Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
alizeybek
9 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 00:37

Alıntı:
İstanbul film endüstrisini keşfetti

Deniz SİPAHİ 15.01.2011

BİR televizyon kanalında Lübnan sokaklarında yapılmış röportajlara denk geldim.

Türkiye’yi soruyorlar, Türk dizilerini...
Hem Türkiye, hem diziler müthiş popüler...
Birisi diyor ki...
“Sırf çekimlerin yapıldığı mekanlarda yemek yemek için, alışveriş yapılan yerlerde alışveriş yapmak için her ay neredeyse İstanbul’a gidiyoruz...”
Bir başkası...
“Türkiye bizim rol modelimiz, dizilerdeki karakterler de bizim sanatçılarımız...”
Diğeri...
“Diziler sayesinde İstanbul’u merak ettim. Şimdi yılda birkaç kez İstanbul’a gidiyoruz...”
Yıllardır yazdığım bir konu...
Amerika film endüstrisini çok iyi kullanır; İtalyanlar da son dönemlerde İspanyollar da...
Hollywood’un ünlü yıldızları Roma sokaklarında yürüdükçe, Venedik’te gezindikçe; hele hele o film tuttuysa birkaç ay sonra o mekanlara bir turist akını başlar.
Örnekler çok...
İstanbul bunu keşfetti; Türkiye bu gücün farkına vardı.
Filmler, diziler sayesinde büyük bir coğrafyayı etkisi altına almaya başladı.
Oysa...
İzmir ve çevresi; bütün Ege doğal bir film platosudur.
Roma’da olmayan olanak buralarda vardır.
Olağanüstü prodüksiyonlar yapmadan, paralar harcanmadan bu doğal platformlarda pekala film çekilebilir.
Geçen gün Özdemir Nutku’nun 80’inci yaş gününü kutladığımız sürpriz partiye gittiğimizde de konuştuk.
Bugün ekranlarda gördüğümüz, filmlerine gittiğimiz hem oyuncuların, hem de perde arkasındaki ekibin büyük çoğunluğu İzmirli ya da İzmir’den yetişme...
Yani...
Her şey var.
Helva için sadece niyet yeterli...

BEN OLSAYDIM

Çok dizi meraklısı değilim ama...
Eğer...
Tanıdık mekanlar var ise...
Senaryo beni çekiyorsa...
Bende bir merak uyandırıyorsa...
Çekimler hoşuma gidiyorsa...
Bazen göz ucuyla da olsa ekrana bakıyorum.
“Fatmagül’ün suçu ne” dizisinin çekimleri Çeşme Ildırı’da başladı, sonra İstanbul’a gitti.
“Bitmeyen Şarkı” Urla’da başladı, sonra İstanbul’a gitti.
“Kavak Yelleri”nin Seferihisar, Urla ve İzmir’de çekimleri yapıldı, sonra İstanbul’a gitti.
Gitmeyebilir miydi?
Bence hepsi kalabilirdi.
Dizilerin, filmlerin o kentlere, o coğrafyaya büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.
Ben olsam...
Mevcutların, yenilerinin Ege Bölgesi’nde çekilmesini teşvik ederdim. Bu prodüksiyonlar için bütçelere kaynak aktarırdım.
Yönetmenlere, senaristlere, prodüksiyon şirketlerinin yöneticilerine “açık davette” bulunurdum.

Selim Gökdemir’den sinemaya yatırım

Film, dizi... Prodüksiyonlar, müzik organizasyonları...
İzmir’in pek de yatırım yapmadığı sektörler...
Belki buna eğlence sektörünü de eklemek gerekir.
Mutlaka, ama mutlaka İzmir’in bu konuya eğilmesi gerekir.
Bu sektörün farkında olanlar da yok değil. Örneğin; Megapol İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, inşaat sektörünün yanında film endüstrisine de büyük ilgi duyuyor.
Bunun için bir şirket kurdu ve birçok bağlantı yaptı.
Hatta düğmeye basıldı bile...
İlk film bu yıl içinde başlayacak, İzmir’de geçecek bir aşk öyküsü...
Selim Gökdemir, şöyle konuşuyor:
“Ben film endüstrisine çok inanıyorum. Dünyadaki algı filmler üzerinden kuruluyor. Bugün Amerika’nın, Japonya’nın, Çin’in, İsrail’in algısının önemli ağırlığı sinemadandır. Bizim de ulusal sinemamızla bu ligde olmamız gerekir. İzmir bunun için ideal bir kent... Ben nasıl bugüne kadar inşaata yatırım yaptıysam, bundan sonra da film endüstrisine de yatırım yapacağım...”
İkinci ve üçüncü filmlerin projeleri de hazır...
İkinci film Bakü – Tarhan – Paris üçgeninde geçecek.
Üçüncü filmde ise, konu Osmanlı olacak.
Bu arada Gökdemir, son tartışmalarla ilgili “Tarihi tarihçilere bırakalım. Bu eleştirilere katılmıyorum. Osmanlı zengin bir malzemedir. Türk filmleri bu konuyu bugüne kadar çok işlemedi, ama bundan sonra daha iyi işleyebilir” diye düşünüyor.
Selim Gökdemir ilk prodüksiyonda acemiliğini atmak, sektöre de biraz ısınmak istiyor.
Belki de sonrasındaki yatırımlar çok daha hızlı gelecek...

Hürriyet

H.Bayraklı
9 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 01:59

Aslında İzmir'de birçok dizi çekilebilir... Örneğin;

FATMAGÜL'ÜN SUÇU NE?: Aliağa-Çeşme-Urla-Balıklıova

AKASYA DURAĞI: Bornova, Buca, Balçova

ARKA SOKAKLAR: Kadifekale-Yeşildere-Tepecik-Yamanlar-Çiçek Mahalle (Bayraklı)

GENİŞ AİLE: Bayraklı (Osmangazi-Manavkuyu)

v.s. v.s. v.s. liste yapmaya kalksak; İstanbul'daki dizilerin çoğuna İzmir'de mekan bulabiliriz.

İZMİR ÇETESİ adlı dizi umarım sonradan İstanbul'a göç etmesin... Ufak bir senaryo değişikliği ile çete İstanbul'a gidebilir. Dolayısıyla dizi İzmir'den gider... Sonra sadece adı İzmir olarak kalır.

Ayhan
9 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 02:02

Fatmagül, İzmir'de çekiliyor zaten...

Ayrıca, Bitmeyen Şarkı dizisi de Urla ve Alaçatı'da çekiliyor. Ama son birkaç bölümdür İstanbul'dalar...

muratisik
9 yıl önce - Pzr 13 Şub 2011, 19:27

İzmir Çetesi'nde senaryo değişikliği olmuş. Kulüplerle anlaşılamadığı için karakterler Karşıyaka'lı ve Göztepe'li yapılmaktan vazgeçilmiş. Altay'lı ve Bucaspor'lu olacaklarmış.

behzat ksk
9 yıl önce - Pzr 13 Şub 2011, 19:35

Alıntı:
İzmir Çetesi'nde senaryo değişikliği olmuş. Kulüplerle anlaşılamadığı için karakterler Karşıyaka'lı ve Göztepe'li yapılmaktan vazgeçilmiş. Altay'lı ve Bucaspor'lu olacaklarmış.

murat bey göztepe klübünün dizilerde adının kullanılmasına yanaşmadığını biliyorum ama karşıyakayla anlaşılamadığını bilmiyordum haber kaynağı ne acaba?

dizi konusundaki düşünceme gelince,fragmanı izledim pek kaliteli gibi gelmedi bazı usta oyuncularla durum kotarılmaya çalışılmış gibi,ben şahsen behzat ç kalitesinde bir dizi olmasını isterim izmirle ilgili.

invest_35
9 yıl önce - Çrş 23 Şub 2011, 18:37

'İzmir Çetesi' başlamadan mahkemelik oldu!

İzmirli Mimar Cihat Kemal Pehlivanoğlu, Avukatı Yusuf Akın aracılığıyla, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, çekimleri halen İzmir’de devam ve önümüzdeki hafta ulusal kanallardan birinde yayına girecek "İzmir Çetesi" dizisi için suç ihbarında bulundu. Çete sözünün sözlük anlamının, "Yasa dışı işler yapmak veya etrafındakileri korkutmak amacıyla bir araya gelmiş topluluk" olduğunu belirten mimar Pehlivanoğlu, ülkemizin en demokratik ve uygar kentlerinden birisi olan İzmir’in Çete kelimesiyle yan yana getirilmesinden dolayı çok üzüntü duyduğunu belirtti. Suç ihbar dilekçesinde, İzmir’in EXPO 2020’ye donanım ve şartlar bakımından en şanlı aday olduğunu ve sevdiği kentin çete olarak anılmasına neden olunmasını kabul edemediğini söyleyen Pehlivanoğlu, çete sözünün İzmir sözüyle birlikte kullanılmasının, demokrasinin beşiği olan İzmir adını kirlettiğini, dünya şehri olmayan yolunda hızla ilerleyen İzmir’in çetelerin şehri gibi algılanmasına neden olacağını iddia ederek, dizinin adının değiştirilmesi, dizinin yayınlanmasına tedbir konulması ve bu ismi koyanlar hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.

Sağduyulu aydınların, ulusal bazda yayın yapan televizyon yapımcılarının davranışları ve eylemleriyle ulusumuzun birlik ve beraberliğini muhafaza edebilmek için çaba sarf etmeleri gerektiğini anlatan mimar Cihat Kemal Pehlivanoğlu, dilekçesinde şöyle dedi:

"İzmir için aşağılayıcı ve bölge farklılığı gözeten deyimi bilerek seçmiş iseler bu eylemlerinde kasıt olduğu ortaya çıkar. Yeirne onlarca olumlayıcı ve aşağılama içermeyen deyim kullınabilecekken ısrarla çete denmesi de eylenin kasıtlı olduğunu düşündürmekte. Son derece hassas bir zeminde muhafaza edilmeye çalışılan İzmir Kent kimliği ve dünya değerleri, böylesine aşağılayıcı sözlerle anılır ve kişisel çıkarlar uğruna uluorta kullanılırsa, bunun ceremeresini yine Türk halkı çeker. Türk halkının değer verdiği, saygı duyduğu değerleri, böylesine aşağılayıcı bir şekilde kullanmak ve kent isimleriyle yan yana getirmek, kimseye bir fayda sağlamaz."

Mimar Pehlivanoğlu, ihbar dilekçesinin sonunda, İzmir Çetesi dizinin olumlayıcı bir isim bulunana kadar ihtiyati tedbirle olarak durdurlamasını isteyip, yazılı, görsel ve özellikle digital ortamdaki olumsuzlayıcı ve aşağılayıcı bu deyimin silinmesinin yine yapımcı firmaya yaptırım uygulanmasını istedi. Dizini isim kullanmada ısrar etmesi halinde ise şüpheliler hakkında ceza davası açılması için karar verilmesini de istedi. İzmir’in tarihinin incelendiğinde onu ön plana çıkarkan hiçbir çete faaliyetinin olmadığını, suç örgütlerinin değil, hak arayan insanların kurduğu örgütlerin daha çok bilindiğine dikkat çekerek, "Kimsenin güzel İzmir’in adının yanına suç işlemeyi iş haline getirmiş bir örgütü tanımlayan çete sözüyle kirletemez" dedi.

mi? mi bilmiyorum? Siz ne dersiniz?

H.Bayraklı
9 yıl önce - Cmt 26 Şub 2011, 20:33

İZMİR ÇETESİ yaklaşık 20 dakika sonra STAR'da başlayacak

Aslında pek dizi izlemem, sabit izlediğim dizi yoktur... Zap yakarken ne çıkarsa seçerim birini izlerim.
Ama İZMİR ÇETESİ'ni merak ettim. İzmir'in sokaklarını, belediye otobüslerini falan gösteriyor.
Eğer güzel bir diziyse sabit izlerim.

BuğraTokmakoğlu

9 yıl önce - Cmt 26 Şub 2011, 22:07

Tez zamanda reytingden dolayı tarihe gömüleceğini düşünüyorum. Özellikle İzmir coğrafyasını bilenler için türlü türlü hatalarla dolu, oyunculuklar ise oldukça vasat. Özellikle Kadir İnanır'ın rolü hiç olmamış. Kızı rolündeki kadın ise rol yapmaktan oldukça uzak.

* Kordon'dan Alsancak yönüne giderlerken birden araçla Varyant'ta ortaya çıkıyorlar,

* Konak İskele önünden Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yönüne giderken araçla Varyant üzerinde ortaya çıkıyorlar,

* Bucaspor ve Altay maçı önünde taraftarlar kavga ediyor. Bu iki takım farklı liglerde mücadele ediyor.

Şimdilik gördüğüm tutarsızlıklar böyle ama gerçekten oyunculuklar çok sıradan.

Ayrıca polislerin konuşma tarzları çok abes ve katı olmuş. Gazetecilere davranış biçimleri ise bir gazeteci adayı olarak kabul edilemez. Dizideki genel imajın İzmirli yankesici ve hırsızlar üzerine kurgulandığını söylersek pek hoş bakamıyorum. İzmir milliyetçisi değilim ama konu bakımından daha yaratıcı olunabilirdi. Bkz: Kavak Yelleri'nin cıvıtmamış ilk sezonu!

izmir29
9 yıl önce - Cmt 26 Şub 2011, 22:15

buğra arkadaşım hatalara dikkat etmişsinde kendi hatana bakmamışsın altay buca gecen yıl aynı ligdeydiler ve dizi başlarken sahnede bir yıl önce diyordu anladın ona bakarsa diğer dizilerdede hatalar var istanbulda kurtlar vadisi çekilirken kartalda olan sahne bi anda sabiha gökcen havalimanına dönüyor

batuhan
9 yıl önce - Cmt 26 Şub 2011, 22:58

Dizide çekim alanlarında tutarsızlıklar olması normal.Siz İzmiri bildiğiniz için bunların farkındasınız.İstanbulda çekilen diziler içinde arkadaş demiş zaten onlar biliyor hataları.Çok abartılacak bişi yok.Ben diziyi beğendim.Çok kötü değil.Yarın reyting oranlarına bakarız ona göre devam edip etmeyeceği belli olur zaten.

sayfa 2
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet