Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Ebru Sanatı - [KÜLTÜR]
123 ... 333435   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ebruturhan

9 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 14:23
Ebru Sanatı - [KÜLTÜR]

EBRU SANATI

Kitreli yoğun su üzerine özel hazırlanmış ,ödlü boyalarla resim yapma ve bunu kağıda aktarma sanatıdır.
KULLANILAN MALZEMELER:

TEKNE: Ebru yapılacak kağıttan 1-2 cm daha büyük olmalıdır.Galvaniz yada çelikten yapılmalıdır.

KİTRE:Suya kıvam ve yapışkanlık vermek için kullanılır. Beyaz olanı tercih edilir. Genel olarak İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetişen geven otunun çizilmesiyle elde edilen sıvının kurumuş hali kullanılır. Salep,keten tohumu,ayva çekirdeği de kullanılır fakat genel olarak kullanılan ve rahatça bulunan kitre geven bitkisinin kurumuş haldeki zamkıdır. Hatta şimdilerde bu küçük parçacıklar  halinde olan kitre toz haline getirilmiş halde satılmaktadır.

Kitrenin Hazırlanması:
7 lt. suya 50 gr. kitre konur ve bir gece boyunca şişmesi beklenir,ertesi gün sıkılarak naylon çoraptan geçirilir.Çorabın içinde erimemiş kitre parçacıkları ve çöpler kalır. Kitre iyice eriyene kadar bu sıkma işlemine 2-3 defa devam edilir ve son olarak hiç sıkmadan çoraptaki kitre tekneye süzülür. Kitrenin kıvamı çok önemlidir. Kitre içinde gezdirilen çubuğun izi ,çubuk çıkarıldığında ne öne doğru devam etmeli nede geriye doğru gitmelidir. Hazırlanan kitrenin fazlası buzdolabında  1 ay saklanabilir. Eğer kitre kötü kokmaya  başlarsa bozulmuş demektir. Kitre ne kadar kirlenirse o kadar iyi kıvama gelmiş demektir.

ÖD:Ebrunun asıl sihiri öd’de saklıdır. Öd  boyanın dibe çökmesine mani olunur,boyaların birbirine karışmasını engeller. Mezbahadan alınan sığır ödü; bir metal kap içine konur. Bu metal kapta içinde su kaynayan bir başka kabın içine konur. 20-30 dk. sonra oluşan kan ve köpük temizlenerek öd bir kavanoza alınarak soğutulur. Ve bir damlalıklar boyalara konur. Çok açılmasını istediğimiz boyalara bol öd damlatılır. Kalkan balığı ödüde farklı bir hoşluk vermektedir boyaya. Eskiden öd olarak tütün yaprağı suyuda kullanılırmış.

BOYALAR:Suda erimeyen ,asit ve kazein içermeyen,ışıktan etkilenmeyen doğal boyalar kullanılır. Sadece oksit , pigment ve toprak boyalar kullanılmaktadır. Memleketimizde çok çeşitli renkte toprak bulunmaktadır ve bu bizler için büyük bir şanstır. Eğer renkli toprak elde etmişsek bu toprak suya konur iyice karıştırılır ve süzülür. Bir kaba süzülen toprak tekrar 5-6 dk. karıştırılır.Ve tekrar kaba süzülür. Dinlenmeye bırakılan toprak iyice çöktükten sonra üzerindeki fazla su atılır ve topraktan elde ettiğimiz boya hazır hale gelir. Satın aldığımız boyalar ise 50x50 cm. boyutunda bir mermer yada cam yüzey üzerine 2-3 tatlı kaşığı konur. Ortası havuz haline getirilerek ortasına su konur ve boyalar 5’er dk. süreyle 4 kere 8 şekli çizilerek ezilir ve anakaba alınır.

FIRÇA: Atkılından ve gül dalından yapılır. Gül dalı hem hafifliği hemde küflenmediği için ,at kılı ise boyaları emmediği için tercih edilir.

DESTESENG: Boyayı ezmeye yarayan,tutumu kolay özel şekilde yapılmış mermer.

SU: Eskilerde yağmur suyu kullanılırmış fakat asit yağmurları ve hava kirliliği nedeniyle artık sadece damıtılmış içme suyu kullanılmakta.

DİĞER MALZEMELER: 50cmx50cm boyutunda boya ezmek için mermer, teknedeki boyalara şekil vermek için inceli kalınlı metal çubuklar(bizler), bir tahta üzerine belli aralıklarla sıralanmış metal tellerden oluşan taraklar, ezilen boyaları toplamak için spatula, boyaları koyacağımız ana kaplar, ödlü boyayı muhafaza etmek için daha küçük kaplar, emici nitelikteki kağıt

Çeşitli Ebru örnekleri

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

En son ebruturhan tarafından Cum 26 May 2006, 09:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ebruturhan

9 yıl önce - Çrş 22 Arl 2004, 14:32

(+)

cefer
9 yıl önce - Prş 23 Arl 2004, 16:26

Gelincik Ebrusu

Lale Ebrusu

Çift Lale Ebrusu (Özellikle ciltlerin yan kağıtları için kullanılır)

Lale Ebrusu

Sümbül Ebrusu

Gelincik Ebrusu

ebruturhan

9 yıl önce - Cum 07 Oca 2005, 14:57

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

SALTUK

9 yıl önce - Cum 07 Oca 2005, 15:47

gecen gun bir dostumun kucuk cocugundan okulunda ebru yaptiklarini ogrendim cok sasirdim turkiyede ilgisizlikten dolayi unutulmaya yuz tutmus bir degerin hollandada bir okulda cocuklara gosterilmesi cok garbime gitti uzulsemmi sevinsemmi bilemedim. ulkem adina uzuldum ebru adina sevindim.

ebruturhan

9 yıl önce - Pts 10 Oca 2005, 16:42

Farklı tekniklerle yapılmış Ebru örnekleri

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

cefer
9 yıl önce - Pts 10 Oca 2005, 16:49

Ebru konusunda kesinlikle klasikten yanayım. Çünkü ebru klasik bir sanattır. Onu uygularken başka hiçbir sanata öykünmemek gerekir.
Necmettin OKYAY (Rahmetli), Mustafa DÜZGÜNMAN (Rahmetli), Alparslan BABAOĞLU, Sadrettin ÖZÇİMİ
bilebildiğim kadarıyla bu silsile klasik yolu devam ettiriyor.
Selamlar.

ebruturhan

9 yıl önce - Pts 10 Oca 2005, 17:04

Farklı tekniklerle yapılmış Ebru örnekleri derken başka sanatlardan öykünme yapılmış örnekleri kastetmedim.

Ebru Çeşitleri

Battal Ebru
Gel-Git Ebrusu
Şal Ebrusu
Taraklı Ebru
Kumlu ve Kılçıklı Ebru
Çiçekli Ebru gibi farklı teknikleri göstermek istemiştim.
Selamlar

cefer
9 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 11:25

Sizin söylediklerinize veya siteye koyduğunuz ebru fotoğraflarına bir sözüm olamaz.
Emeğinize teşekkür ederim.
Ben bütün bunlardan bağımsız, ebru sanatı konusundaki görüşümü ifade ettim.
Klasik yol ile kasdettiğim ebru çalışmasına örnek.

Yukarıdaki çalışma klasik bir ebru. Emin değilim ancak tahminim Mustafa DÜZGÜNMAN ebrusu.

Burada ise bir manzara resmedilmiş. Yani ebru tekniği ile resim oluşturulmaya çalışılmış. Sonuçta,her ikisi de, manzara resmi de ebru da olmamış. Ebrunun kendi kuralları, teknikleri ve sınırları vardır.
Görüşümü ifade ederken, anlatmak istediğim bu idi.
Selamlar.

ebruturhan

9 yıl önce - Cum 04 Şub 2005, 13:52

İş yerimide ziyaretimize gelen bir Ebru sanatçısı Osman Şimşek beyin eserlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Osman ŞİMŞEK
1948 yılında Balıkesir'in Manyas ilçesinde doğdu. İlk ve Orta Öğretimini İstanbul ve Antalya'da tamamladı. 1975'de İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nü,1983'de Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bölümü'nü bitirdi.Yurdun değişik yerlerinde öğretmenlik ve Milli Eğitim Şube Müdürlüğü görevinde bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı ebru sanatı kurslarında öğretim görevlisi olarak çalıştı.1997 yılında Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen ebru yarışmasında başarı ödülüne layık görüldü. Yaptığı sanat çalışmaları çeşitli saygın kuruluşlarca teşekkür,takdir ve plaketlerle ödüllendirildi. Şimşek,ebruyu kendi serbest deneyimleriyle geliştirdi. Kendi kendisinin hocası oldu.Otodidakt oluşu,yönlendirmelerin etkisinde olmayışı,sanatçının sınırsız ve cesur deneme yapmasına imkan sağladı.Bugüne kadar bir çok karma sergiye katıldı ve 25 kişisel sergi açtı. Tekstil üzerine yaptığı ebru çalışmaları Cemil İpekçi tarafından Sahire adlı 2004 ilkbahar yaz defilesinde giysi tasarımlarında değerlendirildi. Osman Şimşek,çalışmalarını halen Bandırma'daki atölyesinde sürdürüyor.

(+)

Sergisinde giymek için hazırlamış olduğu bir yelek

En son ebruturhan tarafından Pts 30 Oca 2006, 09:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET