Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

3 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 00:12
Mahkeme Kararıyla 'Yaş Büyütme'

Zaman zaman basında okuruz: "Mahkeme kararıyla 2 yaş büyütüldü", "alınan karar gereğince yaşı 3 yıl artırıldı" gibilerinden... Benim aklım pek almıyor bu mantıksızlığı. Yahu bir insanın adı değiştirilebilir, soyadı da değiştirilebilir, hatta yeri geldiğinde dini ve milliyeti de. Ama yaş nasıl değiştirilir? Ben 1985 doğumluyum ama aslında 1988'de dünyaya geldim (Validesinin hamilelik süresi 45 ay falan mı sürdü bu erkenin yoksa? ).

Matematiksel bir gerçektir ki, bir faninin yaşı; o anda geçerli olan tarihten dünyaya geldiği yıl çıkartılarak bulunur. Çok basit bir aritmetik işlem. Kapı gibi bir gerçeğin, karar alınarak başka bir tarihe ötelenmesinin mantıklı gerekçesi nedir? İstediğin kadar yırtın, yaşını büyült/küçült, sen aslında doğumundan o güne kadar geçen süre yaşındasın.

Şişman birinin mahkemeye başvurup da "Ben artık sıska ve zayıf olarak tanımlanmak istiyorum, lütfen evraklarım üzerinde gereği yapılsın" şeklinde bir dilekçe vermesi ya da sarışın birinin "Bundan böyle zenci olarak hayatımı devam ettirmek istiyorum, nüfus bilgilerime zenci ibaresi eklensin" demesi veyahut da bir diğerinin Çapa Tıp Fakültesi'nde kurula çıkıp da "Bugüne kadar 12 parmak olan bağırsağının isminin bundan böyle 15 parmak bağırsağı olarak adlandırılmasını ve gerekli uzatma tezkeresinin kurul marifetiyle ivedilikle yerine getirilmesini" istemesi kadar mantıksız. Bu nedir yahu?

Akın KURTOĞLU

Güzel fatih

3 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 00:20

Alıntı:
Mahkeme Kararıyla 'Yaş Büyütme'

Bu olay başıma geldi Akın Bey...Bilhassa hala Memleketimizde yaşını yıllar önce tam gününde kayıt olmamış vatandaşlar var..Eşimin yaşı geç kayıt edilmiş mesela..Evlenme Nüfus Dairesinde problem oldu...evlenemezmişim niye kanun gereği eşiniz daha 16 bile değil ...hiç aklına gelmez böyle bir durum insanın gelde işin içinden çık şimdi..

Akın Kurtoğlu

3 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 00:23

Teknik anlamdaki hatalardan arındırmak durumu müstesna Fatih. Fakat çoğunlukla bu büyütme, yaşı tutmayan kızları evermek için kullanılıyor misal... -Ki, normal şartlarda hiçbir bayan yaşının büyütülmesinden hoşlanmaz.

Akın KURTOĞLU

sedat karahallı
3 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 00:53

Akın Bey, sizin yaş büyütme dediğiniz gerçek yaşın tespiti ve hatalı kaydın düzeltilmesidir.
Kimse istedi diye yaşı değiştirilmez.
Bu tür bir davayı kazanabilmeniz için nüfustaki kaydın hatalı olduğunu, aslında falan yaşında olduğunuzu ispatlamanız gerekir. Zaten yaşın tespiti için kemik yaşı raporu alınır.
Ayrıca kardeş engeli diye bir mesele vardır. Kardeşlerinizle aranızda en az 9-10 ay bulunması lazım.
Yani sizin zannettiğiniz gibi, isteyen herkes yaşını değiştiremez.

Akın Kurtoğlu

3 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 00:58

Ama yaşı tutmayan kızları evlendirmek için yaşlarını büyütüyorlar Sedat. Gazetelerde okuyoruz sık sık. Burada kemik ölçümü yapılsa, kızın yaşının büyümeyeceği âşikâr olduğu halde...

Akın KURTOĞLU

Mustafa Akın Göktaş
3 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 00:59

Yaş indirme mümkünse, bir adet lütfen gecen yıl harikaydı

Güzel fatih

3 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 01:01

Alıntı:
Bu tür bir davayı kazanabilmeniz için nüfustaki kaydın hatalı olduğunu, aslında falan yaşında olduğunuzu ispatlamanız gerekir. Zaten yaşın tespiti için kemik yaşı raporu alınır.

Aynen durum buydu...oraya git buraya git in çık Muayene vs.Yetmezmiş gibi birde Avukat tutup ifade aldılar...
Soru soru sorular...neden evlilik düşünüyorsunuz...Bayan hakim Ben evlilik düşünemem demezmi.Avukat olmasa iş uzar da uzar Avukat bey sagolsun oda koşturdu bi Adliye bi yazıhanesine

Akın Kurtoğlu

3 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 01:04

Alıntı:
Yaş indirme mümkünse, bir adet lütfen gecen yıl harikaydı

Elbette, lâfı mı olur Mıstaa? Arzu ettiğin özel bir ay yahut mevsim var mı?

tolga yılmaz

3 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 01:06

yaş küçültmek kanunen bile olsa mümkün değil ,zaten imkan olsaydı bayanlar 40 tan sonra mahkeme yollarına düşerdi

sedat karahallı
3 yıl önce - Cmt 02 Nis 2011, 01:07

Alıntı:
Ama yaşı tutmayan kızları evlendirmek için yaşlarını büyütüyorlar Sedat. Gazetelerde okuyoruz sık sık. Burada kemik ölçümü yapılsa, kızın yaşının büyümeyeceği âşikâr olduğu halde...

Akın Bey, bu hata zaten anca evlilik gibi meselelerde sorun yaratır. Kıza bakıyorsun 22 görünüyor, nüfusa bakıyorsun 15, ailesi para cezası ödememek için küçük kaydettirmiş. Zaten evlilik, iş, eğitim gibi durumlara engel olmuyorsa insanlar yaşını düzelttirmiyor. Bu nedenle basına böyle yansıması normal.
Kemik yaşı tespit edilmedem yaş düzeltilmez.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET