Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7538
snowserkan
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:00

16-20 arası en geç.
Yağmaz ise ben bir daha yazmayı bırakıcam

Gokhan E

9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:05

Sen bırakma Serkan abi. Büyük konuşma boşver Allah ın bildigi şey sonuçta. Herkeze tek tek açıklama yapıyorsun teşekkür ederim bu arada herkez adına

snowserkan
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:10

Gökhan kardeşim teşekkürler.

Şu günler bir an evvel gelsede şöyle saatlerce yürüsem yağan yoğun kar ve sessizliğin içinde.
Az kaldı ALLAH'ın izni ile..

Kar yağışı
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:14

Serkan abi daha çok erken ama kaç günlük bir sistem olur ve örtü ne kadar yapar?

3uZgibi

9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:31

Alıntı:
Odesay38
sitedeyim!
9 saat önce - 00:40 (bugün)
Ocak da kar zor

Dereyi gormeden pacayi siyirmayin daha hic birsey yok iskandinavya YB. Cok yukarda Asagida ise ufak tefek Siklonlar var Avrupanin guney ve batisinda bize saglam Soguk inebikmesi icin Azor ile birlesim sart dogu Akdeniz ise AB olusumu suan gorunen hic birsey yok 20 kadarda kayda deger Soguk gorunmuyor gibi Nao ve Ao strosfer verileri guclu polar vortex mjo endekdi QBO ne varsa Şubat'da var gibi göruyup yaşıycaz ...

Kardeş o ufak tefek dediğin siklonlar kasırga sınıfında ve isim veriyorlar. Birinin ismi Eleanor ve 160km esen rüzgarlarıyla İngiltere'yi vurdu. Almanya ve Fransa'da 140km esti Eyfel Kulesi'ni kapattılar. Alpler'de alarm verilmiş durumda. Val Thorens'te 200km'lik fırtına ve çok şiddetli kar fırtınası sebebiyle cumaya kadar sokağa çıkma yasağı getirildi. Otopark'tan araçların çıkışına izin verilmiyor. Zermatt'ta 2000m üstüne son bir haftada 2,5m kar yağmış ve önümüzdeki 10 gün 7m (!!!) daha bekleniyor.
Kuzey Amerika'daki soğuklar sıcak Atlantik sebebiyle şiddetli alçak basınç merkezlerine sebep oluyor. Doğu'lu hareketlerle bu sistemler Avrupa'ya vuruyor ve daha arkası var. Bir hafta içinde İngiltere'nin kuzeyinden inecek soğuk kütle (YB) bu alçakların önüne set çekecek. İşte Serkan Bey'in bahsettiği hareketler de böyle başlayacak. Güneye, İspanya ve Akdeniz üzerine itelenen alçak merkezler bu soğuk kütleden parçalar kopararak Akdeniz havzasında kaos yapabilir.
Şu anda Kuzey Amerika'nın tüm doğu sahilini kaplayan bir alçak basınç merkezi oluştu. Sandy kasırgası kadar basınç değerine sahip (946mb). Grönlanda tırmanıp oradaki tüm soğuğu aşağı enlemlere üfleyebilir. Takip etmeye değer.
Ekstrem hava olayları sebebiyle modellerdeki sapmalar da aşırı. Bu sebepten bir mutabakata varamıyorlar. 60 saatten ötesi fantaziye kaçıyor biraz.

Xooner
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:32

Güney Ege 7.sistemini alıyor Kasımdan bu yana ve 6.sistemde Fethiye 24 saatte 128 mm yağış aldı. 7.sistem bugün akşam saatlerine kadar devam edecek görünüyor ve şu ana kadar Fethiye 37 mm yağış aldı. Serkan Hocamın Ekim ayında tahmin ettiği ve müjdeledigi sistemlerden şu zamana kadar Fethiye ilçesi 370 mm civarında yağış aldı. Bu miktar Türkiye'nin yüzde yetmisten fazlasının yıllık toplam yağış miktarı kadar. Allah devamını nasip eder inşallah. Ben Ekim ayında Serkan Hocamdan müjdeyi alınca çevremle paylaşmıştım ve yüzüm kara çıkmadı. Kendisine bu vesileyle de ayrıca çok çok teşekkür ediyorum. Inşallah Rabbim hayırlısıyla tüm yurda bol yağış ve kar severlere bol kartopu oynama zevki nasip etsin.

snowserkan
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:48

3uZgibi bilgiler için teşekkür ederim.

Şimdi olacakların kimse farkında değil.
2-3 gün gecikme yaşanması hiç bir şey ifade etmiyor.
20-30 yıl kar görmeyen yerler bile kar görecek o denli kuvvetli bir sistem var.

sevgili xooner fethiyede en son kar ne zaman yağdı?5-10-25
şehir merkezine dahi şartları zorlayacak bir sistem bekliyorum.

tabiki herşeyi ve en doğrusunu ALLAH Bilir onda şüphe yok.
Ancak ben şimdiden uyarıyorum.

Bu günün tarihi not alalım."4 OCAK 2018 PERŞEMBE"
ve sabır etmesini de bilelim..

Alıntı:

Kar yağışı

Serkan abi daha çok erken ama kaç günlük bir sistem olur ve örtü ne kadar yapar?

Verdiğim tarihler üstte olmasını beklediğim olayların sadece bir kaç gün gerisinde kalır.
Bu sistemler silsilesi şeklinde gerçekleşecek bir durum ,kutup soğuklarını Yukarı seviye soğuğu şeklinde koparılarak ard arda ataklar şeklide düşün.
Ocak ayını içine alacak şekli ile etkili Örtü için cm şimdiden veremem. ancak hafife alınacak cinsten sıradan bir sistem olmayacak..

Furkan Demiral
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:56

ECMWF de GFS gibi bozmuş.İzlanda yüzünden ortada gelebilecek bir sistem kalmamış 13-16 sında kar zor

hakan kartepe
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 11:09
benim beklentimde normal bir şey olmayacağı

bu saate kadar hiç normal olmayan bir şekilde geldik görünüşe görede ocak ilk 15 gün böyle devam edecek Amerika kıtası tüm soğuk havayı hapsetmiş bize bırakmıyor ancak avrupada da ekstrem hava koşulları var bu saate kadar böyle geldi diye böyle gidecek hali yok ancak geçen seneye bakacak olursak bu seneden tamamen farklı olduğunu görebiliriz geçen sene erken soğuma oldu ve yılbaşına kadar iki kere etkili olmasada yağış aldık ve ardından 6 ocak efsane sistem ve ardından ılık geçen ocak ve şubat ayları bu sene belliki farklı
ekim kasım sıcak geçti aralık ılık ocak 15 e kadar belliki bişey yok bu saatten sonra gelecek sistemin etkili olması gerek benim mantığıma göre ya böyle hiç bişey olmadan pas geçicez bu seneyi yada bir efsane daha gelecek arası olacağını düşünmüyorum
belki benimki bilimsel bir tahmin değil ama buda benim tahminim geçtiğimiz yazı düşünün son derece kuraktı ama iki kere dolu hadisesi yaşadık ben ümraniyedeyim insanlar kıyamet kopuyor zannetti ağlayan koca koca adamlar gördüm bu nasıl İstanbul için normal bir şey değilse son 10 yıldız kar yağmadan geçmiş bir sene yok istanbulda
not : geçen sene 6 ocak sistemi modellerde son 7 -8 günde belirdi ben 2 senedir takip ediyorum modelleri daha 350 saatte gözüküp gelen bir sistem görmedim ben gene aynı şeyi bekliyorum modellerde gözükmeyen ama son bir hafta beliren sistem

Efsane semih
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 11:37

Ocak ayı son 15 günü büyük olaylara gebe, 72 saat sonrası için sapıtan modellere aldanmayınız. Genel tabloyu görmeye çalışın 2 sistem gelecek bekleyin.

sayfa 7538
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet