Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
fatih civelek
10 yıl önce - Çrş 02 Şub 2011, 19:18
Van Gölü İlk Deniz Otobüsüne Kavuşuyor


Van - Van Gölü İlk Deniz Otobüsüne Kavuşuyor
Van'a deniz otobüsü geliyor

Ulaştırma Bakanlığı tarafından 10 milyon lira kaynak ayrılan Van Gölü, Edremit ilçesi sahilinde yapılacak çalışmayla ilk marinasına kavuşuyor.ntvmsnbc ve Ajanslar | Güncelleme | 15:07 TSİ | 01 Şubat 2011 | Salı

VAN - 3 bin 713 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Türkiye'nin en büyük gölü olan ve yöre halkı tarafından ''deniz'' olarak anılan Van Gölü'nde yat turizmini başlatmak ve su sporlarını desteklemek amacıyla hazırlanan ''Küçük Tekne Bakım ve Barınma Yeri'' projesine Ulaştırma Bakanlığı da destek verdi.Van Valisi Münir Karaloğlu, kentin en önemli değerlerinden biri olan Van Gölü'nün, şimdiye kadar turizm başta olmak üzere su sporları ve taşımacılık alanlarında tam anlamıyla kullanılmadığını belirtti.

''Van denizini kullanabilmemizin ön koşulu, buradaki altyapı eksikliğini gidermektedir'' diyen Vali Karaloğlu, bu kapsamda gölün belirli noktalarına son 1 yılda yaptırılan 6 iskelenin faaliyete geçtiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Van denizinde yapımına başlanan iskelelerin tamamlanması, deniz üstü araçların yenilenmesi ve hızlı deniz araçlarının su ile buluşması lazım. Son yıllarda maalesef Van denizinin kullanımında çok büyük sıkıntı var. Biz de bu sıkıntıyı gördüğümüz için son bir yıldır Van Gölü sahiline 6 iskele yaptırdık. Bunlar olmadan Van denizini kullanamazsınız. Yani denizle ilgili altyapıyı tamamlamadan üstyapıda bir iş yapmanız mümkün değil. Van denizinde çok büyük eksikliğini hissettiğimiz, küçük araçların, gezinti araçlarının park edeceği, kışlayacağı bir marinamız yoktu. Milletvekillerimizin de çok ciddi gayretleri ile Van-Edremit'te 10 milyon bütçeli bir marina yapılması, 2011 yılı bütçesine konuldu. Şu anda projesi yapılıyor. İnşallah bahar döneminde ihalesi yapılacak ve bu yıl inşaatına başlanacak. Bu yıl içerisinde inşaatı bitmeyebilir ama önemli olan bunun başlamasıydı. Çalışmanın tamamlanmasıyla Van denizi ilk marinasına kavuşmuş olacak.''

Karaloğlu, marinanın tamamlanmasıyla Van Gölü'nün, yat ve yelkenlilerle donatılmış bir göle bürüneceğine inandığını bildirerek, ''Bu kentin turizminde deniz önemli. Van'a gelecek turistlerin, zamanının bir kısmını mutlaka denizde geçirmemiz gerekiyor. Çünkü adalarımız var, adalarda insanların ilgisini çekebilecek dini yapılar var. Onların ilgisini çekebilmek için de ancak deniz üstü modern araçlarımız olacak ve bunları bağlayabileceğimiz iskelelere, marinalara ihtiyaç var'' dedi.

TATVAN VE AHLAT'A DENİZ OTOBÜSLERİ İLE ULAŞIM SAĞLANACAK

Van'dan Bitlis'in Tatvan ve Ahlat ilçelerine göl üzerinden ulaşımı sağlayacak 2 adet deniz otobüsü alınacağına da dikkati çeken Karaloğlu, deniz otobüslerinin alınması için valilik bütçesine 2 milyon 800 bin lira aktarıldığını dile getirdi. Karaloğlu, deniz otobüslerinin 75'er kişilik ve saatte 30 deniz mili hız yapabilecek kapasiteye sahip olacağını belirterek, şöyle konuştu:

''Deniz otobüslerinin alınmasıyla Van denizi yine ilk defa deniz otobüsü ile buluşmuş olacak. Bu deniz otobüslerimiz ile Van'a gelen turistlere, Bitlis'in Tatvan ve Ahlat ilçelerini gezdireceğiz. Biz, kent turizmini sadece Van olarak değil, Van denizi havzası olarak düşünüyoruz. Bunun için de mutlaka Van denizi üzerinde bizim seyrüseferde kullanacağımız hızlı deniz araçlarına ihtiyacımız var. Yeni alınacak 2 deniz otobüsü ile bunu başlatmış olduk'' şeklinde konuştu.

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25177776/


Kerim AK

10 yıl önce - Çrş 02 Şub 2011, 19:58

Van gölüne önceki yıllarda gölde bulunan gemileri kullanacak kaptanlara eğitim vermek için bir süre Van ilimizde bulundum.Bu bölgenin halkı gerçekten iyi hizmetleri hak eden misafirperver insanlar.Bu vesile ile hepsine sevgi ve selamlarımı sunarım.
Van gölünde çalışan feribotları yeniden inşaa ederek özellikle hızlarını arttırarak deniz otobüsüne ihtiyaç bırakılmaması ve bu işe ayrılan kaynakla inşaa edilen gemi ve tersaneyle gerçekten ihtiyaç olan bu hızlı ulaşıma kavuşulmuş olurdu.
Bu gemiler için kurulu alt yapı ve limanlardan istifade edilebilirdi yani bir taşla iki kuş vurulurdu artan kaynaklada bu gölde özellikle bir havuz inşa edilerek gemi inşanın önünü açılmış olurdu.
Ancak olaya bu yönüyle bakılmadığı için;bakım ve tutumları ve iskeleleri için oldukça yüklü bir ödenek gerekecektir.Bu bölgeye 25 knotluk yolcu ve araç feribotu gereklidir,(bu hızla en uzak bölgeye 2 - 3 saatte ulaşılırdı) bu feribotlarda burada yapılacak tersanede yapılmalıdır ki alt yapıda kurulmuş olsun,10 milyon lira bu iş için ayrılmışsa 20 milyon lira harcansın ama böyle yakıt ve bakım gideri çok yüksek meblağlar tutan bu iş tekrar gözden geçirilmesi hem bölge için hemde ülkemiz için daha hayırlı olur diye düşünüyorum.


En son Kerim AK tarafından Çrş 02 Şub 2011, 21:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Süha
10 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 01:26

VAN VALİSİ: "DENİZ OTOBÜSÜ GELİYOR"
Alıntı:
Siyasilerin Van Gölü ile ilgili tartışması sürerken geçtiğimiz günlerde Van Valisi Münir Karaloğlu'nun açıklaması tekrar gündeme geldi.

Karaloğlu Van Gölü'nde deniz otobüsü seferleri başlayacağını söylerken, "Van denizinde yapımına başlanan iskelelerin tamamlanması, deniz üstü araçların yenilenmesi ve hızlı deniz araçlarının su ile buluşması lazım. Son yıllarda maalesef Van denizinin kullanımında çok büyük sıkıntı var. Biz de bu sıkıntıyı gördüğümüz için son bir yıldır Van Gölü sahiline 6 iskele yaptırdık. Bunlar olmadan Van denizini kullanamazsınız. Yani denizle ilgili altyapıyı tamamlamadan üstyapıda bir iş yapmanız mümkün değil. Van denizinde çok büyük eksikliğini hissettiğimiz, küçük araçların, gezinti araçlarının park edeceği, kışlayacağı bir marinamız yoktu. Milletvekillerimizin de çok ciddi gayretleri ile Van-Edremit'te 10 milyon bütçeli bir marina yapılması, 2011 yılı bütçesine konuldu.

Şu anda projesi yapılıyor. İnşallah bahar döneminde ihalesi yapılacak ve bu yıl inşaatına başlanacak. Bu yıl içerisinde inşaatı bitmeyebilir ama önemli olan bunun başlamasıydı. Çalışmanın tamamlanmasıyla Van denizi ilk marinasına kavuşmuş olacak" demişti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17080305.asp


Ayhan
10 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 02:24

Göl otobüsü demeleri lazım, hani coğrafyadan bihaber liderler vardı zaten...

Sezgin Cengiz

10 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 02:27

Ama otobüs deniz otobüsüpasham
10 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 02:33

silinsin

En son pasham tarafından Sal 22 Şub 2011, 05:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Sezgin Cengiz

10 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 02:35

Zaten otobüsün türü deniz otobüsü göl otobüsü diye bir tür yok

Ayhan
10 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 02:37

Ya bir ironi yapalım dedik, pişman ettirdiniz

İSMAİL ÇELİK

10 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 10:32

Van Göl'ünün kuzey tarafı sığdır o yüzden gemi çalışamıyor orada.Acaba oranın derinlik bilgisini bilen varmı?Oraya uygun tekne modelide bulabilirmiyiz?Bu olursa Erciş-Van ve Erciş-Tatvan seferleride yapılır.

Ahlat eski medeniyet merkezlerimizdendir.

NOT:Van Göl'ünün ortalama derinliği 100mt. olup en derin noktası Ahlat açıklarında 451mt. Oluşum yönünden lav set gölüdür.Yurdumuzun en büyük kapalı havzasıdır.Dışarı akışı olmadığından suyu sodalıdır.Orada olursanız deterjansız bulaşık-çamaşır yıkayabilirsiniz.


neşetyıldız

10 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 10:42

Van böyle güzel yatırımlarla her gün büyümeye devam edecektir,ilerde hızlı tren projeleride hayata geçecektir.Van büyükşehirliğe doğru yol alıyor.Hayırlı olsun.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM