Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Türkiye'de eyalet sistemi olur mu?
sayfa: Önceki  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 44, 45, 46  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Talip Gurbetçi
5 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 13:26
Türkiyede Eyalet

Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğüne sonsuza dek saygımız vardır. Ve korumak için herşeyi yaparız. Fakat eyalet sisteminin pek çok faydaları var. Yerel yönetimler açısından, kalkınma açısından, hatta kültür açısından bile çok yararlı. Türkiye'nin tek merkezi Ankara bu her devlette böyledir fakat bu diğer büyük şehirlerimize haksızlık değil mi? İstanbul, Kocaeli, Bursa, Kayseri, Konya onlarda Türkiye'nin kültürel ve büyük illeri. Onlarda Eyalet başkentleri olup hak ettikleri saygıyı görseler olmaz mı?
Türkiye'nin eyalet sistemiyle yönetilse mevcut haritası nasıl olur diye bir çalışma yaptım ve aşağıdaki haritayı geliştirdim. Noktalı iller eyalet başkentleri.

(+)

(+)

Ve Türkiye'de il sayısının 103 olduğu bir harita

Murat KULAPA

5 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 13:37

Birgün gelir merkezden eyaletler yönetilemez olur..Aynı Osmanlı İmparatorluğu zamanındaki gibi.Bence bu sistem bizde olmaz.
Saygılarımla

osmanturan

5 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 13:46

Alıntı:
Birgün gelir merkezden eyaletler yönetilemez olur..Aynı Osmanlı İmparatorluğu zamanındaki gibi.Bence bu sistem bizde olmaz.
Saygılarımla

Gidemediğin yer senin değildir mantığı ile düşünürsek. Osmanlı imp. bir ucu viyanada bir ucu kuzay afrikanın ıssız çöllerinde. Ozman ki ulaşım, haberleşme ve etnik çeşitlilik şartlarıda göz önune aldığımzda eyaletler bir süre sonra yönetilemez olacaktır.

Ama günümüz Türkiye Cumhuriyeti yüz ölçümü belli ulaşım şartları belli haberleşme olanakları belli. yönetilemez diye bir durum ortaya çıkacağını sanmıyorum.

özgür GÖKTAŞ
5 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 13:50

günümüzde kerkük bile göz göre göre gidiyorsa eğer olası bir eyalet sisteminde ülkemizde yaşayan etnik halklardan birisinin eyaletin birisinde toplanıp özerk bir konum elde etmek isteyebilir ve hatta daha ileri gidip bağımsızlık isteyebilir onun için hiç gerek yok eyalet sistemine

sezer1200
5 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 14:25

Son yıllarda ülkemiz sıkıntılı durumlardan geçiyor . Kendi içimizdeki ufak tefek sorunlar balon gibi şişiyorsa böyle bir sistem ülkeyi tamamen kaosa sürükler. herkes kendi kafasına göre harita çizer , sınırlarını çekmek ister. Ayırıcı değilde birleştirici öneriler sunulmalı.

Talip Gurbetçi
5 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 14:28
Türkiye'de Eyalet

Ankara başkent, İstanbul ise büyük bir şehir olduğu için bu iki il başlı başına birer eyalet olacaklar. Tıpkı Almanya'daki Berlin ve Hamburg gibi. Kendi içlerinde yönetim bölgelerine ayrılmayacaklar. Fakat diğer eyaletler kendi içlerinde illere ve ilçelere ayrılacaklar.

Değişen çok az şey olacak yalnızca Ankara'nın idari yetkileri Eyalet Başkentlerine dağılacak. İl valilikleri bulundukları Eyaletlerin Parlamentolarına bağlanacak.

Ekonomik anlamda her eyalet özerk bir bütçeyle yönetilecek. Bu da eyaletleri ayrı ayrı geliştirecek ve Eyaletler arası ekonomik gelişme rekabetini hızlandıracak. Bu rekabet Türkiye'nin bütünlüğü açısından da olumlu etki gösterecek örneğin gelişememiş Güneydoğu Eyaleti, gelişmiş bir Kayseri Eyaleti örneğini gördükçe bu tarafa meyil verecek ve bu ayrılıkçılığı azaltabilecek.

Ekonominin Eyalet hükümetlerinin yetkileri dahilinde olmaları Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ekonomik yükünü hafifletecek ve Hükümet daha çok büyümeye ve enflasyonun düşmesi hedefine odaklanacak.

Aslında doğru olanı eyaletlerin başbakanlarının ve parlamentolarının seçimle belirlenmesi fakat bu ilk adımda ayrılıkçılık tehlikesini getireceği için bir iki sene kadar valilerin Ankara'dan atanması daha doğru olacaktır.

Bende önümüzdeki Güneydoğu örneğini gördükçe tedirgin oluyorum ama bu sistemin Türkiye'ye gerçekten çok yarar sağlayacağı kanaatindeyim. Gümrüklerin kontrolü ve Emniyet Teşkilatı birimleri Hükümet'in elinde oldukça, TSK'nin Eyaletteki varlığı devam ettikçe bölünmenin
engelleneceği kesindir.

Birşeylerden korkarak Türkiye gelişemez. Türkiye'nin Atası Osmanlı Devleti nasıl 400 sene kadar on-onbeş farklı ırka (isyanlara rağmen) hükmettiyse biz de bölünmez Türkiye'yi geliştirebiliriz. Yalnızca inanmamız gerekir.

(Haritalar ve fikirlerimi tartışmak istiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.)

fahrettin zafer

5 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 14:31

Bir soru sorayım?

Ülkemizin gelirini büyük oranda sağlayan a eyaletinin keyfine diyecek yokken, hiçbir geliri olmayan b eyaletinin kalkınması nasıl olacak? a eyaletinden elde edilen gelirin şu andaki sistemle maliyenin kasasına girip ihtiyaç önceliklerine göre hizmet üretilmesi vaki iken, eyalet sisteminde zengin olan a eyaleti, aldığı meclis kararı ile ben gelirlerimi hiçbir eyalet ile paylaşmam derse ne olacak?

Talip Gurbetçi
5 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 14:34
Türkiye'de Eyalet

Şu anda Kerkük'te olan yapı çok farklı. Orada kendi kendisini yönetemeyen ve Amerika'nın himayesinde bir Irak var. Biz ise bağımsızız. Üstelik Kürtler bizden 30 yıldır bağımsızlık istiyor. Her istenilen yapılacak diye bir kaide yok çünkü Kürtler o bölgede hak iddia edemezler. Eğer bir yerlerde birikerek hak iddia edilebilseydi Berlin'in merkezindeki Kreuzberg biz Türklerin olurdu. Kürtler hiç bir şekilde hak iddia edemezler.

Talip Gurbetçi
5 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 14:37

eyaletlerin gelirleri TBMM tarafından çıkarılacak bir yasa ile paylaştırılır.
tabi bunun oranını ve kaideleri yasa ile belirlenir

ayncalut
5 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 14:40

Bugün eyalet sistemi ile yönetilen ülkelerin nerdeyse tamamında bu eyaletler geçmişte bağımsız yada yarı bağımsız olmuşlardır. Bu açıdan Türkiyede böyle bir sistem getirmek büyük sorunlara yol açabilir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET