Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

7 yıl önce - Cmt 12 Şub 2011, 02:27
İST » Denizde Kablosuz İnternet Dönemi BaşlatılıyorDenizde Kablosuz İnternet Dönemi Başlatılıyor

Bugün İDO'nun davetlisi olarak, Yenikapı'da Adnan Menderes feribotunda düzenlenen tanıtım kokteyline ve basın toplantısına katıldık. Toplantıda Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM, İBB Başkanı Kadir TOPBAŞ, İDO Genel Müdürü Ahmet PAKSOY, TTNET Genel Müdürü Tahsin YILMAZ ve Türk Telekom'dan Gökhan BOZKURT birer konuşma yaptılar. Şehirhatları Genel Müdürü Süleyman GENÇ ve basın mensuplarının da hazır bulunduğu kokteyl saat 14:00'de başladı. 15:00-16:00 saatleri arasında da sistemin getirdiği yenilikler ve İstanbul kentiçi ulaşımı konularında bilgilendirici konuşmalara geçildi.


(+)


Davetten sonra akşam saatlerinde wowTURKEY-Ulaşım forumları'na gönderilen basın bülteni özetini de (bütünlüğünü bozmadan) birebir iliştirelim:

Alıntı:
İDO, Türk Telekom ve TTNET işbirliğiyle dünyada bir ilk: OnSealine

İDO, Türk Telekom ve TTNET, online dünyanın fırsatlarını müşterilerinin ayağına getiren yepyeni bir projeyi hayata geçiriyor. Dünyada bir ilk olan OnSealine projesi kapsamında TTNET WiFi altyapısı ile İDO feribotlarında yolcular, denizin ortasında kablosuz internet keyfini yaşayabilecekler.

Dünyada bir ilk olan ve internet altyapısını TTNET’in sağlayacağı, Türk Telekom grup şirketi Innova tarafından üretilen, feribot ve iskelelere yerleştirilecek “Akılmatik” isimli kiosklardan, Türk Telekom ve grup şirketlerinin hizmetleri sunulacak. Yolcular aynı zamanda doğalgaz, su ve elektrik faturalarını ödeyebilecek; internet bankacılığı işlemlerini yapabilecekler.

Dünyanın en büyük araç ve yolcu taşımacılık şirketi İDO ve Türk Telekom ile hayatın her alanında tüketicilere kesintisiz, hızlı, güvenli ve kaliteli genişbant internet hizmeti sunan TTNET, OnSealine Projesi’ni hayata geçiriyor.

OnSealine Projesi’nin tanıtım toplantısı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt ve TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz’ın katılımıyla 11 Şubat Cuma günü Adnan Menderes Feribotu’nda yapıldı.

Başlatılan yeni proje kapsamında, dünyada bir ilk olan uygulamayla 33 İDO iskelesine ve hızlı feribotlarına kurulan TTNET WiFi altyapısı ile yolcular, hem denizin ortasında TTNET WiFi ile kablosuz internet keyfini yaşayacaklar. Diğer taraftan feribot ve iskelelere yerleştirilecek olan “Akılmatik” isimli kiosklardan, Türk Telekom ve grup şirketleri ile İDO hizmetlerinden yararlanmalarının yanı sıra doğalgaz, su ve elektrik faturalarını ödeyebilecekler, internet bankacılığı işlemlerini yapabilecekler. Gelecekte de yolcular, “Akılmatik” kiosklarından hizmet vermek isteyen diğer firmaların hizmetlerine de erişebilecekler.

İlk etapta 8 hızlı feribot ve İDO terminallerine kurulacak olan “Akılmatik”ler, yakın bir zamanda İstanbul’un önemli merkezlerine yerleştirilecek.

Toplantıda konuşan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz; “2010 yılında ‘TTNET’le Her Şey Mümkün’ diyerek başladığımız yeni dönemde ürün ve hizmetlerimizi sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda yeni ‘dijital yaşamda’ müşterilerimize ‘rehberlik’ etme misyonu ile hareket ediyoruz. Hayatın her alanında teknolojik yeniliklerle var olma hedefi ve hem bireylerin hem de toplumun gelişiminde öncü rol oynama vizyonumuzla Türkiye’de internet kullanımının yaygınlaşmasında aktif rol oynuyoruz.” dedi.

Amaçlarının Türkiye’de herkesi” internet vatandaşı yapmak” olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: “WiFi kablosuz internet teknolojisi ve altyapısında dünyadaki en büyük operatörlerden biri olarak, bugün de ülkemizin gurur kaynağı kurumlarımızdan olan, dünyanın en büyük araç ve yolcu deniz taşımacılık şirketimiz İDO ile yepyeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. Projemiz kapsamında 33 İDO iskelesine ve hızlı feribotlarına TTNET WiFi altyapısı kuruldu. Artık vatandaşlarımıza denizin ortasında kablosuz internet keyfi yaşatacağız. Gerek internet hizmeti ile tüm servisleri gerekse TTNET’in zengin hizmet ve servis seçeneklerini tüm kullanıcılara erişebilir hale getirdiğimiz projemizden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde de tüm iletişim ihtiyaçlarını tek elden karşılamak ve interneti ülkemizin her köşesine ulaştırmak hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz”.

İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ise; “OnSeaLine” projesininin, İDO’nun güvenli, konforlu ve teknolojiyi fırsata dönüştüren entegre ulaşım hizmeti anlayışının yeni bir adımı olarak değerlendirdi. Paksoy şöyle devam etti: “Sizlerin de artık yakından bildiği gibi İDO olarak teknolojiyi her zaman yakın takip ederek, müşteri memnuniyetini iş yapış stratejimizin temeline oturttuk. Yeni fırsatlar konusunda cesur ve aktif tavrımızı korumayı çalışarak, beklentilerin ötesine geçebilmeyi önemsedik. Bu Bu boyutuyla, alanlarında öncü ulusal ve uluslararası kurumlarla sürdürdüğümüz işbirlikleri de bize değer katıyor, İDO ile Marmara’da yarattığımız modern yolculuk kültürünü, yenilikçi vizyonu koruyor ve geliştiriyor”.

Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin öncü yakınsama teknolojileri şirketi olarak, müşterilerimizin hayatına değer katmak, en iyi ve yenilikçi hizmetleri sunmak amacıyla ürün ve hizmet geliştiriyoruz. Yenilikçi bir yaklaşımla ülkemize en ileri teknolojileri, en son yenilikleri sunmak için yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İDO ile birlikte OnSeaLine Projesi’nde yer almaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Bozkurt, Türk Telekom olarak bu tür yakınsama odaklı ve Türk halkına yarar sağlayacak projelerde her zaman yer alacaklarının altını çizdi.

Proje Yolculara Neler Getiriyor?

Akılmatikler üzerinden;

 İDO bilet ve Sea& Miles Bonus işlemleri yapılabilecek.
 Türk Telekom ve grup şirketlerinin fatura ödeme, hizmet/paket/servis satın alma gibi işlemleri gerçekleştirilebilecek.
 İnternet bankacılığı işlemleri yapılabilecek.
 İGDAŞ, İSKİ, BEDAŞ v.b. kurumların faturaları ödenebilecek.

TTNET WiFi hizmeti kapsamında;

 TTNET ADSL aboneleri hediye TTNET WiFi dakikalarını yol boyunca denizin ortasında kullanacaklar.
 TTNET ADSL abonesi olmayanlar da yolculuk esnasında kiosklardan veya TTNET WiFi karşılama sayfasından kredi kartlarıyla dakika satın alıp kullanabilecekler.
 Verilen WiFi hizmeti ile TTNET ADSL aboneleri, TTNET'in Tivibu, TTNET Müzik, TTNET Oyun vb. ürünlerini yolculukları boyunca kullanabilecekler.

Kadir TOPBAŞ konuşmasında; 8 inç ekranların yakın bir zaman içinde kent dahilinde çalışan 18.000 taksinin tamamında da yaygınlaştırılacağını ifade ederken, Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM; İDO'nun 105 gemisiyle birlikte 85 ayrı noktaya hizmet verdiğini, ulaşım altyapısının güçlendirilmesi ve çeşitlendirilmesi, bütün ulaşım türlerini kullanacak bir altyapının oturtulmaya çalışıldığını, önümüzdeki 10 yıl içinde raylı sistemlerde tam anlamıyla bir bütünlük sağlanacağını, kentin altında halen binlerce işçinin 24 saat boyunca çalıştığını, İstanbul'un altında sabırla ikinci bir İstanbul daha inşa edilmekte olduğunu söyledi.

Raylı sistemlerde 2014 yılına kadar tüm anaaksların inşa edilerek hizmete girmiş olacağını, 420 kilometrelik Londra metro şebekesine göre maalesef 1 asır geç kalan İstanbul raylı sistem bütününün önümüzdeki 4 sene zarfında büyük bir kısmının tamamlanmış olacağını ve çok ciddi bir ulaşım rahatlığı sağlanacağına söz verdiklerini belirtti. Bu sayede trafik probleminin katlanabilir bir seviyeye çekilerek oturtulmasının ana hedefleri olduğunu, 8 yıl içinde ulaşım hususunda 92 katrilyonluk bir yatırım yapıldığını, bunun semeresinin 2014'e kadar alınmaya başlanacağını ilâve etti.

Raylı sistemlerin denizyolu ile birçok noktada entegre olacağını, aktramaların kolaylaşacağını da belirten Bakan, yakıt üzerindeki verginin kaldırılmasından sonra İDO'nun ciddi bir atılım yaptığını ve gelişme ivmesini bu sayede artırdığını belirtti.


(+)


Yapılan konuşmalardan sonra Adnan Menderes feribotunun alt katındaki salona konulan makinalarda Bakan, Belediye Başkanı ve Genel Müdürler tarafından sistemin ilk denemesi yapıldı.

wowTURKEY İstanbul-Ulaşım Forumları'ndan
Kemal ÇONTAY
Akın KURTOĞLU


Süha
7 yıl önce - Cmt 12 Şub 2011, 02:38

Bu hizmet çok iyi oldu İDO'nun eline sağlık. Ve projeyi destekleyen bakanımız Sayın Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIMa teşekkürler. Ayrıca açılışa katılan dostlarımın ayağına sağlık. Güzel bir açılaşa katılmışlar.

Kemal Çevik
7 yıl önce - Cmt 12 Şub 2011, 03:28
Biraz karışmış


Birşeyler yapılacak ama bültende işler biraz karışmış,

Alıntı:
İDO, Türk Telekom ve TTNET işbirliğiyle dünyada bir ilk: OnSealine


Ilk olan nedir? Hareket halinde bir araçtan internete bağlanmak mı? Çok geç benim bildiğim Thalys ve Britanny Feries var IDO'dan önce

Alıntı:
İDO, Türk Telekom ve TTNET, online dünyanın fırsatlarını müşterilerinin ayağına getiren yepyeni bir projeyi hayata geçiriyor. Dünyada bir ilk olan OnSealine projesi kapsamında TTNET WiFi altyapısı ile İDO feribotlarında yolcular, denizin ortasında kablosuz internet keyfini yaşayabilecekler.

Dünyada bir ilk olan ve internet altyapısını TTNET’in sağlayacağı, Türk Telekom grup şirketi Innova tarafından üretilen, feribot ve iskelelere yerleştirilecek “Akılmatik” isimli kiosklardan, Türk Telekom ve grup şirketlerinin hizmetleri sunulacak. Yolcular aynı zamanda doğalgaz, su ve elektrik faturalarını ödeyebilecek; internet bankacılığı işlemlerini yapabilecekler.


Iskelelerdeki kioksların WiFi teknolojisiyle ilgisi yok. Gemilerdeki kioksların alt yapısı da uydu ya da işin içinde Türk Telekom olduğuna göre mobil internet teknolojisi, deniz ortasında hareket halindeki bir araca WiFi ile erişmek kolay değil, hotspotları (verici) nereye koyacaklar.Alıntı:
Başlatılan yeni proje kapsamında, dünyada bir ilk olan uygulamayla 33 İDO iskelesine ve hızlı feribotlarına kurulan TTNET WiFi altyapısı ile yolcular, hem denizin ortasında TTNET WiFi ile kablosuz internet keyfini yaşayacaklar. Diğer taraftan feribot ve iskelelere yerleştirilecek olan “Akılmatik” isimli kiosklardan, Türk Telekom ve grup şirketleri ile İDO hizmetlerinden yararlanmalarının yanı sıra doğalgaz, su ve elektrik faturalarını ödeyebilecekler, internet bankacılığı işlemlerini yapabilecekler. Gelecekte de yolcular, “Akılmatik” kiosklarından hizmet vermek isteyen diğer firmaların hizmetlerine de erişebilecekler.Kiosklar bilgi edinmek için kullanılabilir, bu durumda zaten parasını ödeyip kioskta yer alan kuruluşlar ile işlem yapılır, ama herkese açık bu kiokslardan parasal işlem yapmak cesaret ister. Yapılacak olan gemilere ve iskelelere hotspotlar koyup insanların elindeki bilgisayar ile internete bağlamak ise bu artık sözü bile edilmeyen bir işlem, hele mobil internetten sonra gemide, trende WiFi'nin modası geçti bile.

Hani hatırlatayım dedim

Kemal ÇEVİKKemal ÇONTAY

7 yıl önce - Pts 14 Şub 2011, 00:45

İDO'ya nazik davetinden ötürü teşekkür ediyorum.


(+)


Dijital devrimlerin ardarda yaşandığı dönemimizde bir yenilikte İDO ve TTNET işbirliği ile meydana getirilen deniz ulaşımında internet bağlantısının hayırlı olmasını dileyerek edindiğim fotoğrafları paylaşıyorum.(+)

(+)
(+)

(+)


En son Kemal ÇONTAY tarafından Pts 14 Şub 2011, 00:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Kemal ÇONTAY

7 yıl önce - Pts 14 Şub 2011, 00:47(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


(+)


Metin Eksen
7 yıl önce - Pts 14 Şub 2011, 11:43

Hatırladığım kadarıyla araçlarda internet önceleri şehirlerarası otobüslerdeki gibi kablosuz modeme bağlantı şekliyle gerçekleştiriliyordu.Daha sonra bu durum "ttnet wifi noktası" şeklinde değiştirildi.Sadece kiosklar için tören yapılmasını anlarım ama bu törende göründüğü kadarıyla kiosklar ikinci planda kalarak asıl yeniliğin araçlarda internet erişimi ön plana çıkartılmış ancak bu hizmet ido'da birkaç aydır varolan bir hizmet değil mi yanlışım varsa düzeltin lütfen.Bu aralar yapılan işler törenlerden önce hizmete girip kullanılmaya başlandığı için (örn: dolmabahçe-bomonti tüneli, sinan erdem spor salonu) bu törenin de gecikmeli olma ihtimali yüksekBurç

7 yıl önce - Pts 14 Şub 2011, 13:25

TTnet wifi bağlantı noktasına girebilmek için evinde faturalı internet bağlantın olması gerekiyor ve uluorta şifreni vermen gerekiyor. Ve aylık birkaç saat belli bir limitin var. Örneğin turist gelmiş, internete nasıl girecek?

Niye İDO iskele ve vapurlarında gerçekten bedava internet wifi yayını yapılmıyor?
Parasını ödediğim birşeyi bana bir lütufmuş gibi sunmaya gerek var mı?


Kemal Çevik
7 yıl önce - Sal 15 Şub 2011, 10:52
Bazı bilgiler doğru değil


Alıntı:
TTnet wifi bağlantı noktasına girebilmek için evinde faturalı internet bağlantın olması gerekiyor ve uluorta şifreni vermen gerekiyor. Ve aylık birkaç saat belli bir limitin var. Örneğin turist gelmiş, internete nasıl girecek?


Evde ADSL abonelerinin hediye dakikaları var doğru. ADSL kullanıcı adın ve WiFi şifresi ile giriliyor, kendi makinen ile bağlanmazsan şifreyi uluorta kullandığın da doğru.

ADSL abonesi değil ya da turistsen iki seçeneğin var. Ya TTNET WiFi olduğunu belirlediğin yerde, ki bunu kablosuz bağlantı arayarak ya da bulunduğun mekandaki ilanlardan anlayabiliyorsun, internete bağlandığın anda TTNET WiFi anasayfası karşına gelerek istersen kredi kartınla süre satın alabileceğini söylüyor, ya da hala varsa ön ödemeli paketleri TTNET bürolarından satın almak.

http://www.ttnetwifi.com.tr/nasil_baglanirim.html

Haftalık 150dk 750 kuruş, ki saati yaklaşık 1,40 avro ediyor, avrupada bildiğim en ucuz tarife.

Alıntı:
Niye İDO iskele ve vapurlarında gerçekten bedava internet wifi yayını yapılmıyor?


Dünya üzerinde bunu yapanı biliyor musun? Otel ve diğer mekanler bile artık müşterilerine yaptıkları harcama karşında anlık/günlük şifreler vererek bu hizmeti veriyorlar. Vapurda belki şifresiz olabilir neticede yolculuk ediyorum ama iskelede bedava ve şifresiz olduğunu kabul edince iskelelerin nasıl işgale uğrayacağını ve bir müddet sonra vericilerin kilitleneceğini tahmin etmek zor olmasa gerek.


Alıntı:
Parasını ödediğim birşeyi bana bir lütufmuş gibi sunmaya gerek var mı?


Doğru söze ne denir

Kemal ÇEVİK


memocaney
7 yıl önce - Sal 15 Şub 2011, 11:47

Hem paralı hem kotalı hem de sansürlü internet! Yok ben almayayım, kalsın.

Bulut Turhan

7 yıl önce - Pzr 06 Mar 2011, 17:23

Kemal Abi affına sığınarak söylüyorum,
başlığı ilk gördüğümde içimden engel olamadım bir gülme geldi.
Gemide kablosuz internet lafı güldürdü beni.Zira gemide kablolu internet biraz zor olurdu kanımca.

Konuya dönersek,bu uygulam zaten birçok halka açık yerde var.Fuarlarda,otelelrde,AVM lerde var.
Parasını ödediğin bir hizmetin kullanım alanı genişlemiş sadece.Bir hizmet değil bence de.
Genede hayırlı olsun.Sonuçta internet her yerde lazım.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM