Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
zafer yüce

7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 14:23

Şunu kabul edelim ki yaklaşık dünden beri model güncellemelerinde sistemin gücü daha önceki görünüme göre gücünü biraz kaybetmiş görünüyor.Ancak bu yanlış anlaşılmasın 850 hpa da -15 marmaraya giriyordu şimdi -10 bazende -12 giriyor...Bu değerler bile yağacak karın yerde kalmasına neden olacak sıcaklıklar...Sistem giriş kapısı olarak Bir Balkanları tercih ediyor,bir Karadeniz üzerini tercih ediyor...Son öğlen GFS çıktısında yine Karadeniz tarafına dönmüş...
Birde zaman yaklaştıkça sistem ötelenmiş...İlk başlarda 29 gecesi giriyordu,30 oldu 31 oldu 1 şubat oldu derken öğlen güncellemelerinde 2-3 şubata kayıyor...
Bu sistemin en zayıf hali bile tartışmasız kar yapar...Ama Sistemcinin dediği gibi cenneti gösterip,kapısından dönme endişesi var insanlarda...
Modelleri takipe devam,bu saatten sonra en fazla takip edilmesi gereken veri...
Dün Orçun Bostancının GFS den gösterdiği ataklar öğle modelinde de görülüyor.Yani ana senaryo aynı fakat bazı değişiklikler gösteriyor..Önümüzdeki hafta bugün 30 ocak olacak...Yani beklenen sistem 1 haftalık saat dilimi içine yavaş yavaş giriyor...Ancak gidişat değişmezse bu sistem ocak ayında başlamayacak...

zafer yüce

7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 14:48

Sayın Cem Yeşildereli;
İlk baştaki beklenti zaten 26sından sonra 27-28-29 duraklama dönemiydi...Daha sonra 2.sistem ve 4-5 şubat gibide 3. ve en kuvvetli sistemi öngörüyordum...Temelde senaryoda değişme yok...Bunu özellikle belirtiyorum...Sistem kararlı olarak gelmeye devam ediyor.İstisnasız her güncellemede bu sistem varlığını açık açık gösteriyor.Ümitsizliğe kapılacak bir durum yok.Dünden beri biraz bozulduğunu söylediğim modeller bile en az 1 hafta SOĞUKLARIN iSTANBULDA KALACAĞINI GÖSTERİYOR.Ancak şu anda beklemekten sistemi takip etmekten başkada çare yok...veriler iyi Ahmetin söylediği gibi,peki Ahmet çok uzun süre yağış beklemiyorum derken ne zamana kadar yağış beklemiyorsun?Sistemlerin ilk göründüğü gibi gelmediğini hepimiz biliyoruz...Şu anki görünümümde değişeceğini...Ama her haliyle bu sistemin kar yağar mı yağmaz mı tartışmalarına mahal vermeyeceğini düşünüyorum.Biliyoruz ki bu sistem şu an ki görünümünden çok daha iyisini yapacak potansiyele sahip o yüzden yapabileceğinin en iyisini yapsın.

sedat demir
7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 15:12
Zafer YÜCE KARDEŞİME

SİSTEMCİ
Sİstemin Balkanlarmı Karadenizmi yoksa Balkanlar ve Karadenizmi diye sorunun cevabı bana göre şudur bence sistemin Karedenizden gelme ihtimali yoktur.Balkanlar ve Karedenizden gelme ihtimali daha çoktur diyorum sebebi ise Y.B'ın bulunduğu konum Nao ve Ao verilerine göre olması gereken yerde yani İngiltere .Almanya Batısı ve Fransa doğusundadır zaman,zaman Almanya ve Polonya batısına kadar taşıyor olsada asıl merkezi UK üzerindedir,Kutuplardaki soğuk hava dağıtımı bu Y.B merkezinin asıl konumda olmasından kaynaklanıyor malum bilmeyen kalmadı (Bu sözüm asla size değil) sadece bir hatırlatma Azorun saat yönünde hareketi doğrultusunda ,Kutup salınımı aşağıya doğru pompalanmaktadır.fakat burda asıl etkenlerden biri Sibirya yükseğininde tam olması gerek konumda olup Azor yükseğininde Kuzey Doğuya fazla kaçmasını engellemesi ve bir duvar görevi üstlenmesidir.İşte bu nedenle sadece ve sadece açık olan koridor Doğu Avrupa Güneyi ve Balkan koridurdur.diğer bir husus ise Sistemin direk Karedenizden inmesi için Y.B'ın konumunun Doğu Avrupa üzerine kadar genişlemesi lazımki Balkan koridorunun y.b dan dolayı kapalı hale gelmesini sağlasın bu durumda Kapalı olacak Balkan koridorunun yerine daha doğuya kaçacak sistem kırım batısı yada merkezine Ordan direk Karadenize çeksin bu durumda ise sadece Karedenize çeken sistemler ise bildiğimiz gibii Marmaranın Doğusu ve Karadeniz İç Anadolu ve Doğu Anadoluyu etkilemektedir.Aslında Y.B Konumu sayesinde Batı Polar koridorunun ve Balkanların açık olmasıda bizim için sanstır.Tüm veriler bana sistemin Balkanlar yada birilikte Karadenizden gelebileceğini söylüyor bu şekilde gelecek sistemin ise bizde Marmarada daha etkili olabileceğini gösteriyor.Bilmiyorum bu düşüncelerime katılırmısınız kalın sağlıcakla

sedat demir
7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 15:55
salı gecesi kar il geneline yayılcak

Alıntı:
brqmeric

Balıkesir

şu an sitedeyim!

14:40 (bugün)

Salı günü kar yerine DMİ'de yağmurlu yazmış .

öncesi şehrin yüksekleri çatalca hadımköy sonrası il geneli çarş sabah en soğuk gün olacak çarş sabah lapa lapa kar yagacak

N Baykan Belirdi

7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 16:03
Kar Sessizliği

http://xkardelenx.reklam_link/SES-NED%26%23304%3BR--f-- ...NIMI--.htm

adresinden aldığım bir alıntı aşağıdadır.

Alıntı:
İnsan kulağının duyduğu en düşük sesi "0" desibel olarak kabul ederiz. kalın bir kar tabakasının üzerine tekrar kar yağarken, ses emici yüzeyin ve ses dalgalarını emen kar tanelerinin yarattığı sessizliği başka bir gürültü kaynağı yoksa 0 desibele örnek gösterebiliriz.

sessizliğin verdiği huzuru özledim doğrusu, İstanbul Maltepe de oturuyorum. Eskiden Moda da otururdum. Çok yoğun kar yağışında, elektriklerin kesildiği bir anda, gecenin sessizliğinde sokakta yürüyordum. Bir anda sadece kendi yürüyüşümden başka bir ses duymadığımı farketmiştim. Bir de sis olduğunda ötün sis düdükleri, yoğun kar yağışında da öterlerdi. Ama kar yoğunken az duyulurdu.

üstatlar biliyorum elinizde değil ama yağdırın artık şu karı

Zafer bey bu arada ben sizin yazdıklarınızı okuyunca gaza geliyorum. 20 senenin sistemi geliyor filan diye ama ben mi kendi kendimi gaza getiriyorum bilemiyorum. Temkinli olmakta fayda var.

Herkese saygılar.

Nusret Baykan Belirdi

karsever murat
7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 16:05

sedat bey son gelen verilerde şubat sistemi için bozulma olduğu doğrumudur?ayrıca çarşamba kar beklentinizin gerçekleşmesini çok isterim ama birçok site yağmura dönmüş.saygılar.

Karomer

7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 16:07
kky var !

DMİ'de halen kky gösteriyo hemde 2 gün için : http://www.dmi.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx?m=BAKIRKOY

kadir dogan
7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 16:19
25-26 Ocak...

Cemal M.oğlu, skiron snowfall haritalarını sunmuş. Bugünkü güncellemesinde İstanbul merkezinde 0(sıfır) kar gösteriyor. Oysa dün, aynı haritalar +20mm (koyu yeşil) snowfall gösteriyordu boğaz çevresi ve anadolu yakasında. Bunun sebebi 2m temp. sıcaklığının daha yüksek beklenmesi çünkü 850 hpada 25 ocak akşamı ve 26 ocakta beklendiği gibi -6, -8 giriyor.

Aşağıda gördüğünüz mm5 meteogram 2m sıcaklık grafiğinde, 25 ocak öğleden sonra +6 dereceden +2 dereceye hızlı bir sıcaklık düşüşü var. 25 ocak gecesinde ise sıcaklığın 0 dereceye doğru yöneldiğini görüyoruz. Buna göre, 25 ocak salı günü öğleden sonra yağmur yerini karla karışık yağmura bırakacak, 25 ocak salı gününü 26 ocak çarşamba gününe bağlayan gece ve 26 ocak çarşamba sabah saatlerinde ise yer yer etkili kar görülecek. İhtiyatlı davranmak için bugünkü mm5 güncellemesini de bekleyelim.

Her halükarda 25 ocak sisteminde yağışın yine büyük bölümü yağmur olarak düşecektir. 25 ocak salı gecesi ve 26 ocak öğleye kadar kar görmek için tek kısa şansımız... Ben boğaz çevresindeki 100mt ve üstü semtlerde (örn; zincirlikuyu, levent, etiler, m.köy, şişli, okmeydanı, kısıklı, libadiye vb.) salı gecesi kar görüleceğine inanıyorum. Diğer kıyı ve alçak kesimlerde de kar görülme ihtimali yüksektir. Kıyılar dahil sıcaklığı gece-gündüz 0 derece ve altına çeken bir sistem alamadığımız müddetçe böyle çok ufak detaylara takılacağız maalesef.

Şubat ilk haftaya altı gün önce bu forumda işaret etmiştim ve 850 hpa -15/-20 girişinin abartılı olduğunu ancak kıyılar dahil tüm kentte sıcaklığı gündüz dahi 0 derecenin altına çekecek sistem(ler) alacağımızı söylemiştim. Benim açımdan şubat ilk hafta uzun süreli 850 hpa -10 kesinleşti.

Aşağıdaki diyagram görüntüsü 4 gündür her güncellemede aynı biçimde ortaya çıkıyor.
Bir iki tanesi hariç her senaryo aynı eğilimi müjdeliyor. Benim açımdan şubat ilk hafta uzun süreli 850 hpa -10 garantidir artık. Ve bu değer, içinde bulunduğumuz koşullarda yüzey sıcaklığını gece-gündüz 0 derecenin altına çekmek için yeterli. Asgari sınırı buraya çektikten sonra soğumanın daha ne kadar güçlü olabileceğini keyif içinde tartışabiliriz.

(+)

AHMET USTAOĞLU

7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 16:47

Alıntı:
Ahmetin söylediği gibi,peki Ahmet çok uzun süre yağış beklemiyorum derken ne zamana kadar yağış beklemiyorsun?

zafer hocam yanlış anlaşıldım galiba

Alıntı:
26 ocak ilk saatlerden sonra uzun bir süre yağmur olmaması, yağışlar ama zayıf, ama etkili kar olarak görülecektir..

kısacası 10 günlük bir süre zarfında yağışların yağmur veya karla karışık yağmur değil ( yani bu soğuk sistem bize kurtuluşu yok kar dan başka bir yağış çeşidine ihtimal vermiyorum ) kar şeklinde olmasını bekliyorum...

tolga koc
7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 17:38

25-26 sistemi sanırım 11 Aralık'ın bir kopyası gibi.Yoğun kar ve tipi bekleyenler şubat başını beklemeli bence

sayfa 4
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet