Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Atatürk Kongre Kültür Merkezi ve Merinos Parkı
123 ... 565758   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Hakan Tuna
13 yıl önce - Pzr 05 Arl 2004, 06:26
Bursa Atatürk Kongre Kültür Merkezi ve Merinos Parkı


Bu yıllardır konuşulan bir projeydi, okuyunca epey sevindim doğrusu çünkü şehir merkezlerimizin bir çoğu yeşil alan fakiri malesef buna yeşil Bursamızda dahil. Umarım akıllı bir çalışmayla bu muazzam büyüklükteki alanı gurur duyacağımız bir yer haline getirirler, tıpkı Londranın Hyde Parkı, NY un Central Parkı gibi.

Alıntı:
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Özelleştirme Yüksek Kurulu, Merinos’un Büyükşehir Belediyesi’ni devrini onayladı.
Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’dan oluşan Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 2 Aralık tarihli kararına göre, ilk etapta Merinos’un kapatılma işlemleri tamamlanacak.  
Kapatılma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Merinos’taki arazi ve gayrimenkuller Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek.  
Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla, Merinos’un SİT alanında kalan kısımları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun da onayıyla kongre ve kültür merkezine dönüştürülecek.  
Geriye kalan binalar ise yıkıldıktan sonra Merinos, park alanı olarak düzenlenecek.  
Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Büyükşehir Belediyesi olarak, göreve başladıklarında yapı dokusu ve fonksiyonuyla kentin içinde kalan, ancak kentle uyum sağlayamayan bölgeleri ele alacaklarını söylediklerini hatırlatarak, “Bu projelerle Bursa’mızın hem şehircilik açısından örnek bir kent olmasını, hem de tarihi, doğal ve kültürel değerleriyle günümüz nesilleriyle buluşmasını hedefliyoruz. Merinos’un Büyükşehir Belediyesi’ne devri de bu bakımdan büyük önem taşıyor. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararının Bursa’ya hayırlı olmasını diliyorum” dedi.  


kaynak:
http://www.bursa-bld.gov.tr/haber/haber.asp?HaberID=534


SABRİ BİLGİN
12 yıl önce - Pzr 26 Şub 2006, 19:00
Merinos Parkı


Aradım,taradım Merinos Parkı ve Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi ile ilgili kapsamlı bir başlık bulamadım;şaşırdım ve son gelişmeleri aktarmak amacıyla bu başlığı açmaya karar verdim.Bunca aramaya rağmen gözümden kaçtıysa bu mesajım mevcut başlığa eklenebilir.

Bu başlık daha önce Ebru Kızıltürk tarafından açılmıştı;malesef o başlık sunucu değişikliği sırasında kayboldu.Dolayısıyla bu başlıkta Ebru'nun da emeği olduğunu bilmenizi istiyorum.
--------------------------------------------------------------------------------

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet döneminin ilk sanayi yapılarından birisi olma özelliğine sahip Sümerbank Merinos Yünlü Sanayi Dokuma Fabrikası’nı kente yeniden kazandıracağı Merinos Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ihalesi sonuçlandı.
Sümerbank Merinos Yünlü Sanayi Dokuma Fabrikası’nın kentsel dönüşüm projesi kapsamında Atatürk Kongre Kültür Merkezi ve Merinos Kültürpark’ı için iki ayrı ihale yapıldı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin ihalesine 7, Merinos Kültürpark’ınınkine ise 12 firma katıldı.Türkiye’nin en büyük kongre kültür merkezi özelliği taşıyacak olan Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin ihalesini 24 milyon 156 bin 223,83 YTL en uygun teklifi veren Bursa firması GİNTAŞ AŞ. kazandı.  


Projenin 197 bin 630 m2 açık alanın mevcut bitki örtüsü korunarak, peyzaj düzenlemelerinin yapılarak ‘Yeşil Bursa’ imajına yakışacak şekilde düzenleneceği Merinos Kültürpark’ının ihalesini de Bursalı firma Trans-t Ltd. Şti. – Öz Timurlar Ltd. Şti. ortaklığı 12 milyon 963 bin YTL’lik teklifle aldı.  


Projede neler var?


3 ana fonksiyon üzerinden hazırlanan projenin ‘kültür’ diliminde mevcut yapı stoku ile nitelikli ağaç kümesinin yoğun olduğu batı tarafındaki bölgede kongre kültür merkezi, nikah salonu, lokanta ve açık anfi ile kültürel yaşamın tüm öğeleri bir bütün içinde yer alacak. Rekreasyon çalışmalarının yapılacağı bölgenin orta bölümünde ise ahşap konstrüksiyonlu göletin yer alacağı mevcut ağaçların korunacağı tematik parkta farklı boyutlardaki platformlarla sosyal aktivitelerin yapılacağı alanlar oluşturulacak. Bu bölgede ayrıca su gösterileri havuzlarının önünde oluşturulan basamaklı teras su ve ışık gösterileri ise Merinos’a ayrı bir güzellik katacak. Gençlik Merkezi olarak düşünülen 14 bin m2’lik alanda oluşturulacak ‘Spor ve Aktivite’ bölümünde de, bisiklet ve yaya yolları, basketbol, voleybol, tenis sahaları, kay-kay pisti ve anfi yer alacak. 10 bin kişiyi kapsayan açık alanla bu bölgenin ‘şenlik platosu’ olarak yapılandırılması planlanıyor. Düzenleme alanının bu bölümü ayrıca Bursa Afet Yönetim Planı bağlamında Acil Kurtarma Merkezi biçiminde hizmet edecek şekilde tasarlandı. Tüm alanda 1567 araçlık açık ve kapalı otopark alanı da bulunacak.  


Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi


Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi olarak değerlendirilen 109 bin 424 m2 ‘lik alanda kongre ve konser etkinliklerinin düzenleneceği, opera, bale, tiyatro gösterilerinin yapılacağı 1800 ve 800 kişilik salonlar, sinemalar, konservatuar ve fuar alanı yer alacak. Merinos Fabrikası’nın geçmişteki izinin geleceğe taşınması amacıyla bu bölgede ‘Ulusal Tekstil ve Modern Sanat ‘ ve ‘Spor’ Müzesi” oluşturulması ön görülüyor.

Merinos Kültürparkı

“Merinos Kültürparkı” konsepti içinde değerlendirilen 197 bin 630 m2 açık alanın mevcut bitki örtüsü korunarak, peyzaj düzenlemeleri “Yeşil Bursa” imajına yakışacak şekilde düzenlenecek.  

Projeler 2 yıl içinde tamamlanacak.


En son SABRİ BİLGİN tarafından Sal 28 Şub 2006, 14:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Ebru K.Türk
12 yıl önce - Pzr 26 Şub 2006, 19:20

Bu konuyla ilgili bir başlık açmıştım fakat sunucu değişileri sırasında kaybolmuş. Biz de bu konudan devam ederiz  

Merinos Parkı ve Atatük Kongre Kültür Merkezi projelerinin yapımını bugüne kadar genelde başarılı işler yaptığını duyduğum şirketlerin almış olmasına sevindim. Dedikleri sürede de bitirebilirlerse çok daha güzel olur. Söyleyebileceğim tek şey var. O da bu büyük projeler bir an önce bitsin ve hiç bir güzel şeyi bir türlü yakıştıramadığımız şehirlerden biri olan Bursa da eski ihtişamlı günleri gibi yeniden gözde hale gelsin isterim.

Üff bende bu siteye takılmaya başladığımdan beri aklımı Bursa ile bozdum galiba. Yapacak bir sürü işim var ve ben buradayım halen.  Sonum ne olacak benimAkın Alan
12 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 19:22

“Merinos’un temeli 19 Nisan’da atılıyor”

  Başlattıkları değişim rüzgarını rehavete kapılmadan estirmeye devam edeceklerini vurgulayan Şahin, “19 Nisan Çarşamba günü Merinos Fabrikası’nı yeniden kente kazandıracağımız yatırımımızın temelini atıyoruz. Bursa bu projemizle uluslararası standartlarda kongre ve kültür merkezi ile yeni bir kültürparka kavuşacak. Bursalılar her gün yeni bir güzellikle karşılaşıyor. Bu güzellikleri artırıp, hemşehrilerimizi hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşturmak için çalışıyoruz. Halkımıza layık olabilmek, onların bizlere olan güvenini boşa çıkarmamak için verdiğimiz sözlerin hepsini hayata geçireceğiz” diye konuştu.


SABRİ BİLGİN
12 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 19:50

Merinos'ta Bursaspor Müzesi için de yer verilecekmiş.Bu durumda Tekstil Müzesi İle birlikte orada 2 müze bulunacak sanırım.Farkında olmadan müzeler kenti de oluyoruz sanırım.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 565758   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA