Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
35 gökhann
7 yıl önce - Cum 01 Nis 2011, 02:23
Stadyum Zirvesi bir türlü netleşmeyen "İzmir'e yapılacak yeni stat projesi"


STADYUM ZİRVESİ
Bir türlü netleşmeyen "İzmir'e yapılacak yeni stat projesi" bugün karara bağlanacak
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun seçim öncesi ortaya koyduğu projeler arasında yer alan, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine aday olduğu süreçte gündemin ilk sırasına oturan, ancak bir türlü netleşmeyen "İzmir'e yapılacak yeni stat projesi" bugün karara bağlanacak. Euro-2016 adaylığımız sürecinde Örnekköy'de yapımı planlanan ve projesi hazırlanan 40 bin kişilik yeni stat, finallerin Fransa'ya verilmesinin ardından farklı bir formülle gündeme gelmişti. Ankara'da Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ve Türkiye Futbol Federasyonu Mahmut Özgener ile bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 15 bin kişilik yeni bir stat inşa etmeyi düşündüklerini bildirmiş, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin Türkiye'ye verilmesi halinde Atatürk Stadı'nın da modernize edilerek şampiyonada kullanılabileceği bildirilmişti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili açıklama yapılıp, belediye, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve Futbol Federasyonu arasında protokol imzalanması gündeme geldikten sonra, 15 bin kişilik stadın İzmir'e yetmeyeceği görüşleri ağırlık kazandı. Bunun ardından Başkan Kocaoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in de kendisine daha yüksek kapasiteli bir stat inşa etmeleri konusunda öneri getirdiğini, bu konuda tekrar bir araya geleceklerini açıkladı. İşte o gün geldi çattı. Kocaoğlu ile Özgener, bu sabah kahvaltıda bir araya gelerek, İzmirli sporseverlerin heyecanla beklediği konuyu karara bağlayacak. Özgener ve Kocaoğlu stat konusunda kafalarındaki alternatifleri masaya yatırıp, büyük bir olasılıkla karara bağlayacak.

Kapasite kaç kişi olacak?
İzmir'e yapılacak yeni stat için ilk proje 40 bin 500 kişi olarak hesaplanmıştı. Bu stat, UEFA standartlarında ve modernizasyon olarak günün şartlarına yanıt verecek bir projeyle koltuk başına 2 bin ile 4 bin euro arasında değişecek, yaklaşık 80 ile 160 milyon euroya mal olacaktı. Ancak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun Ankara'da ifade ettiği gibi 15 bin kişilik stat projesi üzerinde durduğu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in de bu kapasitenin en az 25 bine çıkarılması konusunda görüş bildireceği öğrenildi.

Bir ihtimal daha var
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yüksek maliyet yüzünden stat kapasitesini 15 bin kişide sınırlama düşüncesi ve İzmirlilerin "Türkiye'nin 3. büyük kentine 15 bin kişilik stat yetmez" görüşü, ortaya yeni bir alternatifin de çıkmasını sağladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in bugünkü buluşmada Kayseri Kadir Has Stadı ile Türk Telekom Arena için uygulanan sistemin benzerinin İzmir'e uygulanabilirliği tartışılacak. Kadir Has ve TT Arena projeleri, eski Kayseri Atatürk Stadı ile Ali Sami Yen Statları'nın yeni stadı yapacak müteahit firmaya verilmesi karşılığında inşa edilmişti. Aynı uygulamanın İzmir'de de yapılabileceği, yeni stat maliyetinin, Alsancak veya İzmir Atatürk Stadı'nın yüklenici bir firmaya devriyle karşılanabileceği ifade edildi. Ancak kesin karar bugün Kocaoğlu-Özgener görüşmesinden çıkacak.


35 gökhann
7 yıl önce - Cum 01 Nis 2011, 02:26

.
Alıntı:
Kadir Has ve TT Arena projeleri, eski Kayseri Atatürk Stadı ile Ali Sami Yen Statları'nın yeni stadı yapacak müteahit firmaya verilmesi karşılığında inşa edilmişti. Aynı uygulamanın İzmir'de de yapılabileceği, yeni stat maliyetinin, Alsancak veya İzmir Atatürk Stadı'nın yüklenici bir firmaya devriyle karşılanabileceği ifade edildi. Ancak kesin karar bugün Kocaoğlu-Özgener görüşmesinden çıkacak.
bence en iyisi bu,15,25 bin kapasite stad mı olur,ileride avrupa şampiyonası bize verildiğinde izmirde maç mı oynatırlar. bucanın stad var zate, alsancak atatürk stadyumları gereksiz stadlar zate,bu 2 arazi verilip ,buralara rezidanslar dikilmeli, tek stad yapıp izmire yakışan stad olmalı. fazla stadyum gereksiz izmirde,boşa yatırım,tek stad yap düzgün olsun

Baki KARAKOÇ
7 yıl önce - Cum 01 Nis 2011, 09:43

İzmirin stadı İzmire yapılmalı. Örnekköye 40bin kişilik atıl durumda kalacak futbol stadı hem israfdır hemde mevcut yaraların kanamaya devam etmesidir. Bu işin çözümü şudur. Olimpik stadı alırsın şehir dışına, Atatürk stadının yerine yaparsın 40-50bin kişilik bir Arena. Örnekköyde kyaka bld. 15bin kişilik bir stad yapabilir, uygundur. Tıpkı buca gibi. 2 kişi kafalarındaki asıl niyete yönelik proje üretiyor ve tüm önerilere kulak tıkamış danışıklı zirve yapıyorlar.BurakÇınar
7 yıl önce - Cum 01 Nis 2011, 10:22

tabiki herkes burda kendi klübünü düşünecek ama artık kendi ilçe sınırlarımızda oynamanın zamanı geldide geçiyor..çok uzun senelerdir stat için uğraş verdik şuandada öncelik hakkımız..ayrıca sadece kazmayı vurulmayı bekleyen imarlı stat arazimizde hazır bu konuda en fazla somut atmış klübüz ve bu işlem bile 6 senemizi aldı..

yalnız burda bir sorun var.. 15 binlik stadı gitsinler menemenspora yapsınlar..senelerdir altligde olmamıza rağmen 2,3 galibiyet serisiyle 10 15 bine oynuyoruz zaten..bu takım ömür boyu bu ligdemi kalacak..işler iyi gittiğinde çok daha büyük seyirci rakamlarını yakalabilecek potansiyel varken böyle küçük düşünülmemeli..


BurakÇınar
7 yıl önce - Cum 01 Nis 2011, 11:25

Alıntı:
TÜRKİYE Futbol Federasyonu Mahmut Özgener ve yönetim kurulununun Şato Restoran'da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yaptığı zirveden Atatürk Stadı'nın yıkılması yönünde karar çıktı. TFF Başkanı Özgener, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ülkemize verilmesi durumunda Atatürk Stadı'nın yıkılarak yerine 50 bin kiilik stat yapılacağı müjdesini vöererek, 'Stadın olimpik olup olmaması konusunda Sphor Bakanımız Faruk Özak ve Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ile görüştük. Ortada bir sorun yok. Avruhpa Futbol Şampiyonası'nı aldığımız anda çalışmalara başlayacağız. Bu sürecin en fazla 2 yıl süreceğini düşünüyoruz' dedi.
ÖRNEKKÖY'E YENİ PROJE
Örnekköy'deki stat projesinin de revize edileceği bilgisini veren Özgener, 'Bu konuda Spor Bakanlığı, GSGM, biz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortak bir çalışma içerisine gireceğiz. Öncelikle, 2016 adaylığı için hazırlanan projeyi revize ederek işe başlayacağız. 20 bin kişilik bir stat yapılmasını planlıyoruzb. Ancak proje genişletilebilir özellik taşıyacak. Bu konuyla ilgili olarak bayşlatılan girişimlerin 15-20 gün içerisinde net bir noktaya ulaşaacğını planlıyoruz' diye konuştu.
STAT SORUNU BİTECEK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Buca Arena'nın revize edilmesiyle İzmir'in güney bölgesinde stat sorununun ortadan kalktığını vurgulayarak, 'Örnekköy'deki stat için Spor Bakanlığı, GSGM ve TFF çok, biz az vererek işe başlayacağız. Bu şekilde İzmir'in kuzeyinde de stat sorunu kalmayacak. Atatürk Stadı'nın yıkılıp yerine yeni bir stat inşaa edilmesi projesi de gerçekten çok güzel. Alsancakm'la birlikte 4 stat İzmir'deki çok önemli bir sorunun giderilmesini sağlayacaktır' dedi.

Özgener, Şato Restoran'daki kahvaltının sonunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na milli forma ve plaket verdi.

http://izmirgucu.com.tr/Diger/10454/ATATURK-YIKILIYOR.html


örnekköyü bu sefer yapıcaklar gibi duruyor işin içine tff gsgm de girdi... atatürk'ü yıkmak kolay iş değil euro2020 alınmadan gerçekleşmez bu proje..


35 gökhann
7 yıl önce - Cum 01 Nis 2011, 11:29

izmire 4 stad çok gereksiz,yazık boşuna israf,kayseri belediyesinden biraz örnek alın,bare futbol stadı yapında göztepe altay orda oynasın,alsancak stadını yıkıp orayı dev şirketlere sat da iş merkezleri açılsın,mehmet tevdik
7 yıl önce - Cum 01 Nis 2011, 11:29

izmir de ankara da kaliteli stat ve kaliteli takımları hakediyorlar. inşallah biran önce yapılır...

Alıntı:
izmire 4 stad çok gereksiz,yazık boşuna israf,kayseri belediyesinden biraz örnek alın,bare futbol stadı yapında göztepe altay orda oynasın,alsancak stadını yıkıp orayı dev şirketlere sat da iş merkezleri açılsın,


kesinlile katılmıyorum. 4 tane anca yeter izmire.


Baki KARAKOÇ
7 yıl önce - Cum 01 Nis 2011, 11:35

Aklın yolu bir. İzmirin ağırlık merkezi, açı ortayı, kesişim merkezi olan Halkapınar stad için en uygun yer. Yollar, raylı sistem, otogar... Atatürk stadının yerine yenisinin yapılması en doğru karar olmuş. Alsancak stadı da elden geçerse tadından yenmez.

Özgün Manastırlı
7 yıl önce - Cum 01 Nis 2011, 11:36

Alıntı:
izmire 4 stad çok gereksiz,yazık boşuna israf,kayseri belediyesinden biraz örnek alın,bare futbol stadı yapında göztepe altay orda oynasın,alsancak stadını yıkıp orayı dev şirketlere sat da iş merkezleri açılsın


bide izmirli olmakla övünüp istanbul takımlarını tutan çakma izmirliler böyle konulara yorum yapınca tav oluyorum. siz gidin yalakalığını yaptığınız takımlarla ilgilenin.


Ayhan
7 yıl önce - Cum 01 Nis 2011, 11:37

Bence de gayet doğru bir karar olmuş. Halkapınar'a 50 bin, Örnekköy'e 20 bin iki stad gayet uygun...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet