Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

Akın Kurtoğlu

3 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 01:15
İstanbul için kar tahminleri-WOW Meteoroloji (Gönüllü Meteorologlar Kar Sevdalıları)

Sitemizde "Meteoroloji" konusuyla ilgili olarak açılmış diğer başlıkları yandaki indeks yardımıyla rahatlıkla tarayarak okuyabilir, başlık konusuna uygun olmak kaydıyla yorum, doküman ve fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz. METEOROLOJİ İNDEKSİ

İSTANBUL İÇİN KAR TAHMİNLERİ - WOW METEOROLOJİ
(GÖNÜLLÜ METEOROLOGLAR)

Karseverler... Bir önceki başlığımız 550 sayfayı (5500 mesajı) ve 1.100.000 okunma sayısını geçerek iyice yükünü aldığı için, birtakım teknik hatalara sebebiyet verebileceği endişesiyle kilitlenmiştir. Şu andan itibaren 2011 kışı ile ilgili yeni mesajlarınızı bu başlık altında toplamaya başlayacağız.

Bir evvelki başlığımız ise kilitlenmiştir, ancak geriye çekilmeyerek yine İstanbul-HS bölümü altında arşiv amaçlı olarak durmaya devam edecektir:

İstanbul için Kar Tahminleri - WOW Meteoroloji (Gönüllü Meteorologlar - Kar Sevdalıları) - I

Bu başlık denetçiler ve meteoroloji sorumluları tarafından çok sıkı şekilde kontrol edilecek; mesajlarda üye arkadaşların karşılıklı olarak birbirlerini iğnelemelerine, meteoroloji konusu haricindeki tartışmalara, yalnızca teşekkür ve temenni içeren kısa cümlelere, konu dışı mesajlara ve gereksiz alıntılara (mesajın yazarı; site denetçisi ya da yardımcısı veyahut da site sorumlusu dahi olsa) asla yer verilmeyecek ve geriye çekilecektir.

Hepimize hayırlı kışlar ve keyifli kar yağışları temennileriyle...

Akın KURTOĞLU

Orçun Bostancı

3 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 01:20

Akın abi selamlar
wowturkeyi çökme eşiğinden kurtaran bu hareket çok yerinde oldu. Daha önceden devlet Meteorolojinin resimi internet sitesi bizim sayemizde kilitlenmişti Neyse yeni başlıkta tartışmasız,seviyeli ve dostça nice sohbet ve paylaşımlar dileklerimle
Gece güncellemesinde görüşmek üzere

Orçun Bostancı

Harun_Mazi
3 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 01:27

Öyleyse ilk tahmin mesajını ben yazayım

25 Ocak günü beklediğimiz kar yağışı bu senenin en ciddi sistemi olmasına ve 11 Aralık sisteminden çok daha fazla kar görmemize sebep olacaksa da, Kar yağdığında bir kaç gün sürecek yerde en az 20 cm kar bırakacak diyen benim gibi sevdalılar için çok tatminkar olmadığından tüm kar sevdalılarının gözü şubat ayındaki güçlü soğuklara çevrilmiş durumda. An itibarı ile görünen modellere göre değerlendirme yapıldığında son 20 yılın en sert şubat girişini ve ilk haftasını yaşayacağımız görünüyor.

İlk önemli uyarıyı ben yapayım. Eğer şartlar bugün göründüğü gibi devam eder ve esaslı bir değişikliğe uğramazsa;
Şubat ayı başlarında, Sibirya soğuğu tası tarağı toplayıp Türkiye'ye göç etmeye hazırlanıyor. Tüm İstanbulluların hatta ülkenin kuzey ve iç bölgelerinde yaşayanların bu kış şartlarına göre tedbirini alıp hazırlıklarını yapmaları yönünde uyarılar yapmak gerekebilir. Bir kaç gün sonra tv ve gazetelerden bu uyarıları duymaya başlayabiliriz. Tekrar ediyorum bu görünümde esaslı bir değişiklik olmazsa ciddi kış şartları bekliyor tüm Türkiyeyi.

karakare
3 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 01:42
Tarihi Sistem...

Dostlar Merhaba,

Tahminlerimi her zaman abartıdan uzak gerçekçi bir yapıda sunarak bizi takip eden tüm karseverler arkadaşlarımı hayal kırıklığına uğratmamaya çalıştım. Bu sebeple az sonra yazacaklarım belki tarzım dışına çıkabilir.Şimdiden özür diliyorum.

Belkide uzun zamandır görmek istediğimiz bir tablo ile karşı karşıyayız. Eğer modeller bir-iki gün daha değişmez ise İstanbul da kar yağarmı mevzusunun dışına çıkarız. Üç gündür sürekli takip etmekteyim ve görülüyorki sistem hala etkinliğini kaybetmemiş durumda. Ben böyle kararlı ve etkin bir sistemin ne 1985 nede 1987 kışı ile kıyaslanabileceğini sanıyorum hatta çoğu kış buna yakın sistemleri modellerde görsekte son birkaç günde görünüm değişmişti ancak bu değişeceğe benzemiyor.

Ocak 29 gibi başlayacak bu sistem şimdiden 7 günü garantilemiş durumda. Sistem öyle güçlü geliyorki İstanbulda zaman zaman sıcaklığın gündüzleri dahi -5 ile -10 arasında seyretmesi beklenebilir. Bu ihtimaller dahilinde başından beri aradığım en önemli cevap AB alanlarının bu salınıma nekadar eşlik edeceğidir. Şunu söyleyebilirizki sistemin hemen başında çok ama çok güçlü bir AB tüm Türkiyeyi saracak ve etkili kar yağışlarına sebep olacaktır.Fakat sonrasında YB alanın Türkiyenin batı ve orta kesimine yerleşeceği ihtimal dahilindedir. Bu akdenizden gelecek etkili ABlerin Türkiyeye girmesini engelleyebilir.Bu durumda aşırı soğuklar ve yağışsız günler yaşarız. Ancak bu daha kesinleşmedi lütfen kimse ümitsizliğe kapılmasın.

Hafta içinde Pazartesi gece saatlerinden itiaren KKyağmur Salı sabahından itibaren kara dönüşmesini beklediğim yağışın öğle saatlerinde etkisini tüm istanbulda arttırmasını ve örtü oluşturmasını bekliyorum. Yinede daha kesin bir tahmin için yarını beklemekte fayda var.

Son olarak ayın son günleri ve şubat ilk haftası beklediğimiz çok etkili sistem için hala değişmeler olabileceğini bilmeliyiz.Erkenden bayram havasına girmemek bence en uygun olanıdır.

Herkese saygılar,

Karakare Hava Tahmin

sedat demir
3 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 02:06
Akın bey teşekkürler

İstanbul için kar tahminleri 2 yorum sayfası sitenin başlıklarında 3.sırada gözüküyor araya giren aslantepe başlığı var acaba sıralamayı ya aslantepeyi 1. sıraya koyup istanbul için kar tahminlerini 1-2 diye alt alta getirsek aslantepeyide 3.sıraya koysak ne dersiniz sizce nasıl olur

SİSTEM İLE İLGİLİ SON DURUMA GELİNCE

SİSTEMCİ
Arkadaşlar bende modellerde ilk kez bu kadar uzun süreli ardı arkasına soğuk ve kar görmedim sanki yukarsı aşağıya akmış demekki yukardakiler hep böyle kışlar geçiriyolarmış yada geçirmek için modellerin bu şekilde bunun -10 c daha fazlasını yaşıyorlarmış ben şimdiden modellerin bu görüntüsüyle kışı yaşamış gibi oldum inanın bana bu bile yeterde artar bile artık buna içimdeki korku demek istemiyorum ama bu modeller ptesi akşamı salıda böyle çıkarsa bence bu iş %99 bitmiştir korkularımı burda saymak istemiyorum çünkü bir çok kişinin mutsuz olmasını istemeyeceğim için bahsetmeyeceğim ama inanın bana eğerki Tabiat ana bu kışı bize görüldüğü gibi yaşatırsa hafızalardan silinmeyecek kış olur ama içimden bir ses herşeyin daha mantıklı ve düzenli olacağını aşırı uçların törpülenebileceğini bizim hak ettiğimiz kıştan biraz fazla olacağını ama çok aşırıya kaçmayacağını fazlasının haram olacağını söylüyoru:) inşallah bu düşüncemde yanılırım çok istiyorum yanılmayı ancak sistem ne kadar törpülenirse törpülensin bize olumlui z bırakacak ta kış olacağını düşünüyorum. Hadi bakalım hayırlısı Hayatın durma noktası şubat 2011de başlıyor. bir dikkatimi çeken ise tutarlılığı elbette çok zor modellerdeki son saatte a.b bize yaklaşması ile soğuk havanın balkanlara çekileceği görüntüsü olsa bile soğuk havanın baskın çıkması halinde 10 şubata kadar olan bölümde arka arkaya 4. sistemi bile görebilirizki bu durumda 15 subata kadar soğuk ve kar yerde kalır 25i salı herşey netleşir. Önemli bir not Burda bakacağınız bir diğer hususta Atlantikten uk üzerine sürekli bir la nina duruşu Y.B'IN sürekli pompalanması hadisesiki bunun anlamı bize soğukların uzun süreli olacağını ve sistemlerin ardası kesilmeden gelebileceğini işaret ediyor esen kalınız

zafer yüce

3 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 02:11
SON GÖRÜNÜM

Akın bey öncelikle yeni başlık hayırlı olsun,fakat direkt bu başlığa nasıl gireceğizyardımcı olursanız sevinirim.Zira ben belki size komik gelecek ama şimdiye kadar hep google'a istanbul kar tahmini yazarak giriyordum Umarım bir arkadaş bana bu konuda yardımcı olur yoksa foruma giremeyebilirim
Bir kaç gün önce 3 ayaklı sistemden bahsederken özellikle şunu belirtmiştim...
'Ocak son 2 gün soğuma ve kar olursa 3. ve en kuvvetlisi olarak gördüğüm sistemin girişi ötelenebilir'
Bugünkü son 2 güncellemede dikkatimi çeken(hepiniz farketmişsinizdir) sistem Karadeniz üzerinden gelmek yerine,Daha batıya kayarak Yarı karadeniz yarı Balkanlardan girmeyi tercih ediyor...Balkanlara doğru genişliyor,sonra da ocak sonu-şubat başı gibi bizi etkilemeye başlıyor...
Şahsi fikrim sistem karadeniz üzerinden gelirse daha iyi olur...ama benim istememle olmuyor
Yine son 2 güne göre özellikle gece modelleri kötünün iyisi...Fakat şu gerçek değişmiyor,en kötü GFS çıktısı bile şubatın en az ilk haftasını İstanbul için kuzey ülkelerine çeviriyor...
Bu kadar uzun zamandır bu kadar kararlı ve güçlü gelen bir sistemi,hava durumunu takip etmeye başlayıp,modellere bakmayı öğrendiğimden beri görmedim...Fakat daha iyi olabilir bu kadar güçlü sistem...Tarihi bir soğuma süreci yaşama fırsatı yakalanmışken,yeni bir efsane doğmak üzereyken mutlaka bunun alt yapısıda olacaktır diye düşünüyorum...
Bu sistem şubat ilk haftayla yetinmeyecek gibi...Artık bu işin 4-5 şubatı,6-7 şubatı kalmadı...
Bir efsane geliyor ama ne geliyor kafayı yemek üzereyim...
Son olarak Orçun kardeşim neden özellikle benim modelleri takip etmemi istemedin onu anlamadım...
Tahminlerimi çok mu abartılı buldun yoksa,yeterince göremedim mi sistemi anlamadım
İstanbul'da 20-30 senede bir görülen bir sistem yolda....ne 90'lar ne de 10'lar böyle bir efsaneye hiç bu kadar yakın olmadı...

Akın Kurtoğlu

3 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 02:16

Alıntı:
Akın bey öncelikle yeni başlık hayırlı olsun,fakat direkt bu başlığa nasıl gireceğizyardımcı olursanız sevinirim.Zira ben belki size komik gelecek ama şimdiye kadar hep google'a istanbul kar tahmini yazarak giriyordum

Hemen şu anda tarayıcınızın üst barındaki "sık kullanılanlar" menüsüne girin ve ilk seçenek olan "sık kullanılanlara ekle" seçeneğini işaretleyin. Artık bu başlık bilgisayarınızda sürekli olarak adreslenmiştir. Lâzımgeldiği vakit, "sık kullanılanlar"a girerek oradan bu başlığın adını tıklamanız yeterli olacaktır. Hem de Google'dan çok daha hızlı bir giriş yapmış olacaksınız.

Akın KURTOĞLU

CS 25
3 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 02:21
Hayırlı, uğurlu olsun :)

Akın Bey, inşallah 2. bölümümüz dediğiniz gibi olur. Biz de sizler gibi bol bol tahmin görmek istiyoruz 2. bölümü, şubat aynının başındaki o "muhteşem" modelleri tartışarak girmek de beni (bizi-okuyucuları) çok mutlu ettiğini düşünüyorum.Daha güzel haberlerle, tahminlerle ve site denetçileriyle kaldığımız yerden devam edelim.
Bu arada; ne kadar amatörce de olsa ben de bir tahminde bulunmak istiyorum.Bildiğiniz gibi bir yerin belirli bir iklimi vardır.Bu iklim, ne olursa olsun; ister ilk dönemi sıcak, kurak, tatsız da geçse ikinci dönemdinde kendini dengeler.Yani, genel olarak Türkiye bazında 11 Aralık dışında, aralık ve ocak aylarında ciddi(!) sayılabilecek kar yağışları görülmedi.Ancak Türkiye'nin senelik ortalamalarına bakınca bunlar nasıl dengelenecek diyebilirsiniz.İşte benim beklentim, tahminim bu iklim konusuna dayalı.Ne kadar yağışsız karsız bir aralık-ocak dönemi geçirmiş olsak da şubat-mart dönemi illaha ki bu arayı kapatacaktır.Önümüzdeki bu ekstrem sayılabilecek sistemler de bunların bir göstergesidir

ÇetinV

3 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 02:39
Meteoroloji terminolojisi

Başlık daha tazeyken, benim gibi amatörce bu başlığı takip eden arkadaşlar için, mesajlarda geçen meteoroloji terminolojisini başlangıç seviyesinde açıklayacak gönüllü bir meteorologa şimdiden teşekkür ederim. Elimizin altında referans alacağımız bir terminoloji mesajı bulunması faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Orçun Bostancı

3 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 02:45
Son güncellemeye kısa bir bakış

ilk mP polar atak 25 Ocak 2011

(+)

25 Ocak 2011 Marmarada etkili kar yağışı

(+)

2. mP polar atak 1 Şubat 2011

(+)

3. mP polar atak 6 şubat 2011

(+)

3. mP polar atağın devamı 7 Şubat 2011 kuzeyde soğuk çekirdek güçleniyor şubatın ilk yarısını kapsayacak şekilde...

(+)

Çetin beyin ricası üzerine kısa bilgilendirme notu;
Kabaca ilk tabloda görünen jet akımlar sıcak ve soğuk cephe sistemlerinin karşılaştığı coğrafyalarda yüksek basıncın saat yönünde hareketi ve alçak basıncın saatin ters tönündeki hareketi sonucu soğuk havanın hızlı bir şekilde güney enlemlere taşınmasına verilen isimdir.
Yüksek basınç havanın yükselerek yağışsız ve durgun olarak seyretmesine neden olurken alçak basınç tam aksine hareketli ve yağış oluşturan tarzda basınç sistemidir. Yüksek basınçta hava basıncı dar bir alana hapsolduğundan bu kategorideki basınç alanları alçak basınç alanlarının oldukları bölgelere hareket ederek biraz olsun güç kazanmaya çalışırlar. Yukarıdaki tablodada 25 ocak tarihinde yüksek basıncın balkanlardan alçak basınç alanına hızla sokulduğunu görmekteyiz.

Orçun Bostancı
reklam

En son Orçun Bostancı tarafından Pzr 23 Oca 2011, 03:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet