Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
messiah_haktan

15 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 21:37
Bunlar mümkün mü?

Akima takilan iki sey var.Bunlar mümkün mü diye size damismak istedim.

1.Biz bir hafta icinde avrupa birliginden yesil isigi görüp,görüsmelere baslasak yillar boyunca EU yardimlarini alsak ve 2015 yilinda girecegmiz yil (avrupa yasli ve sorunlu bir birlik haline geldigi an) yok kardesim ben birlige girmek istemiyorum,vaz gectim,benim aleyhime cikacak bu is sonunda dersek,böyle birsey mümkün olur mu?Dünyanin yardimini bosu bosuna bize vermis olurlar.

2.Irak topraklarinda Kürdistan kuruludugu an Türkiye türkiyede yasayan vatandaslara"isteyen kürdistan vatandasligina gecebilir,serbest" deyip iki yil sonra da "Kürdistan vatandaslari lütfen ülkenize geri dönün,sizin "azül" statünüz gecerli degil,ülkenizde savas yok" deyip bunlarin hepsini ya Kürdistana gönderse yada gitmek istemeyenlere (bir cogu gitmek istemeyecekltir) türklügü kabul ettirip "azinlik" statüsüden cikarip "gercek" türk vatandasi haline getirse.Yani ya türklügü kabul edecen yada ülkende Kürdistanda yasiyacan biciminden.

Bunlari yapmak mümkün degil mi yoksa ben anlamsiz düsüncelere mi kapilmisim?

irfan x
15 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 23:52

Birincisi mümkün. Onca hadiseden sonra Fransızın referandumuyla karar verilecekse bizim de girmek istememe hakkımız doğracaktır. Ama zaten Türkiye bir maddi yardım almayacak. fonlar kurudu zaten. anayasayla birlikte kurallar değişiyor.

İkincisi mümkün değil...

Cenk-Kaan
15 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 23:59

Aklima ne geliyor bazi zamanlar. 2015 yilinda bir de Türkiyeden kasaya para yatir denilmesinmi?

alimemo
15 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 03:48

Abdullah Gül bundan üç ay önce bir radyoya çok güzel bir açıklamada bulunmuştu. Aşağı yukarı şöyle diyordu:
Biz AB'ye girince yabancı yatırımın artması umuluyor. Ancak bugünkü AB üyelerine baktığımızda bu ülkelere en çok yabancı sermayenin tarih alma ve birliğe alınma arasında geçen süreçte (yani müzakere sürecinde) girdiğini ve yabancı sermaye girişinin ülke AB'ye girdiğinde azaldığını görüyoruz. Eğer tarih aldıktan sonra yatırımlar artarsa belki bu süreci uzatmayı biz kendimiz isteyeceğiz.
Radyodaki sunucu çok şaşırmıştı, çünkü halkın büyük kısmının paradigmalarına tersti söyledikleri.

Bundan çıkardığım sonuç,
1-AB sürecinin uzaması sandığımız kadar korkunç bir şey olmayabilir.
2-Çıkar dengeleri oynaktır, akıllı politika yapan taraf aleyhine bir durumu lehine çevirip bundan kârlı çıkabilir.
3-"Aman ne olursa olsun AB'ye girelim" gibi, devingen (dinamik) çıkar dengelerini göze almayan sabit fikirler yarar getirmez. "AB emperyalizmdir, girmeyelim" ne kadar yanlışsa, "AB'yi hedef olarak belirlemeli ve 20 yıl bu yoldan şaşmamalıyız" da o kadar yanlıştır.

Yani belki 2015'te Fransa bizi reddettiğinde "sağlık olsun" diyebileceğiz veya hatta kendimiz her türlü kıllığı çıkarıp süreci uzatacağız, yabancı yatırım gelmeye devam etsin diye.

irfan x
15 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 03:57

alimemo, umarım dediklerinde haklı çıkarsın...

Denem

15 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 05:58
Rusya Iran Ukrayna

Rusya, Iran ve Ukrayna bolgemizdeki diger buyuk ulkeler. Turkiye AB ve Bati'yla iliskilerini gelistirsin, sorun yok, ekonomik hacmimiz artar. Turkiye'nin tek yapmasi gereken, bolgedeki yerini almasi, yani bahsettigim ulkelere de yonelik AB capinda projeler gelistirmesi gerekiyor. Boylece, butun yumurtalari AB sepetine koymak yerine, bolgemizin diger ulkeleriyle dengeleriz.

Bu arada, BBC'nin Turkiye portreleri

http://news.bbc.co.uk/1/shared/spl/hi/pop_ups/04/ ...html/1.stm

http://news.bbc.co.uk/1/shared/spl/hi/picture_gal ...html/1.stm

http://news.bbc.co.uk/1/shared/spl/hi/picture_gal ...html/1.stm

BBC tarafsiz oldugunu iddia eder. Bir de, die welt ya da de monde gibi gazetelerde neler yazar dusunun.

Ati
15 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 07:25

Soguk savas doneminde Sovyetler´i dusman olarak
gorurduk. Soguk savas bitti, sonra ne oldu? Onlar yaya biz yaya ve
yine basbasa kaldik.

Bati kurnazligini gosterip Eski Dogu Bloku ulkelerini teker
teker AB´ye ve NATO´ya almakta.

Ama goruyoruz ki nice savaslar yaptigimiz Ruslar bize
Bati-Avrupalilardan daha yakin;
Hem kultur hem ticari hem de cografik olarak.

Biz niye niye kendi gelecegimizi belirlemeyelim? Ufkumuz sadece
AB olmamali. Komsu ulkelerin bizlere ihtiyaci oldugu kadar bizim de
onlara ihtiyacimiz var.

SIKI ve istikrarli bir calismayla bolgenin ileride refaha ulasamamasi
icin hicbir neden yok aslinda. Yeter ki birbirimize dusmememiz
icin ´yine´ oyuna gelmeyelim.

Gerci su gunlerde hukumet bos durmayarak
hem Iran hem de Rusya´yla projelere girisiyor asil olmasi gereken de
bu degil mi?

Burç

15 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 11:20

AB bütçesinden Türkiye'ye hiç bir para ayrılmış değil.
Zaten AB bütçesi, Türkiye bütçesinden küçüktür. Bu konuda da bir başlık var.
Kısıtli AB bütçesi harcamaları 2012 yılına kadar planlı ve içinde Türkiye'ye zırnık yok.

Ama şu ana kadar Gümrük Birliği (kapütilasyonlar) ile Türkiye'nin ticari açığı
70 milyar doları bulmuştur. Yani Türkiye'nin AB'ye zaten müthiş bir ekonomik yardımı var,
ve bu yüzden asla Türkiye gibi bir ineği sağmaktan vazgeçemezler.

SALTUK

15 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 13:47

1) madde olabilir zaten kendileri diyorlar muzakereler yarida birakilabilir diye bu cift tarafli. Ve zaten muzakereler suresince Ab den yardim falan gelmeyecek hicbir sekilde ama iste yabanci sermaye girisi bekleniyor ki ben buna da inanmiyorum yani gelecek sermeye turkiye muzakerelere baslamasa da gelecek olandir zira herkes biliyor ki bu muzakereler her an kesilebilir. Ama ab deseki turkiyeyi su tarihte kesin ab ye aliyoruz o zaman sermaye guvenebilir ama bu haliyle bence turkiye ab ye girecek diye sermaye gelmez cunku dedigim gibi ab o kadar belli ediyorki bu isin olmayacagini bilemiyorum.
2) turkiyedeki kurtlerin kurdistan vatandasi olmasina en buyuk engel barzani ve talabani asiretinin agalaridir(bazilari onlari devlet baskani veya politikaci gibi gorebilir ama bence onlar sadece asiret agasidir) Istemezler kendi maraba larindan baskasi vatandas olsun cunku bilirler bir muddet sonra baslarina bela olurlar kontrolu kaybederler.

Oguzhan
15 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 10:25

Alıntı:
Abdullah Gül bundan üç ay önce bir radyoya çok güzel bir açıklamada bulunmuştu. Aşağı yukarı şöyle diyordu:
Biz AB'ye girince yabancı yatırımın artması umuluyor. Ancak bugünkü AB üyelerine baktığımızda bu ülkelere en çok yabancı sermayenin tarih alma ve birliğe alınma arasında geçen süreçte (yani müzakere sürecinde) girdiğini ve yabancı sermaye girişinin ülke AB'ye girdiğinde azaldığını görüyoruz. Eğer tarih aldıktan sonra yatırımlar artarsa belki bu süreci uzatmayı biz kendimiz isteyeceğiz.
Radyodaki sunucu çok şaşırmıştı, çünkü halkın büyük kısmının paradigmalarına tersti söyledikleri.

Bundan çıkardığım sonuç,
1-AB sürecinin uzaması sandığımız kadar korkunç bir şey olmayabilir.
2-Çıkar dengeleri oynaktır, akıllı politika yapan taraf aleyhine bir durumu lehine çevirip bundan kârlı çıkabilir.
3-"Aman ne olursa olsun AB'ye girelim" gibi, devingen (dinamik) çıkar dengelerini göze almayan sabit fikirler yarar getirmez. "AB emperyalizmdir, girmeyelim" ne kadar yanlışsa, "AB'yi hedef olarak belirlemeli ve 20 yıl bu yoldan şaşmamalıyız" da o kadar yanlıştır.

Yani belki 2015'te Fransa bizi reddettiğinde "sağlık olsun" diyebileceğiz veya hatta kendimiz her türlü kıllığı çıkarıp süreci uzatacağız, yabancı yatırım gelmeye devam etsin diye.

Benim herzaman dedigimi Abdullah Gul'de demis yani... Yazdiklarimi okuyanalar bilir.
Zaten boylede olmali, sagilan inek sonucta Turkiyeden fazla avrupa olacak, eger Turkiye akili opulda son anda uyelikden vaz gecerse tabiiki, ve su muzakere surecinde hic acele etmesse, isterse 2025 olsun bence bunun hic bir sakincasi yok...

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET