Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Esra
14 yıl önce - Cum 10 Arl 2004, 04:15
Avrupada gazete ilanı ile Kürtlere özerklik istediler!

ilanda şu ifade yer aldı: ‘Türkiye, İspanya’nın Bask ve Katalan, Belçika’nın Valonlar bölgeleri için tanınan ve Ankara’nın Kıbrıslı Türkler için de istediği hakların tümünü Kürtlere tanımalıdır.’

Herald Tribune’e yarım sayfa ilan veren Leyla Zana ve arkadaşları, 17 Aralık öncesi Türkiye’yi zor durumda bırakacak isteklerde bulundular. Ankara’da soğuk duş etkisi yaratan ilanda Türkiye’ye tarih verilmesine karşı çıkan ülkelerin eline önemli kozlar verildi.

ARALARINDA kapatılan DEP’in tahliye edilen Diyarbakır eski Milletvekili Leyla Zana ve arkadaşlarının yanı sıra belediye başkanları, politikacı, sanatçı ve aydınların bulunduğu bir grup, International Herald Tribune (IHT) gazetesine verdikleri ilanda, Türkiye’den isteklerini açıkladı.

Avrupa’da İngilizce çıkan saygın gazetenin önceki günkü baskısında yarım sayfa olarak yayınlanan ‘Türkiye’deki Kürtler ne istiyor?’ başlıklı ilanda, Türkiye’nin, İspanya’nın Bask ve Katalan, İngiltere’nin İskoç ve Belçika’nın Valonlar bölgeleri için tanınan ve Ankara’nın Kıbrıs’taki Türk azınlık için de istediği hakların bölgesel güvenlik ve istikrar için Kürtler’e de tanınması istendi. Bu taleplerin Türkiye’nin AB üyelik sürecinde temel kriterler olarak benimsemesi çağrısı yapıldı.

Paris Kürt Enstitüsü imzasıyla verilen ortak deklarasyonda, sayıları 15-20 milyon olarak iddia edilen Türkiye’deki Kürtler’in 20’nci Yüzyıl boyunca adaletsizlik içinde yaşadığı iddia edilerek, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde bu durumun değişebileceği yönünde umut doğduğu ifade edildi. İlanda önemli fırsat olarak nitelenen AB sürecinin hem Türkler hem de Kürtler’e uzlaşma ve Kürt sorununa barışçı çözüm bulma şansı sunacağı belirtilirken, Türkiye’nin öncelikle gerçek bir demokrasi kimliğine kavuşması gerektiği savunuldu.

İŞTE TALEPLER

Deklarasyonda Kürtlerin talepleri şöyle sıralandı:

Kürt halkının varlığını tanıyan, kendi dilinde eğitim, yayın hakkını garanti altına alan ve kendi kurum ve kuruluşlarını oluşturmasına izin veren yeni demokratik bir anayasa.

Türkiye’de silahlı çatışma ve şiddete son verecek, ülkeyi güven ve uzlaşı ortamına kavuşturacak genel af.

Avrupa’nın da desteğiyle Kürt bölgelerinde ekonomik kalkınmanın hayata geçirilmesi ve 1990’larda yıkılan 3 bin 400 Kürt köyünün yeniden kurulması ve 3 milyon Kürt’ün evlerine dönmesi.

Deklarasyona imza atanlar

IHT’deki ilanda yer alan deklarasyona imza atanların bazıları şunlar: Leyla Zana, Mehdi Zana, Feridun Çelik, Murat Bozlak, Yusuf Alataş, Tuncer Bakırhan, Naci Aslan, Hatip Dicle, Mehmet Abbasoğlu, Songül Erol Abdil, İbrahim Aksoy, Mahmut Alınak, Selim Sadak, Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Orhan Doğan, Rahmi Saltuk, Ferhat Tunç, Ahmet Tulgar.

Kaynak:Hurriyetı

Esra
14 yıl önce - Cum 10 Arl 2004, 04:15

Allahin belasi boluculer,ulkenin de huzurunu bozuyor bu kuklalar !!

VEYSEL

14 yıl önce - Cum 10 Arl 2004, 04:37

Her zaman yapmaya alışkın olduklarını yapıyorlar zayıf durumdan faydalanıp nasıl bir şey elde edebilirizin peşine düştüler,hani akbabalar susuz kalmış birini görüp tepesinde döner ya öyle işte.

Ben epeydir (çıktıklarından beri) bekliyordum böyle hareketler,o yapmacık gülüşleri,etrafa karanfil dağıtmalar,ülkeyi övücü basın açıklamaları hiçbirini yutmadım ve bir kere daha bir atasözü kanıtlandı "CAN ÇIKMADAN HUY ÇIKMAZ"

İronide var bu haberde adamlardan birinin soyadı TÜRK ama içi boş

Kısacası bende aynı temennide bulunuyorum bu insan taslaklarına.

Tarpan
14 yıl önce - Cum 10 Arl 2004, 05:06

Allah belalarini versin asagilik teroristlerin. Gitsinler nerede yasarlarsa yasasinlar, Kuzey Irak mi olur has dostlari Isvec mi olur bilemem ama bu ulkeden defolup gidin pis hainler. Bunlari zamaninda assalardi keske.

Tabii salanda da kabahat var ama hic oraya girmiyorum simdi. Ama belki iyi oldu, bir gun millet bunlari bir yerde kistirip oyle bir benzetecek ki...

bilge

14 yıl önce - Cum 10 Arl 2004, 05:12

Alıntı:
Avrupa’nın da desteğiyle Kürt bölgelerinde ekonomik kalkınmanın hayata geçirilmesi

Turkiye uzun yillar cabaladi bunun icin benim bildigim

Alıntı:
ve 1990’larda yıkılan 3 bin 400 Kürt köyünün yeniden kurulması

Ben boyle birsey hatirlamiyorum, bilenler varsa, aydinlatirsa sevinirim,

Alıntı:
ve 3 milyon Kürt’ün evlerine dönmesi.

buyursunlar, gelmeyin demiyoruz

burakmusic

14 yıl önce - Cum 10 Arl 2004, 09:17

En komik olan 3 milyon kurt'un evlerine donusu istegi. Avrupa'ya kapagi atip, belesden (sosyal yardimlarla) yasayan adam, guney doguya gelip ekmegini tasdan cikarir mi ?
Amerika'lilarin "Wishful thinking" dedikleri olay, Avrupa kendi ulkelerine aldigi kurtlerden sIkIldI bize geri yollamak istiyor.
Avrupa'ya kapagi atamayanlarda Istanbul'da gecekondu yapti zaten.
Not: ingiliz klavye ile yaziyorum diye bazi degisiklikler yapmak zorunda kaldim

A_Cüneyt
14 yıl önce - Cum 10 Arl 2004, 10:58

Valla Burak'cim, gercekten cok dogru yazmissin. Doguda ne kadar azili kurt varsa zaten Avrupa'ya kapagi atmis son zamanlarda. Buralarda senin de dedigin gibi issizlik parasi, cocuk parasi, sosyal yardimla gecinen bir sürü adam var...böyle tiplerin katkilariyla zaten zamanin zengin Almanya'si artik o eski günleri mumla arar oldu. Adamlarin sosyal yardim yapmaktan belleri büküldü.

Öyle hazirloptan yemeye icmeye alismis olan bu ise yaramazlar elbette ki TR'deki köylerine dönüp tarla isleriyle veya baska yollardan para kazanmayi hic akillarinin ucundan bile gecirmezler. Demek ki bunlarin hedefi baska bisey; TR'yi bolmek. Kötü huyulu medeniyetsiz dangalak bir kurt toplulugundan da ancak böyle bisey beklenir zaten.

Bence ZANA ve yandaslarinin yaptiklari bu çelme hic sasirtmamali, bunlardan her kötülük beklenir. En iyisi tiksinlar bunlari yeniden iceriye. Iyilik yaramiyo cünkü bunlara. Hepimiz gözlerimizi dört acmaliyiz arkadaslar; bu vatan bizim ve ona gözümüz gibi sahip cikmamiz lazim.

Hüseyin

14 yıl önce - Cum 10 Arl 2004, 11:38

ya abartmayin arkadaslar bu isler böyle gazeteye birkac ilan vermekle olmaz kim böyle havlayan bir itin sesini duyar ki iki gün sonra unutulacak göreceksiniz
ha bir aksilik olurda AB bunlari bahane gösterip bize red cevabi verirse vay onlarin haline hatta kuzey iraktakilerin bile,
ben bile kurtaramam valla

birDilek
14 yıl önce - Cum 10 Arl 2004, 11:45

Ülkemiz avrupa birligine üye olsun derken ülkeyi parca pincik karmakarisik bir hale getirmeyelimde...
Bu ünlü olma askiyla tutusan sonra da ünlü olan ama tamamen karaktersiz kisiliksiz sömürülmüs biri olarak son bulmaya benzer...

Daha fazlasina sahip olalim derken (Avrupa üyeligi) elimizdekileri bölüsmek zorunda birakiliyoruz farkindamisiniz!

Ne sanslidir su Kürt toplumu diyesim geliyor, zira avrupanin büyük bölümleri arka cikiyor hak ariyorlar onlar icin baksaniza...ama is baska tabi...bu cahil insanlarin gördügü yüzü avrupanin...gercek yüzü ise cirkin yansiyor aslinda...Kürt Mürt hic fark etmez..azinlik cogunluk olmalarini da avrupa hic takmaz...tek amac büyük ve kendine göre güclü bir ülkeyi bölüp gücsüz sakat bir ülkeye cevirmek...Kürtler de iyi bir arac bu durumda...ama tabi onlarin arac olmak filan umurlarinda degil..sonucta söyle veya böyle haklari savunuluyor bi güzel...yani sonuc olarak yine sanslilar...armut pis agizima düs durumlari...oooh beee.
Avrupanin da düsünce tarzi su : düsmanimin düsmani benim dostumdur!
Nedense yurt disinda yasayan kürtler icin ayni savunuculugu kimse yapmiyor burda! Burda azinlik diye eziliyor dislaniyorlar...
Ama tabi canim...nasil olsa Almanya veya öteki avrupa ülkeleri coktan üye olduklari icin gebe degiller kimseye...
Vay Türkiyenin haline...herkes koparabildigini koparmaya bakiyor...gün bugündür diye...

Cok sevinmesinler...o kadar kolay da degil...bu ülkedeki Atatürk evlatlari daha ölmediler!

cinümit
14 yıl önce - Cum 10 Arl 2004, 12:07

bütün kürtler dünyaya dağılsın,kutuplara kadar.bu benzetme çok uygun METASTAZ yapsınlar. dünya anlasın ne çektiğimizi

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET