Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
serdarg

7 yıl önce - Cmt 29 Oca 2011, 16:39
İstanbul'da 1985 Kışı

İstanbul'un efsane Kışlarından olan 1985 Kışı Şubat ortası başlayıp, Mart başına devam eden bir süreci kapsamaktadır. Yaş itibariyle süreci çok detaylı hatırlamasamda, gazete küpürlerinin; eskilerinin hafızalarını tazeleyeceğinden, yenilerinde wow diyeceğinden eminim. Akın Abi'den bu başlık için daha önce izin almıştım.
Kendisinin, Orçun Bostancı ve diğer wow turkey 1987 katılımcılarının (http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=77638&start=0) desteğini bekliyorum.
Tüm Küpürler milliyet gazetesinin arşivinden alınmıştır.

(+)

(+)

(+)

Doğan Elli
7 yıl önce - Pzr 30 Oca 2011, 02:33

Serdar Üstat eline emeğine sağlık... Nacizhane 1987 kışı başlığında 85 kışıyla ilgili anımı anlatarak minik bir katkıda bulunayım. Ne yazık ki 87 olduğu gibi 85'e de ait hiç bir doküman yok elimde. Senin gibi muazzam bir arşivci ile aynı forumda olmak gerçekten de büyük bir şans..

Bence en az 87 kadar efsane bir kıştır.. Yanlış hatırlamıyorsam sömestr tatilinin hemen ardından 2 veya 3 gün sonra başlamıştı..O gece yatağa kafamı koydum..İlerleyen saatlerde şiddetli bir gürültü ile uyandım.. Hatta dedim komşular birbirlerine girdiler heralde:) Ama anlam veremedim sürekli birşeyler bir yerlere çarpıyordu.. 8 yaşındaydım ve korkmuştum... Yatağımdan çıkmadım çok güçlükle dalmayı denedim ve başardım.. Sabah beni uyandırdıklarında gördüğüm manzarayı unutamam... Şişli'nin en işlek caddesi Halaskar Gazi Caddesi o saatte trafik kermekeşine ev sahipliği yapardı... İnanır mısınız bir araba dahi yoktu. Yol, kaldırıma kadar karla kaplanmıştı... Hemen karşımızda Şişli Camii vardı ve kubbelerini göremiyorduk kar sisinden..Tatil kararı ilan edilmemişti henüz.. Biz de ablam ve babam yakın mesafe olan okulumuza kadar bata çıka yürüdük.. Normal şartlarda 6 dakika olan yolu 15 dakikada gittik.. Okula vardığımızda suratımız resmen pancar tarlasının en sağlıklı mahsulü gibiydi:) Tatil kararı açıklandı.. Benimle birlikte sınıfta toplam 6 kişi vardı 45 mevcut içinden...Öğretmenimiz okullar tatil oldu deyince YAŞASIN TATİLLLL diye bağırdığımı hatırlıyorum:))))Hoca sınıfta diye kimsenin gıkı çıkmamıştı tek atlayan ben olmuştum... Hocamın bana o ters bakışını arkadaşlarımın ise dalga geçer şekildeki süzüşlerini asla unutamam... Sonra ablamla eve dönüş yoluna koyulduk.. Kendimizi her zaman arabaların cirit attığı yollarda karların içine attık yuvarlandık eğlendik.. Sonra ise eve geldik.. Akşam artık yüzümüzü hissetmiyorduk.. Biri 8 diğer 12 yaşındaki iki kar delisi tipi fırtına dinlemeden oynamıştı.. Tabii eve geldiğimizde yaklaşık 2 saat boyunca kendimize gelememiştik bir de üstüne tabii ki fırçayı yemiştik.. Delirdiniz mi donmak mıydı amacınız diye bayağı bir haşlanmıştık..

O kar yaklaşık 15 gün yerde kalmış ve ara ara çok yoğun yağmıştı... Efsane denilebilecek kışlardan biriydi.. Yukarıda da belirtildiği gibi hava sıcaklığı gündüz dahi (-) değerlerdeydi... Şimdi inşallah bizim yaşadığımız o kışları oğlum da görür diye umuyorum.. Tabii benim yaptığım gibi fazla abartmadan...

Cemal M.oğlu
7 yıl önce - Pzr 30 Oca 2011, 13:43
O sabahki ses hala kulağımda...

1985 13 Şubat öncesinde meteorolojiye ilgim olup olmadığını hatırlamıyorum.Pencereye çıkıp kar yağmasını beklermiydim inanın hiç bir detay aklıma gelmiyor.İşin tuhaf tarafı 13 Şubat 1985 sonrasında olan hava olaylarınıda tüm detaylarıyla biliyorum.Bir gürültü bu kadarmı insanın hafızasına bir çizgi çeker.

O sabah saat 6 civarlarında gökyüzünde ne kadar şey varsa büyük bir gürültüyle yere düşüyordu sanki.İlk bu gürültüyü duyduğumda bir anlam veremedim ve pencereye birazda korkuyla koştuğumu hatırlıyorum.Sabahın o alacakaranlığı içinde önce bir şey anlamadım.Bahçemizdeki çimenlere doğru kafamı çevirdiğimde yukarı doğru zıplamaya çalışan daha önce görmediğim kadar büyük buz parçalarını gördüm.Başımı bu sefer gökyüzüne çevirdim ve büyük buz parçalarına eşlik etmeye başlamış lapa diye tabir etdiğimiz kar yağışı başlamıştı.Dolu ve kar birlikte yağıyordu inanılmazdı.

İlk hava durumu notlarımı bu tarihte tutmaya başladığımı daha önce belirtmiştim.İşte çoğu karseverin yaşayamadığı mini buzul çağından notlar.

Bu sıcaklık ve kar değerleri İstanbul'un en ılıman yerlerinden biri olan Ataköy semtine ait olduğunu unutmayalım.

13 Şubat Çarşamba :Sabah saatlerinde inanılmaz bir dolu ve sonraları tipi şeklinde kar yağışı 0/-4 7cm
14 Şubat Perşembe :Kar yağışlı -1/-5 8 cm
15 şubat Cuma :Öğle saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı sonraları çok sıcak bir güneş karların hızla erimeğe başladığını hatırlıyorum.Büyüklerimiz bu hava kar topluyor derken o akşam meteorolojide aynı fikirdeydi. günü 3 cm kar kalınlığı ile kapatmışız o gün.0/-4
16 Şubat Cumartesi :Tipi şeklinde kuvvetli rüzgarla kar yağışı vardı o gün.-2/-6 11cm.
17 Şubat Pazar :Parçalı bulutlu soğuk bir gün geçirdik.-1/-4 8cm.
18 Şubat Pazartesi:Yoğun bir kar yağışıyla uyandık o sabah yine.Ataköy Lisesi'nin yanındaki o uzun yokuştan sıra kapaklarının üzerinde kayarak aşağıdaki otoparktaki tırın altından o hızla geçerek öbür tarafına geçiyorduk.1/-7 27 cm.
19 Şubat Salı :Sabah saatlerinde hafif kar yağışlı ve dondurucu bir soğuk vardı.-2/-9 25 cm.
20 Şubat Çarşamba :Parçalı bulutlu ve İstanbul'un nemiyle birleşen kutup soğuğu.O gün 15 dk mesafedeki Bakırköy'e yürüdüğümü ve eve donma tehlikesi geçirerek döndüğümü hatırlıyorum.-4/-8 20 cm.
21 Şubat Perşembe :Öğleye kadar aralıklı kar sağanakları.-3/-4 15 cm.
22 Şubat Cuma :Çok bulutlu akşama doğru kar yağışlı.0/-5 derece.7 cm
23 Şubat Cumartesi :Bu günle ilgili kayıt tutmamışım
24 Şubat Pazar :Yoğun kar yağışlı.0/-3 20cm.
25 Şubat Pazartesi :Yoğun kar yağışlı.0/-4 25cm.
26 Şubat Salı :Kar yağışlı 1/-3 25cm
27 Şubat Çarşamba :Açık sonraları parçalı bulutlu 2/-3 15 cm.
28 Şubat Perşembe :Sabah kar yağışlı 0/-3 5 cm.

Hava sıcaklığının 11 dereceye çıktığı 5 Mart tarihine kadar İstanbul sahillerinde kar yerde kalmıştır. 1985 Mart ayıyla ilgili ilginç bir detay daha vereyim arşive meraklı arkadaşlarımıza.1985 Mart ayında hava hep kapalı soğuk ve İstanbul'un meşhur çisentili yollarda hafif bir ıslaklık yapan yağmuruyla geçmiştir.1 Nisan'a geldiğimizde notlarımda Çok bulutlu ve yağmurlu en yüksek sıcaklık 8 derece olarak gözüküyor.30 Nisan yağmurlu 10 derece gözüküyor.O yıldan yine ilginç kareler.12 Haziran 19 derece ve sağanak yağışlı.Temmuz ayı yine çok serin geçiyor.4 Temmuz Aralıklı yağmurlu notlarımda en yüksek sıcaklık 19 derece.Temmuz ayının sonlarında gelen bir sıcak hava dalgası Şubat 13'ten sonra gelen bu döngüyü sonunda kırmayı başarıyor.

serdarg

7 yıl önce - Pzr 30 Oca 2011, 14:26

Cemal bey paylaşımınız için çok teşekkür. Sizin meşhur defterinizi İstanbul'un Meşhur 1987 Kışı forumundan hatırlarız. Çok ilginç bende benzeri bir defter tutmuştum fakat taşınmalar esnasında kayboldu. Demeki kar sevdasının insana böyle şeyler yaptırması çok normalmiş.

Arşivleri incelediğimde 1985 Kışında en çok hafızalarda kalan diğer bir nokta, dmi'nin kendi (o zamanki adıyla yeşilköy) tahminlerine güvenmeyip İngilteredeki hava tahminini baz alıp yanılması. Bunun neticesinde o zamanın Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ile sürekli aralarında polemik oluşması. Bununla ilgli gazete küpürlerini önümüzdeki günlerde yayınlayacağım.

Bu arada http://www.wetterzentrale.de 'de bakıldığında 14 Şubatta gelen soğun 2 Mart tarihinde kadar İstanbul'un üzerinde kaldığı görülüyor. Aslında sadece istanbul değil, özellikle 20 Şubattan ay sonuna kadar iç ve doğu bölgelerde de etkili olduğu görülüyor. Dmi'nin sayfasında, uç değerlerine göz attığım iç anadolu illerinde (tokat, çorum, sivas, yozgat...) en düşük sıcaklık rekoru 23 Şubat 1985 olarak görülüyor. Sanırım, 1987'nin tersine 1985 Kışı daha geniş bir alanda etkili olmuş...

alttaki fotoğraf 15 Şubattaki 850 hpa haritasıdır. Kaynak: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/tkreaar2.h ...&typ=2

(+)

En son serdarg tarafından Pzr 30 Oca 2011, 16:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

serdarg

7 yıl önce - Sal 15 Şub 2011, 11:13
sen neymişsin cray xmp!

(+)

(+)

(+)

(+)

emretuna

7 yıl önce - Sal 15 Şub 2011, 11:54

1985 şubat yeşilköy atatürk havaalanı verileri

Orçun Bostancı

7 yıl önce - Sal 15 Şub 2011, 14:44

Fotograf peşinde bir ömür sergisinden..

İnsanlar ayakta durmakta zorluk cekıyorlar.
1985 şubat

serdarg

7 yıl önce - Sal 15 Şub 2011, 15:17
emre bey

Emre bey harika bir tablo. Paylaşım için teşekkür ederiz. Bu tablo; neden 1985 Kışınında efsaneler arasına koyulduğunu çok güzel anlatıyor.

serdarg

7 yıl önce - Çrş 16 Şub 2011, 11:14

(+)

(+)

Cemal M.oğlu
6 yıl önce - Pzr 07 Ağu 2011, 02:48
BEYKOZ 1985 KIŞI

(+)

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet