Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Akın Kurtoğlu

6 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 02:45

Alıntı:
amatörce bu başlığı takip eden arkadaşlar için, mesajlarda geçen meteoroloji terminolojisini başlangıç seviyesinde açıklayacak gönüllü bir meteorologa şimdiden teşekkür ederim.

Çetin çok haklı... Temel kelimeleri ve meteorolojinin temel kurallarını basit bir dille açıklamanın zamanı da geldi artık. Bu konuda deneyimli meteorolog arkadaşlara biraz iş düşecek. Bunun için arzu edilirse yeni bir başlık da açılabilir, Meteoroloji terimleri başlığına da ilave edilebilir.

Sitede meteoroloji ile ilgili 10 kadar temel ve çok okunan başlığımız var (İstanbul, Ankara ve Türkiye güncel meteoroloji başlıkları, 1987 kışı, 1927-29 kışları, meşhur 55 kışı, meteoroloji terimleri sözlüğü, nostaljik karlar, kar fotoğrafları ve videoları gibi...). İşte bunlar bir çatı altında toplanmaya çalışılıyor. Birkaç gün içinde artık meteroloji konusuyla ilgili "basit bir indeks" yardımıyla dilediğiniz başlığa hızlı bir şekilde geçebileceksiniz.

Akın KURTOĞLU

zafer yüce

6 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 03:05
ORÇUN KARDEŞİME TEŞEKKÜRLER

Çok güzel GFS çıktılarıyla özetlemişsin son durumları...Benimde anlatmak istediğim buydu 4-5 şubat dediğim sistem gece modelerine göre 1 gün kadar ötelenmiş görünüyor...Yani 3. sistem veya atak nasıl tabir ederseniz...Ve böyle bir atak şubatın ilk haftasını kapatıp 2. haftayıda (en azından ortasını) kapsayacak gibi görünüyor...İnanın dediğim gibi,modellerden anlamaya başladığımdan beri,yani '850 hpada -10 girmiş aaa kar geliyor' demeye başladığımdan beri ben böyle bir oluşum,böyle bir sistem silsilesi görmedim
Bu sistemin en kötü hali bile İstanbula son yılların en güzel şubatını yaşatır...Bu sistem,aramızda daha soğukkanlı gözüken Karakare ve Kadir Doğanı bile tarzlarının dışına çıkartmıştır...
Cemal Saydam son güncellenen yazısında(19 ocak) sinyaller beyaz kış için gitgide kuvvetleniyor dedirtmiş,Bünyamin Sürmeliye twitterda 'Salıdan itibaren gelecek soğuk yorganı yatağı toplamış yatıya gelmiş, uzun soluklu, şubatın ilk haftası da devam, eger değişim olmazsa...' dedirtmiştir...
Bugün gazetelerin internet sitesinde çıkan haberler sadece 25 ocak sistemine odaklı ne acı!...Çarşambadan sonra kar kesiliyormuşta ama buzlanma 1-2 gün devam edebilirmiş...Böyle bir ülkenin adam gibi bir tane uzun menzil tahmincisi olmaması ne kadar içler acısı bir durum...Biz burada 25 ocağı falan geçtik tarihe geçmek üzere olan bir sistemi tartışıyoruz..Halbuki yaklaşık 1 haftan var versene alarmı....evsizler için,yoksullar için almaya başlasana önlemini...Yookkk...31 ocak gecesi 2 çıta bir masa kurarlar kriz masasını...Akomdan canlı yayınlar başlar ana arterler açık bakınnn diye millete gösterirler...Arabası olan trafiğe çıkmasın derler...Yasak ile çözüm bu ülkede herşey çünkü...Kar lastiği olanlara zincir takmadı diye ceza keserler....Neyse gece gece fazla siyasete daldım galiba...Bu forumu okuyan,yazan,tahmin yapan tüm kar sevdalıları...sesinizi duyurabildiğiniz kadar duyurun...facebook,twitter.msn ne kullanıyorsanız...Dalga dalga yayılsın..kaynak olarakta bu forumu gösterin...Gösterin ki İnsanımız DMİ'nin enkaz oldugunu görsün,gözü açılsın...DMİ de süper bilgisayarlarıyla 'süper mario' oynamaktan vazgeçsin artık...

serkan durmazz
6 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 03:47
karakışın en karası kapıda

herkese iyi geceler zafer beyin son yazısına katılıyorum bazı kurumlarımız osmanlının çökmesine neden olan zevki sefa ortamını hala devam ettiriyor galiba en azından yakın bir örnek verecek olursak geçen seneki 23 ocak sisteminden sonra yaşananlar özellikle boğaziçi köprüsü üzerinde gerçekleşen olay. neydi o günki olay insanlar trafiğe çıkmış köprünün üstünde trafiğin açılmasını bekliyor sebep yola tuzmu dökelim solisyon mu dökelim muhabbeti şu işe bakın ki kar yağmış yol karla kaplanmış buz tutmuş bizim görevlilerimiz iş işten geçtikten sonra bu tartışmayı yapıyor ne kadar ilerdeyiz dimi işine sadık işi bilen yetkililer var başımızda... peki bahsi geçen bu sistemler geldiğinde önlem alınacakmı kırmızı alarm verilecekmi hep beraber göreceğiz umarım ki sistemler bizi vurmaya başladığı zaman tv lerde üzücü haberler duymak zorunda kalmayız sonuçta bizler kar sevdalılarıyız kar yağmasını dört gözle bekliyoruz yağdımıda diz boyu yağsın istiyoruz yani en azından kendim böle olsun istiyorum bu zevkimizin bazı sorumlular yüzünden bozulmasını ızdıraba dönmesini istemeyiz çoğu otortenin artık yavaş yavaş kabul etmeye başladığı bu sistemleri umarım başımızdakilerde fark eder de sorunsuz yada az sorunlu şekilde atlatma yöntemleri planları geliştirip önlemlerini alıp başarılı şekilde uygulamaya dökerler bizede bu işin keyfini sürmek kalır ......SAYGILARIMLA

samet1634
6 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 03:51
bünyamin sürmeli

herkese hayırlı geceler,bu arada hayırlı olsun akın bey:) bünyamin sürmelinin twitter dan verdiği son mesaj epey çarpıcı ''salıdan itibaren gelecek olan soğuklar yorganı yatağı toplamış yatıya gelmiş,uzun soluklu,değişim olmazsa şubatın ilk haftasıda devam değişim olmazsa'' demiş...tüm karseverlere saygılar...

Yusuf ŞAMLI

6 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 10:34

zafer bey iş gereği 25-31 ocak arası trabzonda olacağım oraya bir tahmin yaparmısınız lütfen bu sayfada sadece istanbul tahmini o yüzden türkiye geneline yazacaksınız galiba?

N Baykan Belirdi

6 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 11:07
Önlemler.

Başta Orçun bey ve Zafer bey olmak üzere bütün üstadlara emekleri için teşekkür ederim. Akın Kurdoğluna'da bize bu ortamı sağladığınız için teşekkür ederim. Çok iyi iş çıkarıyorsunuz. (Ben de sistem yöneticisiyim, önceki forumu 1000 mesaja kadar deneseydiniz belki sorun çıkmazdı )

Gelen sistemler bahsedildiği gibi, "daha önce böylesini görmedim" veya "son 20-30 yılın sistemi" vs gibi gerçekten bu şiddette gelecekse, önlem almak gerekiyor. deprem de bile önceden alınabilecek pek çok önlem var. Binanın sağlamlaştırılması, dolapların duvara bağlanması, deprem çantası vs. vs. İşin kötüsü bizim bu sistemler depremle kıyaslanmasa bile afet boyutunda sorunlar getirecek gibi gözüküyor. Zafer beye ve Serkan Durmazz a hak vermemek elde değil. Ben bu forumu işaret ederek eşimi dostumu arkdaşlarımı bilgilendiriyor ve uyarıyorum. Ama yeterli olmuyor, havadan sudan bahsedince insanlar havadan sudan bahsediyorum sanıyorlar

Burada herkes anlatıyor. Sanırım sesimiz duyulacak. Zaten yetkililer de farkındalardır ama hazırlık yapıyorlar mı bilemiyoruz. Bir açıklama yapsalar.

Ben kendimce elektrik kesintisine karşı akülü bir ampül alacağım. Ledli. Elektrik kesilince 5 saat yanmaya devam ediyormuş. Bir de doğal gaz faturam düşsün diye camları çerçeveleri kontrol edeceğim. Sızdırma olmasın diye. Bir de UPS alabilirim, elektrik kesilince kombi durmasın diye. Bir de ışıldak alırım, 12 liraya internette var. Led li gene elektrik kesilince yanıyor. 20 saat gidiyormuş. Bir de süt vs. Birşeyler alırım, karda kayıp kafayı patlatmama derdindeyken bir de alışveriş poşeti taşımamak için. Kuşlara ekmek atarım. Bir de araştırmak lazım tabii belediyeden sokaktakileri barındırmak için düşündükleri bir şey var mı diye ? Ama hiç zannetmiyorum. Ortalık buz kesip biri hastanenin önünde düşüp kalınca belki anlarlar. Ben bu konuda mail ile sesimi duyurmaya çalışacağım.

Tahmin yapamadığım için özür dilerim ama öğreniyoruz işte. Alman meteoroloji sitesinden 500 HPa haritalarına bakıyorum filan. Söyleyince havalı oluyor, Jet akımı, 500 HPa, sinoptik görünüm, NAO, AO ve Azor Alçak basıncı vs.

Sistemler gelecekse gelsinler bakalım. Gelecekse görecekleri var. Ben de onların karlarını çalar en büyük kardan adamı yaparım.

Herkese sevgi ve saygılarımı sunarım.

cem yesildereli
6 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 12:01
moral bozmak istemem ama

bu sabah dinlediğim bir meteo editörü b******** s******* tv den çarşamba günü çok hafif bir kar yağışı olduğunu daha sonraki günlerde açık ve soğuk bir hafta olacağını söyledi benmi yanlış duydum bu normal ve güncel bir tahminmi acaba her şey bu kadar güzel giderken bize fren yaptırmaz umaraım iyi pazarlar...

sedat demir
6 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 12:10
Geceki super sonic modellerden sonra

Alıntı:

SİSTEMCİ
Korkularımı burda saymak istemiyorum çünkü bir çok kişinin mutsuz olmasını istemeyeceğim için bahsetmeyeceğim ama inanın bana eğerki Tabiat ana bu kışı bize görüldüğü gibi yaşatırsa hafızalardan silinmeyecek kış olur ama içimden bir ses herşeyin daha mantıklı ve düzenli olacağını aşırı uçların törpülenebileceğini bizim hak ettiğimiz kıştan biraz fazla olacağını ama çok aşırıya kaçmayacağını fazlasının haram olacağını söylüyoru:) inşallah bu düşüncemde yanılırım çok istiyorum yanılmayı ancak sistem ne kadar törpülenirse törpülensin bize olumlu İz bırakacakta kış olacağını düşünüyorum.

SİSTEMCİ
Dün geceki son modellerden sonra modellerde çok abartımı var uçukmu bize fazlamı diye soruyodum yukardaki alıntı mesajımın üstüne bu sabahki modele göre en soğuk model çıktılarına göre en orta kötülerinden birimidir diye düşündüm sabahki model çıktısı gelince yazmadan duramadım napayım bugünkü sabah modeli daha gerçekçi olmuş gibi geldi bana ama inanın bu beni kesmez dün geceki ve önceki o modelleri gördükten sonra sabah modelindeki yağış hariç soğuma beni çok kesmedi napayım çokmu nankörüm ne alıştık birlere -12-13lere ama buda değişecektir kanımca 2 sinin ortası bir soğuma ve yağış olacağından hiç şüphem yok, ayrıca dedim gibi şubat başı sistemi için salı akşamı çıktılarda ne görürseniz o soğuma olacak diyorum burda sakın şu yanlış anlaşılmasın sistemin gelmesi %99.99 sadece soğuma ne kadar dAha artacak marmaraya -12--13 mü incek -10 damı kalınacak tüm ayrıntı burda bunu sormamın temle nedeni şu aslında -12lerin girdiği soğumada kar taneleri yere yapışmaz havada savrulur bunun seyir zevki hiç birşeye benzemez sizlere adeta kutupsal bir hava verir beni en çok sevindiren olay budur kar -12- ve üstü kar yağışında işte merakım bundandır. Kalın sağlıcakla

Karomer

6 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 12:15
Balıkesir radarı süper (:

http://www.dmi.gov.tr/sondurum/radar.aspx?rG=img& ...amp;rU=ppi Yavaş yavş İstanbul'a doğru yol almış izmir radarıda öyle

karhastasıHakan
6 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 12:26
Herkese saygılar

Tüm tahminci arkadaşlar ve kar sevdalılarına saygılar.. Herkes modellere göre konuşmuyodur belki ama, modeller şu an oldukça kötü, zaten İstanbul'a bu derece soğuk gireceğine pek inanmıyorum, umarım yanılırım

sayfa 2
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet