Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'de Yenilenebilir Enerji Yatırımları [EKONOMİ]
123 ... 323334   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Eşref Ö.

7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 03:01
Türkiye'de Yenilenebilir Enerji Yatırımları [EKONOMİ]

Sitede biraz araştırdım farklı başlıklar buldum fakat tek bir başlıkta Yenilenebilir Enerji kaynakları hakkında paylaşım yapabileceğimiz bir başlık bulamadım. Ülkemizin enerjide dışa bağımlı olduğunu düşünürsek Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmalı diye düşünüyorum. Çünkü gördüğümüz üzere petrol fiyatları sürekli artıyor buda demek oluyor ki bizim enerji maliyetlerimiz giderek artıyor. Bu başlıkta bildiklerinizi ve haberlerde internette dikkatinizi çeken enerji alanındaki yatırımları özellikle yenilenebilir enerji alanındakileri paylaşırsanız çoğu kişi için faydalı bir başlık olur. Şimdiden paylaşım yapan arkadaşlara teşekkür ederim. İlk olarak aklıma gelen Yenilenebilir Enerji kaynaklarını sıralamak istiyorum:

Hidroelektrik Enerji Santralleri: Nehirler ve barajları kullanarak sudan elde edilen ve ülkemizde ciddi bir yatırım atağına geçilen enerji kaynağıdır.

Rüzgâr Enerjisi: Rüzgar tribünlerinin kullanılarak elektrik enerjisi üretilen ülkemizin belli bölgelerinde son 1-2 yıldır kurulmaya başlanılan enerji türüdür.

Jeotermal Enerji: Yeraltı sularının kullanılarak enerji üretilen sistemdir. Ülkemizin bazı bölgelerinde ciddi potansiyelin bulunduğu bir enerji kaynağıdır.

Güneş Enerjisi:: Güneş panellerinin kullanılmasıyla güneş ışınlarının elektrik enerjisine dönüştürülmesi sonucu elde edilen enerji kaynağıdır. Ülkemizde özellikle Güneydoğu bölgesi büyük bir potansiyele sahip ve yavaş yavaş güneş tarlaları kurulmaya başlandı.

Biokütle Enerjisi: Biyogaz ve Biyodizel gibi enerjiler bu gruba girmektedir ve şu an ülkemizi doğalgaz analamında bile tamamen bağımsız hale getirebilecek bir enerji kaynağıdır. Almanya'da Schmack Biogas isimli bir firma biyogazdan doğalgaz üreterek doğalgazın kullanıldığı her yerde rahatlıkla kullanılabilen bir nevi yapay doğalgaz üretmeyi başarmıştır. Türkiye belli bir tarım arazisini biyogaz üretimine ayırarak ve bu biyogazı da elektrik ve doğalgaz üretiminde kullanarak enerjide dışa bağımlılığını bitirme imkanına sahiptir.

Dalga Enerjisi: Denizlerdeki dalga ve gelgitler sırasında oluşan kinetik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi sonucu elde edilen enerjidir. Ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olmasına rağmen henüz bu alanda hiç bir yatırım yapılmamıştır.

Kendim özellikle Biyogaz üretimi konusunda çok fazla araştırma yaptım ve gördüm ki ülkemizde çok büyük bir potansiyel olmasına rağmen ve bu alanda yüzlerce akademik araştırma yapılmasına rağmen somut girişimler yapılmadığından halen bu enerji enerji kaynağını kullanamıyoruz.

Yenilenebilir Enerji kaynaklarının en büyük özelliği ise tükenmemesidir. İlk yatırım maliyetleri fosil yakıtlara oranla daha yüksektir fakat çevreye zarar verilmediğini ve bitmeyen bir kaynak olduğunu düşünürsek kesinlikle yatırımlarımızı artırmamız gereken bir sektör.

Bu başlık altında fotoğraf, video, makale, ve haber yayınlayarak toplumda bir uyanış sağlayabiliriz. Şimdiden Teşekkürler.

Eşref Ö.

7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 08:59

Yenilenebilir Enerji Hakkında Güzel Bir Animasyon

buyukdereli

7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 09:20
oncelik iyi bir iletim agi tasarimi

Yillardir bu isi yapiyorum ve yenilebilir enerji yatirimi yapilmadan once iletim aginin yorucu sekilde dusunulmesi gerekir. Lakin bu tip santraller daha ziyade kirsalda (hidro genellikle daglik yerlerde) oldugu icin iletim agi maliyetleri santralin kendisinden daha pahalidir.

saglicakla,

Eşref Ö.

7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 10:07

Haklısınız. Ben en çok küçük çaplı biyogaz tesisleri konusunda ülkemizde neler yapılabilir bunları araştırıyorum.

Eşref Ö.

7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 22:28

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Hakkında Güzel Bir Video

M. Akif Ilbeyli

7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 22:53

Türkiyenin Rüzgar haritasi, topografik haritasi ve enerji hatlari haritasi üst üste konuldugu zaman nazara alinacak noktalar belli olur.

rüzgarin ortalama en az 3 m/s ile 5m/s hizi gerekiyor bir 500 MW/h turbin efektiv calismasi icin.

Topografik haritada bu noktalarin genelde kayalik bir zemin üzerinde olmasi maliyeti tetikliyor, malesef.

Tabiat güzelligi olan ve koruma alanlarina yakin olan bölgelerde eleniyor, ayni zaman da kuslarin göc yollari ve kulucka alanlarina uzak olmasi lagzim.

Turbinlerin bakimi ve ikmali yapilabilmesi icin yollar acilmasi gerekiyor, bir cok kriter var bunlar bir kriterlistesi olarak toplanip sonra degerlendirmek gerekiyor.

Türkiye Nükler enerji kaynagini kullanmali bundan bütün gelismis dünya ekonomileri yararlaniyor biz gec kalmamaliyliz, ülkemizin ekonomik refahi icin.

Elbetde regenerativ enerji kaynaklarini kulanmak ve bunlari tesvik etmek de dogru bir adim cünkü yenilenebilir enerji kaynaklari ayni zaman da Enerji ARGE si icin de önemli.

Sehirlerde solar kolektorlarin kulanilmasi ve binalarin isolasiyon islerine önem verilmesi de cok gerkli bir adim, binalarin bir enerji kimligine sahip olmasi ve ne kadar enerji sarf etdigi tutanak olarak gelecek icin arastirilmali.

Termal enerji veya termalisi projeleri ayni zamanda termalisi ile calisan seralar tesvik edilmeli.

Tarim ve hayvancilikta alternatif enerji kaynaklari göz önünde tutulmali.

M. Akif Ilbeyli

7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 23:07

Geothärmie yani yeralti Isi kaynagi metodu türkiyede yayginlasmali.

Sol kirmizi olan sondaj evin sicakligi icin kulanilan sondaj sag taraftaki mavi sontaj evin soguklugunu sagliyacak klima görevini yapan sondaj.

sadece tek sondaj ile mevsime göre ya sicaklik ya sogukluk saglayan sistemde kurulabilir.

M. Akif Ilbeyli

7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 23:15

Enerji tasarufu ve su tasarufu türkiyede ön planda olmali.

Iste yagmur suyu kulanimi hakinda bir kroki.

Camasir yikamak icin, araba yikamak icin yazin bahceyi sulamak icin, tuvalet suyu icin yagmur suyu kulanmak ev ekonomisine katki saglar ayni zaman da cevre dostu idir.

yogun müstakil evlerin oldugu bölgelerin bu sisteme kavusmasi cok kolay.

M. Akif Ilbeyli

7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 23:38

Enerji Nakil hatlari ve kulanim alanlari.

Eşref Ö.

7 yıl önce - Çrş 02 Mar 2011, 12:25

Paylaşımlarınız için teşekkürler Akif bey. Dediğiniz gibi orta ölçekli yatırımlarla yağmur sularının toplanması ve bunların bahçe sulamalarında kullanılması bile ülke ekonomisine ufak çaplı da olsa katkıda bulunacaktır. Bence bizim en büyük sıkıntımız ufak parçaların büyük parçayı sağlamak için kullanılabileceğini göz ardı etmek. Yani bundan kastım da şudur. Örneğin çiftçilerin kendi hayvan atıklarından yani dışkılarından hem biyogaz yani enerji hemde tarlalarında kullanabilecekleri organik gübre üretmeleri küçük bir yatırım gibi gözüküyor. Ama bir çiftçinin yıllık yaklaşık 800 lira civarında tüp masrafı olduğunu ve en az 1.000 lira gübre masrafı olsuğunu düşününce böyle yatırımlar oldukça fayda sağlayabilir. Sonuçta dışarıdan ne kadar az petrol ürünü ithal edersek ülke ekonomizde o kadar güçlü olacaktır.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 323334   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET