Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
wadem

7 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 20:11
Mersin'de Çekimi Yapılan Sinema Dizi ve Klipler


Kurtlar Vadisi Filistin Filminin çekimlerinin büyük bir çoğunluğu Tarsus'ta tamamlandı.

http://www.kurtlarvadisifilistin.com/

[/url]


wadem

7 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 20:16

Hanımın Çiftliği dizisi ve Kurtlar Vadisi Filistin film çekimlerine evsahipliği yapan Tarsus, film platosu olma yolunda ilerliyor. Kurtlar Vadisi Filistin adlı filmin çekimleri için 200 kişilik film ekibiyle Tarsus'a geldiklerini anlatan Pana Film Yapım Sorumlusu Murat Yördem, yaklaşık 2 aydır bölgede olduklarını ve çalışmalarının 10 Eylül, en geç 20 Eylül'de tamamlanacağını bildirdi. Dekordan catring hizmetine kadar tüm harcamalarını Tarsus'ta gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yördem, “Tarsus'a bir çiviyi dahi dışarıdan getirmedik. Tüm ihtiyaçlarımızı buradan karşılıyoruz” dedi.

Bugüne kadar 400 bin TL harcama yaptıklarını açıklayan Yördem, “Bundan sonraki bölüm daha masraflı olacak. İkinci bölümde Tarsus ekonomisine 400 bin TL’nin de üzerinde katkı sağlayacağımızı tahmin ediyorum” dedi. Esnafa sağlanan katkının yanı sıra çekimler sırasında 2 bine yakın figüran kullandıklarına da değinen Murat Yördem, günlük ortalama 30 TL ücret verdiklerini açıkladı. Halkın ve yerel yönetimin ilgi ve desteğinden çok memnun kaldıklarını kaydeden Yördem, yeni projelerin çekimlerinde de Tarsus’u düşünebileceklerini söyledi.

Çekim yerleri restore edilerek turizme açılacak
Yapılan çekimlerin bölge tanıtımı açısından önemli rol oynadığını vurgulayan Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, belediye olarak Mersin Üniversitesi ile işbirliği içinde filmin çekildiği tarihi alanın restorasyonunu gerçekleştirip turizme açma projeleri bulunduğunu ifade etti. Yakın illerden çekimlerin izlenmesi adına yoğun talep bulunduğunu belirten Kocamaz, “Çekimler bittikten sonra da halkımız filmi izleyerek çekim yapılan alanları ziyaret etmek istiyor. Bu nedenle restorasyon projesi başlattık” dedi.

Film çekimlerinin Kırkkaşık Bedesteni ve tarihi ticaret merkezinde yapıldığını anlatan Belediye Başkanı Kocamaz, belediye olarak bu bölgenin turizme açılması için restorasyon projesi başlattıklarını bildirdi. Mersin Üniversitesi ile ortak yapılacak çalışmanın 3 etaptan oluşacağını dile getiren Kocamaz, ilk etabın projesinin Kasım ayında tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Proje bedelinin ve ilk etap maliyetinin 1 milyon 500 bin TL olduğunu bildiren Kocamaz, ilk etap projesinin tamamlanmasıyla birlikte vakit kaybetmeden ihaleye çıkacaklarını ifade etti.
“Bu çalışmayı esnaf - belediye işbirliği ile tamamlamak istiyoruz” diyen Kocamaz, bu bölgedeki binaların elden geçirilip aslına uygun hale getirileceğini ve turistik bir alışveriş merkezi oluşturulacağını açıkladı. Kocamaz, “Bu restorasyondan sonra esnaf da turizme yönelik olarak kendisini yenileyecektir” değerlendirmesini yaptı. Projenin 2 - 2,5 yıl içinde tamamlanmasını hedeflediklerini belirten Kocamaz, hazırladıkları proje ile Belediye olarak Tarihi Kentler Birliği'nden başarı ödülü aldıklarını da anımsattı.

http://www.turizmgazetesi.com/news/news.aspx?id=56068


wadem

7 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 20:25

Ferdi TAYFUR'un Bende Özledim filminin önemli bir bölümü Tarsus’ta, bazı sahneleri ise İstanbul’da çevrildi. Filmin galası Tarsus’ta Kent Sineması’nda yapıldı.


wadem

7 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 20:35

TARSUS'TA ÇEKİLEN DİĞER FİLMLERDEN BAZILARI
Alıntı:
Sinemacı Doğan Gözen’in ortağı olduğu Topkapı Filmcilik, Banu Alkan’ın oynadığı Seviyorum, Gökhan Güney’le Oya Aydoğan’ın oynadığı Unutamadık, Mahmut Tuncer’in Şehnaz Dinar’la birlikte oynadığı Sensiz Yaşayamam ve Burhan Çaçan’ın başrol aldığı Ayaz Geceler gibi filmler Tarsus’ta çekildi.
Tarsus’ta çekilen filmlerden bir diğeri de, Doğan Film’in yapımcılığını üstendiği, Mahmut Tuncer ve Arzu Aydın’ın birlikte oynadığı 1984 yılı yapımı olan Yeter adlı filmdi.

1988 yılında, Tarık Akan’ın başrolünü oynadığı, Cavidan Akyol, Yaman Okay ve Cezmi Baskın’ın rol aldığı El Kapıları filminin önemli bir bölümü Tarsus’ta ve çevresinde, pamuk tarlalarında çekildi.
1986 yılında, Mahmut Tuncer ve Bahar Öztan’ın başrollerini paylaştığı İkimiz de Sevdik adlı film de Tarsus’ta çekildi.

1992 yılında, Yönetmenliğni Memduh Ün’ün yaptığı ve Macit Koper’in senaryolaştırdığı, ünlü mizah ustası Muzaffer İzgü’nün yaşam öyküsünün anlatıldığı ve Menderes Samancılar’ın başrolde oynadığı ve Meriç Başaran, Emre Akyıldız, Günay Girik, Elif İnci’nin yer aldığı, Zıkkımın Kökü adlı filmin neredeyse tamamı Tarsus’ta Misak-ı Millî İlkokulu, yeni hamam ve eski Tarsus evleri civarında çekildi.

1990 yılında ise Gülgen Film tarafından yazar Kerim Korcan’ın aynı adlı eserinden uyarlanarak çevrilen, Kadir İnanır’ın başrolünü üstlendiği, Yaman Okay ve Esin Moralıoğlu’nun da rol aldığı Tatar Ramazan filminin de önemli bir bölümü Tarsus eski evleri-çeşmeli meydan, Kırkkaşık çevresi gibi mekânlar kullanılarak çekildi.
2000’li yıllara gelindiğinde ise Tarsus, sadece sinema filmleri için değil, aynı zamanda televizyon dizileri için de tercih edilen kentlerden biri olur.
2002 yılında, Show TV’de yayımlanan ve Şahmeran efsanesinin de bir parça işlendiği Melek adlı dizi filmin kimi bölümleri Tarsus’ta çekildi.
2004-2005 yılında, Kanal D, yazar Tomris Giritlioğlu’nun bir hikâyesinden yola çıkılarak senaryolaştırılan, Uğur Polat, Yeşim Salkım’ın başrolünü üstlendikleri Seher Vakti adlı dizi filminin çekimlerinin neredeyse tamamına yakını Tarsus’ta çekildi. Seher Vakti dizisinin çekimlerinde de, Kırkkaşık Bedesteni, eski Tarsus evleri, Amerikan Koleji, St. Paul Kilisesi ve Berdan Barajı gibi tarihî ve doğal mekânları kullanılmıştır.
Son olarak ise, 2006 yılının yaz aylarında, Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM)’nin yapımcılığını üstlendiği ve Cezmi Baskın ile Özgü Namal’ın başrol aldıkları Beynelmilel filmi de (her ne kadar senaryo gereği hikâye Adıyaman’da geçiyorsa da) tamamen Tarsus’ta çekilmiştir. Beynelmilel filmi de diğerleri gibi eski Tarsus evlerini, Yüzüncü Yıl Çarşısı’nı, Amerikan Koleji ve çevresi ile Köy Hizmetleri Deneme İstasyonu’nu mekân olarak kullanmıştır.

Daha geniş bilgi için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz
http://www.tarsuskadindogum.com/sanat/tarsusta-si ...bakis.html


can8989
7 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 21:22

Alıntı:
Hanımın Çiftliği dizisi ve Kurtlar Vadisi Filistin film çekimlerine evsahipliği yapan Tarsus, film platosu olma yolunda ilerliyor.

hanımın çiftligi adanada çekiliyor.kurtlar vadisinin bir bölümüde adanada çekildi.


Boran
7 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 21:26

Bazı sahneler Tarsus ta çekiliyor.Her bölümde mutlaka Tarsus ta bir sahne oluyor.
Hamza nın asıldığı sahne Tarsus Saint Paul kuyusunun bulunduğu çevre de gerçekleşti.can8989
7 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 21:38

Alıntı:
Bazı sahneler Tarsus ta çekiliyor.Her bölümde mutlaka Tarsus ta bir sahne oluyor.
Hamza nın asıldığı sahne Tarsus Saint Paul kuyusunun bulunduğu çevre de gerçekleşti.

ama genel itibariyle adanada çekiliyor ve adana dizisi olarak biliniyor.


serkan33

7 yıl önce - Çrş 23 Şub 2011, 01:04

Alıntı:
ama genel itibariyle adanada çekiliyor ve adana dizisi olarak biliniyor.


Sadece çiftlik evinin olduğu sahneler çiftlik evi Adana'da olduğu için Adana'da çekiliyor, bunun dışında eski tarihi evlerin gözüktüğü bölümler (yani filmde Adana'nın o zamanki çarşısı olarak gözüken yerler) hem Tarsus'ta hem de Yenice kasabasında çekilmekte, inanmayan Yenice'deki çarşı merkezine gidip birgün çekimleri görebilir. Teneke evleri denilen yerler, berberin olduğu yerler, caddeler hep Yenice'de çekilmekte ve Yenice'nin çarşısı da bu yüzden filme uygun dekore edilmiş vaziyette..

Ancak filmde bütün buralar olayın geçtiği Adana olarak gözükmekte tabiki, Tarsus olarak değil, zaten ona birşey demiyoruz, yanlış bilgilendirme yapmayın kısacası...


cemalczk
7 yıl önce - Çrş 23 Şub 2011, 01:17

Küçük bir not,

Yukarıdaki Kurtlar Vadisi Filistin, birkaç tarsus sahnesi dışında platoya çevrilen Adana Kiremithane Mahallesi ve Adana Çukobirlik Fabrikasında tamamlanmış bir yapıttır


Ayhan
7 yıl önce - Çrş 23 Şub 2011, 01:20

Issız Adam'ın bazı sahneleri de Tarsus'ta geçiyordu sanırım...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET