Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
hasanpozan
7 yıl önce - Çrş 16 Şub 2011, 14:30
Mersin - İstihdam ve Yatırım Projeleri


MERSİN’DE İSTİHDAMI ARTTIRACAK OLAN PROJELER

İstihdam oranını arttırmak, yeni istihdam olanaklarını ve iş alanlarını yaratmak için yoğun bir çaba içerisine girdiklerini belirten Mersin Valisi Güzeloğlu, “Göreve başladığımızda bir hedef koymuştuk. 1 yıl içerisinde Mersin’de 5 bin yeni istihdam dedik. Bu iddialı, ama Mersin’in büyüklüğüne inanan -ki başta da ben geliyorum- herkes için bu hedef aşılacak ve elde edilebilecek bir hedef” dedi. Bu bağlamda, Türkiye’nin önde gelen büyük firmalarından üçünün Mersin OSB ikinci genişleme sahasında yatırım yapmasını sağladık. Ortalama 250 milyon euro’luk bir doğrudan yatırım. Gerçekleştirilecek istihdam da yaklaşık bin 500 civarındadır. Sonrasında yeni arsa tahsisleri ile 500 kişilik bir istihdam daha sağladık. Toplamda 2 bin kişilik bir istihdamı gerçekleştirecek bir yatırımın OSB’de çalışmaları başladı. 2 yıl içerisinde Mersin’e kazandırılacak. Öte yandan yine Valiliğimizin sağladığı geçici istihdam projesi ile göçle gelen vatandaşlarımıza dönük bir çalışmayı Başbakanlığa sunduk. 1000 kişilik bir istihdam projesini böylece başlattık. Şu an 600 erkek ve 400 kadın olmak üzere vatandaşlarımız merkez ilçelerdeki kamu kurumlarında günde 5 saatlik bir çalışma ve sigortalı olarak işlerine devam ediyorlar” diye konuştu.

http://www.mersin.gov.tr/default_B0.aspx?id=894

...


hasanpozan
7 yıl önce - Çrş 16 Şub 2011, 14:32

''MTOSB'' ve ''MERSİN VALİLİĞİ'' RESMİ WEB SAYFASINDAN DUYURULMUŞTUR !!!

Mersin'e 238 Milyon Dolarık Yatırım

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ne 3 Firma Tarafından Yapılacak Toplam 238 Milyon Dolarık Yatırımın Protokolü İmzalandı,

FİRMALAR:


1- Tiryaki Agro Gıda San.Tic. AŞ.,

2- Hayat Kimya San. A.Ş.,

3- Yıldız Entegre Ağaç San. Ve Tic. A.Ş.

Haber Yayın Tarihi: 19 Ekim 2010 Salı
Saat: 19:08

KAYNAK:

1 ) http://www.mtosb.org.tr/icerik.php?hid=194

2 ) http://www.mersin.gov.tr/default_B0.aspx?id=612

MERSİN'E YAPILACAK 3 FABRİKA'NIN PROTOKOL İMZALANDI:

1200 KİŞİ İŞE ALINACAK
:

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ne 3 firma tarafından yapılacak toplam 238 milyon dolarık yatırımın protokolü imzalandı.

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, HiltonSA Otel'deki protokol imza törenindeki konuşmasında, büyüyen ve her alanda gelişen Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak büyük yatırımların, Mersin'de hızla devam ettiğini söyledi.

Vali Güzeloğlu, 'Mersin, ekonomik, sosyal ve kültürel alandaki dinamikleriyle bölgesine ülkesine ve yakın komşularımızla olan ilişkisine çok büyük değer katıyor. Türkiye'de dış ticaret anlamında, ithalat ve ihracatın gerçekleşmesine öncülük eden ilk serbest bölgenin kurulduğu Mersin, ticaretin ülke düzeyinde yaygınlaşmasına önderlik yapan bir kenttir' dedi.

Bölgeye yatırım yapacak firmalardan Hayat Kimya Anonim Şirketi Genel Sekreteri Osman Aksoy da yapacakları 100 milyon dolarlık yatırım sayesinde 500 kişiye istihdam sağlayacaklarını, 2013 yılının ilk çeyreğinde hizmete girecek olan üretim tesisinde, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete üretileceğini ifade etti.

Bakliyat alanındaki yatırımlarıyla bilinen Tiryaki Argo Gıda Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryaki ise 50 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını, firma olarak ihracatta kendi alanlarının lideri olduklarını belirterek, gelecek dönemdeki yatırımlar için de Mersin'i bir 'üs' olarak gördüklerini söyledi.

Yıldız Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız, Mersin'i, dinamik ve gelişmiş potansiyele sahip bir kent olarak yorumladı. Yıldız, kentin özellikle son 10 yıllık süreçte ekonomik ve sosyal alanda önemli bir gelişim ortaya koyduğunu, bu nedenle de 88 milyon doyarlık yatırıma hazırlandıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile firma yetkilileri arasında protokol imzalandı.

Törene, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, MTSOB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Irak'ın Maysan Eyalet Valisi Muhammet Shyaa Sabbar Al Sudani ile iş adamları katıldı.

KAYNAK: (İYO-ST-DLK-BER) - MERSİN (Anadolu Ajansı) 19.10.2010 - 19:08

İMZA TÖRENİ - 19 Ekim 2010 - Salı :

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------


8 BİN KİŞİLİK 4 YENİ İSTİHDAM PROJESİ:

Mersin'e 8 bin kişiyi istihdam edecek 4 yatırım daha geliyor


Geçen sene 13.1 olan işsizlik oranını, hem ekonomideki iyileşmeler sayesinde hem de yatırımlarla düzeltmeye başlayan Mersin'e yeni yatırım dopingi geliyor.

Geçtiğimiz günlerde 200 milyon euroyu aşan 3 dev yatırım çektiği, yapılan bir törenle açıklanan Mersin'de yatırım heyecanı bitmiyor. Kente ikisi gıda alanında biri metal diğeri de makine imalat sanayinde olmak üzere 4 yatırım daha geliyor. Bu 4 yatırımın 8 bin kişiye istihdam yaratması bekleniyor.

Kente yatırım yapan Tiryaki Agro Gıda, Hayat Kimya ve Yıldız Entegre'nin de kente 2012 sonuna kadar bin 50 kişiyi iş sahibi yapması bekleniyor. 2009 rakamlarına göre yüzde 13.1 oranında işsizliğin yaşandığı kentte bu yatırımların can suyu olacağı söyleniyor.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, dört ay önce 3 dev yatırımı çekeceklerini açıkladıklarını anımsatarak, "Yaklaşık 9 ay bu yatırımların gelmesi için uğraştık. Bunu gerçekleştirmiş olmanın gururunu duyuyoruz. Yatırımların kentimize gelmesi için hep birlikte çaba harcadığımız bütün kent önderlerine teşekkür ediyoruz, yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Ama yatırım heyecanımız bitmiyor. 4 büyük yatırım daha getireceğiz, kısa bir süre sonra 8 bin kişiyi istihdam edecek bu yatırımları da açıklayacağız" şeklinde konuştu.

Aşut, yatırımların Türk-yabancı ortaklığı olduğunun da bilgisini verdi. Mersin'de nüfusun yüzde 41'inin 15 ile 39 yaş arasında olduğunu kaydeden Aşut, "Genç nüfusumuzla övünüyoruz. Ama bu insanlara iş bulmak zorundayız. İşsizlik sırasında Türkiye'nin 18'inci kentiyiz" dedi.

Kentin liman avantajı ile bu yatırımları çektiğini, Lojistik Köy Projesi ile de kente yatırım yapmanın daha cazip hale geldiğini anlatan Başkan Aşut, " Uzak kıtalar için lojistik merkeziyiz. Lojistik Köy'ümüzde 2 bin 100 dönümlük yerimiz var. 46 parsele ayrılmış durumda. Buraya 180 başvuru var" bilgisini verdi.

Türkiye ihracatının yüzde 5'ini karşılayan Mersin'in bu yılın ilk 9 ayında ihracatını artırdığını anlatan Aşut, "Bu dönemde tarımda ihracatımızı yüzde 21, sanayide yüzde 28 ve madencilikte yüzde 68 artırdık. Madencilikte rakamlar düşük, ama bu sektör de umut vaat ediyor. Mersin'den 6 saatlik bir uçuşla 4 milyar insanlık bir pazara ulaşılabiliyor" diye konuştu.

Novoroski'ye gemi ile meyve yollayacağız İhracattaki bir başka gelişmenin ise soğuk hava depolu gemiler ile yapılacağının müjdesini veren Başkan Aşut, "Meyve taşımacılığı için iki firma ile görüşüyoruz.

Buradan 11 ayrı depo şeklinde dizayn edilmiş gemiler Rusya'nın Novoroski Limanı'na kadar gidebilecek. Raf ömrü kısa olan meyvenin değeri de bu soğuk hava depolu gemiler sayesinde artacak, buna bağlı olarak ihracatımız da ivme kazanacak" şeklinde konuştu.
Aşut, limanda ÖTV'siz mazot için 1.5 ay içinde istasyon kuracaklarının da bilgisini verdi. Ayrıca Aşut, yeni bir hatla Beyrut limanlarına da ulaştıklarını söyledi. Mersin Limanı'nın dış ticarete ivme kazandırması ile birlikte kendilerinin de dış ticaret için yaptıkları çalışmalar olduğunun altını çizen Başkan Aşut, 2002 yılında 2 olan fuar sayısını 3 katına çıkarttıklarının bilgisini verdi.

KAYNAK:

http://www.istekobi.com.tr/kobi-bilgi-merkezi/hab ...h6805.aspx

...


hasanpozan
7 yıl önce - Cum 25 Mar 2011, 13:28

AÇILIŞ ve TEMEL ATMA TÖRENİ

MERSİN - TARSUS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Tarih: 25 mart 2011 - cuma

Mersin Valisi Güzeloğlu, "Bugün (25 mart 2011) açılışını gerçekleştireceğimiz ve temelini atacağımız tesisler bu bağlamda Mersin'in gelişme ve kalkınma sürecine çok önemli katkılar sağlayacak" diye konuştu.

Bakan Ergün, Mersin'in, lojistik imkanları olan, sanayi ve tarım potansiyeli son derece yüksek bir kent olduğunu vurgulayarak, "dolayısıyla bu potansiyellerin hiçbirisini ihmal etmeden, hepsini önemseyerek yola devam etmek lazım. Tüm bunlar Mersin'in çehresini daha çok geliştirecek olan faaliyetlerdir. Bunlar ülkemizdeki istikrar ve güvenin meyveleridir. Bu meyveleri toplum olarak hep beraber topluyor ve hep beraber ondan istifade ediyoruz" dedi.

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise Mersin'in Türkiye'nin gelişen ve güçlenen sürecine çok önemli katkılar koyan, sanayi altyapısı giderek gelişen ve güçlenen bir kent olduğunu söyledi.

Vali Güzeloğlu, konuşmaların ardından Bakan Ergün'e yöresel bir kilim hediye etti.

Ziyarete, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Er, AK Parti Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut katıldı.

http://www.sondakika.com/haber-sanayi-ve-ticaret- ...i-2614285/

...hasanpozan
7 yıl önce - Prş 07 Nis 2011, 19:41

MERSİN'DE REKOR İSTİHDAM ARTIŞI,

MERSİN İSTANBUL'U GEÇTİ !

-Mersin SERBEST BÖLGESİNİN İSTİHDAMI YÜZDE 215 ARTTI-


Serbest bölgelerin içinde en çok istihdam artışı Mersin Serbest Bölgesinde yaşandı. Mersin Serbest Bölgesinin istihdamı bu yılın Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 215 artarak bin 912'den 6 bin 22'ye yükseldi. Mersin Serbest bölgesini yüzde 160.7'lik artış gösteren İstanbul Trakya Serbest Bölgesi izledi. İstanbul Trakya Serbest Bölgesini istihdamı yüzde 75 artan İstanbul Deri Serbest Bölgesi takip etti.

http://www.sondakika.com/haber-serbest-bolgelerde ...i-2638583/

...


onderozturk
7 yıl önce - Cum 13 May 2011, 23:29
mersin


mersin gerçekten de bölgede önlenemez bir yükselişe geçti.

Okan Baldil

7 yıl önce - Sal 06 Eyl 2011, 23:40

daha uygun bir başlık göremediğim için bu başlıkta paylaşıyorum.

http://haber.mynet.com/turkiyenin-en-zengin-sehri ...-analiz-11Resul GUL
7 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2011, 09:36

Alıntı:
daha uygun bir başlık göremediğim için bu başlıkta paylaşıyorum.

http://haber.mynet.com/turkiyenin-en-zengin-sehri ...-analiz-11


Türkiye'de Alışveriş yatırımı yapmak için en uygun şehirleri tespit etmek için Kiralama Danışmanlık Merkezi'nin yaptığı araştırmanın sonuçları bu.. Yani Alışveriş yapacak şehirlerin listesi..

Bunu bir türlü anlamadım Neye göre yapılır bunlar Bunu araştıran KİRALAMA DANIŞMANLIK Merkezi Yatırım yapmak isteyen bir nevi müşterisi olan yatırımcıya "Gel sen bak Bolu da ya da Kırıkkale de yaşayan adamlarda çok para var Sen buraya AVM ni aç der " Ama Adam sanmıyorum buraya AVM için yatırım yapacağını.... Yatırımcı gider listede daha aşağılarda olan İstanbul ve Antalya gibi daha çok insana hitap edebileceği yerlerde yatırımını gerçekleştirmek ister.. O zaman bu araştırmanın ne gibi bir getirisi olacak Sadece şu ,şu şehirdeki insanlar daha zenginmiş dedirtmek için mi? Peki bu şehirler Zengin ama harcıyorlar mı kazandıklarını? Bunu da araştırıyorlar mı acaba?

Haberin detayı,

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun 2001 yılından bu yana şehir bazında kişi başı geliri hesaplamıyor oluşandan yola çıkan KDM'nin Genel Müdürü Murat İzci, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, TUİK'in, Devlet Planlama Teşkilatı'nın ve Uluslararası Para Fonu (IMF)'nun verilerinden yola çıkarak hazırladıkları çalışmanın detaylarını paylaştı.

SIRALAMA ŞU ŞEKİL..

1- Bolu
Kişibaşı Gelir : 88 bin 778 TL

2- Kocaeli
Kişibaşı Gelir : 63 bin 374 TL

3 - Yalova
Kişibaşı Gelir : 33 bin 933 TL

4 - Kırıkkale
Kişibaşı Gelir : 22 bin 955 TL

5 - Mardin
Kişibaşı Gelir : 22 bin 798 TL

6- Zonguldak
Kişibaşı Gelir : 20 bin 172 TL

7- Muğla
Kişibaşı Gelir : 18 bin 980 TL

8 - Mersin
Kişibaşı Gelir : 18 bin 094 TL


9 - Kırklareli
Kişibaşı Gelir : 17 bin 493 TL

10 - İzmir
Kişibaşı Gelir : 17 bin 292 TL

11 - İstanbul
Kişibaşı Gelir : 17 bin 210 TL

12 - Karaman
Kişibaşı Gelir : 16 bin 979 TL

13 - Eskişehir
Kişibaşı Gelir : 16 bin 936 TL

14 - Sakarya
Kişibaşı Gelir : 16 bin 523 TL

15 - Antalya
Kişibaşı Gelir : 16 bin 261 TL

KAYNAK: MYNETHABER


Ozden Yolagiden

6 yıl önce - Pts 12 Arl 2011, 14:57

Mersin'de İstihdam'a yönelik çalışmalar olanca hızıyla sürüyor.
Anlaşılan meyveler de toplanmaya başlanmış.

MTSO Başkanı Şerefattin Aşut:

Alıntı:
Mersin 2010 Ağustos ve 2011 Ağustos ayları arasında yüzde 16’lık bir artışla Türkiye’nin istihdam şampiyonu oldu. Yani reel anlamda bir yıl içinde 25 bin 35 kişiye iş verdi. İşsizlik sigortası başvurusu azaldı. Daha da önemlisi 3078 yeni girişimci Mersin ekonomisine kazandırıldı. Hedeflediğimiz 5000 yeni istihdam hedefini beşe katladık.

Üretim arttı, ihracat arttı, Mersin limanı dünyanın en büyük ve etkin ilk 100 limanı arasına girdi. Özellikle bu haber Mersin’in lojistikte geldiği noktayı göstermesi açısından önemlidir.

2008-09 küresel krizinin ardından 2010 yılında toparlanma eğilimi gösteren dünya ticareti AB ülkeleri ve ABD’de meydana gelen bütçe ve borç sorunu ile yeniden sarsıldı. İhracatının yüzde 50’sini AB ülkelerine yapan Türkiye için bu ciddi bir sorundu. Türk iş dünyası, özellikle yükselen pazarlara yakınlığı ile Mersin hemen yeni açılımlar planladı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da ciddi çalışmalar, kent tanıtım günleri düzenlendi. Mersin olarak önemli bir parçası olduğumuz ulusal ve uluslararası oluşumları kullanarak bu pazarlardaki ticaretimizi katladık, AB ülkelerinde kaybettiklerimizi telafi ettik. Ancak, bu sefer de Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki sosyal ve siyasal sıkıntılar ortaya çıktı. Bu pazarlar kilitlendi. Doğal olarak bu pazarlar üzerinden ulaştığımız diğer pazarlar da sıkıntıya girdi. Mersin iş dünyası olarak şikayet eden bir yapımız yoktur. Bu sıkıntılar içinde üretimimizi durdurmadık, işçi çıkarmadık, firmalarımızı eğittik, inovasyonda Türkiye’ye örnek olduk. Vasıflı insan gücü eğitimine ağırlık verdik. Fuarlarımıza devam ettik. Hedef pazarlar belirledik. Irak, İran, Afrika, Güney ve Kuzey Amerika ile ilişkileri arttırdık. Uzak Doğu pazarı için projeler ürettik. Çünkü ticaret ve üretim batıdan doğuya kaymaktadır.

Dünyada yeni bir üretim ve ticaret haritası oluşmaktadır. Asya zenginleşmektedir. Bu arada Suriye yolunun kapanmasıyla yeni geçiş yoları aradık. İskenderiye ve Beyrut Ro-Ro seferleri üzerinde çalışıyoruz. En son Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretimizle buralarda Mersin firmalarının yapacağı büyük işler olduğunu gördük. Mersin’de, alım gücü yüksek bu pazarla ilgili ciddi çalışmalar başlatacağız. Eğer bu kadar rekabetçi, bu kadar zor bir pazarda, gittikçe zorlaşan ticaret dünyasında Mersin nasıl oluyor da üretimini arttırıyor; nasıl oluyor da istihdamını arttırıyor; ihracatını arttırıyor diye soruluyorsa, cevabı şikayet yerine çözüm üreten Mersin iş dünyasıdır. Bir pazar giderse yenisine bakarız. Hiçbir pazarın garantisi yoktur. Sıkıntılar olabilir ama elimizdeki imkan ve potansiyeller var olan sorunlarımızdan daha fazladır.

İşte Mersin bir yılda 25 bin insanına böyle iş vermiştir. 3078 insan Mersin’e güvenmiş ve girişimci olmuştur. Mersin tesadüflerin kenti değil, yıllardır tüm kent dinamikleri ile planlı çalışmalarımızın sonunda elde edilen başarıların kentidir.


http://www.mtso.org.tr/jtr/index.php?option=com_c ...;Itemid=50


hasanpozan
6 yıl önce - Pzr 08 Oca 2012, 12:22

—YENİ YATIRIM İLE İLGİLİ BİLGİ-
Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasallar olmak üzere faaliyet gösterdiği 4 dalda Türkiye'nin önemli şirketleri arasında yer alan Şişecam, düzenlenen törende Kromik Asit Tesisi, Oksijen Tesisi, Beyaz Sodyum Sülfat tesislerinin açılışını yaparken, Sülfirik Asit Tesisinin de temelini attı.

Merkez Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı Mahallesinde kimyasallar grubunda kapasite artışını sağlayacak 60 milyon dolarlık yatırımı hayata geçiren şirket, temeli atılan tesisin 12 ay sonra faaliyete başlamasını ön görüyor. Türkiye'nin ilk ve tek sentetik soda ve krom üreticisi olan şirket Mersin'de, yıllık 1 milyar 488 milyon TL ciro, 532 milyon TL ihracat ve 2 bin 918 kişilik istihdamıyla dikkati çekiyor.
Valimiz, Bakanımız ve protokol üyeleri, daha sonra tesisin açılış kurdelesini kesti, diğer tesislerin temelini attı.

http://www.mersin.gov.tr/Default.aspx?pid=15&hbid=758

...


aykutsan
6 yıl önce - Pts 09 Oca 2012, 19:38

Mersin de ihracat ve istihdam iyice arttı.
Sanayide kocaeli,istanbul,izmir geçmek şart !sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET