Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Sezgin Cengiz

8 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 07:50
İstanbul Mecidiyeköy Torun Center ve Quasar Fairmont - Ali Sami Yen arazisine milyarlık proje


Torunlar-Aşcıoğlu-Kapıcıoğlu Proje Ortaklığı ile 1 milyar TL tutarında rezidans ve ofis yapılacak.
Mecidiyeköy Ali Sami Yen Stadyumu arazisi üzerinde gerçekleştirilecek proje, bugün düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Projeye göre, Ali Sami Yen Stadyumu arazine yatırım tutarı 1 milyar TL olan rezidans ve ofis inşa edilecek.

2014'TE TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR
Aga Khan Ödüllü Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan proje, ofis ve rezidans olmak üzere üç bloktan oluşuyor. Mecidiyeköy'e modern bir kent meydanı kazandıracak proje, yeşil alanlarının yoğunluğuyla da dikkat çekiyor. Proje, İstanbul'un en merkezi lokasyonlarından Mecidiyeköy'e modern bir kent meydanı kazandırma iddiasında. Torunlar-Aşcıoğlu-Kapıcıoğlu Proje Ortaklığı ile hayata geçirilecek projenin satışlarına Mayıs ayında başlanacak. Toplam 1 milyar TL yatırım tutarına sahip projenin 2014'te tamamlanması hedefleniyor.

1+1'DEN 4+1'E KADAR DAİRELER OLACAK
Üç otopark katı ile 200 bin metrekare üzeri inşaat alanına sahip 3 bloktan oluşan projenin 2 bloğu 43 katlı rezidans, 1 bloku ise 39 katlı A sınıfı ofisten oluşuyor. Araziye farklı konumlarla yerleştirilen bloklar, bitkilerin güneşe doğru yönlenmesi anlamına da gelen "tropizm" yorumundan esinlenerek tasarlandı. Bu tasarım sayesinde üç blokun tüm cepheleri, başta İstanbul Boğazı olmak üzere Marmara Denizi'ne kadar uzanan kentin farklı panoramik manzaralarını katlarına taşıyacak. Modern yaşamın tüm taleplerine cevap verecek donatı ve özelliklerle muhteşem bir görüş açısına sahip rezidans daireler 1+1'den 4+1'e kadar çeşitli metrekarelerde dairelerden oluşacak.

Ali Sami Yen arazisine yapılacak proje ayrıca Mecidiyköy'e modern bir kent meydanı kazandırmak iddiasında. Komşu parseldeki mevcut yeşil alanla da bütünleşerek bir kent parkına dönüşmesi hedeflenen proje ile Mecidiyeköy'ün yeni bir soluklanma alanının oluşturulması hedefleniyor. Büyükdere Caddesi kotundan basamaklarla inilerek ulaşılacak ikinci meydan, ticari alanlarla zenginleştirilecek. Meydanlara açılan mekanlar arasında Ali Sami Yen'i de ölümsüzleştiren bir simgenin yer alması öngörülüyor.

ALİ SAMİ YEN STADIYLA İLGİLİ BİR TÜR KENT MÜZESİ PLANLIYORUZ

Projenin konseptiyle ilgili bilgi veren Mimar Emre Arolat ise Ali Sami Yen'in artık ömrünü tamamladığını, yeni bir yatırıma muhtaç olduğunu belirtti.

Bu projede nasıl kazanç sağlayacağından ziyade kentin bundan ne kazanacağının birinci sırada geldiğini vurgulayan Arolat, “Ali Sami Yen Stadyumu'nda bir Galatasaray taraftarı olarak ve Galatasaray lisesi mezunu olarak benim de çok heyecanlı günlerim geçti. Çevreye adını vermiş bir stadyumdu. Ancak yapısal, ekonomik ömrünü tamamlamış bir yapıydı. Aslında orada maç yapılması da içeriye seyirci alınması da bir miktar sakıncalıydı” dedi.

Bu projeyle Likör Fabrikasının bulunduğu alanı da birlikte değerlendirdiklerini söyleyen Arolat, “İstanbul için bir şans. Projede yeşil alan İstanbulluların üzerine basarak kullanabileceği kent park haline dönüştürülüyor. Yola yakın olan kısmında üçüncü bölümde neredeyse hiçbir yapı yok. 3 tane futbol sahasını arka arkaya koyarsanız böyle bir alan elde edersiniz. Belki bir stadyumu ortadan kaldırmış oluyoruz ama kente 3 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan vermiş oluyoruz. Ben bunu kişisel mimarlık kariyerimdeki en önemli hamlelerden bir tanesi olarak görüyorum. Bunu yapabilmek benim için bir rüyaydı, gerçekleştiriyor olmaktan çok mutluyum” diye konuştu.

Buranın İstanbul'un çok önemli meydanlarından biri olacağını, meydanın yoldan aşağı kotta olmasının gürültüyü önleyeceğini ifade eden Arolat, buraya açılan ünitelerden birini sembolik bir şey de olsa Ali Sami Yen stadıyla ilgili bir tür kent müzesine dönüştürmeyi planladıklarını kaydetti.

Arolat, “Yeşil alanlara açılmış olan bahçeleştirilmiş birtakım sistemlere doğru bakan birtakım yatay kullanımlı ofisler planlıyoruz. Zira ofis deyince aklımıza hep camları açılmayan, içinde akvaryumda oturuyor gibi çalıştığımız mekanlar gelmeye başlamıştı. Dışarıdaki ağacın kokusunu alabilen, geniş terasları olan, camları açılabilen ofisleri çok önemsiyoruz” dedi.
Not: Diğer başlıklara baktım fakat proje netliği olmayan ve güncel olmayan şekilde kaldığından yeni bir başlıkta ele alarak yapılacak projenin inşaat güncellemeleri için de uygun bir başlık olduğunu düşünüyorum


Fahri

8 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 13:00

Yanlis hatirlamiyorsam Galatasaray Spor Kulübü baskani sn. Adnan Polat'in bu müze parkin içine Galatasaray'in kurucusu Ali Sami Yen'in büstünü yerlestirmek istedigi belirtilmisti. Her ne kadar oraya rezidans yapilsa dahi, yillar sonra hala Mecidiyeköy denildiginde Galatasaray'lilar için ilk ve özel mekan olacagindan kimsenin süphesi olmasin.
Ali Sami Yen'i anmak amaciyla yapilan her ani güzel olur.Yakup

8 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 14:48

Proje heralde böyle olacak..
KAYNAK: http://emlak.sabah.com.tr/guncel/baharin_ilk_proj ...riyor.html


tamer13
8 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 14:59

Mimarı Emre Arolat. Bir adamın yaptığı her iş mi harika olur

Yakup

8 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 15:03

Yan yana iki tane arazi var, birisi Ali Sami yen, digeri ise eski likör fabrikanin, sadece Ali samiyeninkide olacakmis proje, diger arazide yesil alan olacakmis...35 gökhann
8 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 15:04

Alıntı:
Mimarı Emre Arolat. Bir adamın yaptığı her iş mi harika olur
adam torunlarına deseki buraları hep ben yaptım inanmazlar valla

Yakup

8 yıl önce - Cmt 28 May 2011, 19:18

Eyvah..! yine Mimarlar odasi..!!


Çarşı bu işe karşı!
Ali Sami Yen'deki Yeşil-Gri derbisine en büyük destek Çarşı grubundan


Ali Sami Yen Stadı'nın yıkılmasının ardından söz konusu arazinin nasıl değerlendirileceği konusu netleşmedi.

Alıntı:
Stadın yerine gökdelenler dikilmesi için proje başlatılmış, ancak Şişli Belediyesi CHP'li meclis üyeleri İstanbul 2. İdare Mahkemesi'ne başvurarak yürütmenin durdurulmasını istemişti. Mahkeme oy birliğiyle yürütmeyi durdururken meclis üyeleri ve bölgede yaşayan vatandaşlar, stadın yeşil alan haline getirilerek halkın kullanımına açılmasını istiyor. Bu amaçla yarın saat 11.00'de Şişli Meydanı'ndan stada kadar yürüyüş yapılacak.
Meclis üyesi Dursun Çaltı, "Buradaki amaç bir siyasi partinin propagandası değildir. TOKİ'nin halka ait olan söz konusu 60 dönümlük arsayı; içinde koşu parkurları, süs havuzları, rekreasyon alanları, oyuncak müzeleri ile bisiklet yollarının olduğu yemyeşil bir alan haline getirmesini istiyoruz. Bu isteğe katılan herkesi yürüyüşe bekliyoruz" dedi.

ÇARŞI'DAN BÜYÜK DESTEK
Eylem kararına en büyük destek ise Çarşı grubundan geldi. Yürüyüşe çağrı için bir afiş hazırlayan siyah-beyazlılar, Yüzyılın Derbisi başlığıyla ilginç bir afiş hazırladılar. Buna göre, yarın yapılacak eylemde, iki takım karşılaşacak.Cok üzücü bir haber, Arsa iki ïc yil böyle kalir simdi...


Yakup

8 yıl önce - Cmt 11 Hzr 2011, 13:12

Sami Yen’in ardından ‘Likör’ün de tadı kaçacak


Sami Yen'de itiraz reddedildi 'Likör' planı da davalık oldu

Alıntı:
CHP Şişli Belediye Meclisi üyeleri, Ali Sami Yen arsası imar planı için yürütmeyi durdurma kararı sonrası, yanındaki Likör Fabrikası arsasının yeni planı için de başvurdu. TOKİ'nin Sami Yen için itirazı da reddedildi.

CHP Şişli Belediye Meclisi Üyesi Dursun Çaltı, Ali Sami Yen Stadı arsasının imar planı için yürütmeyi durdurma kararı çıkaran davanın ardından, yan parseldeki Likör Fabrikası arsasının yeni planı için de yürütmeyi durdurma istemiyle mahkemeye gitti. TOKİ, Ali Sami Yen’deki yürütmeyi durdurma kararı için Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti; ancak bu talep de geri çevrildi

Galatasararay’ın yeni stadı Türk Telekom Arena’ya taşınmasının ardından Ali Sami Yen Stadı’nın yıkımı geçtiğimiz ay tamamlandı; ancak, yerine yapılacak proje bir türlü başlayamıyor. CHP Şişli Belediye Meclisi üyelerinin açtığı davada, İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin arsanın imar planına yönelik aldığı yürütmeyi durdurma kararına üst mahkeme aracılığıyla itiraz eden TOKİ, olumlu sonuç alamadı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararının dayandığı kanuni ve hukuki gerekçeleri uygun gördüğünü açıklayarak 4 Mayıs 2011 tarihinde, oybirliğiyle, verilen kararda itirazı reddetti.

"SİYASET KONUSU DEĞİL"
Davacılardan CHP Şişli Belediye Meclisi Üyesi Dursun Çaltı, itirazın reddine sevindiklerini, bundan sonraki aşamalarda da yeni bir plan yapılması söz konusu olursa yine dava açacaklarını belirtti. Çaltı, “O arsanın yeşil alan olarak kalması gerekiyor. Biz bu konuyu siyaset dışı, partiler üstü görüyoruz. Yeşil Çevre Platformu’nu kurduk ve yürüyüş yaptık. Her partiden insan bu fikre katıldığı ve Mecidiyeköy’e yeşil alan kazandırmak için yürüdü. Yatırımcılara karşı değiliz. TOKİ onlara başka bir yer verebilir ama burası Mecidiyeköy için çok önemli bir alan ve çevre bilinciyle hareket edilmeli” dedi.

"YENİ PLAN AYNI"
Ali Sami Yen’in yan parselindeki eski Likör Fabrikası arsasının daha önce yürütmeyi durdurma kararı alınan imar planının bir süre önce yenilendiğini ve bu yeni plana da dava açtıklarını kaydeden Çaltı, şunları söyledi: “Yeni planı takip ettik ve ona da karşıyız. Çünkü eskisinin aynı gibi. Değişen bir şey yok. Ali Sami Yen’de alınan yürütmeyi durdurma kararının emsal olmasını ve yan parseldeki bu arsa için de yürütmeyi durdurma kararı çıkmasını bekliyoruz. Bu davayı, İstanbul 7. İdare Mahkemesi takip ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ ile davacıyız.”

DANIŞTAY'DAN DÖNERSE YENİ PLAN YAPILACAK
CHP Şişli Belediye Meclisi üyeleri Dursun Çaltı, Hıdır Tanrıverdi, Muharrem Çatalkaya, Harütün Arif Güneş, Selahattin Engez, Canan Şahin ve Nazım Bülbülkaya’nın açtığı dava sonucu, İstanbul 2. İdare Mahkemesi, Ali Sami Yen arsanın 2 Nisan 2010’da tasdik edilen imar planına yönelik yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Plan notlarındaki 4a ve 8’inci maddelerin hukuka aykırı bulunduğu yönünde karar veren mahkeme, söz konusu uygulamanın gerçekleşmesi halinde, telafisi güç ve olanaksız zararlar doğuracağı sonucuna vardığını bildirmişti. Bodrum katların emsale dahil edilmediği planda, 2.50 olan emsalin, bu şekilde 4.50’ye yükseltildiği ve inşaat hakkını yüzde 80 artırdığı ifade edilen dava kararında, şu ifadelere yer verilmişti: “İmar ve otopark yönetmelikleri gereği, uyuşmazlığa konu plan tadilatlarının 4a ve 8. maddeleriyle çerçevesi oluşturulmaya çalışıldığı gibi, 1’inci ve 2’nci bodrum katların hem ticaret olarak kullanılıp hem emsal hesabı harici tutulmaları mümkün değil.”
TOKİ’nin itirazının reddinden sonra yapılabilecek tek şey Danıştay’a gitmek. Ancak her iki mahkemenin de olumsuz karar verdiği konularda Danıştay’ın da genellikle itirazları kabul etmediği düşünülürse, bundan sonrası için Ali Sami Yen arsasına yeni bir plan hazırlanması muhtemel görünüyor.

2008’DEN BERİ PROJENİN İNŞAATI BAŞLATILAMIYOR
TOKİ’nin son ihalesini geçen yıl yaptığı Ali Sami Yen Stadı arsasını, İdare’ye 1.2 milyar liralık toplam gelir üzerinden 475 milyon liralık pay öneren Aşçıoğlu İnşaat kazanmıştı. Aşçıoğlu, Torunlar ve Kapıcıoğlu İnşaat ile ortak olunca çoğunluk hisse Torunlar’a geçmişti. Aşçıoğlu, yan parseldeki Likör arsasının ihalesinde de gülen taraftı. Şirketin bu ihaledeki ortakları Ofton İnşaat, Omak İnşaat ve Meydanbey İnşaat olmuştu. Komşu parsellerdeki iki arsa üzerinde birbirine geçişli projeler yapılması planlanıyordu. Ancak, Likör projesi 2008’den beri davalar yüzünden gerçekleştirilemezken, şimdi de Ali Sami Yen arsası aynı sorunlara takıldı.
Menekşe ATASELİM-HT EKONOMİKAYNAK: HABERTURK.COM


ÜC DÖRT SENEDE BU DAVAYI BEKLEYIZ ARTIK...!


apo34
8 yıl önce - Cmt 11 Hzr 2011, 15:38

bu engelledikleri kaçıncı proje oldu sayamıyorum...!!!

ahmet1965
8 yıl önce - Cmt 11 Hzr 2011, 15:52

Memlekette aslında iki zihniyetin mücadelesi var Birincisi iş yapan,yapma gayretinde olanlar ikincisi ise yapılan her işi koşturarak yargıya götüren engelci zihniyet...Ali Sami YEN projesindede bu zihniyetlerin mücadelesi orta da..Yine patinaj yaptırmaya çalışıyorlar bazıları...Hatırlarsınız istanbulda karayolları arazisini BAE'den biri ihale ile iyi bir paraya almış ve burada milyarlarca dolarlık 100 katlı gökdelenden oluşan yatırım yapacaktı adam..Yargıdan dönünce küstü gitti adam.Ve bir daha da kolay kolay gelmez herhalde yatırım için..Şimdi o arazide inspor cinspor maç yapıyor,satmaya kalksanız o zaman verilen paranın yarısını veren olmaz eminim..Bunun vebali kimde şimdi..Bu yatırım yapılsaydı binlerce kişi istihdam olacaktı orada..O zamanda Yargıya kimin gittiğini biliyorsunuz zaten.Ezberledik artık..sayfa 1
123 ... 363738   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet