Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ali beyaz
9 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 10:47
Hayırlı Cumalar


1- Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Allah katında günlerin efendisi Cuma’dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir. Cuma gününde şu beş özellik vardır: 1- Hazret-i Âdem o gün yaratıldı. 2- O gün yeryüzüne indirildi. 3- O gün vefat etti. 4- O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allahü teâlâdan bir şey isterse Allahü teâlâ mutlaka onu verir. 5- Kıyamet o gün kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.) [Buhari, İ. Ahmed]

Bu vesile ile wow turkey ailesine hayırlı cumalar diliyorum.herkesi işi rast gelsin..


mesudiye

9 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 11:23

Bu güzel temennilerinize ben de Amin diyorum.Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 11:27

Bütün ahbaplarımıza hayırlı Cum'a'lar temennilerimizle...

MeteHan!
9 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 11:34

Cuma günü özel bir gün,bugün cuma namazı var.
Ayrı bir namaz,cemaatle kılınan bir namaz.
Tıpkı bayram namazları gibi.
Zaten bazı hadisi şeriflerde cuma günü için güneşin doğduğu en hayırlı gün denir.
Herkese hayırlı cumalar.


En son MeteHan! tarafından Cum 18 Şub 2011, 11:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


samet cosqun
9 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 11:51

Tevrat'a göre Allah kainatı 6 günde yaratıp, 7. günü kutsal ilan ediyor. Hafta'nın 7 gün olması buradan gelebilir. Ama 'gün'ün ne olduğuna nasıl karar verilir orası karışık. Kaldı ki tarihte bazı milletler haftayı 7 gün olarak kullanmamış ki bu da günlerin karıştığını gösterir.

Cuma'yı cuma yapan tek şey Cuma namazı. Allah kabul etsin.Gökhan Palabıyık
9 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 11:58

Zamanın parçalara ayrılması Sümer ve Babil zamanlarında yapılmış olan bir düzenleme.

isa_kul

9 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 12:46

Herkese Hayırlı Cuma'lar, Allah Cuma Namazınızı Kabul Etsin ...

neşetyıldız

9 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 13:25

De ki: "Sizin kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm var ya, o mutlaka size ulaşacaktır. Sonra gaybı da, görünen âlemi de bilen Allah'a döndürüleceksiniz de, o size yapmakta olduklarınızı haber verecektir."

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.

Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.

(Durum böyle iken) onlar bir ticaret veya bir oyun eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona koştular ve seni ayakta bıraktılar. De ki: "Allah'ın yanında bulunan, eğlence ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır."

( Cuma Suresi 8–9–10–11 Ayetler)

Kuran da ayetle Cuma namazının fazileti anlatılmıştır.
__________________


Necdet Cevahir
9 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 17:35

Tarihin başlangıç gününü bilmediğimiz takdirde bütün bu sorulara mantıklı bir cevap bulmamız imkansızdır..
Burç belki bunu kasdetmek istedi. Cuma'nın mübarek bir gün olduğu ve kutsal kitabımızda bunun böyle beyan edildiğini hepimiz biliyoruz.
Lakin; acaba bugün "o" gün müdür? Tarih ne gün başlamıştır? Yani saymaya ne zaman başladık?
Güneş takvimine göre başka bir tarihi, ay takvimine göre başka bir tarihi yaşıyoruz. Hatta başka medeniyetlerde çok daha başka takvimler kullanılıyor. Hangisi doğru? Eğer bizimki en doğrusu dersek, örneğin Peygamber Efendimizin geçtiğimiz günlerde kutladığımız kutlu doğum günü neden her sene farkı bir güne gelir? Çünkü ay takvimine görede doğrusu bu. Oysa güneş takvimine göre hepimiz doğum günümüzü her sene aynı gün kutluyoruz değilmi? Diyelim bir kişi 1 Şubat'ta doğdu, her sene 1 Şubat'ı doğum günü olarak hatırlar, öyle değilmi? Ama ay takvimini baz alırsanız her sene değişik günlere gelir ki bu yanlıştır. Çünkü artık bugün ispat edilmiş ve 1 yıl dediğimiz, dünyanın güneş etrafındaki dönüşü, salisesine kadar hesap edilebilmiştir. Ama İsa Peygamberin doğumundan hemen önce başlatılan tarihde ne kadar doğrudur? Bunun evveliyatı ne olacaktır, günlerden hangisini yaşıyoruz acaba? 1 ay dönüşünü 28 günden 30 a çıkarmak kolaydırda o ayı neden 7 lik dilimler halinde tekrar dörde böleriz? 7 gün yerine 3 adet onluk gün icad edilebilirmiydi?

Bu sorular çoğaltılabilir. Aslında gerçekten derin bir konudur bu. Yaşanılan gün ve tarih nedir?


Zafer

9 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 17:43

Al başına belayı, milletin içine kurtu düşürdünüz : )=

Seneler önce ben de sormuştum, bugün gerçekten Cum'a ya da başka gün olduğunu nasıl biliyoruz demiştim, abim çok ince olarak diyanetimiz bunu biliyor falan demişti.

Hilal görüldüğünde bayram olacak, Ramazan Ay'ına gireceğiz filan gibi tespitlere dayanarak, günler bulunuyor olabilir mi? Ayrıca Değişime uğramış incil ve tevrata inanan insanlar için pazar günleri önemlidir mesela, onlardan da ses çıkmıyor, doğru günde miyiz değil miyiz diye, yoksa biz gerçek tespit edilen günlerde miyiz? : )=sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET