Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'de eyalet sistemi olur mu? [SİYASET]
123 ... 105106107   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
SALTUK

13 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 19:51
Türkiye'de eyalet sistemi olur mu? [SİYASET]

Persembe aksami Fatih Altayli Programinda Basbakan Tayyip Erdogan a Baskanlik sistemini sordu
Basbakan: "Tartışalım. Gerekirse Türkiye’de komple bir sistem değişimini de tartışalım. Tartışmak ille de yapmak anlamına gelmez’ dedi.
Bunun uzerine Altayli "o zaman eyalet sistemi gerekmez mi?" dedi
Basbakan:"tabiki oyle olacak alti kaval ustu sishane olmaz" dedi
Ayrica basbakan daha sonra baskanlik sistemini istedigini soyledi.
benim kafam karisti nasil olacak baskanlik sistemi turkiye eyaletlere bolunecek bunlarin kendi meclisi olacak onlarda baskani mi sececek peki bu fedarasyon olmaz mi?

messiah_haktan

13 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 19:53

Bunun olmasini ben isterdim,bi cok sey daha hizli ilerlerdi ozaman ama bizim millet fanatiktir,bu ortada!Karedeniz eyaleti laz,dogu eyaletleri kürt etc.. diye ayrimlicik yapabilirler de ama.

Cenk-Kaan
13 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 00:02

Bana göre eyalet sistemi Türkiyeye gitmez. En azindan benim Almanyada gördügüm eyalet
sistemi hic gitmez.
Baskanlik sistemi ileride gelmesi gereken bir yönetim sekli ve türkiyeye iyi gider.

irfan x
13 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 00:19

Türkiye üniter bir devlettir. Bizim için ekonomik programlama bölgeleri oluşturmak, ve her bölgenin ekonomisini bağımsız olarak geliştirmesini sağlamak yeterlidir. İdari yapı her zaman üniter olarak kalmalı. bu iş Fransa'da da , Japonya'da da böyle yürür, illa Amerika veya Almanya örnek olmamalı. Biz kendi gerçeğimize göre yolumuzu Atatürk sayesinde zaten çizdik...

Selcuk
13 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 13:46

Aman Allah korusun! Almanyada görüyoruz yalet nasil oluyormus! Reformlar hic yapilamiyor!

Misafir 729

13 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 13:53

Eyalet yonetimin avantajı da olur turkiye icin dezavantajı da bunun hangisi baskın olur bilmiyorum ama soyle dusunursek.
Turkiye aslında kendi icinde cok cesitli gruplara,yore ve kulturlere ayrılmıs ulke diyelim ki dogu daki yasam tarzı ile batı daki yasam tarzı.Bunlar genel olarak birbiriyle uyum saglamayaz.Eyalet yonetiminde her bolge kendini yonetir ki bu eyaletlerin buyumesi,olumlu acıdan bakarsak...
ama aksi takdirde eyaletler arasında sorun yasanabilir.
Zamanında Osmanlı'da oldugu gibi.Tabi onlarınki bizimkinden farklı o da var.Ama genel olarak aynı biz cok farklı kulturler iceren toplumuz.Bolunmeler cok fikir ayrılıkları,ortak cozum bulma zorlukları yasanır.
Fikrim bu sadece

orkun01
11 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 15:57

Türkiye'de eyalet sistemi benimsenirse bölgesel parçalanmalar yaşanabilir. Ve bu ülke bütünlüğü açısından felaket olur.

Ömer Çona

11 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 17:52

Türkiye üniter bir devlettir eyalet sistemi kesinlikle uygulamamalıdır.

ahmettonalit
11 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 18:27

Türkiye kuruluşundan bugüne parlamenter sistemi benimsemiş ve uygulamıştır.Osmanlılar, Anadolu beyliklerini (Karaman, Germiyan, Karesi, vs.) yenerek Anadolu birliğini kurdu.Yani o birliklerle işbirliği yapıp  federasyon benzeri bir oluşumla Anadolu birliğin sağlamadı.Halbuki Amerika zaten 13 ayrı koloninin bir federasyon çatısı altında birleşmesiyle 1776 da kurulmuştur.Almanya siyasi birliğini 1871 de kurmuştur.Bizim Anadolu'ya giriş tarihimiz ise 1071 dir.

Gelişmiş ülkelerde başkanlık sisteminin olduğu yerlerde başarı daha büyük gibi bir iddia yalan yanlış bilgilerle gerçeğin çarptılmasıdır.Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD'den oluşan  G-7 ülkeleri arasında başkanlık sistemi bir tek ABD de var. Fransa ise yarı başkanlık sistemi adı verilen bir sistemle yönetiliyor. Geri kalan 5 ülke parlamenter sistemi benimsemiş durumda.Avrupa'nın gelişmiş ülkeleri arasında başkanlık sistemiyle yönetilen ülke yok.Buna karşılık Afrika, Asya ve Güney Amerika'nın az gelişmiş ülkelerinin çoğunda başkanlık sistemi var.  

Durup dururken bu iddiaların ortaya atılması, sığ tarih bilgisiyle insanların aklını karıştırmaktan başka bişey değildir

Alper Minaz
11 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 18:30

Türkiye üniter bir yapı. Üniter Devletlerde Eyalet sistemi ülkeyi böler, parçalar, yok eder.
Atatürk Türkiye'de en iyi yönetim şekli Cumhuriyettir diye boşa dememiş.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 105106107   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET