Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Esra
9 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 02:07
Türkiye'de yaşayan yabancılar

Eger yanlis hatirlamiyorsam,bu sayfayi bir ingiliz hazirlamis.Fena da olmamis dogrusu.
Asagida ki linke tiklarsaniz,Turkiye'de yasayan yabancilarla yapilmis raportajlari ve diger aciklamalari gorebilirsiniz.

http://www.mymerhaba.com/en/main/content.asp_Q_id_E_2044ü

messiah_haktan

9 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 02:11

Bu arda Türkiye'de 2.5 milyon yabanci ve 1 milyon kacak isci yasiyormus,Bu rakamlar bana inandirici gelmiyor ama...

edit:Hosuma gitti bu sayfa,türkiyede yasayan yabancilarin düsüncelerini okumak cok ilginc.

irfan x
9 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 02:19

Kaça işci ve yabancı meslesi çok doğru. Türkiye'de işsizlik var, ama git Edirneye, bütün ağır işleri Bulgarlar yapıyor. Hepsi ucuz işci ve çok çalışıyorlar. Yabancı derken öğrencileri de dahi et buna. Çünkü yabancı öğrenci patlaması yaşanıyor son yıllarda... Evlilike türkiye'de yaşayanları da dahil et...

Aslında bu isimde bir başlık açmıştım bir ay evvel ama olsun, buradan devam ederiz...

Esra
9 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 02:30

Gormedigim icin ayri bir baslik actim, kusura bakma Irfan.

Bu yabanci ogrencilerin buyuk cogunlugu Afrika'dan sanirim?
Gerci ben birkac Brezilya'li ogrenci ile de tanismistim ama daha cok afrikali ogrenci barindiyoruz?!

Evlilikle yasaniyordu Turkiye'de ama evlilik yapmis yabanci erkeklerin yasal haklari yoktu dogru durust hemde vatandas olamiyorlardi ama daha oncede belirttigim gibi artik kanun degisti,yabanci uyruklu erkekler de vatandas olabiliyor fakat uc ayda degil uc yilda (kadin ya da erkek fark etmiyor)

Esra
9 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 02:31

Bu arada Turkiye'de ki issizlik eger okudugum gibi %9 oranindaysa,Italya'dan daha iyi konumdayiz bu konuda.

irfan x
9 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 02:38

Aslında işszlik oranını Türkiye'de tam olarak söylemek imkansız. Kayıt dışı çalışan o kadar çok insan var ki! sokaktaki işportacı bile işsiz gözüküyor resmi kayıtlarda. Ama işsizlik konusunda en şansızlar üniversite mezunları maalesef

Türkiye'ye gelen yabancı öğrenciler çoğunlukla Balkan ülkelerinden ve Orta Asya'dan... Ama artık Batı Avrupa'dan da öğrenci geliyor. Socrates programına dahil olduk AB üyesi olmadan.

Esracım, kusra bakma ne demek. Senin başlığın hepimizin başlığı...

Esra
9 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 02:49

))) evet,hepimizin basligi )))

Universite mezunu olup, is bulamayanlar icin bende cok uzuluyorum acikcasi.Halbuki yurt disinda onlardan daha cok olanagi olan ama okumayan cok kimse var.Bizimkiler okuyor fakat is bulamiyor..bu cok uzucu...

Socrates programini duydum evet,Italya'da da turk ogrenciler var Socrates programi ile gelen. Balkanlardan da ogrenci geliyor demek,bunu bilmiyordum (gerci Guney Amerika'dan gelen ogrenci olduguna gore,balkanlar beni hic sasirtmamali

Esime bu sayfayi gosterecegim,bende dort-bes yil sonra donmeyi tasarliyorum.Okulum bitsin de..

Cenk-Kaan
9 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 11:32

Bir ülkede yeterince isin olmasi önemli degil.
Önemli olan insanlarin elde ettigi kazancdir.
Edirnede hic bir Edirneliyi 100 Dollar a calistiramazsin.
Ama Gürcistan , Bulgaristan da, Iran da 100 Dollar cok degerli.
Gürcistan ve Azerbaycan da 30 Dollar bir memur maasi.

Yusuf
9 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 15:46

Cok guzel site Esra, hepsini okuyorum.

Alıntı:

I was speaking with a Turkish Cypriot once, trying to explain what I did for a living in the US. Reaching into space for the Turkish word for "engineer", I grabbed "enginar", telling the man that I'd worked for twenty years as an artichoke.

Kerem1979

9 yıl önce - Cmt 11 Arl 2004, 18:18

Alıntı:
Bu arada Turkiye'de ki issizlik eger okudugum gibi %9 oranindaysa,Italya'dan daha iyi konumdayiz bu konuda.

Doğru ama bu biraz asgari ücretlede orantılı.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET