Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Vikipedi'ye ..
Üyeyim ama pek katkılarım olmadı 9.8%  9.8%  [8]
Üyeyim ve bayağı katkılarım oldu 14.6%  14.6%  [12]
Üye değilim ama çoğu bilgiyi bu sitede buluyorum 42.7%  42.7%  [35]
Üye değilim ama bayağı madde katkılarım oldu 4.9%  4.9%  [4]
Üye değilim ama zamanında vandalizm yaptım 4.9%  4.9%  [4]
Üye değilim ve bu siteden bilgi edinmiyorum 11.0%  11.0%  [9]
Üye değilim ama üye olmak ve katkı yapmak isterim 12.2%  12.2%  [10]
Toplam Oy : 82

fatih civelek
7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 23:49
Sanal Kütüphane Vikipedi'ye üye misiniz ve katkılarınız oldu mu?

Vikipedi Türkçe

155.272 Madde ile 22. Sıradayız

15 Ocak 2011 Tarihinde Vikipedi'nin 10. yılını kutladı. Bu süreç içinde 19. sıradayken 1 yıl içinde 22. siraya geriledik. Türkçe Madde sayısı bakımından 155.000 maddeye sahip ama bu elbet yeterli değil. Vikipedi aynı Google gibi hayatımıza girdi ve artık çoğu zaman google'da bile aramadan Vikipedi içinde ki sekme butonuna tıklayarak doğrudan arıyoruz.

Hangi lisanlar kaçıncı sırada .. http://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias

kaynak ekran görüntüsü: http://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa

Bu başlık altında üye olup olmamayı tartışacağız.. Neden üye olduk ya da olmak istemiyoruz. Ne konuda bu siteden faydalandık ya da faydalanmadık? 1 milyon maddeyi aşmış olan Ingilizce, Almanca ve Fransıca lisanları mevcut. Dünya'da en çok konuşulan lisanlar bunlar diyebiliriz. Ama bir Fince, Norveççe ve Isveççe de 250.000-300.000 arası maddeyle Türkçe'nin çok çok önündeler ve bu ülkelerin nüfusunu toplak Türkiye'nin yarısı bile etmez.

Neden Türkçe Madde sayısı artmyor ..
Türkler olarak çok mu tembeliz yoksa facebook'ta çok mu tavla oynuyoruz. Sorun nedir ??

Dünya'da Türk vatandaşları sayısının 75-80 milyon arası olduğunu varsayarsak (ve 22 milyon Türk vatandaşının facebook'a 4. en büyük üye ülke olduğunu da biliyorsak) o zaman bu kadar vatandaşın çoğu bölümünün internet erişiminin de olduğunu biliyoruz.

Herkes sevdiği, uzman olduğu, beğendiği, hoşlandığı konularda 1 madde katkı yapsa .. o zaman Türkiyemize, Türkçemize yakışan bir ivme kazanabiliriz. Bütün dünya bedava katkı yaparken faydalanmasını biliyoruz .. bu başlık inananıyorum sosyal boyutuyla konunun derinlemesine irdelenmesini sağlayacak ve tartışma kültürü ile beraber belirli cevaplara ulaşacağız.

saygılar
fatih civelek

Not: kişisel safyam: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1: ...ih_civelek
Üye olanlar isterseler kendi sayfasını/katkılarını burada paylaşabilirler.

erkanyure

7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 23:56

Vikipedi neden bu kadar ciddiye alınıyor, onu da ben anlamış değilim. Sonuçta hiçbir bilimsel veriye dayanmayan, sadece yazanın insafına kalmış bilgiler paylaşılıyor. Doğruluk derecesi hiçbir zaman garanti değil. Ben bu siteyi kaynak olarak bile kabul etmiyorum. Bu sitenin olsa olsa Guinness Rekorlar Kitabı kadar değeri var.

Ali AKÇA

7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 23:57

Benim ona katkım olmadı ve üye değilim.Ama onun bana çok katkısı oldu.Aradığım herhangi bir bilgiyi kısa sürede bulmama imkan sağlıyor...

erkanyure

7 yıl önce - Cmt 19 Şub 2011, 00:02

Alıntı:
Aradığım herhangi bir bilgiyi kısa sürede bulmama imkân sağlıyor...

Önemli olan doğru bilgiyi bulabilmek. Vikipedi'de bunun garantisi yok!

Ali AKÇA

7 yıl önce - Cmt 19 Şub 2011, 00:03

Garantisi olan hiçbir bilgi yoktur zaten...
Alıntı:

Önemli olan doğru bilgiyi bulabilmek. Vikipedi'de bunun garantisi yok!

erkanyure

7 yıl önce - Cmt 19 Şub 2011, 00:07

Sorgulamak önemli ama genelleme yapmak doğru değil. Eğer doğru herkese göre değişiyorsa o, gerçek değildir zaten.

fatih civelek
7 yıl önce - Cmt 19 Şub 2011, 00:09

Alıntı:
Vikipedi neden bu kadar ciddiye alınıyor, onu da ben anlamış değilim. Sonuçta hiçbir bilimsel veriye dayanmayan, sadece yazanın insafına kalmış bilgiler paylaşılıyor. Doğruluk derecesi hiçbir zaman garanti değil. Ben bu siteyi kaynak olarak bile kabul etmiyorum. Bu sitenin olsa olsa Guinness Rekorlar Kitabı kadar değeri var.

Erkan bey,

şimdi üniversite çalışaları için profesörler vikipedi kaynaklarını zaten kabul etmiyorlar. Google arama motorunda da arıyoruz ve burada da bilginin doğruluk kaynağı yok. Zira akademiksel olarak çalışmak ve doğru bilgiye ulaşmak istiyorsa birisi, o zaman gerçek kütüphaneye gitmesi gerekir. Orada istediği akademiksel çalışmaları ve monografileri elbet bulacaktır.

Normal vatandaşlar için temel bilgileri içinde barındıran bir siteden bahsediyoruz. Ki Vikipedi'de de adminler, bürokratlar ve gümrükçüler mevcut. Bir futbol takımının geçmiş yıllarında ki gollerini veyahut başarılarını araştırmak için en kolay yol vikipedi oluyor. Zira bütün bu bilgiler de vâr olan/mevcut olan başka (çoğu zaman) Resmi internet sitelerinden bir araya getirip derleniyor.

Bu yönden bakarsak akademiksel bilgiye ulaşmak istemeyenler için harikulâde güzel bir kütüphane.

Ali AKÇA

7 yıl önce - Cmt 19 Şub 2011, 00:11

Ben zaten sadece siteyle ilgili yorum yaptım siz bilgiyle ilgili genelleme yapınca bende bilgi hakkında genelleme yaptım.Ayrıca bilgi herkese göre değişiyorsa o gerçek değildir kısmında haklısınız onuda belirtmek isterim
Alıntı:

Sorgulamak önemli ama genelleme yapmak doğru değil. Eğer doğru herkese göre değişiyorsa o, gerçek değildir zaten.

erkanyure

7 yıl önce - Cmt 19 Şub 2011, 00:13

Peki niye farklı dillerde yazılan bilgiler bir biri ile çelişiyor? Orada yazılan bilgilerin çoğu kişinin dinsel, ideolojik veya hayata bakış açısını yansıtıyor. Tekrar edeyim; eğer doğru birden fazla ise o gerçek değildir.

fatih civelek
7 yıl önce - Cmt 19 Şub 2011, 00:15

Alıntı:
Peki niye farklı dillerde yazılan bilgiler bir biri ile çelişiyor? Orada yazılan bilgilerin çoğu kişinin dinsel, ideolojik veya hayata bakış açısını yansıtıyor. Tekrar edeyim; eğer doğru birden fazla ise o gerçek değildir.

Konu ilk etapda bu değil .. katkılarınız oldu mu ve bu siteden hiç faydalandınız mı?

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET