Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Okhan
17 yıl önce - Cmt 04 Arl 2004, 13:56
Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi


Kale Kapısı ile Cumhuriyet meydanı arasında bulunan Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi (nedense hep gözden kaçar), Yivli Minare Külliyesi içinde yer alan Mevlihane'de 1963 yılında hizmete girmiştir. İki kapalı salonu ve açık teşhir salonu bulunan galeride, resim, heykel ve diğer güzel sanatlar sergilenir. Arkada gözüken Yivli Minare'yle birlikte hoş bir görüntü oluşur. Buyrun:

Gündüz:


(+)

(+)


Gece:


(+)


mert ay
17 yıl önce - Pzr 05 Arl 2004, 23:19

Son fotoda önünden araba nasılda geçmiş öyle...Kaç yapıyodu o esnada,modeli neydi?

erengin
17 yıl önce - Sal 07 Arl 2004, 15:52

Okhan'ın ilk ve üçüncü fotoğraflarında görülen konik kubbeli türbe ZincirKıran Mehmet Bey türbesi. Galerinin bahçesinde yer alıyor. Son gittiğimde camları kırık ve içeriye amerikan kolasının boş kutuları atılmış durumdaydı.(+)


Kapısı(+)Bu fotoğraf ta galeri olarak kullanılan tarihi binanın mimarisinin güzelliği için olsun..(+)
irfan x
17 yıl önce - Sal 31 May 2005, 12:40

Buranın içinden fotoğraf çekmeniz mümkün mü?

Barış Özyurt
17 yıl önce - Sal 31 May 2005, 17:34

Antalya'nın geçmişine, tarihine meraklı biri olarak Zincirkıran Mehmet Bey hakkında bildiklerimi, Google'dan da destek alarak ( tarihler akılda kalmıyo tabii ) aktarmak istiyorum :

Gerçek ismi Mübarizeddin Mehmet Bey'dir, "Zincirkıran " ünvanıdır. Ömrünü Antalya için Kıbrıs'lılarla savaşarak geçirmiş bir kumandandır. Kıbrıs Kralı, 1361 yılında Antalya'yı Türkler'den geri almıştır ama Zincirkıran Mehmet Bey bundan yılmamış ve 12 yıl Antalya'yı geri almanın mücadelesini vermiş ve 1373 yılında Antalya'yı Kıbrıs Kralından geri alarak Hamitoğulları beyliğine (Tekelioğulları kolu) geri kazandırmıştır. Zincirkıran Mehmet Bey Antalya'yı geri almış olmanın şükranı olarak Yivli minare altındaki 6 kubbeli camiyi baştan aşağı elden geçirtmiş, onartmış ve bugünkü haline getirtmiştir.

Not : Hamitoğulları Beyliği döneminde Antalya Hamitoğullarına bağlı olan Tekelioğulları Kolu'nun yönetimindeydi. Antalya'nın Osmanlı'lara geçişi de 1392 yılı - Yıldırım Beyazıd dönemidir.sayfa 1
ANA SAYFA -> ANTALYA