Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
H.Bayraklı
7 yıl önce - Pzr 20 Mar 2011, 20:23
İzmir Bayraklı - Deve Güreşi Festivali


Bayraklı'da bugün 1.'si düzenlenerek başlayan ve her sene yapılarak geleneksel hale gelmesi hedeflenen deve güreşi festivalleri başladı.

SMYRNA Meydanı yakınlarındaki boş arazide yapılan festivale katılım yoğun oldu.
Bayraklı ve çevre ilçelerden gelen vatandaşlar develeri keyifle izledi.

Festivale;
Bayraklı Belediye Başkanı HASAN KARABAĞ
CHP İzmir İl Başkanı TACETTİR BAYIR
CHP Bayraklı İlçe Başkanı LEVENT ÖLÇER 'de katıldı.

Bayraklı'da yapılan ve Belediye Başkanı Hasan Karabağ tarafından geleneksel olması istenerek,
her sene yapılacak olan deve güreşi festivalleri; İzmir metropol sınırları içerisinde ilk kez yapılması ile dikkat çekiyor.


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


Alıntı:
Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Deve güreşi festivali 20 binin üzerinde vatandaşın katılımıyla şölen havasında geçti.

İzmir Metropolünün ilk kez şahit olduğu deve güreşleri organizasyonuna katılım yoğun oldu. On binlerce vatandaş develerin güreşini meraklı gözlerle takip etti. Geleneksel organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğu ve heyecanını yaşadıklarını dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Bir Anadolu Mozaiği olan Bayraklı Halkı da bu organizasyona sahip çıktı. Güreşler bundan sonraki senelerde gelişerek devam edecek” dedi.

Geleneksel deve güreşlerinin ilkine ev sahipliği yapan Bayraklı Smyrna Meydanı sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşların akınına uğradı. Havanın da güzel olması sebebiyle kendilerini sokağa atan vatandaşlar farklı bir hafta sonu yaşadı.

Ege’nin dört bir yanından develer katıldı

Milas’tan, Balıkesir’e, Söke’den Buldan’a Ege’nin dört bir yanından toplam 90 devenin güreştiği organizasyon süresince aileler mangal yakıp piknik yapma fırsatı buldu. Güreşlerin başlamasının ardından Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ alanı dolduran on binlere seslendi.

Geleneklerimize sahip çıkalım

Bayraklı’da bir deve güreşi organizasyonu düzenlemeye karar verdikten sonra Ege’nin çeşitli bölgelerindeki güreşlere giderek organizasyonları yakından takip etme fırsatı bulduklarını söyleyen Başkan Hasan Karabağ, “Gittiğim her bölgede ellerinde Türk Bayraklarıyla vatandaşları gördüm. Bu ülkenin çiftçisini, hayvancısını gördüm. Herkes elinde bir Türk Bayrağı, hem geleneği hem de Cumhuriyeti orada yaşatıyorlardı. Bugün Bayraklı’da da görüyorum herkesin elinde bir Türk Bayrağı taşıyor. Deve güreşleri gibi geleneklerimize sahip çıkalım. Çünkü geleneklerini unutan toplumlar birlikte olmanın getirdiği gücü unuturlar.
Sizleri bundan sonraki yıllarda da yapacağımız bu güreşlere, Ulu Önderimiz Atatürk’e, Cumhuriyetimize ve Vatanımıza sahip çıkmaya çağırıyorum” dedi.

Kupalar sahiplerini buldu

Deve güreşleri boyunca Belediye Başkanlığı, Smyrna ve Muhtarlık müsabakaları da düzenlendi. Belediye Başkanlığı kupasını Pınarbaşı’ndan Özer Öztürk ‘Mutlu’ adlı devesiyle kazandı. Özer Öztürk kupayı Başkan Karabağ’ın elinden aldı. Bayraklı Muhtarları kupasını Turgutlu’dan Veli Kaçan’ın ‘Sosyete Çocuk’ adlı devesi kazanırken Smyrna Kupasını Pınarbaşından ‘Maraz Ali’ adlı deve aldı.

Muhtarlar Kupasını CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır verirken Smyrna Kupasını CHP Bayraklı İlçe Başkanı Levent Ölçer deve sahibine teslim etti. Tören sonunda organizasyon komitesi Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’a katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Kaynak: http://www.egedesonsoz.com/haber/Bayrakli-da-fark ...nu-/789297En son H.Bayraklı tarafından Pts 21 Mar 2011, 19:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Ayhan
7 yıl önce - Pts 21 Mar 2011, 02:00

Bayraklı'nın daha iyi işlerle anılmasını bekleriz.

BuğraTokmakoğlu

7 yıl önce - Pts 21 Mar 2011, 02:23

İlgili metinde bahsi geçen arazi Bayraklı Belediyesi'nin değil YİMPAŞ Holding'e aittir.

Davası halen devam ettiğinden ne imar ne de satış izni vardır.Ayhan
7 yıl önce - Pts 21 Mar 2011, 20:35

Bayraklı evet köy görünümünde maalesef. (yeni bağlanan yerleri saymıyorum) Şimdiki yönetimler dahil tüm yönetimler maalesef Bayraklı'nın kaderini değiştiremedi.

Bu arada yeri değil ama belediye, tren yolu kenarına taş döşemiş bugün farkettim, insan o elektrik kablolarını yer altına alır da, şık aydınlatmalar koyar....


mertoviçizmir

7 yıl önce - Pts 21 Mar 2011, 21:01

bayraklı belediyesi iyi isler yapmaya calısan , bana göre izmirin en calıskan belediyelerinden bir tanesidir .deve güresi gibi bölgemizin popüler bir festivalini izmirin merkezinde yapması gayet iyi olmustur . cünkü sehrimiz böyle festivallerle hem turizm adına , hem kültürümüz adına hem de izmirlilerin gelip izlemesi görmesi icin gayet iyi olmustur ... yer sorununa gelince bu bayraklı değilde cigli - menemen veya gaziemir civarları da olabilirdi. ama yinede bayraklı turizmin gelecek yıllarda önemli bir bölgesi olacagı icin bayraklı da olması bence normaldir... bu arada bu güresler icin güzel bir kompleks yapılabilinir ve sadece senede 1 kere değil 2 kere veya 3 kere de yapılabilinir. böylece gelen turistlerde , izmirlilerde maca gider gibi deve güreslerini izlemeye giderler..
ÖRNEK : ispanyadaki boga güreslerisayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR