Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Hayvanlara yapılan katliamların cezası ne olmalı?
Paraya çevrilemeyen uzun süreli hapis(3-8 sene) 50.0%  50.0%  [52]
Paraya çevrilemeyen kısa süreli hapis(2-5 sene) 29.8%  29.8%  [31]
Paraya çevrilebilen kısa süreli hapis(1-3 sene) 8.7%  8.7%  [9]
Mevcut para cezası olan 250 TL ve 18 ay taksit yeterli 1.0%  1.0%  [1]
Para cezası artırılsın, hapis cezası olmasın. 7.7%  7.7%  [8]
Hayvanlara yapılan işkence normaldir, ceza olmasın, kabahat de sayılmasın 2.9%  2.9%  [3]
Toplam Oy : 104

memocaney
6 yıl önce - Cmt 09 Nis 2011, 11:25
Hayvanlara Yapılan İşkence 'Ceza Yasası' Kapsamına Alınmalı mı?

Son günlerde hayvanlara karşı yapılan şiddet, tecavüz, öldürme olayları sürekli artıyor. Geçtiğimiz sene İzmir' de bir kişi sakat bir kediyi zevk için öldürmüştü ve videosu infiale yol açtı. Geçen hafta ise Samsun' un bir köyünde bir köpek ağlaya ağlaya işkence görerek ve dövülerek can verdi. Bunu yapan kişi de bu olayı sürekli tekrar eden ve bundan zevk alan birisiymiş.

Avrupa' da japon balıkları bile fanus akvaryumda tutulamıyor körleştikleri gerekçesiyle. Hatta bu ceza kapsamında.

Ülkemizde ise halen bu konu kabahat olarak kabul ediliyor. Yani sokağa tükürürseniz bir para ödüyorsunuz. Bir hayvanı da işkence ile öldürseniz hatta 50 hayvanı canlı canlı kesseniz yine para cezası alıyorsunuz.

Oysa gelişmiş memleketlerde bunun cezası paraya çevrilemeyen uzun süreli hapis cezaları. Bu cezalar işkence hali mevcutsa asgari 3 sene hapisten başlıyor.

Sorum şu: Hayvanlara yapılan bu zulümlerin cezasının karşılığı ne olmalı?

Benim fikrim paraya çevrilmeyen hapis cezasıdır.

yavuz_016
6 yıl önce - Cmt 09 Nis 2011, 11:45

Kesinlikle cezasız kalmamalı.Bugün seyrettim daha Samsun'daki o rezil insan müsfettelerini.İnsan desen değil,hayvan desen değil....Nasıl bi mahlukattır anlam veremedim.NE yaptı o köpek sana,gören diyecek 7 sülalesini kılıötan geçirmiş.Erkek ya,bi de bağlıyor hayvanı öyle boşaltıyor içindeki pislikleri.Rezil,utanmaz,arlanmaz iki ayakalı müsvette.Ama bu yaptığın yanına kar kalmayacak,ahirette boynuzsuz keçi bile boynuzlusunudan hesap soracakken,boğazından bağlanmış bir köpek senden nasıl hesap soracak,var artık gerisini sen düşün EY gücü bağlı hayvana yeten mahlukat.YA kurban olduğum Mevla'dan ötürü yaradılanı severim ama böylesinine ne denir bilemem artık.Allah bilir evde hanımına canı sıkıldı hıncını,kinini,rezilliğini,çirkefliğini masum köpekten çıkarıyor.Valla aslında yazacak çok şey varda kendimi frenlemek zorundayım genede.

hasan arpak
6 yıl önce - Cmt 09 Nis 2011, 11:46

Alıntı:
Benim fikrim paraya çevrilmeyen hapis cezasıdır.
ben de size katılıyorum.
dostoyevskinin suç ve cezasında raskolnikofun yaşlı kadını öldürmesinden sonra uğradığı vicadan azabını çok güzel özetleyen bir cümle vardır.
en çirkin bedebdeki ruh bile bir hayattır.
bu yüzden cana değer vermeyenin canı yanmalıdır.

Boran
6 yıl önce - Cmt 09 Nis 2011, 11:48

İnsan nasıl acı çekiyorsa işkence gördüğünde hayvanlar da ayını acıyı çekiyor,hissediyor.Yani onların da bir canı var.O yüzden hapis cezası daha doğru.

anıl gumusel
6 yıl önce - Cmt 09 Nis 2011, 11:49

Bence de bu işkenceleri yapan hayvanlara ağır cezalar verilmelidir.Çünkü onlarında bir canı var,onları da Allah yarattı.Zaten dinimizde de hayvanlara işkence yapılmamasını söylenmiştir.

memocaney
6 yıl önce - Cmt 09 Nis 2011, 12:11

Bugün işkence yapanlar nasıl olsa ceza almayacağım rahatlığı içinde. Çekilen videolar olmasa kimsenin ruhu duymadan onlarca hayvan eziyet edilerek öldürülecek ki öldürülüyor zaten. Buna artık bir dur demek lazım. Hükümet seçimden sonra söz vermişti. Ama biliyoruz ki mecliste bir grup var ki adamlar resmen hayvan düşmanı. Bunların partisi de önemsiz. Çünkü her partide hayvan düşmanları mevcut. Bunları da aşmak gerekli.

memocaney
6 yıl önce - Cmt 09 Nis 2011, 17:05

Samsun' daki olay için valilik inceleme başlatmış diyorlar. Başlatsa ne olur ki? 250 TL cezası var. Onu da 18 taksitle ödüyorsun. Ayda 14 TL' ye 18 ay vadeli hayvan öldürmek serbest.

serkan_life
6 yıl önce - Cmt 09 Nis 2011, 18:07

Bence 2. şık olan 2 ile 5 yıl arası uygun olur.Mevcut yasa nasıldır bilemiyorum ama bence 2-5 yıl iyidir.3-4 yıl içerde yatmak bir insanı hayvanlara karşı akıllandırmaya yeter diye umut ediyorum

Berk
6 yıl önce - Cmt 09 Nis 2011, 18:22

alinmali..! !

hamdi levent
6 yıl önce - Cmt 09 Nis 2011, 19:00

sizce o köpeği petshop'tan alıp birkaç ay baktıktan sonra sıkılıp sokağa bırakanın da sorumluğu yok mu?onun da ceza alması gerekmez mi?ne yazık ki kayıtdışılık devam ediyor..örneğin küçücük kuzunun bile artık pasaportu ve sahibi kayıt altında ama köpekseverler neredeyse çocuğu olduğunu iddia ettiği yavrusunu sokağa bırakıyor ve böyle vahşete konu olabiliyor aynı şekilde o adam onu engellemeye kalkacak hayvansevere de aynısını yapabilirdi bu sebeple amerika ve avrupa'daki gibi her köpeğin pasaportu olmalı düzenli bakımını yapmayan ve sorumluluğunu yerine getirmeyen sahibi cezai yaptırıma muhatap olmalı çünkü bu adam bu hayvana bunu yapabilmekte sonra şunu diyebilmekte sanane benim köpeğim değil mi?diye bu sebeple köpek sahiplerinin de psikolojik denetime tabi olması yerinde olur çünkü birçok insan evinde köpeğiyle başbaşa kalmakta ve neler yapabildiği ancak böyle videolar servis edilince ortaya çıkıyor

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET