Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır Surları
123 ... 747576   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Erdal
13 yıl önce - Sal 30 Ksm 2004, 15:06
Diyarbakır Surları
(+)
Okhan
12 yıl önce - Sal 12 Tem 2005, 15:50

Diyarbakır surları, gece:


(+)


Sina

12 yıl önce - Sal 12 Tem 2005, 19:04

Diyarbakır'ı Diyarbakır yapan öğelerden biri , Surlarımız. Çin Seddinden sonra ikincilikte. Şehir eskiden bu surların içine inşaa edilmiş durumdaydı. Zamanla ihtiyacı karşılamakta zorlanınca, dışarı taşarak, Suriçi ve Yenişehir diye ayrıldı.

Sitede ve genel itibariyle benim de beğenmediğim belediye başkanımız Osman Baydemir'in ülkemize kattığı artı bir değer. Bu surların onarılması ve etrafındaki kahvelerin, kafelerin ve çay ocaklarının işgalinden kurtuluşunun 2. yıl dönümü. Bu hali ile bir de ışıklandırılınca izlenesi bir yapı oluşuyor.

Okhan arkadaımız da en güzel görünen kısımdan yakalamış kareyi, valla tebrikler. Başka pozlar da çekmişsindir umarım ama en iyi bu noktadan alınırdı. Hakikaten bu işi iyi biliyorsun.

Benim Temmuz ayı aday fotoğrafım belli oldu, hakikaten güzel çekilmiş bir kare. Hem de en beğendiğim şekli ile gece fotoğrafı...Müjdat

12 yıl önce - Prş 21 Tem 2005, 12:24

Diyarbakır Surları:
Kesin olarak ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen Diyarbakır Surları M.S. 349 yılında Roma İmparatoru Konstantinus tarafından genişletilerek bazı kısımları onarılmıştır. Daha sonra şehre hakim olan diğer devletler tarafından da onarılan ve bazı eklerle takviye edilen surlar günümüze kadar gelebilmiştir.
Diyarbakır Surları, şu anda Sur içi denilen eski Diyarbakır'ı bir kalkan balığı şeklinde kuşatmıştır. Surların üzerinde on iki medeniyete ait kitabeler bulunmaktadır.M.Ö. 3000 yılında şehre hakim olan Hurriler zamanında kurulduğu sanılan surların uzunluğu 5 km.'dir. Duvar yüksekliği 12 m.. Genişliği 3-5 m. arasında değişir.Kalede dört ana kapı (Dağ Kapı, Urfa Kapı,Mardin Kapı ve Yeni Kapı) ve 82 adet burç vardır.
Kaynak: http://www.diyarbakir.com/sayfa/surlar.htm
(+)

(+)


(+)


(+)


Sevgiyle kalın


Müjdat

12 yıl önce - Sal 25 Ekm 2005, 22:54

Bizi limonatalarla karşılayan ve bize rehberlik yapan Sina'nın babasına tekrar teşekkürlerimizi sunarız  
İlk karede görünen Sina'nın babası.
 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


Sevgiyle kalın  sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 747576   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler