Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
yılmaazz88
3 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 20:34
Ankara'ya 3 Yeni Vakıf Üniversitesi Geliyor

Alıntı:
ÖSYM'nin yeniden yapılandırılmasını öngören kanun teklifini görüşen Meclis Milli Eğitim Komisyonu alt komisyonu, çalışmalarını tamamladı.
5 ayrı toplantı sonrasında rapor yazım hazırlıklarına başlayan alt komisyon, 7 yeni vakıf üniversitesi kurmayı kararlaştırdı. Kanun teklifi önümüzdeki hafta Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşülecek. Bu 7 vakıf üniversitesinden biri, medya ve madencilik sektöründe Türkiye'nin önde gelen isimlerinden Akın İpek tarafından kurulacak olan 'Altın Koza' üniversitesi. Ankara'da eğitim verecek üniversitede 'iletişim fakültesi' başta olmak üzere 'güzel sanatlar, insani bilimler ve edebiyat, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler' fakülteleri ile sosyal bilimler enstitüsü bulunacak. Altın Koza'nın dışında tıp ağırlıklı 'Ankara Bilge Üniversitesi' kurulacak. 'Türk Hava Kurumu Üniversitesi', 'Bursa Orhangazi Üniversitesi', 'İstanbul Gelişim Üniversitesi', 'Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi' ve 'Üsküdar Üniversitesi' açılacak diğer vakıf üniversiteleri.
Yardımcı doçentlere derece müjdesi
Öte yandan yardımcı doçentlerin uzun yıllardır beklediği 'derece' müjdesini de 'alt komisyon' verdi. Alt komisyonda teklife eklenen bir madde ile halen en fazla 3. dereceye kadar inebilen yardımcı doçentlere birinci dereceye kadar inme hakkı getirilecek. AK Parti Grup başkan vekillerinin verdiği kanun teklifinde yer alan ve meslek liselerinin polis meslek yüksekokullarına giriş yasağını kaldıran madde de aynen kabul edildi. Ayrıca ÖSYM Başkanı'nın YÖK'ün belirleyeceği üç aday arasından birinin Bakanlar Kurulu'nca teklifi ve cumhurbaşkanınca atanması önerisinden 'Bakanlar Kurulu' çıkarıldı. Bu durumda cumhurbaşkanı, YÖK'ün önereceği üç kişiden birini doğrudan ÖSYM başkanı olarak atayacak.

Kaynak:http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1089293

Kurulması planlanan 7 yeni vakıf üniversitesinin üçü Ankara'da olacak.Bunlar Altın Koza Üniversitesi,Ankara Bilge Üniversitesi ve Türk Hava Kurumu tarafında kurulacak olan üniversite(THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi)
Son günlerde Ankaramızla ilgili hep olumsuz haberler duymaktan bıkmış biri olarak neşemiz biraz yerine gelsin diye bu haberi koymayı düşündüm.

İ.Hakkı Erdoğan
3 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 21:29

Altın Koza Üniversitesi

KanalTürk'ün ve Koza'nın sahibi Akın İpek tarafından kurulacak bir üniversite, ayrıca Akın İpek madencilik sektöründe de etkin bir isim.Bu üniversite muhtemelen madencilik ve basın-yayın alanında ihtisaslaşan bir üniversite olacak.

Akın İpek'in bu üniversiteyi Ankara'da kuracak olması yönündeki isabetli kararından ötürü kutluyorum.Ankara'ya yatırım yapmaktan kaçınan medya gruplarına örnek olsun.

Arkası sağlam, Akın İpek adı iyi bir eğitim kadrosu kurulması için yeterli olacaktır.Ne gerekiyorsa yapılacaktır.Belirli ihtisas alanları olacak, mezunlara da o ihtisas alanlarında geniş iş olanakları sağlanacaktır.Ankara için en az bir devlet üniversitesi kadar faydalı olur.

Ankara Bilge Üniversitesi

Bu üniversitenin arkasında GSGM var.GSGM Ankara'ya doğru düzgün bir stat yapmazken böyle bir yatırımla gönlümüzü alıyor sanki.

Yer olarak Gölbaşı düşünülüyormuş, arkasındaki GSGM desteği sebebiyle de fiyatları normal vakıf üniversitelerinin yarısı kadar olacakmış diye haberler var medyada.

İhtisas alanı spor, spor alt yapısı ve tıp dalları olacak olan bu üniversite Ankara için güzel bir kazanç.

THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi

Bu üniversitenin de arkasında THK var adından da anlaşıldığı gibi.Yer olarak Etimesgut seçilmiş, muhtemelen Etimesgut'taki THK tesisleri içinde faaliyet gösterir.Sivil havacılık adına önemli bir fırsat sağlayacak bir üniversite olacaktır.Türkiye'nin her yanından öğrenci çekecektir kesinlikle.Mezunları da dünyanın her yerinde iş bulabilecektir.

Belirli bir ihtisas alanı olan ve belli bir plan dahilinde kurulan bu üniversite de Ankara adına önemli bir kazanç olacaktır ayrıca Etimesgut için de.

Ankara'da açılan üniversitelere baktığımızda özel üniversite dahi olsalar belli alanlarda isim yapan üniversiteler olduklarını görüyoruz.Bilkent'in mühendisliklerde, Başkent ve Ufuk'un tıpta, TOBB'un endüstri ile alakalı alanlarda önemli üniversiteler olduğu ; eğitim kalitesi açısından en iyi devlet okulları ile yarıştıklarını biliyoruz.Ankara'daki yeni üniversiteler de yine bu ayarda olacaklar.Bunun kazancı da şehre çok daha fazla değer katacak.

Bu 3 yeni vakıf üniversitesinden önce TED Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi de hizmete girecektir.Şu anda 11'i üniversite, 3'ü devlet akademisi olan yüksek öğrenim kurumu sayısı yakın süreçte TED ve YB ile 13+3'e, bu yenilerler 16+3'e çıkacaktır.

2015 yılında Ankara'daki üniversitelerin listesi şu olacak:

1.Ankara
2.Altın Koza(vakıf)
3.Atılım(vakıf)
4.Başkent(vakıf)
5.Bilge(vakıf)
6.Bilkent(vakıf)
7.Çankaya(vakıf)
8.Gazi
9.Hacettepe
10.Orta Doğu Teknik
11.TED(vakıf)
12.THK Sabiha Gökçen(vakıf)
13.TOBB(vakıf)
14.Turgut Özal(vakıf)
15.Ufuk(vakıf)
16.Yıldırım Beyazıt

Ayrıca

17.GATA
18.Kara Harp Okulu
19.Polis Akademisi

Ankara, Türkiye'nin çekim merkezidir ; isteyen istediğini yapsın.Her türlü engellemeye, her türlü zorluğa rağmen insanlar geliyor yatırım da yapıyor, göç de ediyor.

Yakup

3 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 21:32

Bence tam bir rezalet, Üniversite yapa yapa, bu isler olmuyor, 8 yüzbin yeni mezuniyetin yerine 1milyon yeni issiz mezun olacak....

ufuk06
3 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 22:54

Bu THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi'ne sevindiğimi söyleyebilirim. Umarım burada üst düzeyde uzayla ilgili çalışmalar yaparlar.

sedat karahallı
3 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 23:11

Alıntı:
Bence tam bir rezalet, Üniversite yapa yapa, bu isler olmuyor, 8 yüzbin yeni mezuniyetin yerine 1milyon yeni issiz mezun olacak....

Bence sizin düşünceniz tam bir rezalet.
Üniversitesiz işşizler olsa daha mı iyi.
Eğitim almak isteyen herkesin bu talebi karşılanmalı.
Herşeye karşı çıkma refleksinizden bir kurtulun artık.
Ankara'mıza hayırlı olsun.

mertoviçizmir

3 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 23:13

ankara gercekten cok gelişti ankarayı böyle gördükce artık roma , atina , madrid ile yarısacak konuma geldi gercekten tam bir avrupa baskenti olmaya basladı , hızla gelişiyor üniversiteler ardı ardına yapılıyor , nüfus 5 milyona yaklastı , gökdelenler hızla yükseliyor , yesil bir sehir , metrolar 2 sene sonra bittiginde 50 km fazla metrosu olan bir avrupa metropolü olacak , 100 km tramvay düsünülüyor gercekten baskent hak ettigi yerde tebrik ediyorum
Bir izmirli olarak ankarayı kıskanmamak elde değil valla bizde hiçbir gelişme yok ne metro , ne tramvay , 7 tane üniversite , göç azaldı , kentsel dönüsüm yok , yesil alanlar sayılı... İzmir hakettigi yerde değil bu gidişle bursa da antepte bizi gececekler

Yakup

3 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 23:21

Alıntı:
Bence sizin düşünceniz tam bir rezalet.
Üniversitesiz işşizler olsa daha mı iyi.
Eğitim almak isteyen herkesin bu talebi karşılanmalı.
Herşeye karşı çıkma refleksinizden bir kurtulun artık.
Ankara'mıza hayırlı olsun

Üniversite yapa yapa, bak bakalim, kac tane üniversitemiz uluslararasinda ilk 100te..?

Hep üniversite yapacagina onun yerine, olan üniversitenin seviyesini yükseltmek daha mantikli olmazmiydi..?

İ.Hakkı Erdoğan
3 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 23:24

Alıntı:
Üniversite yapa yapa, bak bakalim, kac tane üniversitemiz uluslararasinda ilk 100te..?

Hep üniversite yapacagina onun yerine, olan üniversitenin seviyesini yükseltmek daha mantikli olmazmiydi..?

Yeni üniversite yapmak eskilerin kalitesini arttırmaya engel bir şey mi sanki?

Bu arada Akın İpek yeni üniversite açmasa, parasını mevcuttaki üniversitelerden birine verecekti de biz bilmiyorduk...

Ayhan
3 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 23:25

Yeni üniversitelerin açılmasına neden karşı çıkıyoruz ki, eski üniversiteler kendini geliştiremiyorsa yenilerinin ne suçu var? Ankara'ya hayırlı olsun...

alen_1989
3 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 23:37

Yeni üniversiteler eğitim sistemimize ve Ankara'ya hayırlı olsun.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet