Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
erolcoş
7 yıl önce - Cum 14 Oca 2011, 19:42
Adana Demirspor Kulübü [futbol]
(+)


Tarihçe

1977 - 1978 Sezonu Takım KadrosuAdanademir SK İkinci Dünya Savaşı sırasında, silah altında bulunan askerlerin dışındaki gençleri savaşa hazırlama amacıyla çıkartılan Sivil Savunma Mükellefiyeti adı altındaki kanunla, kamu ve özel sektörde 500 kişiden fazla eleman çalıştıran kuruluşların bir spor kulübü kurmaları mecburiyeti neticesinde 1938 yılında TCDD 6.İşletme Bölge Müdürlüğü bünyesi içerisinde temelleri atılan kulübün ilk kurucu üyeleri Eşref Demirağ, Vasfı Ramzan, Hasan Silah, Hikmet Tezel, Feridun Kuzeybay, Seha Keyder, Emin Ersan, Zekeriya Kolcu, Esat Gürkan ve Kenan Gülgün'dür. Adanademir SK futbolun dışında yüzme, sutopu, bisiklet ve güreş dallarına da büyük önem vermiştir.

Adana'nın ilk kulüpleri sayılan İdmanyurdu, Torosspor ve Seyhanspor dışında yine müessese takımı olan Milli Mensucat ve Adanademir SK gibi ligi oluşturan takımların katılımıyla Çukurova Ligi oluşturulmuştur. 1942 yılından 1953 yılna kadar Adanademir SK bölge şampiyonu olarak gruplara katılmaya hak kazanmıştır. 1947 yılında grup şampiyonu olmuş. Ankara'da yapılan final karşılaşmalarında Ankara Demirspor ve Fenerbahçe'nin ardından Türkiye üçüncüsü olma başarısı göstermiştir. 1951 yılında Balıkesir'de yapılan final karşılaşmalarında Beşiktaş ve Altay'ın ardından Türkiye üçüncüsü olmuştur. 1953-54 futbol sezonunda Adanademir SK Türkiye Amatör Takımlar Şampiyonası finalinde oynadığı Ankara Hacettepe SK takımını Selami Tekkaancı'nın golüyle 1-0 yenerek Türkiye Şampiyonu olmayı başarmıştır.

1940 yılından 1969 yılına kadar kulüp başkanları TCDD 6.İşletme Bölge Müdürlüğü bünyesinden oluşmuştu. TCDD 6.İşletme Bölge Müdürlüğü bünyasi dışından ilk başkan Mahmut Karabucak olmuştur.

Başarılar ve İlkler


1960-1961 sezonu, üç büyük il dışından süper ligde mücadele eden ilk futbol takımı
1973-1974 sezonunda, üç büyük il dışından, Adanademir SK, Adanaspor ile süper ligde 2 takımla mücadele eden ilk şehir Adana
1942-1959 yılları arası, futbolda, 16 kez Çukuruva Ligi şampiyonluğu
1947 yılı, futbolda Ankara'da yapılan final müsabakalarında Ankara Demirspor ve Fenerbahçe'nin ardından elde edilen Türkiye üçüncülüğü
1951 yılı, Balıkesir'de yapılan final karşılaşmalarında Beşiktaş ve Altay'ın ardından Türkiye üçüncülüğü
1953-1954 futbol sezonu, Türkiye Amatör Takımlar Şampyonası finalinde Hacettepe SK'yı 1-0 (gol:Selami Tekkancı) yenerek elde edilen şampiyonluk
1977-1978 futbol sezonu, Türkiye Kupası'nda Trabzonspor'la oynanan final
1977-1978 futbol sezonu, Başbakanlık Kupası finali
TSYD Adana Şubesi Kupası'nda 1977, 1980, 1981, 1985, 1986, 1993, 1994, 1997, 2002 yıllarında elde edilen 9 şampiyonluk
1956 yılı, Adriyatik Kupası'nda Mehmet Kartal ile elde edilen şampiyonluk
1956 yılı, Dünya Serbest Güreş Şampiyonasında Mehmet Kartal ile elde edilen dünya şampiyonluğu
1957 yılı, Adriyatik Kupası'nda güreşte Muharrem Çay ile gelen şampiyonluk
1958 yılı, Demiryolları Dünya Güreş Şampiyonası'nda 87 Kg.da Mustafa Kurt ile gelen dünya şampiyonluğu
1959 yılı, Akdeniz Oyunları'nda güreşte, Mehmet Kartal ile gelen şampiyonluk
1960 yılı, Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda Mehmet Çelebi ile gelen dünya altıncılığı
1962 yılı, güreşte, 62 kg.da, Ali Demirkazık tarafından elde edilen Balkan şampiyonluğu, dünya altıncılığı
1965 yılı, Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda Ali Demirkazık tarafından elde edilen dünya üçüncülüğü
(+)

(+)
(+)


(+)


(+)

(+)Adana derbisi(+)

(+)

(+)


Yağmur altında destek veren taraftar(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
(+)
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


En son erolcoş tarafından Cum 14 Oca 2011, 19:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


erolcoş
7 yıl önce - Cum 14 Oca 2011, 19:50(+)


Adana 'da Yüzme Sporu ve Muharrem Gülergin

1938 Yılında Adana Belediye başkanı Turhan Cemal Beriker ve Beden terbiyesi Böge Müdürü Rıza Salih Saray'ın girişimleri ile Adana'da Türkiye'nin en modern Yüzme Havuzu'nun yapılması için karar verilmiştir. Havuzun açılmasıyla birlikte 1942 yılından itibaren bölge karması adı altında yarışlara iştirak eden Adana Demirspor Kulübü Yüzme ve Sutopu takımı Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük sutopu oyuncusu,takımın ağabeyi,örnek sporcu Muharrem Gülergin'in önderliğinde 17 yıl hiç yenilmeden ,22 yılda Tek mağlubiyet alarak Toplamda 29 defa Türkiye şampiyonu olmuştur.Bu takım İstanbul ve Tüm Türkiye'de "Yenilmez Armada" olarak anılmıştır.
Adana Demirspor kulübü,Adana'nın kanaletlerinde yüzme öğrenip daha sonra havuzun açılması ile Milli Takım forması giyen 40'a yakın efsane sporcuyu bünyesinde barındırmıştır.Bu sporcular yüzmenin her branşında ve her mesafede sayısız Türkiye rekorları kırmışlardır.
Manş denizini bir çok ülke sporcuları yüzerek geçmiştir.Ancak Rekor Adana Demirsporlu Erdal Acet'indir.Manş'ı ilk kez hemde tüm zamanların en iyi derecesi ile geçen Erdal Acet ayrıca 5 kez uluslararası İstanbul maratonunu kazanmıştır.
Adana Demirspor'un havuzlardaki başarısını devrin Federasyon başkanı Fehiman Akdağ şu sözlerle dile gtiriyor; " Başlarında Muharrem Gülergin gibi müstesna yaradılışda bir ağabeyleri bulunduğu ve böylesine severek çalışdıkları sürece,Demirspor'u havuzlarda alt etmek mümkün değildir."
Adana Demirspor Kulübünün yenilmez Armadasının bu başarısı Türk Yüzme ve Sutopu tarihine altın harflerle yazılmıştır.

El attığı, öğrendiği her sporu altı ay içinde Türkiye'nin en iyisi olacak kadar iyi yapabilen bu büyük insanın adını yeni kuşaklar hiç bilmiyor...

Muharrem Gülergin, kitapta adı geçen sevgili gazeteci ağabeyimiz Mazlum Göknel'in anlattığı gibi erkek güzeli, Uzun boylu, yakışıklı.. Gary Cooper gibi bir adam..

Futbolda birinci ligde yıllarca oynayan Adana Demirspor'un yıldızı ve kaptanı.. Yüzmede şampiyon .. 1944'te yüz metre kurbağalamada kırdığı rekor yıllarca tabelada kalıyor..

Sutopu milli takımının değişmez kaptanı.. Dokuz kişi milli maçta üzerine yükleniyor havuzda, batıramıyorlar..

Futbol maçının devre arasında atletizm pistine çıkıp rekor kırıyor..

Voleybola heves ediyor.. En iyi.. Birkaç ay içinde milli takıma çağırılıp yıllarca oynuyor

Ping Pongu merak ediyor.. Milli ping pongcuları sıradan geçiriyor...

Yoldan geçerken duvarın arkasındaki tenisçileri görüp "Nedir bu?" diye soruyor.. Eline ilk kez raket alıyor, altı-yedi ay sonra efsane Nazmi Bari'den sonra Türkiye'nin en iyi tenisçisi..

Tramplenden havuza atlama diye bir spor var hani... Burgu neyim yapıyorlar, onda da tek isim..

Dünyada sporun birçok dalında onun kadar çok madalya alan bir sporcu yok..


'Büyük adam' Gülergin
Gebeş gebeş 'currk'layan bebelerden başarılı sporcular çıkmasında,
özellikle iki kişinin emeği zikredilir. Adana'da 'yöntemli' yüzmeyi ilk öğreten, Galatasaraylı rekortmen yüzücü Halil Dalhan. Ve 'büyük adam', Muharrem Gülergin. 1924 yılında Adana'da demiryolu emekçisi bir aileye doğan Muharrem Gülergin, 1950'lerde onlarca Adana çocuğunu kenar mahallelerin sulama kanallarından toplayıp havuzlara çekmişti. Kardeşi Mecit Gülergin de azgın sulardan sporcu devşirmeye adamıştı kendisini. Hatta kış soğuğunda saatlerce kulaç sallamaktan tüm vücudu kireçlenecek, ölene kadar kambur kalacak, son yıllarını yatalak olarak geçirecekti. Aynı zamanda Türkiye sırtüstü yüzme şampiyonu olan bir yüzücüden bahsediyoruz.
Muharrem Gülergin sadece lider değil, komple bir sporcuydu. Onun hakkında bir belgesel hazırlayan Murat Ayman, 'Türkiye'nin gelmiş, geçmiş ve gelecek en büyük sporcusu' diyor. Abartı diyebilirsiniz ama
abartmaya değer. Can Bartu'nun hem futbol hem basketbolu üst düzeyde icra etmesini saygılı bir hayretle anıyoruz ya... Muharrem Gülergin, sutopu, yüzme, futbol, atletizm, masa tenisi, voleybol ve tenis branşlarında Adana Demirspor adına resmi müsabakalara katılmış ve dereceler almıştı. 1944'ten itibaren 17 yıl boyunca aralıksız Türkiye şampiyonu olan, bu arada 13 yıl boyunca yenilmeyen Adana Demirspor sutopu takımının kaptanıydı. 1954'te Türkiye futbol şampiyonu olan Adana Demirspor'un forvetiydi. Bir futbol maçının devre arasında, takım eksik olduğu için 400 metre koşup Adana birincisi olmuşluğu var. Aktif sporculuğu bıraktıktan sonra da Adana Demirspor'un her şeyiyle alâkadardı. 1976'da, sezon açılışına yetişmek için apar topar bindiği taksinin yaptığı kazada oğlunu kaybeden, sonra ağırlaşan şeker hastalığı yüzünden iki ayağı kesilen bu müstesna insan, 7 Ağustos 1995'te öldü.

Erdal Acet Manş'ı geçmişti
Gülergin'in 'elinden tuttuğu' nice yüzücü var. Mesela, 9 yaşında Adana Havuzu'nda 50 metre birincisi olduğunda alnından öperek 2.5 lira harçlık verdiği Erdal Acet. 1960'larda yüzme dünyamızın yıldızlarından olan Erdal Acet, 1976'da Manş Denizi'ni 9 saat 2 dakikada geçerek, tüm zamanların en iyi derecesini yapacaktı (halen tüm zamanların en iyi 10 derecesinden biridir). 'Acet kardeşler' olayı vardı o yıllarda. 23 Nisan'da kaybettiğimiz Mustafa Acet de, 1958'de Türkiye yüzme yarışmalarında tam yedi branşta Türkiye şampiyonu olmuştu.
1950'lerin sonlarından 1970'lerin ortalarına kadar, Adanalı yüzücüler, havuzda herkese köpük toplattılar. Acet kadeşler ve Behçet Kurtiç'in yanında, Şahin Şentürk, Ayhan Karataş, Engin Ünal, Ünsal Fikirci, Bora Özkök, Fahri Gez, Aytaç Pekkoçak, Tuncay Şenyüz'ü anmalıyız (unuttuklarımızdan özürle). Sadece erkeklerde de değil. Münire Taylan, yüzmede İstanbullu kadınların mutlak egemenliğini 1958'de kırmış, Gülşen Koşkun gibi, yine Manş'ı da geçen Nesrin Olgun Aslan gibi şampiyonlar çıkmıştı Adana'dan.
Murat Ayman, o altın çağda, 'şalvarlı insanların yüzme derecelerini takip edecek kadar bilinçli spor izleyicisi haline geldiğini' vurguluyor. Behçet Kurtiç, şehirde yüzmenin nasıl muazzam bir popülarite kazandığını hatırlıyor. Gerçek spor efsanesi bu; hatırlaması ve tasavvuru heyecan, sona erişi hüzün, unutuluşu kızgınlık veren...


serkanen

7 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2011, 16:59


erolcoş
7 yıl önce - Pzr 11 Eyl 2011, 19:37
BEHÇET KURTİÇ AVRUPA 3.'SÜ OLDU

Adana Demirspor'un "Yenilmez Armada" olarak anılan su topu takımının hayattaki son neferi.

Adana Demirsporlu eski milli rekortmen yüzücü Behçet Kurtiç, Rusya'nın Yalta kentinde düzenlenen Avrupa Masterlar Yüzme Şampiyonasında büyük bir başarıya imza atarak Avrupa 3.'sü oldu.

Efsane yüzücü Behçet Kurtiç, 68 yaşında katıldığı 100 metre sırtüstünde Avrupa 3.'sü olarak bronz madalya kazandı. Kurtiç, Adana Demirspor'un "Yenilmez Armada" olarak anılan su topu takımının hayattaki son neferi.

Adana Demirspor Su Topu takımı, 17 yıl namağlup olarak inanılmaz bir başarıya imza atmıştı. Kurtiç'in son olarak Adana Demirspor su topu takımını ve yüzme sporunu kaleme aldığı "Yenilmez Armada-Suya yazılanlar" kitabı yayınlanmıştı.

http://www.adanahaber.com/haberdetay.asp?haberid=18647


Erkut T

7 yıl önce - Pzr 11 Eyl 2011, 21:55

Adanademirspor sezona deplasman galibiyeti ile başladı. İnşallah böyle devam eder.

MARDİNSPOR: 0 - ADANA DEMİRSPOR: 1

Stat: 21 Kasım

Hakemler: Yaşar Kemal Uğurlu xxx, Fevzi Demirhan xx, Erdem Ayarsız xx

Mardinspor: Emin xx, Edip xxx, Recep xxx, Hasan xxx, Tuncay xx, Sadettin xx, Burhan xx, Korhan x(Dk.83 İbrahim Demir ?), İbrahim Halil xx, Soner Eser xx, Erkan xx

Adana Demirspor: Metin xxx, Tunay xx, Süleyman xxx, Burak xxx, Kadir xx, Tayfun xx(Dk. 46 Bilal xx), Güney xx(Dk. 80 İlhan ?), Kemal xxx, Raşit xxx, Halil xx(Dk. 73 Soner x), Burhan xxx

Gol: Dk. 6 Burhan (Penaltıdan)(Adana Demirspor)

Sarı Kart: Dk. 34 Raşit (Adana Demirspor)


atakanus
7 yıl önce - Pzr 11 Eyl 2011, 22:40

haydi şimşekler bank asya'ya!ABİDİN

7 yıl önce - Pzr 11 Eyl 2011, 23:08

Tebrikler Adanademirspor. Artık bu sene olsun, çıkalım Bank Asya'ya.

adnlserdar
7 yıl önce - Pts 12 Eyl 2011, 00:31

Sonuna kadar Adanasporluyum.Ama önce Adanalıyım işte o kadar.Hem Adanasporumu hem de Adana Demirsporumu yürekten tebrik eder,diğer haftaların takımlarımıza bu hafta gibi hayırlara vesile olmasını yürekten dilerim.Forever ADANA...............

kaan tan
7 yıl önce - Pts 12 Eyl 2011, 00:56

italyan tribünleri gibi valla harika ya

erolcoş
7 yıl önce - Pts 12 Eyl 2011, 02:00

Alıntı:
italyan tribünleri gibi valla harika ya


İtalya'dan Livorno , Fransa'dan Marsilya , Almanya'dan St Pauli , Adana Demirspor'un dost kulüpleri .Hatta geçtiğimiz yıllarda Livorno ile dostluk maçı oldu Youtube 'dan videolardan bakabilirsiniz İtalyan Livorno taraftarı ile Adana 'da omuz omuza tribünlerde tezauratlar yapıldı . Bu 4 kulüp her yıl yapılacak 4 'lü turnuva için görüşme durumunda şuan .Bu yıl aceleye geldi ve Marsilya'nın tarih konusunda uymaması yüzünden yapılamadı .sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET