Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Hayvanlar evde mi, yoksa dışarıda mı bakılmalı?
123 ... 131415   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Tunc

9 yıl önce - Prş 02 Arl 2004, 21:39
Hayvanlar evde mi, yoksa dışarıda mı bakılmalı?

Özellikle Kedi Köpek gibi Tüylü Hayvanların, bakılmaları ve beslenmeleri konusunda Fikrinizi almak istedim.

Ispanya da yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak isterim.

Burada hemen hemen her evde Bir Köpek veya bir kedi var, hatta bazılarında hem ikisi hemde daha fazlası var. Evlerin % 100 e yakınında halı kilim v.s. kullanılmıyor. İlk geldiğim zamanlarda geçici olarak bir boya şirketinde çalıştım, ilk zamanlar şöförlük, sonraları ise boyacılık yaptım. Boya yaptığım evlerde ağır hayvan kokusu ile karşılaştım, hatta bir evde 3 tane köpek vardı.. : O Evin sahibi bakımlı, zengin biri ve hoş bir bayandı , ama ev de kıyıda köşede tüyler vardı, koltuk kenarları falan ıslak görünüyordu. Sokaklar ise devamlı temizlenmesine rağmen hayvan pisliklerinden geçilmiyor. Hayvan sevgisini Anlıyorum, Bende Hayvanları seviyorum, Fakat kedi köpek gibi hayvanların, İnsanların yemek yediği veya uyuduğu ortamlarda bakılmalarını veya beslenmelerini uygun bulmuyorum. Bahçede veya Dışarıda daha uygun olur diye düşünüyorum.
Sizlerin bu konudaki fikirleri nasıldır.

En son Tunc tarafından Pts 13 Arl 2004, 00:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Cenk-Kaan
9 yıl önce - Prş 02 Arl 2004, 22:14

Evler icin köpekler bir sorun olabilir.
Köpegi kedi gibi tutamazsiniz. Ama kediler ideal ev hayvani.
Ama bahceli bir evde yasiyorsaniz bir köpekde olur eger hayvana bakabilirseniz.
Biz de de bir kedi var. Komsumuzdada bir kedi var.
Temizler ve bizimle hayati paylasiyorlar.

Esra
9 yıl önce - Prş 02 Arl 2004, 22:31

Milano'da insanlar,ozellikle kopek hastasi.Apartman dairesinde 3-4 kopekle yasayan cok kimse gordum.Haa sokakta ki pisliklerini temizlememeleri de cabasi.

Evde kediye de, kopege de sicak bakmiyorum.Kopekleri cok seviyorum ama bahceli bir evde bakilmasi daha iyi olur diye dusunuyorum.
Evde kediye tahammulum yok.Killarini temizlemekten pek hoslandigim soylenemez.Ha toksoplazma kapma korkumunda etkisi var tabii.

emily

9 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 00:01

burda hemen hemen herkezde ya kedi ya kopek var. evde besliyolar ben bunda bi sorun gormuyorum. kedisi olanin kapilarinda kucuk kedi kapisi olur, istedigi zaman girip cikar. sokaklara bakarsanda belli bi saatde gorursun herkez cikmis kopeklerini gezdiriyo, ellerinde bos torba, sokaga pisligini yaparsa torbaya koyup kopek coplerine atarlar ) benimde bi tavsanim vardi, bahcede yasiyodu ama sik sik eve alirdim onu, tuvaleti falan geldimi kapiya gidip dikilirdi akilli tavsanim benim kopegim olsa evde tutarim heralde kisin sogukda disari birakamam heralde kiyamam

Ayşim

9 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 09:08

Evde kedi yada köpek beslemeyi çok doğru bulmuyorum. Çok severim keşke evimde de besleyebilseydim ama koku ve tüy sorunu yok sayılamaz bir sorun. Ben de hayvan besleme ihtiyacımı başka bir cins hayvanla giderdim.
Eğer amaç başka bir canlıyla sevgi paylaşamaksa. Ben oyumu kaplumbağadan yana kullanıyorum

Kaplumbağamın ismi Memati ofiste küçük bir havuzda yaşıyor. Eşi Hayati ise bir süreliğine izmitteki arkadaşıma tatile gitti yakında dönecek. Fotoğrafını yükleyecektim ama bi türlü küçültemedim.

ebruturhan

9 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 12:04

Evde hayvan beslemek güzel fakat koku ve tüy sorunu büyük bir sorun. Köpekleri çok severim ve evde beslemek isterim. Bu yönde en rahat bahçeli evi olanlar. Bir ara balık beslemiştim. Onlarında ömrü çok kısa oluyor. İnsan ölünce çok üzülüyor. Bu yüzden uzun zamandır beslemiyorum.

emel
9 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 12:30

hayvanlari cok severim. su zamana kadar pekcok kez köpegimiz, kedimiz, kusumuz ve tavsanimiz oldu. su an da 2 tavsanimiz ve bir kedimiz var. bana kalsa ben bir de köpegimiz olsun istiyorum fakat kayinbabam biraz korktugu icin o ise olumlu bakmiyor.
kedinin tüy olayi o kadar da cok problem olmuyor. tavsanlarinki cok daha ince ve daha sik dökülüyor. ama evde hayvan besleyenlerin daha fazla temizlik yapmalari gerekiyor. ben hergün en az bir kez elektrik süpürgesini acmak zorunda kaliyorum. fakat diger yandan hicbir hayvani yatak odasina ya da mutfaga almiyorum. sadece oturma odasinda ya da balkonda ya da bahcede serbestce dolasiyorlar. eger hayvanlari egitirsen bunu ögrenip zamanla girilmemesi gereken yerleri de ögreniyorlar ve hic problem kalmiyor.
kedilerin ve tavsanlarin cok temiz hayvanlar oldugunu da belirtecegim ve köpekler gibi de kokmuyorlar. köpeklerin hic degismeyen (yikasan bile) bir kokusu var. ama yine de onlari da cok seviyorum...

Tuna Yersu
9 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 13:03

evde özellikle köpek beslemek çok zor, çok fazla ilgilenmek gerekiyor..Yalnız yaşayanlar ve işi olmayanlar için bir çözüm olabilir bence..Kedi ev için daha uygun-hem daha temiz hemde size çok askıntı olmuyor..En güzeli tabi bahçeli bir evde bakmak bu hayvancıklara..

Bu arada España?? ispanya' mı ? orijinal yazılması ilginç tabi ama Türkçe yazmak daha doğru bence

Tunc

9 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 14:48

Sevgili Tuna,

Hem Senin soruna cevap olarak ve de bu zamana kadar olan cevaplardan bir derleme yapmak istedim.

Alıntı:
Bu arada España?? ispanya' mı ? orijinal yazılması ilginç tabi ama Türkçe yazmak daha doğru bence

Dogrusu España bizde ise Ispanya , Onlarda Bize Turco diyorlar(Türk) Türkiye ye de Turquia diyorlar q harfinden sonraki u okunmuyor, Q ise k olarak okunuyor. España derkende ñ harfi ny anlaminda, Benim klavyem español klavyesi oldugu icin oyle yaziyorum, ama merak etme ben ispanyol lasmadim Bu arada Istanbul icinde Estambul diyorlar.

Hayvanlar hakkindaki sorumda ise

Alıntı:
Yalnız yaşayanlar ve işi olmayanlar için bir çözüm olabilir bence

bu cevap buradaki gozlemlerimde genelde daha fazla Yalniz olan insanlar kedi kopek gibi hayvanlari daha fazla Tercih ediyorlar ve evlerinde birlikte yasiyorlar.

Diger arkadaslarin da buraya kadar verdikleri cevaplar genelde bu tur hayvanlarin evlerin icinde degilde bahce veya disarda bakilmalari, ki bende katiliyorum, Bendede bir tane kedi var (aslinda ben daha buyuk kedileri seviyorum) Ev sahibimden kalma eve sokmadan bakmaya calisiyorum, gecen cami acik unuttum, mutfaga girmis. Canak comlegin ustunde gezmis, ve Tuyleri Kasiklarin bulundugu yerde catala takilmis. o yuzden onu eve almadan bakmaya calisiyorum.

Aslinda fazlada konunun disina cikmak istemiyorum, buraya yazi yazacak arkadaslar lutfen (bu tur hayvanlarin icerde mi yoksa disardami bakilmalari konusunda cevap verirlerse ve iceride ise neden? veya disarida ise neden? olumlu ve olumsuz yanlari gibi

Tunc

9 yıl önce - Pzr 09 Oca 2005, 14:41

Fikrini belirten herkeze teşekkür ederim. Verilen cevaplar çok değerli ve beni tatmin etti.
saygılar

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET