Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
006mehmet

8 yıl önce - Çrş 19 Oca 2011, 19:29
Ankara Emlak Piyasası ve Gelişen Bölgeler


Ankaramızdaki bir çok gelişme forumumuzda takip ediliyor fakat emlak piyasası hakıkında tartıştığımız bir başlık olmayışı bence eksiklik.Emlak konularıyla ilgili bazı başlıklar var ama orada ya yapılan binaların resimleri yada spesifik bir proje üzerinden bir tartışma var.Ankara emlak piyasasının geneli hakkında bir tartışma yok.Bu başlıkta hem fikir alışverişi yapabiliriz hemde Ankara'yı bilmeyen ama buraya yatırım yapma niyetinde olan arkadaşlarımızada yardımcı olmuş oluruz.
Ankaramız emlak piyasasının en hareketli olduğu illerden biri.Bunu 2009 istatistikleriylede anlayabiliriz.Örneğin geçen sene İstanbul'da 130bin İzmir'de 33bin konut satılmış Ankara'da ise 100bin konut satılmış.Nufüsa oranladığınızda 3 büyük şehir arasında en hareketli piyasanın Ankara olduğu açık ama arzın bu kadar yüksek olması fiyatları aşşağıya doğru itiyor.Yakın gelecekte aradaki bu arz farkının azalacağını ve Ankara'da ki emlak fiyatlarının diğer 2 metropolden daha fazla artacağını düşünüyorum.
Bölge olarak bakarsak gelecekte en çok yükselecek bölgelerin Batıkent Çakırlar,Keçiören Etlik,Çankaya Yakupabdal ve Cevizlidere,Çayyolu Alacaatlı bölgeleri olacağını düşünüyorum.
Bunlar tabiki benim düşüncelerim konunun uzmanı olmadığımı belirtmek isterim.Sizin fikir,öneri ve düşüncelerinizi bekliyorum.


yılmaazz88
8 yıl önce - Çrş 19 Oca 2011, 19:36

Gelişen bölgelere Temelli ve Gölbaşı İncek'te eklenebilir.

okan 25
8 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 19:18

Dodurga , Temelli, Sehitali, Ballikuyumcu, Elvankent, Ovacik, Karatas, Yakupabdal, Pursaklar, Kibrisköy

En hizla gelisen bölge Eskisehir yolu bölgesidir Yapracik, Dodurga, Sehitali, Asagiyurtcu, Yukariyurtcu, Turkobasi, Maliköy ve Temelli Ankaranin en hizli gelisen bölgesidirhamdi levent
8 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 19:23

keşke izmir'de ankara gibi düzenli ve yeşil bir şehir olsaydı

onurnazliaka
8 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 19:59

Ülkemizdeki 81 ilden en az 75'inin batıya doğru gelişmesi, yurt çapında batıya doğru gelişme özentisinin olduğu bir ortamda batıya gelişmemem düşünülemez. Ankara'da bu modaya uyarak bugüne olduğu kadar bundan sonra da batıya doğru gelişim sürecektir.

a) Batıya doğru gelişimde Eskişehir Yolu üzerinde Temelli'ye kadar süren bir gelişim var. Çevreyolu içerisindeki Ümitköy, Çayyolu, Korusitesi, Konutkent, Türkkonut bölgesi seyrini aynen sürdürür, hızla gelişir. Çevreyolu dışındaysa Turkuaz Toki çok önemli bir atılım, öncü oldu. Ayrıca Eskişehir Yolu üzerinde özellikle Temelli'ye kadar bir sürü uydukent kuruluyor. Ancak Temelli-Polatlı arası kısa ve orta vadede çok önemli bir gelişim beklenmemelidir.

b) Doğudaysa Kıbrısköy gelişiyor çünkü hafif dalgalı düzlük. Ayrıca Ege Mahallesi, Nato Yolu civarında Durali Kılıç çok gelişiyor ve gelişecek, nitekim buraya Metro açıldı ve Ikea'yla 41 katlı iş kulesi de yapılıyor. Doğuda gelişmeyecek yerse çevreyolu dışıdır. Buraya arsa yatırımı yapmak risklidir. Ankara'nın dibinde, 15 km ötedeki Kutludüğün'de arsalar satılmakta sıkıntı çekiyorken 52 km ötedeki Temelli'de daha iyi gidiyor. Doğu yönünde emlak yatırımında Ankara Çevreyolu dışına çıkmamak lazım.

c) Kuzeydoğu yönde Doğantepe, Feridun Çelik, Önder bakir bölgeler. Çok sayıda gecekondu var ama daha buraya emlak piyasası girmedi. Daha dıştaki Karapürçek ve Ekim'deyse arsa çok ve bina yatırımları sürüyor, sürücektir de.

d) Çankaya geleneksel olarak seyrini her zaman korur.

e) Güney yönde Gölbaşı'nı geçince arsa yatırımları var ama asıl gelişim Haymana Yolu üzerindeki villa alanlarında. Ayrıca Gölbaşı-İncek arası TED Koleji arkasına ciddi bir villa gelişimi var. İncek-Ümitköy arasıysa şu an bomboş, burada arsa yatırımı önemli; çünkü 10 yıl içinde villalar buraya da gelecek.006mehmet

8 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 21:32

Alıntı:
e) Güney yönde Gölbaşı'nı geçince arsa yatırımları var ama asıl gelişim Haymana Yolu üzerindeki villa alanlarında. Ayrıca Gölbaşı-İncek arası TED Koleji arkasına ciddi bir villa gelişimi var. İncek-Ümitköy arasıysa şu an bomboş, burada arsa yatırımı önemli; çünkü 10 yıl içinde villalar buraya da gelecek.

Gölbaşı'nda ki gelişimin buraya yapılması planlanan havaalanı ile değişeceğini ve eğer yapılırsa o bölgeye doğru kayacağını düşünüyorum.


Hakan_ank89
8 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 22:55

Alıntı:
Gölbaşı'nda ki gelişimin buraya yapılması planlanan havaalanı ile değişeceğini ve eğer yapılırsa o bölgeye doğru kayacağını düşünüyorum.


Havaalanı çevreleri konut yönünden gelişseydi, şu an Esenboğa çevresinde pek çok konut olurdu. Havaalanları koridoru gürültü kirliliğinin çok yüksek olduğu bölgelerdir.

Özellikle Gölbaşı'nda şu an yapılan havaalanı vaadi ile emlakçıların değer arttırma çabasından başka bir anlam ifade etmemektedir.

Batı aksında şu an en çok hareketlilik sanırım Yapracık bölgesinde yaşanıyor, zira TOKİ destekli pek çok proje yapılıyor, Eskişehir Yolu üzerinde giderken şantiyelerin tabelalarında bir hayli etap olduğu anlaşılıyor.

Alıntı:
TOKİ tarafından Ankara'nın batısına kurulan ve bittiğinde yaklaşık 40 bin kişinin yaşayacağı bir uydu kent haline gelecek olan 9 bin 224 konutluk Yapracık Konutlarında inşaat çalışmaları hızla devam ediyor.

40 bin kişinin yaşayacağı şekilde tasarlanan bölgenin, Eryaman'dan sonra Ankara'nın en büyük uydu kentlerinden biri haline geleceği kaydedildi.

http://www.tokiyapracik.com/

Büyükşehir'in yürüttüğü Kuzey Ankara projesinin de bölgeye bir hareketlilik getireceğini düşünüyorum, özellikle rekreasyon alanları tamamlanınca o bölgede bir çekim alanı oluşturacaktır.006mehmet

8 yıl önce - Cum 28 Oca 2011, 18:10

Alıntı:
Ankara'nın Türkiye içindeki farkı nüfus artışındaki hızıyla da ortada.Şehrimizin nasıl tercih edildiği, nasıl bir popülariteye sahip olduğu ortada.

İstanbul nüfusu %2.65, Ankara nüfusu %2.90, İzmir nüfusu %2.43 oranında artmış.Ankara'mızın Türkiye'deki en büyük şehirlerin en popüleridir, bu nüfus artışları da bunu kanıtlamaktadır.

Bu durum da maalesef bazı çevreler hazmedemese de Ankara'nın son yıllarda nasıl bir gelişmeye, nasıl bir atılıma sahne olduğunun göstergesidir.Zaten o kimseler bu tür araştırmaların açıklandığı zamanlarda pek ortalıklarda göremeyiz.Onlar ancak ufak tefek kargaşalar, sorunlar çıktığında ortaya çıkarlar bu tür durumlarda kaçacak delik ararlar.

Türkiye'nin yıldızı Ankara da, Ankara'nın önde gelen yerleri neresi buna bakalım bir de.

Nüfus artışını hem oran, hem de sayı bazında incelersek Etimesgut bu konuda açık ara birinci.Eryaman bölgesi başta olmak üzere, bölge Ankara'nın itici güçlerinden birisi olmuş gibi görünüyor.Gerçekten Eryaman bölgesi Göksu Park, İstanbul Yolu ve metro yatırımları ile son yılların gözdesi oldu.Metronun bitirilmesiyle cazibesi iyice artacaktır.

Artış oranı olarak büyük de olsa, sayı bazında küçük olan iki ilçemiz Gölbaşı ve Pursaklar, Etimesgut'un ardından geliyor nüfus artışında.Bu ilçelerdeki nüfus artışları sınırlı, bu nedenle Ankara'nın büyümesine etkisi de düşük ancak bu ilçelerin Ankara'da belli bir ağırlığa sahip ilçeler olması konusunda güzel gelişmeler.

Oran olarak düşük de kalsa, sayı bazında artışı iyi olan bir diğer ilçe ise Yenimahalle.Yenimahalle gerek Batıkent-Çakırlar Çiftliği yönündeki, gerekse Çayyolu'ndaki gelişmelere paralel olarak büyümesini sürdürmüş gibi görünüyor.

Keçiören, Pursaklar ayrılınca sıkışmış olduğu bölgede çok da büyüyememiş gibi görünüyor.Zaten belli bir doygunluğa ulaşmış bir bölge.Bundan sonraki gelişmesi gecekonduların dönüşmesi paralelinde olacaktır ve bu nedenle de çok önemli bir büyüme olası değildir.Bağlum ve Ovacık bölgelerinde ancak yeni yapılaşmalar görülebilir.

Mamak eski bir ilçe olarak zaten belli bir doyuma ulaşmış bir bölgedir.Yalnızca gecekondudan dönüşümlerle büyümesi gerçekleşecektir bundan sonra da.O da nicelik değil nitelik açısından gelişeceğinin göstergesidir, bu da gayet önemli bir şeydir.Tabi sayısal olarak da artacaktır ancak zaten sayı açısından büyük olduğu için bu çok görünmeyecektir.

Sincan yeni gelişen ilçelerden olmasına rağmen artışının kısıtlı olması bazı sorunların göstergesidir diye tahmin ediyorum.Gerek metronun hala bitmemiş olması, gerek banliyönün hala yenilenememiş olması bölgenin önemli handikaplarından.İlçe belediyesi bazında da son dönemlerde çok başarılı işlerini görüyor değiliz Sincan'ın, bu nedenle Sincan olması gereken seviyede bir gelişmeyi gösterememiş.

Çankaya gibi bir ilçenin durduğunu görüyoruz.Maalesef Çankaya artık eski Çankaya değil.Çankaya artık adından yiyen bir bölge.Çukurambar bölgesi, Dikmen Vadisi çevresi ve ORAN bölgesindeki çok büyük konut projelerine rağmen Çankaya'nın yerinde sayması aslında kan kaybettiğinin göstergesidir.Çankaya'nın adını yeniden o marka haline döndürecek, yeniden Çankaya denince herkesin imreneceği bir ilçe yaratacak kişilerin, o vizyona sahip insanların seçilmesi gerekiyor Çankaya'da.Ama maalesef Çankaya'da hakim olan ideolojik görüşün o seviyede aklı selim olup, böyle bir seçim yapabileceğine yakın dönemde ihtimal vermiyorum.Çankaya ne uzar ne kısalır mantığıyla yerinde sayacak, bu da marka değerine zarar verecektir.

Altındağ, Ankara'nın en eski bölgesidir.Burada yaşanan nüfus azalmasının geçici olduğu kanaatindeyim.Çünkü bölgede çok önemli kentsel dönüşümler yapılıyor.Bu dönüşümler esnasında nüfusun azalması normal.Konum olarak da genişleme yapacağı pek bir alan yok.Altındağ'da kentsel dönüşümler bittikten sonra 1 gecekondunun olduğu alanda 3 daire olacağı için, nüfusun önemli bir artış yakalayacağı açıktır.Şu anki yaşanılan düşüş geçicidir, fazlasıyla da telafi edilecektir.

Şu anda görünen Türkiye'nin insanlara cazip gelme aşamasında Ankara'nın Türkiye'de en önde geldiği, Ankara'da da Etimesgut bölgesinin başta Eryaman faktörüyle birinci olduğu anlaşılmaktadır

Hakkı Bey bu mesajınızı Ankara Adrese Dayalı Nüfus Sayımı Sonuçları başlığında yazmışsınız ama bu başlığada uygun olduğunu düşündüğüm için burada kullanmak istedim.Bu yazdığınız mesaj aslında 3 büyükşehir arasında Ankara'da nüfusa oranla neden daha fazla konut satıldığınında göstergelerinden biri.Ankaramızın nüfusun son yıllarda diğer metropollere göre daha hızlı artıyor.Doğal olarak bunda en olumlu etkilenen sektör inşaat sektörü. Bunu başarırken de Başkent olmasına rağmen devlet yatırımlarıyla değil özel sektör yatırımlarıyla başarıyor.Yani Başkentimiz artık memur şehri değil Ticaret ve Sanayi şehri olmaya başladı.Hakettiğimiz projelerde şehrimize kazandırılırsa şehrimiz küresel ölçekte rekabetçi bir şehir haline gelebilir.


Ali Ank06
8 yıl önce - Pts 14 Mar 2011, 11:31

Alıntı:
Ankara'da Bu Semtler Değer Kaybediyor
Talep artışı ve enflasyon baskısı ile bu yıl konut fiyatlarının yüzde 15 artması bekleniyor.


Lal Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz, fiyat artışının metropollerdeki yeni yaşam alanlarında daha fazla olacağını söyledi.

2011 yılının tüm sektörlerde toparlanma yılı olacağını ve yatırımcıları harekete geçireceğini anlatan Öz “Çok çeşitli kampanyalar ve yeni tarz yapılar yatırımcıdan yana bir tablo çiziyor. Ayrıca yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin yapılan düzenleme de talep artışına neden olacak. Bütün bunlar beraberinde konut fiyatlarını da yukarıya çekecek” dedi. Ayrıca yükselen enerji fiyatlarının enflasyon baskısı yaratacağını anlatan Öz “2011 iyice toparlanan bir piyasa bırakacağından gayrimenkulde esas hareketlenme 2012’de olacaktır. Kentsel dönüşüm projeleri yeni cazibe merkezleri yaratacaktır” diye konuştu.

Cebeci geriliyor

Ebru Öz İzmir, Ankara ve İstanbul gibi büyük metropollerde fiyat artışının yeni yaşam alanlarında merkezi yerlere göre daha çok olduğuna da dikkati çekti. Öz “Örneğin Ankara’nın Cebeci, Aşağı Ayrancı, Ulus gibi merkezlerinde gayrimenkuller değer kaybederken, Eskişehiryolu hattı boyunca uzanan ve içerilere doğru devam eden bölgede fiyatlar artmaktadır” dedi. Kentsel dönüşümlerin, şehir merkezlerinin yatırım türünü değiştirdiğini ifade eden Öz “Bir şehirde bir zamanlar için fabrika yatırımı için uygun olan bir alan, sanat bölgesine ya da bir ticari merkeze ya da otel piyasası için ideal bir yere dönüşebiliyor. Bu da boş yer bulmakta zorlanan, şehir merkezinde alternatif yerler arayan yatırımcıyı bölgeye çekiyor” dedi.

http://www.flasgazetesi.com.tr/haberDetayMiddle.a ...p?ID=21959


koray006
7 yıl önce - Cmt 26 Ksm 2011, 13:14

Alıntı:
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve çok sayıda üst düzey subay Toplu Konut İdaresi’nden (TOKİ) ev satın aldı. Özel, Ankara’nın gözde mekânlarından İncek’te TOKİ’nin yaptığı lüks konuttan ev sahibi oldu. TOKİ konutlarından sadece Özel ve subaylar değil, çok sayıda bakan ile AKP, CHP, MHP’den milletvekili, bürokrat ve gazetecilerin de ev aldığı belirtiliyor. Genelkurmay Başkanlığı’ndan ayrılan komutanlar emeklilik günlerini Fenerbahçe Orduevi’nde kendilerine tahsis edilen villa tipi lojmanlarda geçiriyor. Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, İzmir’de yaşamayı tercih etmişti. Orgeneral Necdet Özel’in TOKİ konutunu yatırım amaçlı mı, yoksa emeklilik döneminde oturmak için mi aldığı bilinmiyor. Ankara kulislerinde Özel’in emeklilik günlerinde Fener Orduevi’ne yerleşmeyeceği, TOKİ’den aldığı eve yerleşeceği konuşuluyor. Genelkurmay Başkanı Özel ve ünlü siyasetçilerin tercih ettiği TOKİ İncek Projesi, TOKİ’nin dar ve orta gelirli vatandaşlar için inşa ettiği konutlardan farklı. İncek Projesi’nde 26 blok ve 1060 konut var. TOKİ, söz konusu projeden milletvekilleri, Meclis personeli, Meclis muhabirleri ile bazı devlet kurumlarına kontenjan ayırdı. 2013 Şubat ayında bitirilmesi planlanan konutlarada 1+1’den 5+1’e kadar farklı seçenekler bulunuyor. Konutların en küçüğü yaklaşık 170 bin liraya mal oluyor. En büyük konut için belirlenen tavan fiyat ise 500 bin TL civarında.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=Radi ...egoryID=77sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet