Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ahmet Kozanlı
9 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 01:13
Tayyip Erdoğan'ın Yerli Marka Otomobil Hedefi

Alıntı:
Başbakan'dan Türk Yapımı araç müjdesi
Başbakan Kuveyt gezisinin ardından yerli malı araba müjdesi verdi

Başbakan Kuveyt gezisinin ardından yerli malı araba müjdesi verdi
Erhan Başyurt'un köşesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, otomobil üretim rekorunun ardından yeni hedefin yüzde yüz yerli otomobil olduğunu açıkladı. Kuveyt'ten Katar'a giderken uçakta gazetecilere seyahatinin ilk durağı hakkında değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, görüşmelerin ağırlıklı boyutunun ekonomik olduğunu, dayanışma noktasında siyasi boyutunun da olduğunu kaydetti. Erdoğan, "Müşterek adım atma cesaretini gösterebilmeliyiz" diye konuştu. Biz bize yeteriz İslam dünyasının ekonomideki ağırlığının yüzde 30'u bulduğunu ifade eden Erdoğan, "Türkiye olarak müteahhitlik alanında onlara aktaracağımız çok şey var. Onların da bize aktaracakları var. İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) olarak üreteceklerimizle biz bize yeteriz" şeklinde konuştu. Türkiye'nin teknolojide çok güçlü yanları bulunduğunu belirten Başbakan, otomotiv alanında kırılan rekoru hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Satışımız 2009'da 557 bindi, 2010'da 761 bin oldu. Otomotiv firmaları artık kendi markalarını üretmek istiyor. Biz de teşvik ediyoruz. Elimizden geleni yapacağız yüzde yüz yerli otomotiv için..." Başbakan Erdoğan, "Özgüven eksikliği, bizde de var, bunlarda da var. Yeni jenerasyonda farklı olacak inanıyorum" dedi. Engelleri tek tek aşacağız Uçak sanayinde de benzer bir ilerlemenin sağlandığını kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin kuruluşunun 100. yıl dönümüne uçak, helikopter ve insansız hava aracı üreteceğini de vurgulayarak "Buralar (İslam Dünyası) bizden bunları bekliyor" dedi. İşadamlarımızın burada tanıştıkları işadamlarıyla teması kesmeyeceğini anlatan Erdoğan, hükümetin de takipçi olacağını belirterek, "10-15 kişilik bir özel görev ekibi kurarak, bütün engelleri tek tek kaldıracağız" diye konuştu. Vizelerin kaldırılmasını ve Ortadoğu ülkeleriyle yaptıkları işbirliklerini Avrupa Birliği'ne (AB) alternatif olarak görmediğini vurgulan Erdoğan, "Mısır'ın geçmişte Arap dünyasında oynadığı gibi bir rol mü oynuyorsunuz" şeklindeki soruyu da şöyle cevapladı: "Hiç öyle bir derdim yok. Yavuz'un söylediği gibi 'Biz Harem-i Şerif'in efendisi değil, hizmetkarıyız: Zaten, oraya insanı millet getirir. Ülke getirir öyle konuma insanları." "Dış politikamızı biz belirleriz" Kuveyt'teki Türk- Arap İlişkileri Konferansına "Dış politikamızı kimse belirleyemez" sözleri ile başlayan Erdoğan, "Araplar' la olan kardeşliğimiz devam edecek işbirliğimizi sürdüreceğiz" dedi. Başbakan Erdoğan, Kuveyt'teki temasları kapsamında Sheraton Otel'de düzenlenen Türk-Arap İlişkileri Konferansı'nda bir konuşma yaptı. Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Erdoğan, "eksen kayması" tartışmalarına sert çıktı. Son 8 yılda bu sinsi propagandayı çok daha açık gördüklerini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi: "Biz, Bağdat, Kabil, Gazze, Kudüs, Filistin dediğimiz için birileri tarafından kıyasıya eleştiriliyoruz. Aynı kişilerin, aynı tarafların söz konusu AB olduğunda da bu sefer 'Türkiye'nin AB'de ne işi var' diyerek zihinleri bulandırdığına da şahit oluyoruz. Hiç kimse kusura bakmasın dış politikamızı o birileri belirlemeyecek, biz belirleyeceğiz. Dış politikada rotayı biz kendimiz çizeriz. Dış politikada kendi gündemimizi biz kendimiz yaparız. Araplar bizim kardeşimizdir. Biz de onların kardeşiyiz. Kuveyt bizim kardeşimizdir. Kim ne derse desin, biz Arap kardeşlerimizle dostluğumuzu kardeşliğimizi ve işbirliğimizi büyütmeye devam edeceğiz." Bölgede kan istemiyoruz Kuveyt işgal edildiğinde, bunun acısını tüm Türkiye'nin yüreğinde hissettiğini belirten Erdoğan, "Biz artık bölgede acı, terör, kan ve gözyaşı görmek istemiyoruz" ifadesini kullandı. Konuşmasında Filistin sorununa da değinen Erdoğan, dayanışma içinde olunursa bölgedeki her sorunun aşı-laşacağına işaret ederek şöyle devam etti: "İnanın, dayanışmayla işbirliği ile Filistin sorunun aşarız. Irak'taki, Afganistan'daki acılara son verebiliriz. Bizim başka birlerine müracaat etmemize gerek yok. Ama önce kendi birliğimizi, beraberliğimizi sağlamamız lazım. Lübnan'da istikrarı daha güçlü hale getirebilir, Mısır'da, Türkiye'deki gibi terör olaylarının önüne geçebiliriz. Dayanışma paylaşma işbirliği ile bölgemizdeki yoksuluğu geride bırakabilir, ülkelerimizi daha fazla refaha ulaştırabiliriz." KUVEYT'TEN VİZE MÜJDESİ Başbakan Erdoğan, Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlen İş Forumu Toplantısında yaptığı konuşmada, kendisine ve heyetine gösterilen ev sahipliğinden dolay Kuveytli muhataplarına teşekkür etti. "120 milyar dolarlık bir yatırım hedefi olan Kuveyt'in bu yatırımı içinde 'Türkiye'nin aktörleri, Kuveytli işadamlarıyla el ele omuz omuza işler görebilir' diye inanıyorum ve öyle görüyorum" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Küresel krizin etkilerini dünyada azalmasıyla birlikte Türkiye'nin çekebileceği doğrudan yatırımların yükselmeye başladığını görüyoruz. Kuveytli yatırımcılara fazla sayıda yatırımla ülkemizde görmek isteriz. Ben de kendi yatırımcılarımızı Kuveyt'te görmek istiyorum." Sorunları çözmeye hazırız Kuyevt'te görüştüğü muhataplarıyla vize konusunu konuştuklarını belirten Erdoğan "İnşallah biz zaten vize noktasında sınırda vizeyi Kuveytli tüm vatandaşlara veriyoruz ama dün (önceki gün) bir mutabakat sağladık. Öyle zannediyorum ki onun imzalarını da en kısa zamanda atarız. Şimdi gerek Kuveyt sınırında, gerek Türkiye sınırında karşılıklı olarak halklar inşallah vize almadan geçebilecekler. Dolayısıyla sınırda bu işler görülecek. Böylece gidiş gelişler hızlanmış olacak. Halklarımızın kaynaşması daha iyi konuma gelmiş olacak. Kardeşliğimizin gereği de bu. Bunlar bu şekilde devam ederken vizelere takılıp kalırsak vay halimize. Türkiye Yatırım Destek Ajansımız, şahsıma bağlıdır. Herhangi bir engel bu noktada tanımıyoruz. Her türlü sorunu çözmeye hazırız." KATARLI MEVKİDAŞI AĞIRLADI Başbakan Erdoğan, Kuveyt'in ardından gittiği Katar'da resmi törenle karşılandı. Ziyaretinin ilk gününde Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim Bin Cabir El Tani ile gürüşen Erdoğan, ardından ev sahibi başbakanın onuruna verdiği yemeğe katıldı. BUGÜN

Bugün Tüsiad konuşmasından

Alıntı:
Tüm dünyanın dikkatleri üzerinde toplayan bir performans sergiliyoruz. 4. çeyrekte de beklentileri büyümede aşacağız... 2010'da 1 trilyon TL seviyesini aştık. 730 milyar dolar tahville ulaştık. 2008'i bu yıl yakalayacağız. İhracatta 2011 114 milyar doları yakaladık. Turizm küresel krizden hiç etkilenmedi. Türkiye'nin 8,5 milyar dolar turizm geliri vardı 2010'da 22 milyar doları aştık. 28,5 milyon turist ağırladık. Türkiye önemli bir destinasyon ayrıca ülke içinde yeni destinasyonlar açıyoruz..

Oto satışlarında tüm zamanların rekorunu elde ettik. 2004 seviyelerini yakaladık. ve 2010'da tüm olumsuzluklara rağmen 510 bin adet oto satıldı. Ekonomide diğer güzel bir gelişmede var... Geçenlerde Koç'a yerli otomobil düşüncemi söyledim. Hepsi montajı yapılan otolar olmasın. Bu işi halledin. Bütün babalar burada Türkiye'ye bu yakışır...

http://www.yirmidort.tv/politika/basbakan-tusiad- ...-21176.htm

Bu hedefe ulaşmak için önümüzde büyük bir engel yok, ancak şartları daha avantajlı bir hale getirmekte şarttır.

Yakup

9 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 01:15

Buradan devam edebilirsiniz...

Ekonomi haberler:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=5493&a ...;start=530

memoer
9 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 01:31

Türkiye yeterli ve gerekli kaliteye sahip otomobili çok rahatlıkla üretecek güçte...
yerli otomobil üretilmemesinin en büyük nedeni pazar payı ve marka olamama korkusudur...
Koç rahatlıkla ford marka otomobili ülkemize ve dünyaya pazarlıyor çünkü marka var isim var...
yeni oluşturulacak Türk markasının ülkemiz dışında satılamama korkusu var buda ne demek oluyor?
Türk iş adamları garantici. Girişimcilik, güven, zor olanı yapmaya çalışma gibi işleri pas geçiyorlar.
Marka olamama korkusu, tutunamama korkusu yüzünden bugüne kadar hep fason üretim yaptık...
Halbuki yerli otomobili ülkemiz milli duygularla öyle bir sahiplenir ki, sadece Türkiye satışları onu marka yapmaya yeter.
ben şahsen yüzde yüz yerli otomobil üretilse kesinlikle başka bir araba kullanmam

cyaman
9 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 01:35

Yerli Malı yurdun malı zihniyetini her zaman sıcak tutmalıyız.
Bunu vatanseverlik ölçüsünde ve elbette kaliteyide ön planda tutarak geliştirmeli ve yaymalıyız...

Ahmet Kozanlı
9 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 01:38

Kendi Hyundai veya Kia mız neden olmasın. Bence devletin bu konuda girişimcilere destek olması şart. İçten yanmalı motorun devri yavaş yavaş geçerken, Elektrikli otomobillere yatırım yaparak gelecek teknolojileri yakalamalıyız.

emrahta
9 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 01:44

Yerli mali otobuslerimiz var, bu forum dahilinde goruyoruz yerden yere vuran cok. Milliyetci duygularla cok satacagini dusunmeyin, Passat gibi araba yapariz bu araba neden e-klasse gibi degil diyen zekiler cikar.

murat_

9 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 01:50

Yıllardır söylenmesi gerekeni şimdi söylemiş hepsi bu. Ha kötü mü söylemiş? Tövbe. Ne iyi etmişte birilerinin yıllardır akıl edemediğini, ya da akıl edipte cesaret edemediğini çıkmış ulu orta söylemiş. Ağzına sağlık. Hep bu tür şeyler duyalım başka ihsan istemiyor zaten bu millet.

Dünyanın on küsürüncü büyük ekonomisisin ama yerli otomobilin yok. İran çatır çatır yapıyor ama biz bir kenarda " hangi Japon daha iyidir, Alman arabaları sağlam olur ondan alayım." bunun hesabını yapıyoruz.

Değişmeyen tek şeyin değişimin kendi olduğunu unutmamalı...

memoer
9 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 01:53

Alıntı:
Yerli mali otobuslerimiz var, bu forum dahilinde goruyoruz yerden yere vuran cok. Milliyetci duygularla cok satacagini dusunmeyin, Passat gibi araba yapariz bu araba neden e-klasse gibi degil diyen zekiler cikar.

evet haklısınız illaki beğenmeyenler istemeyenler olabilir fakat, ülkemiz şartlarına uygun kalitede otomobilimiz olursa ve iyi reklam, tanıtım, gazete, haber gibi faktörlerle gercekten iyi satış grafiğini yakalayacağını düşünüyorum.

Düşünsenize başbakan oynasa reklamda yerli otomobilimiz diye verse gazı üretimi yetiştiremezler

Ahmet Kozanlı
9 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 01:55

Alıntı:
KOÇ'TAN OTOMOBİL YANITI
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği Türk markası yerli otomobil üretimiyle ilgili olarak, ''Daha onu teknolojik olarak yapmak biraz imkan dışı gibi gözüküyor. Elimizden geleni yapacağız'' dedi.

Mustafa Koç, TÜSİAD toplantısında, Başbakan Erdoğan'ın, konuşmasında değindiği yerli otomobil üretimine ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Koç, ''Daha onu teknolojik olarak yapmak biraz imkan dışı gibi gözüküyor. Elimizden geleni yapacağız. Ama dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir iş değil'' diye konuştu.

Başbakan'ın konuşmasına ilişkin olarak da Koç, ''Bence gayet gerçekçi, gayet yapıcı ve kapsamlı bir konuşmaydı, çok güzel konuştu'' dedi.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç da, daha önce zaten ''Anadol'' adında yerli bir marka ürettiklerini anımsatarak, Başbakan'ın yüzde 100 yerli üretimi kastettiğini söyledi.

Şu anda zaten belli modellerde ithalatın 160 dolarlara kadar düştüğüne dikkati çeken Koç, ''Burada bazı parçalar var ki bunları yerli olarak üretmek çok anlamsız. Mesela bilyalı rulmanı dünyada 3-4 şirket yapıyor ve bütün dünyaya veriyor. Bu gibi parçalar var ki Türkiye'de yapılması hiç mümkün değil. Olsa bile fevkalade pahalı olur ve ekonomik olmaz'' dedi.

Burç

9 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 02:16

%100 yerli üretim diye bir otomobil dünyada hiçbir ülkede yok zaten.
Ama "yerli bir marka" olması yeter.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET