Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Bay Bülent

3 yıl önce - Cum 28 Oca 2011, 22:20
Almanyada sosyal haklarımız [Yaşam]

Bu başlık altında almanya da sosyal haklarımızdan bahs edelim.
Ne gibi sorunlarımız var,neler yapabiliiriz,hangi haklar'a sahibiz ...

Ilk olarak kendim yaşadığım veya yakın çevremin yaşadıkları bazı sorunları buraya aktarmak istiyorum,umarım  işinize yarar

1. Işsiz durumundayken Türkiye de evlendiyseniz biliyorsunuz ki kendiniz eşinizi almanya ya getiremiyorsunuz.Bunun için ailenizin (anne-baba gibi) vekalet imzalamaları gerekiyor (devlete garanti olsun diye ve hiçbir sosyal hakkı olmuyor eşinizin.Sadece kendinizin üzerine sağlık sigortası yaptıra biliyorsunuz)
Ama eşiniz almanya ya geldikten sonra bir çocuğunuz olursa o günden itibaren tüm haklar'a sahip oluyor ve devletten yardım alabiliyor.Bunun için tek yapmanız şey ertesi gün gidip müracat ta bulunmaktır.
Ve o günden itibaren ailenizin (anne-babanızın) verdiği vekalet iptal oluyor

2.Işsizseniz ve iş bulma kurumu size aldığınız yardımdan az bir iş buluyor ve gidip çalışmanızı istiyorsa o güne kadar aldığınız yardım kadarını yani farkını ödemek durumundalar.
Misal olarak 1.300 € yardım alıyorsanız ve size 900 € luk iş buluyorlarsa bu farkı sosyal kurumu ödemek durumunda yani 400 €

3.Cocuk parası uzun zamandan beri ilk çocuğunuza aylık 184 € olarak yükseldi (2.ve 3. cocuga daha yüksek)otomatik olarak.Siz hala eski miktarı alıyorsanız hemen müracat edin ve bu parayı alın

4.Işiniz yoksa tüm kiranızı devlet karşılıyor.Yıl sonunda ev sahibinizden yıllık masraf olarak su ve kalorifer parası ödemenizi istiyorsa (almancası : Nachzahlung) o belgeyi alıp yardım aldığınız yere götürün ve ödemelerini isteyin.Elektrik hariç tüm masraları ödemek durumundalar

5.Yine işsizseniz ve herhangi bir sebepten dolayı yeni bir eve geçmek istiyorsanız;
1 ve 2 kişi 60 metrekare
3 kişi 75 metrekare
4 kişi 90 metrekare büyüklüğünde ev hakkınız var.Daha ufak bir yere girmenizi isteyemezler
Yeni eve geçerken badana,boya ve taşıma yardımı alma hakkınız var,müracat etmeniz yeterli

Simdilik aklıma gelen bunlar,ilerde daha çok yazılacak şey var aslında.Sizinde eklemek istediğiniz birşeyler varsa yazın ki hepimiz faydalanalım

Saygılarımla

Bay Bülent

3 yıl önce - Çrş 09 Mar 2011, 19:43

Bildiğiniz gibi Süper benzin E10 piyasaya sürülüyor almanyada.
Tüm araç sürücülerin kafası karışık.Her yerde listeler var aracınızın motoru bu benzini kabul ediyormu diye.Hatta araba üreticileri,şirketleri bile arayabilip bilgi alabiliyoruz.
Ama şayetdiyelimki üretici/şirket onayladı bu benzini kullanabilirsiniz diye ve yinede motor hasar gördü ne yapmak lazım ?

ADAC degisinde okuduğum kadarıyla onay belgesi alırsanız benzini doldurmadan önce (en iyisi markanın şirketinden) olası bir hasarda tüm masraflar karşılanıyormuş ama elinizde yazılı onay olmaz ise hiçbir talepte bulunamıyoruz !

Birkaç kuruş kar edelim diye aracımızdan olmıyalım.

Saygılarımla

visa
1 yıl önce - Pts 01 Nis 2013, 13:34

Alman Vatandaşları icin Avrupa şu anlama gelir:
Daha fazla bireysel özgürlük. AB'nin her yerinde yaşayabilmek, eğitim ya da calışmak coğu AB ülkesinde ortak para birimi Avro ile ödeme.

AB'nin heryerinde yaşamak ve çalışmak Avrupa temel hakkıdır. Isteyen başka bir AB ülkesinde bir iş başvurusu ve iş sözleşmesi imzalayabilir.

Her yerde kendi mesleginde çalışabilmek diplomaların karşılıklı olarak kabul edilecektir.

Avrupa bize sınır kontrolleri olmadan seyahat etme imkanı verir. 22 AB ülkesi ile İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve İsviçre sınırlarında kontroller kaldırılmıştır.

Volkan Cordan

1 yıl önce - Pts 01 Nis 2013, 13:39

Alıntı:
Avrupa bize sınır kontrolleri olmadan seyahat etme imkanı verir. 22 AB ülkesi ile İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve İsviçre sınırlarında kontroller kaldırılmıştır.

Bu haktan AB ve Schengen üyesi ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşlari da faydalanabilir.

Diğer konular ise, ilk bakışta kulağa hoş gelen imkanlar...ama pratikte pek bir ağırlığı da yok.
Bir de tüm bunların götürüsünün muhasebesini de yapmak lazım.

Misafir 6d3

1 ay önce - Pts 08 Eyl 2014, 19:38

Arkadaslar ben 2006 da evlenerek almanyaya geldim.2007 nin ikinci ayinda ise basladim yaklasik 15 ay calistim ve sonra yaklasik 15 ay issiz kaldim.ve simdi 2009 zun 7. Ayindan itibaren calisiyorum.ama benim hala surekli oturumum yok.ve bu arada iki cocugum var 5 ile 7 yaslarinda.surekli oturum nasil alabilirim.yardimci oldugunuz tesekkur ederim saygilarimla iyi gunler diliyorum.

Yasemin1982
1 ay önce - Pts 08 Eyl 2014, 21:17

Misafir6d3

Suan calisiyorsan ve kendini (esin alman vatandasi ise, esin ve cocuklarin haric) gecindirebiliyorsan ve tabiki almancayida A1 derecede konusuyorsan, sürekli oturum icin müracaat et. Evliligin de devam etmek sartiyla!

Benim esim almanyaya geleli 4 yil oldu, 7 ay önce sürekli oturumunu aldi.
Ben Alman vatandasi oldugum icin, benim gecimimi o saglamak zorunda degilmis.

Ev masraflarinin ona düsen payi hesaplayip, kendi maasiyla bunu karsilalayabilecek durumdami diye baktilar, durum öyleyken ortada sürekli oturumu vermemek icin hic bir neden yok, ve verdiler!

AloTurkiye
1 ay önce - Pts 08 Eyl 2014, 22:22

Alıntı:
Misafir 6d3
Arkadaslar ben 2006 da evlenerek almanyaya geldim.2007 nin ikinci ayinda ise basladim yaklasik 15 ay calistim ve sonra yaklasik 15 ay issiz kaldim.ve simdi 2009 zun 7. Ayindan itibaren calisiyorum.ama benim hala surekli oturumum yok.ve bu arada iki cocugum var 5 ile 7 yaslarinda.surekli oturum nasil alabilirim.yardimci oldugunuz tesekkur ederim saygilarimla iyi gunler diliyorum.

Almanyada süresiz oturum almanin sartlari

-Almanya'da yasal 5 yıl ikamet etmek
-Gecimini saglayabilmek,
-60 ay emeklilik kasasina aidat ödemis olmak,
-Suc islememis olmak,
-Yeterince almanca bilmek,
-Alman hukuk ve toplum bilgisine sahip olmak,
-Entegrasyon kurslarina katilim belgeleri,
-Kira sözlesmesi ve yeterli derecede konuta sahip olmak
-isverenden calistigina dair bir yazi

Yasemin1982
1 ay önce - Sal 09 Eyl 2014, 10:12

[quote]
-Almanya'da yasal 5 yıl ikamet etmek Bize sürekli oturum alabilmesi icin 3 yil Almanyada ikamet etmesi gerektigini söylemislerdi ve biz sürekli oturumu Mart 2014 de aldik, esim Ocak 2011 de geldi Almanyaya, yani 3 yilini doldurmustu

-Gecimini saglayabilmek, dogru!

-60 ay emeklilik kasasina aidat ödemis olmak, esim 2 yil aidat ödemisti basvuru yaptigimizda, yani bu bilgi de dogru olmayabilir. Bizden süresiz bir is kontrati istediler o da var [b]

-Suc islememis olmak, [b] dogru

-Yeterince almanca bilmek, dogru ama bu da karsindaki insana bagli, bizim isimizle ilgilenen bayan esime bir kelime dahi sormadi..
-Alman hukuk ve toplum bilgisine sahip olmak, bu konuyla da hic karsilasmadik

-Entegrasyon kurslarina katilim belgeleri, Entegrasyon kursu yerine ise girmis isen bu belgelerin önemi yok. Bizde bir tane bile yok!

-Kira sözlesmesi ve yeterli derecede konuta sahip olmak dogru

-isverenden calistigina dair bir yazi dogru ve mutlaka hala calistiginda yazmasi gerekiyor (ungekündigt) bu kelime yazmadigi icin bizim yabancilar sübesi kabul etmedi, yeni yazi aldik is verenden[quote][/b]

OkanY
1 ay önce - Sal 09 Eyl 2014, 10:19

kaç milyon türk kürt var peki? doğru rakam

Shad
1 ay önce - Sal 09 Eyl 2014, 14:45

@ Okan

2,5 Milyon Türkiyeli yasiyor Almanyada, bunlarin 600.000i kürt, 200.000i zaza, 200.000i arap, 200.000i roman ve diger etnik gruplar, lazlar ve cerkezler gibi... (örnegin yesiller Partisi Baskani Cem Özdemir)

Saf Türk 1 milyon tahminim.

Ama Almanlara sorsan, hindistan görünümlü kürtleri ve romanlari da Türk zanneder...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET