Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Hayırlı Cumalar
« önceki   123 ... 927928929   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Ali AKÇA

7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 17:45

Bence detaylarla pek fazla ilgilenmemek gerekiyor.Önemli olan niyet.O günün cuma veya başka bir gün olması birşeyleri değiştirmez sanırım...

Devlet38
7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 18:16

Ay'ın evreleri şu dört isimle adlandırılır: Yeni Ay, İlk Dördün, Dolunay ve Son Dördün. Dünya kendi yörüngesinde Güneş'in çevresinde döndüğü için Ay'ın evrelerinin dönüşümü için 29,5 gün gerekir. 29,5:4 = 7,375 gün. Dünyanın kendi etrafında dönmesi ise tam 23 saat ve 56 dakika sürüyor

Gokhan Bayraktar

7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 19:45

Cuma günü biz müslümanlar için çok önemli birgün ancak Cuma gününe diger 6 günde ki farz ibadetleri yaparak girmek en faziletli olanı.6 gün boş geçirip 7. gün Cuma namazına gitmek tek başına yeterli degildir..Maalesef bir çok kişi Cuma namazına bir kurtarıcı gibi bakmakta.Aynı şekilde Kandil gecelerinin kurtarıcı olduğu düşünüldüğü gibi..Bunlar dinimizdeki bazı yanlışlardır.Kadir gecesi dışında diger önemli geceleri kiutlamanın bid-at olduğu, hatta Kandil gecelerinin 3.Selim tarafından getirildigi de aşikardır..

Hayırlı Cumalar...

Cüneyt KOÇ

7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 19:47

Alıntı:
Kadir gecesi dışında diger önemli geceleri kiutlamanın bid-at olduğu, hatta Kandil gecelerinin 3.Selim tarafından getirildigi de aşikardır..

Gökhan Bey bu bilgiyi yeni duyuyorum. Biraz daha açıklayıcı bilgi verebilirseniz sevinirim.
Bilmeden de olsa bidat ehli olmaktan Allah muhafaza buyursun

Batuhan Akdoğan
7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 19:50

Hayırlı cumalar

Gokhan Bayraktar

7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 19:58

Cüneyt bey ben de burada öğrendim.Söyle ki Pakistanlı müslümanlar burada yogunlukta.Onların sayesinde burada camiiler,mescidler var.Uzakta olsa gitmeye calisiyorum.Mevlid kandili gecesi gittigimde kendileri buna "Kandil" de demiyorlar.Mevlid En Nebi olarak taibr ediyorlar.Her neyse mescide gittigimde ülkemizde yapıldığı gibi özel olarak Kuran`i Kerim okunmadı.Tesbih Namaz`ı ya da başka bir namazda kılınmadı.Yalnızca birkaç tane Hz.Muhammed (s.a.v)adına ilahi,o`nu anlatan konuşmalar ve Yatsı namazı sonrasında da yemek verildi.Savunmaları şu şekilde Kuran`ı her gün okunması gerektigini,salavat`ın günde en az 100 kere zaten getirilmesi gerektigini belirttiler.Ki Hz.Muhammed (s.av) de sahabelerine kutlatmamış.Bunu gördükten sonra biraz araştırdım internette bu konuda da alimler ikiye bölünmüş.

mevlit kandili

Su linkte en alt sayfada Mevlit Kandilinii kutlanılmasına karşı olan ve destekleyenlerle ilgili linkler var.Oradan bu knouyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz..

En son Gokhan Bayraktar tarafından Cum 18 Şub 2011, 20:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Cüneyt KOÇ

7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 20:00

Hassas konular bunlar Gökhan Bey. Dikkat etmek lazım.
Amellerde elbet niyet önemlidir ama neyi ne için yaptığımızı bilmek gerekir.
Ben de biraz araştıracağım. Bilgi için teşekkürler

Yasar Kekilli38

7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 20:07

Tüm Kardeşlerime Hayırlı Cumalar dilerim....Cuma namazı kılan kardeşlerimede Allah kabul etsin diyorum.

Turgay34
7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 20:33

Türkiye'deki kandil kutlamaları biraz da bizim örf ve geleneklerimizle iç içe girmiş gibi.. Kandil simidi, mevlit okumalar, ilahiler, kasideler, nafile ibadetler vs... bize has özellikler arz ediyor.. Mevlidi Şerif'in yazarı merhum Süleyman Çelebi'dir mesela.. Bu bir nevi peygamber efendimize hürmeten, onu öven, yücelten kasideler bütünüdür.. Başka İslam ülkelerinde bunları göremezsiniz.. Çünkü bunlar farz ibadetlerden değil.. Kandil gecelerinde, mübarek gecelerde, günlerde okunan/dinlenen ve yüzyıllardan beri devam edegelen güzel alışkanlıklarımızdan.. Mesela bayram günleri camileri çınlattığımız tekbir.. Tekbirin bestekârı Itri Efendi'dir.. Bizdeki şekliyle terennüm edildiği başka memleket yoktur.. Bütün bu tekbirler, salatü selamlar, ilahiler, kasideler, mevlidler milletimizin İslam diniyle ne kadar içiçe geçtiğinin, ne kadar birbiriyle et ve tırnak misali bütünleştiğini de bir göstergesi değil mi aynı zamanda? Neticede kandil gecelerinin hepsi İslam tarihi içinde birer kilometre taşı mahiyetinde yer alan mübarek gecelerdir.. Bu gecelerin kendilerine göre faziletleri vardır.. Bu faziletlerden istifade etmek üzere her müslümanın kendi usulünce tefekkür, tezekkür, teberrük etmesi ne kadar güzel bir usuldür.. Allah inananların yardımcısı olsun.. Herkese bu vesileyle hayırlı cumalar..

abdulkerim Güzel
7 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 20:35

Bütün Müslümanların bayramını tebrik ederim

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET