Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Malatya - Elazığ - Kömürhan Köprüsü
123 ... 545556   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Erdal
10 yıl önce - Pzr 09 May 2004, 22:28
Malatya - Elazığ - Kömürhan Köprüsü

Malatya Elazığ arasında yapılmıs ilk köprü 1937 yılında.. Daha Sonra 1986 yılında Karakaya barajının yapılmasıyla ikinci köprü yapılmış.

(+)

(+)

(+)

Mustafa Noyan

9 yıl önce - Prş 07 Tem 2005, 13:03
Kömürhan Köprüsü ile ilgili hatıram

Sayfanın başındaki iki köprüyü beraber gösteren resim bana Kömürhan Köprüsü ile ilgili başımdan geçen bir olayı hatırlattı.
Turist rehberliğine ilk başladığım yıllarda İsviçreli bir aileyi Doğu Anadolu'da gezdirmiştim. Misafirlerle Malatya'yı gezmeye Aslantepe'den başladık oradan Eski Malatya'ya gittik, Battalgazi'yi gezdikten sonra daha Malatya merkeze girmeden çantalardan fotokopiler çıktı, ailenin bir büyüğü Kömürhan Köprüsü'nü tasarlayan mühendislerindenmiş, mutlaka görülmeliydi.
Benim Malatya'ya da Elazığ'a da ilk gidişim ama ana yol üstünde olduğu için kolaylıkla köprüye geldik, sene 1994 yani terör korkulu zamanlar, Jandarma şimdikinden daha ciddi şekilde yürümemizi engelledi, tamam burası Kömürhan Köprüsü yazıyor ama İsviçrelilerin elindeki resimlerle hiç ilgisi yok; şansıma Karayolları orada çalışma yapıyordu, mühendislerden biri de resimlerin eski köprüye ait olduğunu, o köprünün de şimdi suyun altında kaldığını söyledi.
Neyse ki o gün su seviyesi düşüktü de eski köprünün direklerini suyun altıda hayal meyal görebilmiş ama yine de büyük bir hayal kırıklığıyla Malatya'ya Altın Kayısı Oteli'ne dönmüştük.

Er-Han

9 yıl önce - Prş 07 Tem 2005, 13:38

mustafa noyan
Eskiden (ben tam olarak hatırlayamıyorum öyle anlatıldı) orada fırat bu kadar büyük degildi.Barajın yapılmasıyla fırat suyu alan olarak genişledi ve ilk köprü su altında kaldı bu arada civardaki tüm köylüler bundan zarar gördü.Zira suyun yükselmesiyle köylülerin geçim kaynagı olan topraklar suyun altında kaldı.Hatta toprak dısında altta kalan köyler oldu.(tabi bosaltılmıstı)Devlet magdur olanlara belli bir ödenek verdi ama bu ihtiyacı karsılamamıs.Sadece bizim su altında kalan bahçe sayısı 6.

AAYTAN
8 yıl önce - Cmt 04 Mar 2006, 13:15

malatya tarafından köprüye varmadan suyun karşı tarafında bizim köyümüz var( kadıköy) doğru devlet 1983 yılında arazilerimize karşılık belli bir bedel ödemiş. ama problem köyü yeniden kurmak ve toprakları yeni ağaçlara hazır hale getirmekti. 20 yılda ancak ağaçlar (kayısı) verimli ve sulanır hale geldi. eski köprünün yanında halamın çileklerini köprüden geçiş yapanlara satardık çocukluğumda geçirdiğim en güzel günlerdi resimde eski köprüyü görünce duygulandım.

barış_g
8 yıl önce - Çrş 14 Hzr 2006, 12:00

elazığ tarafından kömürhan köprüsünün görünüşü...

(+)

köprüden geçerken arkadaşlar çekmişti

(+)

bu da malatya tarafından köprüye hakim olan tepeye işlenmiş bayrağımız

[Net olmayan foto silindi.  - alimemo - Cmt 17 Hzr 2006, 23:08 ]

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler