Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Esra
14 yıl önce - Sal 14 Arl 2004, 14:27
İşte ünlü filmlerde izleyip görmek istenilen yerler...

Bazı filmlerin, izleyicilerinde hikayenin geçtiği yeri görme arzusu doğurduğuna işaret eden Budget Travel dergisi, 1964 yılı yapımı ''Topkapı'' isimli filmin de izleyenlerde İstanbul'u görme arzusu yarattığını bildirdi.
Dergi, Aralık-Ocak sayısında 25 ünlü film ile bu filmlerin izleyenleri görmeye teşvik ettiği yerlerin listesini yayımlarken, başrollerini Maximilian Schell ve Melina Mercouri'nin oynadığı ''Topkapı'' filminde gösterilen mermer ve mozaiklerle süslü Topkapı Sarayı'nın, izleyenlerde ''İstanbul'u mutlaka görme'' hissi yarattığını belirtti.
Osmanlı'nın zenginliklerinin sergilendiği bu sarayın 1500 yıllık Ayasofya'nın hemen arkasında olduğunu ve 8 dolar karşılığında gezilebileceğini yazan dergi, hazine dairesinde bulunan değerli taşlarla süslü Topkapı Hançeri'ni görmek içinse bir 7 dolar daha ödenmesi gerektiğini yazdı.
Derginin listede yer verdiği filmler ve bu filmlerin izleyicilerde görme arzusu yarattığı yerler şunlar:
-Whale Rider (2003): Yeni Zelanda.
-The Beach (2000): Tayland.
-Topkapı (1964): İstanbul.
-A Little Romance (1979): Paris, Verona, Venedik.
-South Pacific (1958): Fransız Polinezyası.
-In the Mood for Love (2000): Hong Kong.
-Auntie Mame (1958): New York City.
-Easy Rider (1969): ABD'nin güneybatı bölgesi.
-Crocodile Dundee (1986): Avustralya.
-The Indiana Jones (1981, 1984, 1989): Dünya.
-Summertime (1955): Venedik.
-Swingers (1996): Los Angeles.
-Roman Holiday (19): Roma.
-The Endless Summer (1966): California, Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Tahiti, Hawaii.
-From Here to Eternity (19): Hawaii.
-Y Tu Mama Tambien (2001): Meksika.
-Moonraker (1979): Fransa, Venedik, Brezilya, Guatemala ve uzay.
-When Harry Met Sally (1989): New York City.
-Yüzüklerin Efendisi (2001, 2002, 2003): Yeni Zelanda.
-Out of Africa (1985): Kenya.
-Before Sunrise (1995): Viyana.
-Amelie (2001): Paris.
-Lost in Translation (2003): Tokyo.
-A Room With a View (1985): Floransa ve İngiltere.
-The Sound of Music (1965): Salzburg, Avusturya.

Kaynak:Milliyet

didem_
14 yıl önce - Sal 14 Arl 2004, 18:27

Gerçekten bazı filmler insanda gitmek istediği yerleri belirliyor ama asıl WowTurkey insanda Türkiye'yi gezme isteği yaratıyor.
Benim için özellikle Karadeniz artık gitmek için can attığım bir bölge haline geldi (az çok Akdeniz ve Ege'yi bildiğim için).

Bu arada bir filmin Türkiye'de İstanbul'u görülmesi gereken şehir olarak anması sevindirici. Ama Yıl 1964 !!! yok mu daha güncel filmler, olamaz mı?

Esra
14 yıl önce - Sal 14 Arl 2004, 18:49

Didem sana katiliyorum.Benim de wowTurkey'de gordugum resimler, yerleri gezmeye gormeye tesvk ediyor. (Bende Dogu Karadeniz bolgesinde gitmeyi cok istiyorum)

Filmlere bakarsan,geneli zaten 60 lar,80 ler. Simdi yapilan fimleri dusunuyorum da -yok ki oyle gitmeye tesvik edecek birsey ha belki Ferzan Ozpetek-Hamam

Yeni Zelanda'yi bende merak ediyorum ama orada Elrond evini yada hobbit koyunu bulamayacagimiz garanti..EE yesillik heryerde var

cinümit
14 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 21:31

topkapı filmi..melina mercuri (hatam olabilir)çok güzel filmdi..o filmdeki Türk komisere dikkatli bakın matrix teki ajan smith in nerden esinlendiğini görürsünüz.

Zaferr
14 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 22:00

Topkapı filminin devamı niteliğinde ve Başrolünü Pierce Brosnan'ın oynayacağı The Topkapı Affair (Thomas Crown Affair 2) filmi çevriliyor.2006'da gösterime girmesi beklenen filmin konusu değerli bir hançerin müzeden çalınmasıyla ilgili.Film MGM tarafından çekilecek ve filmin senaristi Harley Perton olacak. Topkapı filminden uyarlanarak çevrilecek bu film yeni bir yeni bir tanıtım olabilir.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET