Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
antalya86
6 yıl önce - Cmt 19 Şub 2011, 20:11
Konya - Zümrüt Sitesi ve Zümrüt Sitesi Katliamı

2 Şubat 2004 günü Konya'nın Selçuklu ilçesi Kerkük Caddesi üzerindeki "Zümrüt Sitesi" çökerek yıkıldı. 92 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı.

"Türkiye Fotoğrafları" üzerine kurulu bir site olmamıza rağmen, ulaşım, mimari ve üst yapı üzerine pek çok bilgi paylaşımı yapıldığı için burada bu başlığı açmak istedim. Bunca güzel bina fotoğrafının, saray fotoğrafının yanında, Türkiye'nin bir gerçeğinin unutulmasını istemiyorum.

92 kişinin öldüğü bir olaya, facia demek istemiyorum. Başlığı "Katliam" olarak bu yüzden açtım. Facia dediğimizde, sanki bu 92 insan yolda yürürken başlarına yıldırım düşmüş de, takdir-i ilahi ile vefat etmişler gibi bir hafiflik söz konusu olmakta.

Pek çok şey yazılabilir bu katliam konusunda, fakat ben kendi yorumlarımı yazmak ile yetineceğim.

1- Olay olduktan sonra Konya basınını (gazete ve televizyon) takip etme imkanım olmuştu ve basın neredeyse herkesi aklama yarışına girmişti. Saatlerce veya sayfalarca, kesinlikle, ne müteahhitin, ne belediyenin ne de başka her hangi bir kimsenin her hangi bir suçu olmadığına dair yayınlar yapıyorlardı. Konya yerel basınını takip eden arkadaşlar, bugün itibari ile durumun ne olduğunu yazabilir ise memnun kalırım. Hala ortada hiç suçlu yok mu diye yazıp çiziliyor merak ediyorum.

2- Verilen cezalara gelirsek; müteahhit Ali Vedat Kaya 5 yıl hapis aldı, indirimle dışarı çıktı, şu anda başta eski mesleği müteahhitliğe devam etmenin yanı sıra, kuyumculuk ve turizm işleri ile uğraştığını haber aldım. Kooperatif muhasip üyesi İsmail Hakkı Canlıer 4 yıl hapis aldı, akibetini bilmiyorum. Proje sorumlusu "mesul" Halil İbrahim Elliiki 2 yıl hapis aldı. Selçuklu Belediyesi'nin "mesul" inşaat teknikeri Zeynel Ünal, "mesul" imar müdürü Hüseyin Çopur ve mimar Maide Dönmez 1'er yıl hapis aldılar ve daha önce herhangi bir suça karışmadıkları için hapis yatmadılar ve cezaları ertelendi. Hepsinin eski işine devam ettiğini varsayıyoruz.

3- Dönemin, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP-AK Parti) üyesi ve Selçuklu Belediyesi başkanı, Doç.Dr. Adem Esen, memuriyet kanuna göre "İçişleri Bakanlığı" izin vermediği için soruşturmadan uzak kaldı. Basın ve yetkililerce hiç bir şekilde suçlanamadı fakat, katliamda yakınlarını kaybedenlerin belediyeye açtığı tazminat davası sonucu ödemekle yükümlü olduğu parayı ödemedi. Belediyenin bütün mal varlığı üzerine haciz gelince, belediye olarak bir müddet hizmet vermedi fakat alacaklıların tazminattan vazgeçmemesi üzerine "Ölüler üzerinden medet umulması ve reklam yapılması hiç hoş olmuyor" açıklamaları ile parayı ödedi.

Katliamın ardından tekrar başkan adayı gösterilmedi. Bir süre ortalarda gözükmedi. Sonra düzenli olarak belirli bir cemaatin gazetesinde haftada bir haberi çıkmaya başladı. Şehir planlama uzmanı olarak demeçler veriyordu ve bir kara mizah örneği olarak, haberlerden biri de, bina ve şehir güvenliği üzerine idi.

Haber yağmurunun üzerinden çok zaman geçmedi ki, İstanbul’da vakıf üniversitesi olarak İlim Yayma Vakfı tarafından kurulan Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin rektörlüğüne, Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Beyefendi tarafından atandı.

4- Bütün bunların yanı sıra, Konya'da geçtiğimiz aylardaki 4,5 şiddetindeki depremde, Bosna Hersek mahallesi neredeyse yıkılıyordu. Selçuklu ilçesinde pek çok binada oldukça büyük çatlaklar oluştu. Pek çok ilkokul yıkılmak üzere olduğundan boşaltılarak öğrencileri başka okullara taşındı. Bu imkanı olmayan pek çok lisede ise çatlaklar boya ile kapatıldı. (özellikle özel okulların kış vakti yeniden boyanması kimsenin ilgisini çekmedi nedense...)

Demirci İş Hanı neredeyse yıkılıyordu, bir süre kapalı kaldı, tamirat gördü.

Daha öncesi de var. Yıllar önce, Altınbaşak sitesi neredeyse yıkılyordu, gün içerisinde 15 metre önünden sık sık tren geçtiği için böyle sallandı dediler, site tamir gördü. Nene Hatun Parkı yakınlarındaki bir diğer Zümrüt Sitesi bir hafta kadar sallandı, tamir gördü. Kabataş Sitesi, Dostlar Sitesi, Terziler iş hanı neredeyse yıkılıyordu, hepsinde tamir yapıldı, yeniden kolonlar dikildi.

Ki, bunlar benim şu anda hatırlayabildiklerim. Mesela, Meram ilçesinde yıkılan iki katlı kaçak kuran kursunu, Bosna Hersek mahallesinde ve Beyşehir çevre yolunda, daha inşaat halinde iken balkonları çöken binaları da unutmamak lazım.

Konya'da, zannımca, hiç kimse dile getirmese de, çok ama çok ciddi bir üst yapı sorunu var gibi gözüküyor.

Zümrüt Sitesi'nin mütehhidinin aynı muhitte bir düzine kadar, ortağı olduğu şirketin ise Konya genelinde onlarca bina yaptığını biliyor musunuz? Bunların satışlarında bir sorun var mı, yok. Denetim var mı, yok...

...

Katliam ile ilglili bilgileri ve fotoğrafları bu başlık altında paylaşabiliriz diye düşünüyorum. Bugün itibari ile Konya'da ne meslek kuruluşları, ne üniversiteler, ne aydın kesim, ne basın ve ne de halk bu konuya ilgi göstermiyor diye sürekli duyumlar alıyorum. Hadisenin unutulmamasını ve gerçeklerin bilinmesi arzusu ile bu başlığı açtım, bu satırları da aynı sebep ile yazıyorum.

Kimsenin tavuğuna kişt demiyorum ayrıca, lütfen bir takım kişilerin veya toplulukların adı sanı geçti diye lütfen mesajı eksi puana boğmayın. Gerçekleri yazdım. Siteden kovulmadığım sürece de, verdiğiniz puanların benim için hiç bir önemi yok.

Tüm wowturkey ailesinden yorum ve destek bekliyorum.

...

Fotoğraflar;

(+)   (+)   (+)   (+)
(+)   (+)   (+)   (+)   (+)
(+)   (+)   (+)   (+)   (+)
(+)   (+)   (+)   [
(+)  

Bunlar da internetten bulduğum bazı fotoğraflar;

Erdal Mindevallı
6 yıl önce - Cmt 19 Şub 2011, 20:27

İnternette yazan bir bilgiye göre,Zümrüt Apartmanı'nın bir yanındaki apartman sakinleri,Zümrüt Apartmanı'nda oturanları ''Sizin bina sallanıyor.Camlar titriyor görüyoruz'' şeklinde uyarmış.Bu uyarıdan bir kaç gün sonra da bina çökmüş.

Ayrıca,enkaz kaldırma çalışmaları sırasında,AKUT çalışanları,enkazda betondan çok ''kum'' olduğunu belirtmişti.Enkaz parçaları kaldırılırken de peynir gibi dökülüyordu ve bunlar da televizyona yansıdı.

Diğer bir iddia ise,binanın altında bulunan bir mağazanın,mağazada genişleme yapmak için bina kolonlarından birini kesmesi ve binanın bundan dolayı çökmesi.

Enkazdan bir fotoğraf

ÖZTÜRK_Y77
6 yıl önce - Cmt 19 Şub 2011, 21:13

Kerkük caddesindeki binanın enkazı kaldırıldı ancak YÜREKLERDEKİ enkaz küllenmiş şekilde durmakta
Avrupa veya Amerika’da olsaydı o alanın bulunduğu yerde şuan için o günün açı hatırasından dolayı bir abide yükselirdi ama maalesef Avrupa insanın mantalitesinde olamadığımız ve olamayacağımızdan dolayı o enkazın bulunduğu alan ot yığınları ile kaplıdır
Bizim insanımızın hiç değeri yoktur
Adalette bu tür vakalarda zaman aşımını iyi uygular
İnsanımızda adaletten alamadı hak sonrasında öbür dünyaya havale eder sorunlarını
Ben bir Almanın veya İngiliz’in öbür dünyaya hakkını havale ettiği hiç görmedim göreniniz var mı?
HAK VE ADALET BU DÜNYADA ALINMALIDIR
Bir ülkede adalet yoksa neyin kavgasını vereceğiz ki başka

antalya86
6 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 18:17

sallanma olayı şöyle; daha önce defalarca belediyeye binadan sesler geldiği ve zaman zaman sallandığı konusunda şikayetler yapılmış, belediye 4 kez gelmiş, hepsinde de, hiç bir şey yok diye rapor tutmuş ve gitmiş. en son, bina yıkılmadan bir hafta ve bir kaç önce oldukça şiddetli bir şekilde sallanmış. bina sakinleri neden gitmediler, neden oturmaya devam ettiler bilemiyorum.

sitenin altında faaliyet gösteren vakko'nun kolonları kestiği doğru değil, binanın altında su kuyusu olduğu da doğru değil.

bir de şu var; hangi kat olduğunu bilmiyorum ama, bina yıkılmadan bir ay önce, bir daire tam 450 milyara satılmış. ki bu, 2004 yılının 450 milyarı, bugünkü 450 bin lira. konya'da durumu buradan anlayabilirsiniz.

altında vakko gibi mağazalar vardı, aşırı lüks "görünümlü" bir site idi.

mesela meram yeni yol üzerindeki "yeni yol konakları" var, yola bakan bir villa 790 bin liraya satılmış bu yıl başında (2011). 790 bin liranın yarısı bile etmeyeceği her halükarda ortada. konya'da bazı evler fiyatının aşırı derecede üzerine satılıyor, piyasa böyle. konya'da halk bir tuhaf...

o nereye koşuyor, bu nereye koşuyor diye sayfalarca döktüren arkadaşların ise böyle bir başlığa ilgi göstermemesi de buranın tuhaflığı...

lütfen biraz katkı arkadaşlar...

positive
5 yıl önce - Prş 02 Şub 2012, 11:27

Üzerinden 8 yıl geçti, acılar hala taze...

Her ne kadar üzerinden 8 yıl geçse de acısı hala tazeliğini hala koruyor.

Selçuklu İlçesi Kerkük Caddesi’ndeki 11 katlı Zümrüt Apartmanı, 2 Şubat akşamı Türkiye’nin yüreğine çöktü. Beton yığınları 92 kişinin hayallerini yok etti. Kurban Bayramı’nın ikinci günü yaşanan bu korkunç olay tüm yurdu yasa boğdu. Binada ölenlerin yakınlarının gözyaşları ise hala dinmedi.

Türkiye bu facianın ardından birçok deprem ve göçük olayıyla karşı karşıya kaldı. Yapı denetimindeki eksiklikler bir türlü giderilemedi. Ta ki Van depremine kadar… 600’den fazla kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından yapı denetimi kanununu hızla çıkaran hükümet Türkiye’nin yıllardır kanayan yarasına neşter vurdu. Kanuna göre sadece şirket ya da kuruluşların değil kendi evini yaptıracak kişilerin de mutlaka resmi belgeli müteahhitlerle çalışması gerekiyor.

Yapı denetim şirketleri ise artık müteahhit firmaları denetleyecek. Özel yapıların yapım süreçleri, plan ve projeye uygun olup olmadığı takip edilecek ve uyum sağlamayan müteahhitlere ciddi yaptırımlar uygulanacak.

Alıntı:
KAYNAK

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KONYA