Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sizce Adana Türkiye'nin 4. Büyük İli Olabilir mi?
« önceki   123 ... 343536   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 35

Sizce Adana Türkiyenin 4. Büyük İli Olabilir Mi?
olur 26.5%  26.5%  [112]
olamaz 68.8%  68.8%  [291]
karasızım 4.7%  4.7%  [20]
Toplam Oy : 423

COGRAFYACI
11 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 19:31

Alıntı:
Gaziantep her nekadar şuanda yüksek nüfus artışı sahip olsa bile Adana'yı geçmesi mümkün değildir. Nednei iklim olarak yaşamaya uygun değildir. Özellikle yazın çok sıcak, bunaltıcı sıcaklara sahip olmasıdır. Nasıl çok soğuk insan yaşamını olumsuz etkiliyorsa çok sıcaklarda aynı olumsuz etkiyi gösterir. Gaziantep ile Erzurum ters ve aynı derecede olumsuz iklime sahiptir. Biri çok sıcak diğeri çok soğuk.

Adana iklim yönünden Gaziantep'e göre çok daha uygun olduğundan ve konumu da Gaziantep'e göre çok daha cazip olduğundan Gaziantep'in Adana'yı geçmesi mümkün değildir. Gaziantep'deki bu hızlı nüfus artışı geçicidir. İlerde doyum noktasına mutlaka ulaşacak ama Adana büyümeye devam edeciktir.

Konya'nın ise Adana'yı geçecek olmasının sebebi ikliminin yazın ve kışın yaşamaya uygun olmasıdır. Yani yazın ne çok bunaltıcı sıcaklara sahip ne de kışın çok soğuk bir iklime sahip olmasıdır.

Örneğin şuanda meteorolojiden baktım Konya'da hava sıcaklığı 10.1 derece. Dolayısı ile akşam bile ceketle dolaşmak mümkündür. Gaziantep'de ise 6.1 derece. Gaziantep'in kışın Konya'dan daha soğuk olmasının sebebi çöl iklimine sahip olmasıdır. Yazın ise Konya'dan çok sıcaktır. Nedeni Gaziantep'in güneyindeki Arabistan yarımadasındaki çöl ikliminin etkisinde kalmasıdır. Konya'nın güneyinde ise akdeniz bulunmasıdır. Dolayısı ile Konya, Gaziantep'e göre daha nemli bir havaya sahiptir. Buda havanın yazın çok sıcak ve kışın çok soğuk olmasına engel olur. Erzurum'a baktığımızda şuanda hava sıcaklığı -8.8, Kars -8.7
https://www.mgm.gov.tr/?il=Konya

Mersin de Konya gibi nüfus artışı yüksektir. Bu nedenle Adana'yı Gaziantep değil asıl Mersin geçecektir. Nedeni konumu ve uzun bir sahil şeridine sahip olmasıdır.

Değerli kardeşim, Antepin iklim olarak Adanadan kötü olduğunu diyen birini ilk defa duyuyorum. Sen çok yaşa!
Neresini düzelteyim bilemedim. Antep Adanadan daha sıcak diyorsun, eyvallah, yaz aylarında bazan bir kaç derece daha sıcak olduğu oluyor, ancak nem oranı Adanaya kıyasla çok daha düşük olduğu için Antepte hava hiç bir zaman bunaltıcı olmuyor. Adanada yaz aylarında yaşanan sıkıntı, sıcaklıktan değil zaten aşırı nemden kaynaklanıyor.
Şimdi nasıl oluyor da, Adana Antepten daha iyi bir iklime sahip oluyor? Kış aylarını diyorsan, evet, Antep Adanadan biraz (5-6 derece) daha soğuktur, ancak hiç bir zaman Doğu Anadolu gibi de yaşanmaz bir soğuk olmaz.
Sen öyle bir tablo çizmişsin ki, sanki insanlar sadece iklime bakarak şehir seçiyor.., Halbuki iklim bir şehrin cazibesini belirleyen bir etken olmakla birlikte, tek ve en önemli etken değildir... Daha önemli başka bir sürü etken var. İş bulma imkanları, eğitim, ulaşım, sosyal imkanlar. Türkiyede genelde iş imkanları yüzde 70-80 oranından belirleyici oluyor.

COGRAFYACI
11 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 19:40

Alıntı:
Çok merak ediyorum bu nüfusu bol ve hızlı artan Konya ve Antepe , dünyanın en iyi havayolu seçilen Qatar airways neden uçmuyorda Adanaya uçuyor, bu şehirlerin sanki havalimanı yok, ya da bu şirketlerin Ceo'ları çok akılsızda maşallah burdaki bazı yorumcular onlardan daha iyi piyasa ve şehir analizi yapıyor.

Ben de merak ediyorum, yarın Çukurova bölgesel havalimanı açıldığında Qatar hava yolları Mersine mi uçmuş sayılacak Adanaya mı?
Katardan Adanaya turist mi geliyor sanıyorsunuz? Alakası yok. Çukurova bölgesinden Katara çalışmaya gidip gelen işçiler yolcuların çoğu...
Şunu unutmayın, Adana havalimanı sadece Adanaya hizmet etmiyor, özellikle dış uçuşlarda etraftaki 8-10 milyonluk bir nüfusa ve 7-8 şehre hizmet ediyor. Yarın bu hizmeti yeni havalimanı yapmaya devam edecek.

Misafir ce3

11 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 19:52

Türkiyedeki hiçbir havalimanı tek başına o şehre hitabetmiyor , Adapazarı Bolu Düzce Kocaeli, İstanbulu kullanır , Konyayı ; Karaman , Aksaray , Ereğli ( çoğu şehirden büyüktür) , Niğde kullanır. Antepi , Kilis de kullanır vs .
Yani Adanayı da elbette çevresi de kullanıyor ne var bunda ?
Ötekilere de qatar uçsun o zaman niye uçmuyor diye basit bir soru , öyle ya onlar da çok büyük nüfusa hitabediyorlar. Sanki katara bir tek Adana ve çevresinden işçi gidiyor ne komik bir açıklama.
Çukurova bölgesel havalimanına gelince Mersin sınırlarında kalması beni zerre kadar üzmüyor Mersin Adana düşman değil , beni üzen havalimanının yılan hikayesine dönmesi , çürüdü resmen .

Misafir d72

11 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 22:50

Adana zaten Türkiye'nin dördüncü büyük şehri. Nüfusu Yeni Delhi gibi kasaba kalabalığı ile büyümüş Bursa'yı boşverin. İzmir'le yarışır Adana...

Misafir 296

11 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 23:43

"Adapazarı Bolu Düzce Kocaeli, İstanbulu kullanır , Konyayı ; Karaman , Aksaray , Ereğli ( çoğu şehirden büyüktür) , Niğde kullanır."
ALINTI

Güzel sallamışsın. Adapazarı, Bolu ve Düzce istanbulu neden kullansın. Karayolu ile gider. İstanbula varıncaya kadar zaten gideceği yolu, karayolu ile yarılar. Bolu'dan biri veya Düzce'den biri Ankara'ya gitmek için İstanbul'a mı gidecek?

Aksaray ve Niğde Kayseri'ye daha yakın neden Konya'yı kullansın? hatta Aksaray, Nevşehir havaalanını kullanır. Niğde de Adana'yı kullanır, Konya'dan hem daha yakın hem de otoyol. Niğde-Adana 2 saat, Niğde-Konya 3 saat, adamın aklından zoru mu var? Ereğli ise zaten Konya'nın ilçesi, sen ilçeleri de mi ekliyorsun, Kozan da büyük ozaman Kozan Adana havalimanını mı kullanıyor denecek? Yada Tarsus hem Adana'nın ilçesi değil hem de Ereğliden çok çok büyük. Saçmalamanın anlamı yok.

Konya havaalanını sadece Karaman kullanır. Karaman ile Mersin bir mi? Biri 150 bin nüfuslu ilçe ayarında diğeri yaklaşık 2 milyon nüfuslu yaklaşık 15 katı. Ayrıca Mersin ile Karaman ekonomi, sanayi ve ticareti bir mi? Karamanın 10 katı gelir. Mersin'in uzun sahil ilçeleri var. Sürekli turist gelir gider. Yerli olması farketmez. Karaman'a kim gelsin? Karaman'dan, Konya havaalanını kullanan günde 10 kişiden haftada 70 kişiyi geçmez. Ama Mersin milyonlar kullanır zaten bu havaalanı kullanım istatistiklerine de yansıyor. Konya'da hava alanı kullanan 1 milyon iken Adana havaalanında 5 milyon.

önens

11 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 23:44

Katar havayollarının Adanaya uçuşu geçen yıl başlayan ticaret köprüsü sürecindeki bir basamak . ATAK aş' nin girişimleri sonucunda başladı yani Adana için . Evet Adanalıya sadece havalimanı hizmet vermiyor ama yüzde olarak bakarsak çoğunluk Adanaya uçuş olarak gerçekleşiyor .Bunun nedeni neredeyse tüm bölge müdürlükleri ve büyük firmaların Adana da olması .Bu havalimanını kullananlar turist diyemeyiz çünkü öyle turist çeken bir yer yok çevrede demekki iş adamı .Adana da her yıl bahsedilen otel doluluk oranlarınada bakarsak gelip giden insanların turistten çok iş adamı olduğunu tahmin edebiliriz.Adana'da düzenlenen bir çok festival ve karnaval da var bu nedenle gelen insanlarıda unutmamak lazım.

Şunuda belirteyim Adana da kimse öyle 4. büyük olayım derdinde değil sadece sanayi de ve ticarette üstleri görmek istiyor . Nüfus vs. sizlerin olsun .

Cem2601
11 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 23:58

Bu eksi veren insanlar Neye veriyor Yani sayın önens gayet güzel bir dille anlatmış işte olayı,ha birde bu misafirlere üyelik zorunluluğu gelmeli birçok konu başlığının amacının dışına çıktığını görüyorum lütfen birşeyler yapalım Burada Adana için düşünen güzelliklerinin ortaya çıkarmaya çalışan çok kaliteli insanlar var ama bunlar sabote edilmemeli.

Misafir ce3

11 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 00:53

Misafir 296 sen havaalanlarını sadece iç hat zannedecek kadar sığsan ben napayım.

Misafir 986

11 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 02:21

Mersin adana hatay antep 4lüsüne önem verilse ülke çağ atlar...

ali alimi012
10 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 15:18

eskiden bir ihtimaldi şimdi asla antalya bile 4. olamaz.
adana 6.
osmaniye ayrılmasaydı yine 4. olamıyordu.

sayfa 35
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 343536   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET