Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1693
Danişmend Taylu
4 hafta önce - Pzr 22 Eyl 2019, 15:58

Muhammed Demir Gol attı. Performansı yükselirse seyret

talha58
4 hafta önce - Pzr 22 Eyl 2019, 16:18

Aslında tam ben yazacaktım Kürşat hocam benim yazacaklarıma benzer şeyler yazmış. Normalde sporda da Trabzonlularla iyi anlaşıyorduk. Ama o olaylı hükmen galip sayıldığımız maçtan sonra bazı şeyler değişti. Orada Trabzonspor 1-0 öndeyken sahaya taraftar girdi ve haliyle maç iptal edilince kurallara göre hükmen mağlup sayıldılar. Ama bu olayın sorumlusu olarak biz görüldük genelde. Maalesef benim de çok Trabzonlu arkadaşımla benzer yapıya sahip olmamıza rağmen konu futbola gelince çok fevri davranabiliyorlar. Futbolu bu kadar hayatın olmazsa olmaz bir yapısı haline getirmeyi doğru bulmuyorum. Genelleme de yapmak istemiyorum ama Trabzon'da futbolun ne kadar tutkunca takip edildiğini sizlere bırakıyorum. Oran olarak çok fazla olduğunu düşünüyorum.

O dönemde Trabzon'a kız istemeye giden bir arkadaşım kız isteme sırasında bile sorun yaşamıştı o olaylı maç sebebiyle Neyseki sorun çıkmadan düğün, evliliği hallettiler. Şimdi de en yakın arkadaşlarım arasında olan Trabzonlu arkadaşlarıma zaman zaman takıldığımda bir anda her şeyi unutup çok hiddetlenebiliyorlar. Bu durumu abartılı buluyorum ama özellikle Doğu Karadeniz insanının tez canlı yapısı da bilinir. Bence daha sağduyulu olmak lazım. Ben şahsen bazen bu arkadaşlarıma sakin sakin anlattığım zaman hak veriyorlar. Futbolu millet olarak bir araç gibi görmemiz lazım. Şahsen şehirlerin geliştirilmesine, birlikteliğin arttırılmasına ve yurt dışında ülkemizin tanıtılmasına yönelik bir amaç olmazsa futbolda gereksiz fanatizm ön plana çıkıyor.

Sıkıntılardan birisi de şehirlerin, camiaların birleşmesini sağlamak yerine ayrışmasına neden olmak gibi görünüyor. Özellikle genelleme hatası çok yapılıyor. 10-12 sene evvel yeni yeni hareketlenen internet ortamındaki taraftar forumlarında bazen gereksiz düşmanlıklar da körükleniyordu. Bunu hepsi için söylemiyorum tabiki ama bazı sitelerde rakip takım tarafından yapılan bazı hatalar tüm camialara yükleniyordu. Haliyle oraları okuyan rakip taraftarlar, kendileri hakkında herkesin öyle düşündüğünü sanabiliyordu. Trabzon ile aramızdaki o olaylı maç sürecinde olsun, sonrasında biz şampiyonluk mücadelesi verirken olsun ve daha sonra şike meselesinde hep bu birbirlerini topyekün suçlayan ve yanlışları tüm camialara mal eden yorumları çok gördüm. Bunlar da gerginliği daha da artırdı. Şahsen sosyal medyadan sonra taraftarlar arasında sıkıntılar giderek arttı gibime geliyor.

Son dönemlerde takımlar arasındaki dostluk köprülerinden bazıları da abartılı geliyor bana. Aslında güzel birşey ama dostluğu da çok abartmamak lazım. Mesela taraftar gruplarından birisi başka bir takımın taraftar grubuyla dostluk kuruyor. Sonra diğer takımların taraftarları da iki camianın tamamının birlikte hareket ettiğini düşünebiliyor. Mesela bizim eskiden beri Elazığ ile aramız iyidir ama bu durumun Malatya ile aramızı bozmaması lazım. Son dönemde birkaç sosyal medya sayfasında Malatya ile her iki kanattan da suni bir çekişme algısı çıkarmaya çalışıldığını görüyorum. Şahsen bir komşu şehirle yanlış anlaşılmalar nedeniyle insanların arasının bozulması bana pek mantıklı gelmiyor. Benzer şekilde Rize olan muhabbetimiz iki camianın da Trabzon karşıtlığı nedeniyle oluşuyor gibi bir algı olmaması lazım. Bu nedenle bazı şeyler tadında bırakılmalı. Bana kalırsa futbol sahasında her takım rakiptir. Ama bütün rakiplerime de centilmenlik çerçevesinde saygı duymam gerekir. Suni çekişmelerle geçirilen zamanı boşa giden zaman olarak görüyorum. Futbolun kazanmak veya kaybetmekten öte başka amaçlar için faydalar sağlaması gerektiğine inanıyorum.

Mutlu Nihayet
3 hafta önce - Pzr 22 Eyl 2019, 17:08

Trabzonspor'u yenersek en az 4 basamak çıkacağız.
Konya, Trabzon ve Malatyaspor ile Galatasaray'dan birini altımıza alacağız. Rize ve Denizlispor'u da averajla geçebiliriz.

Puderr58
3 hafta önce - Pzr 22 Eyl 2019, 22:23

Alıntı:
3. Oluyoruz az önce Baktım

Yanlış bakmışsın. 4. oluruz yenersek. Bu arada takımın iştahının yerine gelmesi açısından son derece kritik maç. Bu maçı alırsak sıradaki üç tane çok önemli maç için (alanya-agücü-gs) hava yakalamış olacağız. Ne yapıp edip kazanmamız lazım.

Danişmend Taylu
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 20:08

Dakika 3 gol

Beko58
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 20:10

Şuna bakın rezillik deplasmandayız sanki

Danişmend Taylu
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 20:46

Çok şükür.ilk.yari bitmeden attık

Danişmend Taylu
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 20:47

Ndingayi gönderip cofie alınmasın.mantigi.ney acaba?

kayi5858
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 20:52

Cofie nin on bire girmesi hata

Sivasros
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 20:55

Hakan arslanin kafası direkte patlamasa kötü basladimiz macin ilk devresini önde kapatacaktık...

sayfa 1693
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET