Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Esra
15 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 16:44
AP'de Türkiye raporu kabul edildi


Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin 'gereksiz vakit geçirilmeden' başlatılmasını tavsiye eden Türkiye raporu kabul edildi.

Karar tasarısı AP'den 262'ye 407 oyla geçti. Bağlayıcı niteliği olmayan tavsiye kararı, Türkiye için tarihi öneme sahip 17 aralık zirvesi öncesi AP'nin görüşünü yansıtması açısından önem taşıyor.

Avrupa Parlamentosu’ndaki oylama gizli yapıldı. Ancak Türkiye'yi Avrupa Birliği üyesi olarak görmek isteyen milletvekilleri, Türkiye raporu oylamasında ‘evet’ yazılı pankartları kaldırarak rengini belli etti. Parlamenterlerin bu tavrı sosyalist parlamenterler tarafından alkışlandı.

'Özel statü' önergesine ret

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye raporu dışında bazı değişiklik önergeleri de gizli oylamaya sunuldu.

AP, tam üyelik yerine ‘özel ortaklık’ statüsü verilmesini tavsiye eden değişiklik önergesini de kabul etmedi.

'Ermeni soykırımı' önergesi de reddedildi

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'nin müzakerelere başlaması için sözde Ermeni soykırımının tanınmasını talep eden değişiklik önergesini de reddetti.

‘Rum Kesimi tanınsın’ önergesine de ret

Türkiye'nin müzakereler başlamadan önce Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanıması önergesi de, AP’li parlamenterler tarafından reddedildi.

Borrell: "AP, 'B planı'nı reddetti"

Avrupa Parlamentosu Başkanı Joseph Borrell, AP’nin Türkiye raporunu gizli oylama sonucunda kabul ettiğini söyledi. Borrell, parlamenterlerin oylarını özgürce kullanması için gizli oylama yapıldığını belirtti.

AP’nin gizli oylamada tam üyelik dışında olan bir ‘B planı’nı reddettiğini belirten Borrell, Türkiye raporu dışında verilen bazı önergelerin gizli oylamayla yapılmasının da önemli olduğunu vurguladı.

Eurlings: ‘Reformlar beni etkiledi”

Avrupa Parlamentosu için Türkiye raporunu hazırlayan Hollandalı parlamenter Camiel Eurlings de, AP’deki oylamadan sonra yaptığı konuşmada, Türkiye’ye yaptığı ziyaretten çok etkilendiğini belirterek, "beni etkileyen şey Türkiye’de iki yıl içinde çok şey başarıldı. Rapor da bunu gündeme getiriyor" dedi.

Türkiye’de insan hakları ve kadın özgürlükleri konusunda hala yapılması gerekenler olduğunu vurgulayan Eurlings, "Türkiye'ye adil şans vermemiz gerekiyor. Siyasi kriterlerin yerine getirilmesi önceliktir. Türkiye'nin tam üyeliğini destekler tavır takınmalıyız" diye konuştu.

Kaynak:CnnTurk


Esra
15 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 16:52

SALTUK

15 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 17:25

Hamasi milliyetcilik yada sovenizm olarak algilanmasin ama:
ayni pankartlari birgun Hiristiyan Demokratlarin sallayacagi gunlerde gelecek


AydinE
15 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 21:07

Esra'nin verdigi fotonun baska acisindan cekilmisi.
Bence, cok enteresan ve hos.

Taha
15 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 23:11

Oh bee... sonunda muzakerelere basliyacagiz. Insallah Turkiye icin yeni bir sayfa acilmis olucak.

OsmanBey
15 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 23:21

Brüksel'de bulunan ve Avrupa Birliği toplantılarının içinde bulunan bir arkadaşımdan demin aldığım bir mesaja göre, bugünkü oylamadan sonra beklenen tarih:

Ağustos 2005 (+ veya - 1 ay)


ekin

15 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 23:23

Gercektende hepimiz icin hayirli bir haber.Gozumuz aydin demenin bir nebzede olsa yeridir diye dusunuyorum.Peki simdi bu saatten sonra ne olacak, ne gibi artilari olacak? Biz disarida olanlara nasil yansiyacak? Bir bileniniz varmi?...

Esra
15 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 23:26

Bence, serbest dolasim hakki olmayacak bir sure.

Selcuk
15 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 23:32

Serbest dolasim bu yil üye olan ülkelerde de su an yok! Mesela Polonya´da bildigim kadariyla 6-7 yil serbest dolasim yok! Bu mutlaka Türkiye´de de olur!

Yakup

15 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 00:42

billiyormusunuz?? bence Türkiyede hayat standartlar iyi olmaya basladiginda, türkler Avrupaya degil, ama avrupalilar Türkiyeye gelir, Türkiye chennet gibi bir ülke!!!sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET