumlu olup olmadığı sorusu üzerine, "Orada bizim de öngördüğümüz bazı çalışmalar var. Zaten bunlar sayın başbakanla zaman zaman fikir teatisinde bulunduğumuz konular. Detayı daha sonra açıklanacak. O planları da dikkate alan, İstanbul'un geleceği açısından önemli bir gelişme gösterecek çalışma yapmaktayız. Üzerinde daha konuşacağız." diye konuştu.

"Büyükşehir Belediyesi ayrı mı olacak?" sorusuna Kadir Topbaş, şu karşılığı verdi: "Hayır şehir diye şehir diye bir yerleşim. Bir başka açıdan baktığınız zaman Kayabaşı civarına TOKİ 60 bin civarında konut yapmakta. Bu nereden bakarsanız 250 bin nüfus demektir. Zaten burada deprem dönüşümü ağırlıklı yapılan çalışma da, kentin kuzeyinde 250 bin nüfuslu bir yerleşke ortaya çıkıyor. Biz de ulaşım sistemlerimizi, metrolarımızı ona göre planladık. Kentin gelişmesini de dikkate alarak yaptığımız bir çalışma."

"İSTANBUL ESKİSİ GİBİ GÖÇ ALMIYOR"

Bir gerçeği ifade etmek istediğini belirterek sözlerini sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı, "İstanbul'u geçmişte olduğu gibi ciddi bir göç yok. Ama doğum var. Her yıl 210 bin civarında doğum, 50-60 bin civarında ölüm gerçekleşmekte. Adım adım olarak bahsettiğimiz deprem dönüşüm çalışmaların bir ayağı olarak da bakabiliriz.

Çünkü özellikle kentte güçlendirmeleri yapabilmek için yasal düzenlemeyle birlikte getirmeyi arzu ettiğimiz geçici iskan belgesini vermek. Bazı bölgelerin arzu ettikleri şekilde kendi içerisinde gelişmesini gösterme çalışmamız da var. Bunları hep bir bütün olarak görmek lazım. Sadece bir parçayı alıp ta o parça üzerinden değerlendirme yapılırsa çok yanılgılara sebebiyet verir. Bunlara baktığınız zaman kentin büyümesi anlamında, ama kendi gereksinimlerini dikkate alarak büyümeyi söylemek istiyorum özellikle." açıklamasını yaptı.

Kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/emlak-mortgage/haber ...emek-degil

Murat Caner
3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 14:58

Alıntı:
ne yani bunun sorumlusu hükümet mi yoksa chpli belediye mi

İkisi de. İstanbul'u bu hâle getirenler meclisteki 550 kişi. Çünkü onları seçtirenler İstanbul'da yatırım yapıp ceplerini doldurmak isteyen para babaları lobisi. Dilovası kanser çenneti. Boşaltılması gerekir. Oysa oraya yapılan okul ve hastane yatırımıyla bütün Dilovası'na konut hediye edersiniz. Araziler yılla önce parsellenmiş. Şimdi Emlâk Zenginleri devleti zorlayıp arazilerine yatırım yaptırttıyor.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet